2020 سپتامبر 22

می‌توان از راه‌هایی جز معامله‌گری هم از نوسان‌ها پول درآورد. با سرویس PAMM فارکس، حتی کسانی که تجربه‌ی قبلی از معامله‌گری ندارند هم می‌توانند از تغییرات ارزش ارزهای خارجی سود ببرند. سرویس PAMM فارکس از یک سو فرصتی است تا معامله‌گران باتجربه، حجم سرمایه‌ی معاملاتی‌شان را افزایش دهند.

حساب PAMM چیست

حساب PAMM (سرواژه‌ی عبارت انگلیسی Percent Allocation Management Module)، حسابی ویژه برای سرمایه‌گذاری است که به حساب مدیر معاملات وصل می‌شود. اساس کار این سرویس ساده است. معامله‌گر پیشنهادی می‌دهد (پیشنهاد همکاری با شرایطی که کاملا مشخص شده باشند)، و سرمایه‌گذار با شرایط آن پیشنهاد سرمایه‌اش را وارد شراکت می‌کند. سودی که در نتیجه‌ی معاملات تحت مدیریت مدیر به دست میاید، با توجه به شرایط پیشنهاد بین دو طرف تقسیم می‌شود.

شریکان اصلی خدمات PAMM

در سرمایه‌گذاری سرویس PAMM، سه طرف اصلی درگیر هستند:

 1. مدیر معاملات. این طرف، کسی است که تجربه‌ی معامله‌گری دارد و داده‌ها هم این تجربه‌ی کاری را تایید می‌کنند.
 2. سرمایه‌گذار. شخصی که مبالغ را در حساب مدیر معاملات سرمایه‌گذاری می‌کند. او از معاملات سرمایه‌گذار سود خواهد برد.
 3. سرویس PAMM. این سرویس، کارگزاری مثل NordFX است که معامله‌گری و قراردادهای مالی بین مدیر و سرمایه‌گذار، در آن انجام می‌شود.

باید در نظر داشت سرمایه‌گذاران می‌توانند سرمایه‌شان را بین چند معامله‌گر توزیع کنند و یک سبد سرمایه‌گذاری بهینه بسازند. یک مدیر معاملات هم می‌تواند به طور همزمان از چندین نفر سرمایه جذب کند.

سرویس PAMM از چشم مدیر

هر معامله‌گری می‌تواند مدیر PAMM شود. برای این کار باید نزد یک شرکت کارگزاری مثل NordFX ثبت‌نام کنید، یک حساب PAMM باز کنید، پیشنهادی بسازید که کمیسیون معامله‌گر را نشان بدهد، به حساب واریز کنید و شروع به معامله‌گری کنید.

کارهایی که مدیر انجام می‌دهد تا حد بسیار زیادی شبیه به معامله‌گری معمولی است ، اما با یک فرق. تمام نتایج معامله‌گران ثبت خواهد شد و به صورت آمارهای دقیق برای همه به نمایش در خواهد آمد. لازم است که سرمایه‌گذاران بتوانند توان بالقوه‌ی معامله‌گر را ارزیابی کنند و تصمیم بگیرند که استراتژی‌های معاملاتی مدیر، تا چه حد برای سرمایه‌گذاری‌شان مناسب است.

در شرکت کارگزاری NordFX، سرمایه‌گذاران می‌توانند معاملات مدیر را با نزدیک به ۵۰ پارامتر مختلف ارزیابی کنند. این پارامترها به آن‌ها امکان می‌دهد که نه‌تنها سود بالقوه، بلکه ریسک‌های ممکن را هم پیش‌بینی کنند.  

مدیر معاملات بسته به نتیجه‌ی کار، سهمش را از سود دریافت خواهد کرد. مابقی طبق شرایط پیشنهاد، بین تمام سرمایه‌گذاران توزیع می‌شود. همه‌ی این فرآیند‌ها تحت نظارت دقیق کارگزاری است که پلت‌فرم را برای خدمات PAMM آماده کرده. به این ترتیب، معامله‌گر نیازی نخواهد داشت تا چیزی را به صورت دستی محاسبه کند. همچنین، این امکان که سرمایه‌گذاران و مدیران معامله به دلیل محاسبات اشتباه دچار اختلاف شوند هم وجود ندارد.

مهمترین مزیت PAMM از چشم مدیر معامله چیست؟ پیش از هرچیز، این سرویس فرصتی است که سودتان از معاملات بازار بین‌المللی فارکس را به شدت افزایش دهید. مدیران علاوه بر مبالغ خودشان، با پول سرمایه‌گذاران کار خواهند کرد و درصدی از سود آن‌ها را هم خواهند گرفت. هرچه نتیجه‌ی معاملات یک مدیر بهتر باشد، سود هم بیشتر است و سرمایه‌گذاران بیشتری در  معاملاتش سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

هیچ کسوراتی هم وجود نخواهد داشت. مدیر معاملات معمولش را انجام می‌دهد، سرمایه‌ی خودش را مثل همیشه وارد ریسک می‌کند و در برابر سرمایه‌گذاران، مسئولیت اضافه‌ای برای نتیجه‌ی معاملاتش نخواهد داشت. اگر مدیر موفق باشد، تعداد سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند به معامله‌گر ملحق شوند افزایش پیدا خواهد کرد. اما اگر مدیر با ضرر معامله کند، کسی حاضر نخواهد شد که روی حسابش سرمایه‌گذاری کند.

حساب‌های PAMM از چشم یک سرمایه‌گذار

نه‌تنها آن‌هایی که خودشان معامله می‌کنند، بلکه آن‌هایی که به دلایلی وارد معامله‌گری نمی‌شوند هم می‌توانند از بازار بین‌المللی فارکس بهره‌مند شوند. برای مثال اگر نمی‌توانید پول در آورید، مهارتش را ندارید، نمی‌خواهید مطالعه کنید، زمان ندارید یا هر چیز دیگری. اما در این موارد هم همه‌چیز ضرر نخواهد بود.

واقعیت این است که فرصت‌های فارکس برای پول درآوردن تقریبا بی‌انتها است. این بازار یکی از نقدشونده‌ترین‌ها است و گردش مالی روزانه‌ای با بیش از تریلیون‌ها دلار دارد. هر معامله‌گری می‌خواهد در این بازار کار کند. در اینجا کالاهای واقعی عرضه نمی‌شوند و یک معامله‌گر می‌تواند چندین ابزار مالی مختلف را، حتی بدون این که در آن‌ها تصرف داشته باشد به فروش برساند.

بازار فارکس برای یک سرمایه‌گذار، فرصتی است تا با سرمایه‌گذاری در مدیران موفق، درآمدی منفعلانه به دست بیاورد. البته نمی‌توان این نوع کار کردن را کاملا منفعلانه دانست. واقعیت این است که معامله‌گران باید تحلیل‌های مشخصی انجام دهند. اما این تحلیل‌ها ارتباطی با پیش‌بینی نوسان‌های بازار ارز نخواهد داشت. محور تحلیل‌های سرمایه‌گذار این خواهد بود که معامله‌گری انتخاب کنند تا بتواند به خوبی از پس مدیریت سرمایه‌‌شان برآید.

مهمترین مزایای سرمایه‌گذاری در PAMM چیست؟ این کار چندین مزیت دارد:

 1.  سرمایه‌گذاری در فارکس از طریق PAMM، بسیار ساده است. شما به عنوان یک سرمایه‌گذار، تنها نیاز دارید که مدیری مناسب پیدا کنید و به حساب او وصل شوید.
 2.  کاملا خودکار. لازم نیست که درگیر هیچ محاسبه و واریزی شوید. کل پروسه به طور کاملا خودکار، در پلت‌فرم کارگزار انجام می‌شود.
 3. تحت نظارت کارگزار. ریسک‌های مربوط به تقلب، درباره‌ی این بخش از معامله حذف خواهد شد. همه‌چیز تحت کنترل سرویسی است که خدمات سرمایه‌گذاری PAMM مهیا کرده. برای مثال، مدیر به پول‌هایی که در حساب متصل به سرمایه‌اش است، دسترسی ندارد. او هیچ فرصتی نخواهد داشت که پول‌های سرمایه‌گذار را بدزدد و با آن‌ها ناپدید شود. 
 4. به سرمایه‌گذاران قالبی ساده پیشنهاد می‌شود. سابقه‌ی معاملات هر معامله‌گر و آمارهای کارش با چندین فاکتور مختلف در اختیار ما خواهند بود. به این ترتیب خواهید توانست استراتژی‌های معاملاتی‌شان را ارزیابی کنید و تصمیماتی قابل دفاع و وزین بگیرید.
 5. سرمایه‌گذاری در فارکس با استفاده از PAMM، بدون این که دانشی از بازار داشته باشید ممکن است. شما به عنوان سپرده‌گذار، نیاز ندارید که وارد ریزه‌کاری‌های معاملات شوید. این دانش فقط برای مدیر لازم است.
 6. این امکان وجود دارد که سبد سرمایه‌گذاری خودتان را بسازید. با حساب‌های ‌PAMM فارکس می‌توانید چندین معامله‌گر مختلف را با شیوه‌های معاملاتی و نسبت‌های سود به ریسک مختلف پیدا کنید و رویشان سرمایه‌گذاری کنید تا سرمایه‌گذاری‌تان توزیع بیشتری پیدا کند.

انتخاب مدیر، یا نحوه‌ی ساخت سبد سرمایه‌گذاری خودتان.

سرمایه‌گذاری در PAMM می‌تواند نسبتا سودده باشد. اما لحظاتی وجود دارند که ‌علاقه‌مندان، در آن‌ها باید تلاش بیشتری به خرج دهند. واقعیت این است که حساب‌های PAMM فارکس، از جمله آن‌هایی که در کارگزاری NordFX عرضه می‌شوند، تنوع زیادی از مدیران را در خودشان دارند. چیزی که باید انتخاب شود، تنها بهترین پیشنهاد با بهترین شرایط نیست. همان‌طور که بالاتر عنوان شد، برای سرمایه‌گذاری در بازار فارکس باید آمارهای  کار معامله‌گر را به دقت تحلیل کنید.

مدیران معاملات، از سه نوع استراتژی مختلف استفاده می‌کنند: تهاجمی، متعادل و محافظه‌کارانه.

مدیران تهاجمی معمولا سود زیادی کسب می‌کنند که می‌تواند به صدها و هزاران درصد برسد. اما آن‌ها ریسک‌ها و نزول‌های شدیدی را هم تجربه می‌کنند. چنین حساب‌هایی بیش از دیگران در معرض ضررهای شدید هستند و حتی ممکن است کل سرمایه‌شان را هم از دست بدهند.

مدیران متعادل درآمد متوسطی به دست میاورند. اما ریسک‌های آن‌ها هم نسبتا اندک است. چنین حساب‌های فارکسی در PAMM کمتر از تهاجمی‌ها ضرر می‌کنند.

دست آخر، حساب‌های محافظه‌کار هستند که سود کمی از خودشان نشان می‌دهند. ضمنا، سرمایه‌گذاران فارکس با چنین مدیرانی در معرض کمترین ریسک‌ها قرار دارند. چنین معامله‌گرانی معمولا طولانی‌ترین معاملات را دارند. این موضوع را می‌توان در سابقه‌ی آن‌ها ، در «بخش نمایش» سرویس PAMM مشاهده کرد.

کدام گزینه را باید انتخاب کنید؟

اینجاست که نیاز به «سبد سرمایه‌گذاری» پیدا می‌کنیم. اگر بخواهید از تکنولوژی‌های PAMM استفاده کنید، سرمایه‌گذاری‌تان با آنچه در خرید سهام و ابزارهای دیگر می‌بینید تفاوت چندانی نخواهد کرد. سبدهای سهام سنتی معمولا شامل دسته‌های مختلف دارایی هستند که ریسک‌شان هم پایین است و هم بالا.

وقتی با کارگزاران PAMM مثل NordFX کار می‌کنید، کارتان این است که سبد سرمایه‌گذاری‌تان را طوری بسازید تا سود و ریسک‌تان متعادل باشد. به عبارت دیگر، می‌توانید در هر سه دسته‌ی مدیرانی که در بالا شرح دادیم سرمایه‌گذاری کنید؛ از تهاجمی گرفته تا محافظه‌کار. در نتیجه، می‌توانید با ریسک محدود، سودی نسبتا بالا به دست بیاورید.

راهنمایی‌های زیادی درباره‌ی درصد مورد اختصاص وجود دارد. بعضی از متخصصین باور دارند که تنها ۲۰ درصد از سرمایه را باید به حساب‌های مهاجم اختصاص داد و بقیه را باید بین دو گروه متعادل و محافظه‌کار تقسیم کرد. اما در این نسبت هیچ اجباری وجود ندارد. می‌توانید میزان تهاجمی بودن سبد سرمایه‌گذاری‌تان را مشخص کنید و سپس، بر اساس آن محاسبات‌تان را انجام دهید.

چند توصیه برای انتخاب حساب PAMM

حالا بیایید به این سوال بازگردیم که چگونه باید مناسب‌ترین حساب PAMM فارکس را انتخاب کنیم. چندین معیار مهم وجود دارد که برای این کار، باید به آن‌ها توجه کنیم:

 1. عمر حساب PAMM این شاخص، به طور خاص برای آن سرمایه‌گذارانی مهم است که می‌خواهند در استراتژی‌های تهاجمی سرمایه‌گذاری کنند. هرچه مدت زمانی که چنین مدیرانی نتیجه‌ی مثبت نشان می‌دهند بیشتر باشد، بیشتر می‌توان به آن‌ها اعتماد کرد.
 2. سود ماهانه‌ی مورد انتظار. این شاخص، از میانگین سود ماه‌های گذشته به دست آمده است. به این ترتیب می‌توانید ببینید که استراتژی معامله‌گر تا چه حد کارایی دارد و چه شیوه‌ای را برای معاملاتش استفاده می‌کند.
 3. حداکثر نزول. این شاخص هم به اندازه‌ی سود مهم است و ریسک‌های سرمایه‌گذار را نشان می‌دهد. هرچه نزول حداکثر بیشتر باشد، شیوه‌ی معامله‌گر تهاجمی‌تر است و احتمالش هم بیشتر خواهد بود که سرمایه‌تان از دست برود.

معیارهای مهم برای ارزیابی عبارتند از:

 1. اهرم مورد استفاده. طبیعتا هر چه این عدد بیشتر باشد، بار روی سپرده و ریسک هم بالاتر خواهد بود.
 2. محدود کردن ریسک توسط معامله‌گر. اگر معاملات بیش از ۳۰ درصد سپرده سود داشته باشند، مدیر یا از حد ضرر استفاده نمی‌کند یا این که آن‌ها را به امید سود بالاتر اصلاح یا حذف می‌کند.
 3. استفاده از سیستم‌های مختلف مدیریت ثروت. مشهورترین این سیستم‌ها «مارتینگل» (Martingle) است که در بسیاری از مقالات و کتاب‌های درسی فارکس توضیح داده شده است. بعضی از مدیران معامله، در پیشنهادهای خودشان به این شیوه اشاره می‌کنند. اما حتی اگر در پیشنهاد هم درج نکنند، ممکن است متوجه شویم که مدیران شیوه‌ای مشابه را  به کار می‌بندند. آن‌ها برای این کار، در طول زمان‌هایی که جفت‌ارز مورد معامله‌شان روندی خلاف جهت معامله‌شان را می‌پیماید و روندش هم معکوس نمی‌شود، به مقدار سپرده اضافه و ضررشان را زیاد می‌کنند.

زمانی که برای سرمایه‌گذاری در سرویس PAMM برنامه‌ریزی می‌کنید، باید نسبت ریسک و بازده را در نظر داشته باشید. کسانی که سبدهای سرمایه‌گذاری‌شان در مدیران را می‌سازند، باید این شرط را بیشتر در نظر داشته باشند. بسیاری از متخصصین می‌گویند که سوددهی همیشه باید ۲ تا ۳ برابر بیشتر از ریسک باشد. اگر سوددهی با ریسک مساوی باشد، ممکن است با شرایطی رو در رو شوید که بعد از مدتی، کل سودتان با «صفر» برابر باشد.

بسیار مهم است زمانی که با سرویس PAMM کار می‌کنید، باید حتما از قبل شرایط خروج و اتمام همکاری‌تان را با یک مدیر یا دیگری (حداقل به طور موقت) فراهم کنید. معیارهای مختلفی می‌تواند برای این کار استفاده شوند که موارد زیر می‌توانند جزوشان باشند:

 1. افزایش حداکثر نزول. این یکی، شاخصی مهم درباره‌ی ریسک است که باید توجه ویژه به آن داشته باشید. این شاخص می‌گوید که معامله‌گر، با تهاجم بیشتری شروع به کار کرده است و این احتمال وجود دارد که ضررهای بزرگی را وارد سرمایه‌تان کند.
 2. تغییر سیستم معاملاتی مدیر. نمی‌توان تنها به این دلیل، از مدیر جدا شد. بلکه این اتفاق می‌تواند دلیلی باشد تا شرایط همکاری با مدیر و حجم سرمایه‌گذاری رویش از نو تحلیلی و ارزیابی شود. شاید سیستم معاملاتی مدیر منعطف‌تر و کاراتر از قبلی شده باشد. در این مورد، مدیر نه‌تنها می‌تواند در پورتفولیو بماند، بلکه می‌تواند بخش بزرگتری از سرمایه‌گذاری را نصیب خودش کند. البته اگر تغییرات سیستم از نظر شما غیر منطقی باشند، باید درباره‌ی قطع همکاری فکر کنید.


« مطالب سودمند
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید