2020 سپتامبر 26

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. اکثر متخصصین (۷۵ درصد) که اسیلاتورها هم از آن‌ها پشتیبانی می‌کردند و نشان می‌دادند جفت‌ارز بیش از حد خریداری می‌شود، انتظار داشتند که نمودار به سمت پایین اصلاح شود. استدلال آن‌ها این بود که جفت‌ارز، هفته را در روز جمعه ۱۸ سپتامبر، نزدیک به ناحیه‌ی قدرتمند ۱.۱۹۰۰ تمام می‌کند. مشخص شد که سناریوی بالا ۱۰۰ درصد درست بود و EUR/USD، هفته‌ی پیش خط حمایت ۱.۱۷۰۰ را در حرکت رو به پایین هفته‌ی پیشش شکست و به ۱.۱۶۱۰ رسید.
  چند دلیل اقتصادی برای رشد دلار و پایین آمدن یورو وجود دارد. اول این که اوضاع همه‌گیری در کشورهای اروپا در حال بدتر شدن است. دوم، شک و تردیدی است که درباره‌ی بهبود اقتصاد آمریکا وجود دارد. رییس فدرال رزرو رابرت پاول، یک بار دیگر دولت را تشویق کرد تا بسته‌های تحریک اقتصاد را در قالب برنامه‌ی تسهل کمی صادر کند. نباید رشد سود اوراق قرضه‌ی دولت ایالات متحده از چشم ما دور بماند. تمام این اتفاقات باعث شد که سرمایه‌گذاران یک بار دیگر به بازار سهام و کالا پشت کنند و دلار را، دارایی‌ای امن و پوشش‌دهنده‌ی ریسک در نظر بگیرند. در نتیجه، ارز آمریکا به طور فعالانه‌ای خریداری شد و شاخص DWY که ارزش دلار آمریکا را در برابر سبدی از ارزهای اصلی نشان می‌دهد، به شدت بالا رفت و به ارتفاع ۹۴.۷۰ رسید. جفت‌ارز EUR/USD هم در ۱.۱۶۲۵ هفته را تمام کرد.
 • GBP/USD. اول چند کلمه‌ای درباره‌ی یک جفت‌ارز نامعمول به نام BTC/GBPصحبت کنیم. البته می‌توان مساله را این طور گفت که اگر بانک انگلستان بخواهد نرخ بهره را منفی کند، چه اتفاقی برای بیت‌کوین میافتد. در نظر داشته باشید که مدیران بانک مرکزی انگلستان در آخرین جلسه‌شان در روز ۱۷ سپتامبر، این نرخ را تغییر ندادند. اما از صحبت‌های یادداشت‌شده در جلسه مشخص است که احتمال نرخ منفی هم وجود دارد.
  بیرون آمدن چنین اخباری، در جهان ارزهای دیجیتال هم از نظر دور نمانده است. «تایلر وینکلوس» (Tyler Winklevoss)، میلیاردر و سرمایه‌گذار بیت‌کوین فورا عنوان کرد که «اگر بانک انگلستان تصمیم بگیرد نرخ بهره را منفی کند و شما بخواهید از این بانک قرض بگیرید، پولی که به شما می‌دهند بیشتر از چیزی خواهد بود که می‌خواهید. سخت می‌توان شرایط بهتری را برای سرمایه‌گذاران تصور کرد. آن‌ها از بانک، وام خواهند گرفت و برای بلندمدت در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند».
  این چشم‌انداز برای «وینکلوس» و ارز دیجیتال اصلی بسیار عالی است. اما تا اینجای کار چنین اتفاقی نیافتاده است. پس بیایید به نمودار GBP/USD بازگردیم. در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، پوند داشت در برابر حمله‌ی ارز آمریکایی مقاومت از خودش نشان می‌داد. اما حرکت این جفت‌ارز در نیمه‌ی دوم هفته به حالت جانبی درآمد. برخلاف این واقعیت که بریتانیا مثل فرانسه، گزارش کرده تعداد افراد آلوده به ویروس کرونا افزایش پیدا کرده‌اند، اما برنامه‌ی استخدام جدید دولت کنک کرد و پوند برخلاف یورو، بیش از این پایین نیامد. در آخر هم دوره‌ی معاملاتی پنج روزه در ۱.۲۷۴۵ تمام شد.
 • USD/JPY. همان‌طور که ۴۰ درصد از تحلیل‌گران انتظار داشتند، این جفت‌ارز نتوانست جای پای محکمی در ناحیه‌ی ۱۰۴.۰۰ پیدا کند و بعد از آن، ۱۵۵ نقطه بالا رفت. نتایج این هفته نشان داد که سرمایه‌گذاران در این مرحله تصمیم دارند تا دلار را به عنوان دارایی اصلی‌شان برای پوشش ریسک در نظر بگیرند. طلا و ین هم نقش‌شان را برای این کار از دست داده‌اند. چیزی که باعث می‌شود به این نتیجه برسیم، تغییرات شدید در همبستگی ارز ژاپن با نوسان شاخص‌های سهام ایالات متحده است. این شرایط نشان می‌دهد که احساسات ریسک‌پذیر در حال کاهش یا افزایش هستند. نتیجه‌ی دوره‌ی پنج‌روزه‌ی آخر این بود که جفت‌ارز مورد بحث، به کانال دوماهه‌ی ۱۰۵.۲۰-۱۰۶.۵۵ بازگشت و آخرین قیمتش هم در ۱۰۵.۵۷ بود.
 • ارزهای دیجیتال. بیت‌کوین بازهم تلاش کرد تا جای پایی بالای شاخص ۱۱۰۰۰ دلار پیدا کند. اما تلاشش شکست خورد. مثل اکثر مواقع، در انتهای هفته و زمانی که اکثر صرافی‌های بزرگ دنیا بسته بودند قیمت پرش داشت. اما همین که بازارهای سنتی باز شدند، جفت‌ارز BTC/USD پایین آمد. به علاوه کاملا مشخص نیست که بیت‌کوین با کدام همبستگی بیشتری دارد؛ دارایی‌های ریسکی بازار سهام یا دارایی‌های دفاعی مثل طلا. هفته‌ی پیش همه‌چیز در حال پایین آمدن بود. اما تنها دلار بالا رفت. بنابراین شاید درست‌تر باشد که درباره‌ی همبستگی معکوس بین ارز دیجیتال اصلی و ارز دستوری اصلی حرف بزنیم. (البته در هر صورت، این همبستگی مشخص است).
  تا بعد از ظهر روز جمعه ۲۵ سپتامبر طلا ۵ درصد، شاخص S&P500 ۲.۵ درصد، داوجونز ۳.۵ درصد و بیت‌کوین ۳.۲ درصد از ارزشش را از دست داد. به علاوه در روز چهارشنبه بیت‌کوین که از قبل هم پایین بود، به سطح ۱۰۱۲۵ دلار رسید و ۷.۵ درصد از ارزشش را از دست داد.
  طرفداران همبستگی با بازار سهام می‌گویند دلیل کاهش نرخ BTC/USD، اول بیانیه‌های فدرال رزرو هستند که در آن‌ها عنوان شده اقتصاد ایالات متحده هنوز در بحرانی عمیق به سر می‌برد. دومین دلیل هم پرش دیگری است که موارد مبتلایان به کوید۱۹ با آن مواجه شده. اخباری از چین می‌رسند که می‌گویند ممکن است بانک خلق چین طبق برنامه‌ی مبارزه‌اش با پولشویی، حساب‌های معامله‌گرانی که با OTC کار می‌کنند را به مدت ۵ سال ببندد.
  طبیعتا فروش مداوم بیت‌کوین توسط استخراج‌کننده‌ها هم این ارز را تحت فشار قرار می‌دهد. استخراج‌کننده‌های بلوکی هنوز تلاش می‌کنند تا از شر اندوخته‌هایشان خلاص شوند. اما مقیاس این کارشان با چیزی که در انتهای اوت می‌دیدیم متفاوت است. به علاوه، تعداد متخصصین به ما می‌گوید که استخراج‌کننده‌ها در حال حاضر تنها یکی از دو عامل فشار جدی روی بیت‌کوین هستند. عامل قدرتمند دیگر، صرافی‌ها هستند. کمیسیون‌هایی که صرافی‌ها روی معاملات اعمال می‌کنند، نوعی از مالیات روی بازار به حساب میاید. به همین دلیل هم هست که استخراج‌کننده‌ها تلاش دارند در اسرع وقت دارایی‌هایشان را بفروشند و تا حد امکان، کمیسیون کمی روی معاملات فروش‌شان پرداخت کنند. به گفته‌ی تحلیل‌گر مشهور «ویلی وو» (Willy Wu)، این دو عامل اصلی در کنار هم برآیندی کلی ایجاد می‌کنند که به بیت‌کوین اجازه نمی‌دهد باز کانال باریک بین ۱۰ و ۱۱ دلار بالاتر برود.
  سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال ظرف هفت روز گذشته از ۳۵۵ میلیارد دلار، به سطح‌های دو هفته قبل در ۳۳۵ میلیارد دلار رسیده است. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال تقریبا همان‌جایی است که بوده؛ در ۴۶ (یک هفته قبل در ۴۹ بود). اما شاخص تسلط بیت‌کوین علی‌رغم کاهش ارزش این ارز، ۱.۴ درصد افزایش پیدا کرد. نتیجه‌گیر‌ی منطقی این کاهش، این است که ارزهای دیجیتال جایگزین از بیت‌کون هم سریعتر در حال فروخته شدن هستند. برای مثال اگر جفت‌ارز BTC/USD ۳.۲ درصد از ارزشش را ظرف ۷ روز از دست داده، ایتریوم حدود ۱۰ درصد پایین آمده است.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. مشکل می‌توان پیش‌بینی کرد که اصلاح این جفت‌ارز در هفته‌ی گذشته، به روندی بلندمدت تبدیل می‌شود یا این که به محدوده‌های کانال ۱.۱۷۰۰-۱.۲۰۱۰ باز می‌گردد. اما مشخص است که ادامه‌ی این وضعیت فروش و افزایش بهای دلار به عنوان دارایی پوشش‌دهنده‌ی ریسک، می‌تواند بازار سهام و کالا را به فروپاشی بکشاند. افزایش سود اوراق قرضه‌ی دولتی ایالات متحده هم این شرایط را تقویت کرده است. بعضی از پیش‌بینی‌ها می‌گویند که نرخ این سود می‌تواند از ۱.۲ درصد فعلی، به ۱.۵ درصد برسد.
  از سوی دیگر، بزرگترین شرکت‌های چندملیتی در ایالات متحده کلا هیچ نیازی به دلار قوی ندارند. چرا که باعث می‌شود قیمت کالاهایشان بالا برود و در نتیجه، فروش و سودشان پایین بیاید.
  انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو ابهام را از این هم بیشتر می‌کند. چرا که نتیجه‌ی این انتخابات می‌تواند به طور شدیدی روی سیاست‌های پولی دولت ایالات متحده و همچنین، ارتباط واشنگتن با بورکسل و پکن تاثیر بگذارد.
  به طور کلی، شرایط در اینجا از آن‌چه فکر می‌کنیم مبهم‌تر است. بنابراین نظرات متخصصین به این صورت تقسیم شده است: ۳۰ درصد می‌گویند EUR/USD پایین میاید، ۳۰ درصد می‌گویند بالا می‌رود و ۴۰ درصد موضعی خنثی گرفته‌اند.
  تحلیل تکنیکال می‌گوید که دلار مشخصا دست بالا را دارد. تحلیل‌های گرافیکی، ۱۰۰ درصدِ اندیکاتورهای روند در نمودار چهار ساعته، ۸۰ درصد در نمودار روزانه و ۸۵ درصد از اسیلاتورها در هر دو نمودار می‌گویند که دلار بالا می‌رود و این جفت‌ارز پایین میاید. ۱۵ درصد باقی‌مانده‌ی اسیلاتورها این سیگنال را می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد. خطوط حمایت در ۱.۱۴۰۰، ۱.۱۲۸۵، ۱.۱۲۴۰ و ۱.۱۱۶۵قرار دارند. خطوط مقاومت در ۱.۱۷۰۰، ۱.۱۷۶۵، ۱.۱۹۰۰ و ۱.۲۰۱۰ هستند.
  از میان اتفاقات کلانی که در هفته‌ی پیش رو میافتد باید به داده‌های بازار مصرف ایالات متحده، آلمان و ناحیه‌ی یورو توجه داشته باشیم. این داده‌ها در روز چهارشنبه ۳۰ سپتامبر منتشر خواهند شد. در همان روز مشخص خواهد شد که تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در فصل دوم ۲۰۲۰ چقدر افت خواهد داشت. همچنین فراموش نکنید که مثل همیشه در اولین جمعه‌ی ماه، داده‌های بازار کار ایالات متحده منتشر می‌شوند. اکتبر امسال، این روز دوم ماه است. تعداد مشاغل جدیدی که خارج از بخش کشاورزی این کشور به وجود آمده‌اند (NFP) هم در این داده‌ها وجود دارد.
 • GBP/USD. در شرایط بازگشت روزهای اوج شیوع، برگزیتِ ناتمام، داده‌های ضعیف اقتصادی و چشم‌انداز نرخ بهره‌ی منفی، ارز بریتانیا به سختی خواهد توانست حمایتی مستحکم پیدا کند. به همین دلیل است که ۶۵ درصد از متخصصین باور دارند پوند بعد از یک استراحت موقت، دوباره پایین خواهد رفت. هشتاد و پنج درصد از اسیلاتورها و ۹۰ درصد از اندیکاتورهای روند در نمودار روزانه به طور کامل با این سناریو موافقند. نزدیک‌ترین هدف خرس‌ها ناحیه‌ی ۱.۲۵۰۰ است.
  نقطه‌نظر دیگری هم وجود دارد که ۳۵ درصد از تحلیل‌گران  ۱۵ درصد از اسیلاتورها قبولش دارند و می‌گویند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش رفته است. کاری که گاوها باید انجام دهند، این است که مقاومت ۱.۳۰۰۰ را بشکنند و جفت‌ارز را به پله‌ی ۱.۳۰۰۰-۱.۳۲۰۰ بازگردانند.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۸ سپتامبر تا ۲ اکتبر سال ۲۰۲۰1

 • USD/JPY. شصت درصد از تحلیل‌گران به همراه تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه، هنوز امید دارند که ین بتواند ضررهای هفته‌ی گذشته را جبران کند و این جفت‌ارز هم به سطح ۱۰۴.۰۰ بازگردد. ضمنا آن‌ها مثل قبل، این احتمال را می‌دهند که نمودار ابتدا تا کف ماه مارس در ۱۰۱.۱۷ برود و سپس، باز هم پایین‌تر برود تا به سطح روانی و بسیار مهم ۱۰۰.۰۰ برسد.
  چهل درصد باقی‌مانده‌ی متخصصین که تحلیل‌های گرافیکی و تکنیکال نمودار چهار ساعته هم آن‌ها را تایید می‌کنند، انتظار دارند که این جفت‌ارز حداقل تا مرز بالایی کانال ۱۰۵.۲۰-۱۰۶.۵۵ برود. این گروه احتمال می‌دهند که نمودار بعد از این حرکت، ارتفاع ۱۰۷.۰۰ را لمس کند.
 • ارزهای دیجیتال. ابتدا چند کلمه راجع به پیش‌بینی‌های بلندمدت. به نوشته‌ی رویترز، مقامات اتحادیه‌ی اروپا آماده‌اند که تا سال ۲۰۲۴، قوانین جدیدی را برای نظارت بر بخش ارزهای دیجیتال فراهم کنند. محتمل‌ترین حالت هم این است که این قوانین به صورتی تنظیم شوند که به «کریپتویورو» (یوروی دیجیتال) جدید اختیار تام داده شود و مزایای دارایی‌های دیجیتال فعلی کاملا از بین برود. مقامات مالی تلاش خواهند کرد تا کنترل کامل بازار ارزهای دیجیتال را به دست بگیرند؛ بازاری که ساخته شد تا سکان اقتصاد را از دست آن‌ها بگیرد. حامیان این بازار باید به دنبال راه‌هایی باشند تا تله‌ی نهادهای ناظر را دور بزنند. مشکل اصلی در جایی مشخص می‌شود که بخواهید ارز دیجیتال را به ارز دستوری تبدیل کنید. در این مرحله است که صاحب سرمایه شناسایی می‌شود. بر اساس پیش‌بینی‌های تعدادی از متخصصین، شرکت‌های آف‌شور ارز دیجیتالی که جدیدا در کشورهای در حال توسعه‌ی آفریقایی و آسیایی به وجود آمده‌اند، در زنجیره‌ی تراکنش‌ها دخیل خواهند شد.
  کمی هم بیایید درباره‌ی آینده‌ی دور صحبت کنیم. بعضی از تحلیل‌گران برخلاف رویترز چشم‌اندازی بسیار روشن‌تر را برای بیت‌کوین ترسیم می‌کنند. به گفته‌ی استراتژیست ارشد کالای بلومبرگ، «مایک مک‌گلون» (Mike McGlone)، تعداد محدود بیت‌کوین‌های بازار و نرخ رو به رشد پذیرش این ارز باعث می‌شود تا قیمتش، به تدریج و به طور مداوم افزایش پیدا کند. مک‌گلون می‌گوید «من چیزی نمی‌بینم که بتواند جلوی بیت‌کوین را بگیرد و نگذارد رشد ۱۰ سال گذشته‌اش را تکرار کند. به گفته‌ی این استراتژیست عرضه‌ی ثابت بیت‌کوین، این ارز را برای نگهداری بهتر از طلا می‌کند. زیرا هنوز مشخص نیست که کلا چقدر طلا در زمین وجود دارد. مک‌گلون از تعداد رو به افزایش آدرس‌های بیت‌کوبن فعال و افزایش جریان بیت‌کوین به سمت صرافی‌های تحت نظارت، به عنوان دو عاملی نام می‌برد که ثابت می‌کنند تقاضای ارز دیجیتال اصلی رو به افزایش است. نشانه‌ی دیگری که می‌گوید بیت‌کوین در حال تبدیل شدن به یک دارایی کاملا واقعی است، کاهش نوسانش نسبت به شاخص نزدک است.
  نتیجه‌ی تحقیقی که «تحقیقات دیجیتال جزیره‌ی کین» (Cane Island Digital Research) منتشر کرده هم طرف این پیش‌بینی بلومبرگ را می‌گیرد. تخمین‌هایی که تحلیل‌گران این موسسه می‌زنند، می‌گوید تعداد کل بیت‌کوین‌هایی که در گردش هستند در حقیقت بسیار کمتر از حجم برنامه‌ریزی شده است. تحلیل‌گران این آژانس نتیجه گرفتند که از سال ۲۰۱۰، سالانه حدود ۴ درصد از کل دارایی‌های موجود در زنجیره‌ی بلوکی بیت‌کوین گم می‌شوند. گزارش این تحلیل‌گران می‌گوید «به این ترتیب، سکه‌هایی که در حال حاضر می‌بینیم عرضه می‌شوند حدود ۱۳.۹ میلیون عدد است؛ بسیار کمتر از ۱۸.۳ میلیون عددی که به طور کلی، از ماه می ۲۰۲۰ عرضه شده است. با این حساب بیت‌کوین‌هایی که  از دست می‌روند، از بیت‌کوین‌هایی که استخراج می‌شوند بیشترند. مقدار زیادی از این تغییرات شدید به دلیل دوشاخگی‌ ماه می است. این رویداد باعث شد که پاداش استخراج ۱۲.۵ بیت‌کوین به ازای هر بلاک، به ۶.۲۵ بیت‌کوین کاهش پیدا کند.
  پیش‌بینی فعلی به ما می‌گوید که سطح پایینی بازه‌ی معاملاتی جفت‌ارز BTC/USD در ۹۵۰۰ دلار بدون تغییر باقی می‌ماند و خط حمایت اصلی‌اش هم در ۱۰ هزار دلار خواهد ماند. همچنین ۶۵ درصد از متخصصین هم بر این باورند که گاوها تلاش دیگری خواهند کرد تا مقاومت ۱۱ هزار دلار را بشکنند. اما تنها ۲۰ درصد از متخصصین موافقند که این جفت‌ارز بتواند در هفته‌ی پیش رو به ارتفاع ۱۲۰۰۰ دلار برسد.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید