2020 سپتامبر 19

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. منابع رویترز می‌گویند که نرخ نزدیک به ۱.۲۰۰۰ در حال حاضر برای هر دو طرف مناسب است؛ چه فدرال رزرو و چه بانک مرکزی اروپا. با نگاه به چارت، می‌توان عدد را شفاف‌تر کرد و به جای ۱.۲۰۰۰، گفت ۱.۱۸۵۰. بالاخره جفت‌ارز هفت هفته است که در این افق نوسان می‌کند. اما در واقعیت، اختلاف ۱۵۰ نقطه‌ای در اینجا آن‌قدرها به چشم نمیاید.
  شاید به نظر برسد بیانیه‌ی «آرامی» که در انتهای جلسه‌ی فدرال رزرو در روز چهارشنبه ۱۶ سپتامبر خوانده شد، باید جذابیت ارز آمریکا را کم کند. به علاوه این نهاد ناظر اعلام کرد که حاضر است نرخ بهره‌ی پایینش را تا سال ۲۰۲۳ حفظ کند. اما چنین اتفاقی نیافتاد. دلیلش این است که از سمت بانک مرکزی اروپا هم بیانیه‌هایی شنیده می‌شود که به همان اندازه «آرام» هستند.
  از سوی دیگر دلار تلاش کرد تا در پس‌زمینه‌ی نزول بازار سهام بالا برود. اما این تلاشش هم ثمری نداشت. سرمایه‌گذاران به چشم‌انداز یورو باور دارند و بالافاصله بعد از این که جفت‌ارز به مرز پایینی کانال ۱.۵ ماهه‌ی ۱.۱۷۰۰-۱.۲۰۱۰ رسید، شروع به باز کردن فعالانه‌ی پوزیشن‌های خرید کردند. در نتیجه، این جفت‌ارز تا انتهای هفته به شرایط تعادلش بازگشت و هفته را در ۱.۱۸۴۵ تمام کرد.
 • GBP/USD. پوند هفته‌ی گذشته دائما در حال بالا رفتن بود. این هم علی‌رغم تمام مشکلات بازار کار آمریکا، بدتر شدن شرایط کوید۱۹ و شرایط مبهم برگزیت بود. رای اولیه‌ی پارلمان به لایحه‌ی جنجالی که پذیرشش احتمال برگزیت سخت را به شدت بالا می‌برد، اوضاع جدایی بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا را به هیچ عنوان شفاف نکرد.
  بانک انگلستان با در نظر گرفتن موضوع بالا در جلسه‌ی روز ۱۷ سپتامبرش، سیاست پولی را تغییری نداد. بلکه تصمیم گرفت صبر کند، رفتارها را ببیند و همه‌چیز را به زمان بسپارد.
  علی‌رغم تمام این‌ها، پوند توانست بیش از ۲۰۰ نقطه از دلار بگیرد و تا میانه‌ی هفته به سطح خاص ۱.۳۰۰۰ برسد. به دنبال این حرکت، روندی نزولی شروع شد و این جفت‌ارز هم دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در ۱.۲۹۲۱ تمام کرد.
 • USD/JPY. بانک ژاپن هم مثل بقیه‌ی نهادهای ناظر تصمیم گرفت تا به نرخ بهره دست نزند. این تصمیم برای هیچ‌کس غافلگیرکننده نبود. بازارها از استعفای نخست‌وزیر شینزو آبه انتظار بسیار بالاتری داشتند. اما جانشینِ او، یوشیهیده سوگا، گفته است که سیاست‌های او را ادامه می‌دهد و تغییراتی که می‌دهد هم مدت زیادی طول نخواهند کشید. 
  بسیاری از متخصصین هفته‌ی گذشته به نفع تقویت ین ژاپن و پایین آمدن این جفت‌ارز تا سطح ۱۰۵.۱۰، و بعد از آن ۱۰۰ نقطه پایین‌تر رای دادند. این پیش‌بینی دقیقا درست بود. جفت‌ارز کف ناحیه‌ای را در ۱۰۴.۲۵ پیدا کرد و نوسان آخرش را در ناحیه‌ی ۱۰۴.۵۵ زد.
 • ارزهای دیجیتال. هفته‌ی گذشته درباره‌ی شاخص جدیدی صحبت کردیم که احساسات سرمایه‌گذاران BTC را بررسی می‌کند و منبع تحلیلی CryptoQuant ارائه‌اش کرده است. بر اساس این ابزار، بیت‌کوین در سطح ۱۰۰۰۰ دلار «تقاضای شدیدی از طرف خریداران می‌گیرد». اکثریت (۶۰ درصد) متخصصین با این احتمال موافق بودند که جفت‌ارز BTC/USD می‌تواند از این حمایت اصلاحی داشته باشد و سپس، رشدی ملایم تا ناحیه‌ی ۱۰۷۰۰-۱۱۲۰۰ دلار داشته باشد. حق هم با آن‌ها بود. کف هفتگی این جفت‌ارز در ۱۰۲۰۰ ثابت شد و این جفت‌ارز تا میانه‌ی هفته، به سطح میان‌مدت و قدرتمند ۱۱۱۰۰ رسید. هشت هفته است که نمودار حول این سطح می‌چرخد.
  به گفته‌ی آژانس خبری The Block، رشد تراکنش‌های بیت‌کوین در ماه آگوست بیش از ۷۵ درصد بوده است. شاید بتوان از این واقعیت نتیجه گرفت استخراج‌کننده‌های خردی که به دلیل دوشاخگی ماه می از بازار خارج شده بودند، به آن بازگشته‌اند. حالا آن‌ها این فرصت را دارند که به لطف رشد ارزش ارز دیجیتال اصلی، دوباره شروع به کسب درآمد کنند. این اتفاق، برای ارز دیجیتال اصلی عاملی خوب به حساب میاید. به علاوه نه تنها تعداد تراکنش‌ها افزایش بسیار زیادی داشته است، بلکه حجم آن‌ها هم بسیار بالا رفته و به ۱۹۱ میلیارد دلار رسیده است. در ماه ژوییه، همین کمیت مساوی با ۸۵ میلیارد بود.
  از سوی دیگر و بر اساس تحلیل Glassnode، تقریبا ۱۰ درصد از پاداش استخراج‌کننده‌ها در تراکنش‌هایی هزینه می‌شوند که با آن‌ها، سکه‌های BTC در صرافی‌های متمرکز قرار داده می‌شوند. به همین دلیل است که وقتی قیمت این ارز دیجیتال به ۱۱۱۰۰ می‌رسد، فروشندگان فشار زیادی رویش وارد می‌کنند.
  شاخص ترس و طمع بیت‌کوین کمی بالا رفته است و تقریبا به میانه‌اش رسیده است (۴۹، همان مقداری که ۴۱ هفته‌ی پیش در آن بود). سطح سرمایه‌ی کلی بازار ارزهای دیجیتال هم در هفت روز گذشته رشد کرده و از ۳۳۴ میلیارد به ۳۵۵ میلیارد رسیده است.
  یکی از جالب‌ترین مشاهدات The Block هم درباره‌ی ایتریوم است. در ماه آگوست و در مقایسه با ماه ژوییه، درآمد استخراج‌کننده‌های بیت‌کوین ۲۳ درصد افزایش پیدا کرده است. اما استخراج‌کننده‌های ایتریوم تقریبا ۲ برابر شده (۹۸ درصد افزایش). بعضی از تحلیل‌گران می‌گویند که دلیل این شرایط، تمایل فزاینده به این ارز دیجیتال جایگزین از طرف سرمایه‌گذاران است.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. تحلیل تکنیکال می‌گوید مشخص است بعد از یک ماه و نیم حرکت این جفت‌ارز در کانال ۱.۱۷۰۰-۱.۲۰۱۰ و به پایان رساندن این مدت در مرکز کانال (۱.۱۸۴۵)، نه اندیکاتورهای روند می‌توانند سیگنال درستی بدهند و نه اسیلاتورها. تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه هم می‌گویند روند جانبی ادامه پیدا خواهد کرد. اما با در نظر گرفتن این واقعیت که جفت‌ارز، هفته‌ی گذشته نزدیک به مقاومت ۱.۱۹۰۰ کارش را تمام کرد و ۱۵ درصد از اسیلاتورها نشان می‌دادند که بیش از حد خریده می‌شود، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که به سمت پایین اصلاح شود. بیشتر متخصصین با این سناریو موافقند (۷۵ درصد). اما تنها سیاست‌های اقتصاد جهانی خواهد توانست برای جفت‌ارز EUR/USD، مشخص کند که مرزهای کانال مذکور را در یک جهت یا جهت دیگر بشکند.
  استدلال‌های بسیاری درباره‌ی تقویت یورو وجود دارد. ما قبلا نوشته بودیم که شاخص‌های بلومبرگ، نشان از رشد بیشتر EUR/USD دارند. دلیل این شرایط، این است که اقتصاد «بر قدیم» نسبت به ایالات متحده سریع‌تر رشد خواهد کرد. توزیع ریسک در ذخایر ارزهای خارجی و طلای بانک‌های مرکزیِ کشورهای پیشرو هم به نفع ارز اروپایی است. بعد از همه‌ی این‌ها چین وسط میاید؛ شریک اصلی صادرات اروپا. این کشور علی‌رغم همه‌گیریِ کوید۱۹، در فصل دوم رشد تولید ناخالص داخلی داشته است.
  در پایان نمی‌توان مداخله‌ی فدرال رزرو برای کاستن از قیمت دلار و عدم تمایل رییس بانک مرکزی اروپا، کریستین لگارد برای شروع جنگ تجاری با متحدش در آن سوی اقیانوس را از قلم انداخت.
  ما بیشتر هفته‌ی آینده را به سخنرانی رییس فدرال رزرو جروم پاول گوش خواهیم داد. احتمالا درست در روز دوشنبه ۲۱ سپتامبر شروع شود و در ادامه‌اش، سخنرانی در کنگره و در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه بیاید. او در روز ۲۴ سپتامبر وزیر خزانه‌داری ایالات متحده استیو منوچین را همراهی خواهد کرد. آیا این دو نفر به همراه هم، حرف‌های کاملا جدیدی خواهند زد یا این که درباره‌ی همان سخنان پاول در روز ۱۶ سپتامبر صحبت می‌کنند؟ احتمالا مورد دوم صحیح باشد. اما سخنان آن‌ها حتما می‌تواند نوسان‌ها را افزایش دهد.
 • GBP/USD. شرایطی  اندیکاتورها در اینجا، شبیه به اختلافات پارلمان بریتانیا در حین رای‌گیری برای برگزیت است. تنها کسانی که سیگنال‌شان کم و بیش شفاف است، اسیلاتورهای نمودار روزانه هستند. ۷۵ درصد از آن‌ها قرمز هستند. اما در اینجا، ۲۵ درصد باقی‌مانده می‌گویند که جفت‌ارز تحت فشار فروش است. در میان متخصصین هم اتفاق نظری وجود ندارد. یک سوم‌شان رشد، یک سوم نزول و یک سوم هم به روند جانبی این جفت‌ارز نظر دارند.
  تحلیل‌های گرافیکی هم شفافیتی نداشت. برخلاف اکثر اسیلاتورهای نمودار روزانه، مشخص است که این جفت‌ارز ابتدا تا ۱.۳۰۰۰ بالا می‌رود. در صورت شکسته شدن این خط، هدف روی ۱.۳۱۸۵ خواهد بود. هدف نهایی گاوها این است که سقف اول سپتامبر در ۱.۳۴۸۰ را دوباره لمس کنند. سطوح حمایت در ۱.۲۷۶۰، ۱.۲۶۵۰ و ۱.۲۵۰۰ هستند.
  برای عبور از تحلیل تکنیکال و رفتن به سمت تحلیل فاندامنتال، باید جزییات جلسه‌ی بانک انگلستان را به خاطر بیاوریم. با وجودی که هیچ تصمیمی از این جلسه بیرون نیامد، اما مدیریت این نهاد ناظر پنهان نکرد که احتمال دارد نرخ‌های منفی هم تا نوامبر برای میزان بهره تعیین شود. اگر چنین تصمیمی گرفته شود، احتمالش وجود خواهد داشت که پوند با شدت ضربه‌فنی شود. ضمنا سرمایه‌گذاران این امید را هم دارند که بتوانند از سخنرانی مدیر بانک انگلستان، اندرو بایلی در روز ۲۲ سپتامبر شفافیت بیشتری  در این‌باره بگیرند. 
 • USD/JPY. با وجودی که بانک مرکزی ژاپن برآوردش از وضعیت اقتصادی را بالا برده است، اما دولت این کشور هیچ تمایلی ندارد که حجم برنامه‌ی تحریکی را افزایش دهد. به همین دلیل، در این صورت سرمایه‌گذاران از سوی بیانیه‌های «آرام» فدرال رزرو راهنمایی خواهند شد. بدون شک، کاهش قیمت سهام شرکت‌ها آمریکایی هم در این میان نقش بازی خواهد کرد.  در نتیجه مثل یک هفته‌ی قبل، اکثریت متخصصین (۶۰ درصد) با خرس‌ها هستند که انتظار دارند این جفت‌ارز، روند نزولی‌اش را ادامه دهد و ارز ‌ژاپن هم بیشتر تقویت شود. ضمنا آن‌ها این احتمال را هم رد نکرده‌اند که جفت‌ارز، می‌تواند در هفته‌های پیش رو ابتدا تا کف ۹ مارس در ۱۰۱.۱۷ و سپس، تا سطح روانی ۱۰۰.۰۰ برسد. نزدیک‌ترین خط مقاومت در ناحیه‌ی ۱۰۴.۲۰ قرار دارد.
  ۴۰ درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران که تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم آن‌ها را تایید می‌کنند، انتظار دارند که این جفت‌ارز نتواند سطح ۱۰۴.۲۰ را بشکند، به سمت بالا بازگشت داشته باشد و به ناحیه‌ی ۱۰۵.۸۰-۱۰۶.۳۰ برسد. ۱۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته و روزانه، سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد و با این سناریو موافقند. در اینجا باید در نظر داشت که با گذر به پیش‌بینی میان‌مدت، تعداد کسانی که از رشد این جفت‌ارز پشتیبانی می‌کنند تا ۷۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۱ تا ۲۵ سپتامبر سال ۲۰۲۰1

 • ارزهای دیجیتال. یکی از بنیانگذاران شرکت سرمایه‌گذاری DTAP Capital به نام «دن تاپیرو» (Dan Tapiero) می‌گوید که بازار شرایطش را برای رشد بلندمدت بیت‌کوین توسعه داده است. چند عامل کلان اقتصادی وجود دارد که باعث می‌شود تقاضای ارزهای دیجیتال افزایش پیدا کند. مقصر اصلی فدرال رزرو است که دارد بازار را پر از پول می‌کند تا ارزشش پایین بیاید.
  تاپیرو می‌گوید «ما در لبه‌ی آشفتگی اقتصادی هستیم. شرایط شبیه اواخر دهه‌ی ۸۰ میلادی است. ارزش دارایی‌های آمریکایی حدودا نصف می‌شود که باعث می‌شود حجم عظیمی از سرمایه‌ها، از اوراق قرضه‌ی دولتی به بیت‌کوین و طلا تبدیل شود». او تاکید کرد که ما در دو سال و نیم اخیر، دیده‌ایم که BTC متراکم شده است و حالا، به احتمال زیاد منتظریم تا رشدی انفجاری را تجربه کند. سرمایه‌گذاران فقط باید صبور باشند.
  سرمایه‌گذار و نویسنده‌ی مشهور، رابرت کیوساکی هم که بیت‌کوین را به عنوان یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت در نظر می‌گیرد، با تاپیرو موافق است. البته این هم مهم است که او هشدار داده واکسن کوید۱۹، می‌تواند طلا و بیت‌کوین را به شدت پایین بکشد. او این دارایی‌ها را دارایی‌هایی کم‌ریسک می‌داند. اما در این نقطه است که سرمایه‌گذاران فرصتی عالی برای تصاحب این سرمایه‌ها خواهند داشت.
  تحلیل‌گران «وایس کریپتو ریتینگز» (Weiss Crypto Ratings) باور دارند روند نزولی بیت‌کوین در روزهای آخر سپتامبر بازار را فرا گرفته است، آن‌قدر قدرت ندارد که ارزش این دارایی دیجیتال را در آینده‌ی نزدیک به زیر ۱۰ هزار دلار برساند. این موسسه، سطح ۳۵۰ دلار را برای ایتریوم مقاومتی قدرتمند در نظر می‌گیرد.
  صرافی مشتقه‌های ارز دیجیتال Deribit هم نتایج جالبی را برای معاملات اخیر نشان می‌دهد. این مشارکت‌کننده‌ها به طور فعالانه‌ای روی آپشن‌هایی بیت‌کوین شرط می‌بندند که انتظارشان، بالا رفتن قیمت تا ۳۲-۳۶ هزار دلار تا انتهای امسال است. این شرکت می‌گوید که قراردادهای دسامبر با قیمت ۳۶۰۰۰ دلار در صدر هستند و ۷۵۲ عدد از آن‌ها بسته شده است. مقام دوم را هم قراردادهای ۳۲۰۰۰ دلاری با تعداد ۴۶۲ عدد دارند. قراردادهای ماه دسامبر با قیمت ۲۸۰۰۰ افراد نسبتا کمی را به خودشان جذب کردند.
  چنین نتایج متفاوتی را به سختی بتوان توضیح داد. به طور کل، مشارکت‌کننده‌های بازار شانس افزایش بهای بیت‌کوین تا انتهای ماه دسامبر و تا حداقل۲۰ هزار دلار را بسیار کم می‌دانند. احتمال این که بیت‌کوین ۲۰ هزار دلار بشود ۵ درصد و احتمال این که ۲۸ هزار دلار بشود، تنها ۲ درصد است. بسیاری از متخصصین (۶۵ درصد) باور دارند جفت‌ارز BTC/USD ۲۰۲۱ را در ۹ تا ۱۰ هزار دلار ملاقات خواهد کرد. ۱۰ درصد از آن‌ها هم باور دارند که این جفت‌ارز، حول و حوش ۱۱ هزار دلار نوسان می‌کند. تنها ۲۵ درصد انتظار دارند که قیمت بیت‌کوین بالاتر از ۱۲ هزار دلار برود.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید