2020 سپتامبر 12

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. یورو  بعد از جلسه‌ی بانک مرکزی اروپا در ۱۱ سپتامبر، تلاش کرد تا بالا برود و حتی به ۱.۱۹۲۰ هم رسید. اما به معنای واقعی کلمه، یک ساعت بعد از آن بازار تصمیم گرفت تا تمام این اتفاقات آن‌قدرها مهم نبوده است و EUR/USD به سرعت به جایی بازگشت که از اول بود. در نتیجه همان‌طور که یک سوم متخصصین انتظار داشتند، جفت‌ارز نتوانست ۱.۱۷۰۰-۱.۲۰۱۰ را بشکند. این کانال، جایی است که هفت هفته است جفت‌ارز در آن نوسان می‌کند. به علاوه، بازه‌ی معاملاتی این جفت‌ارز به ۱.۱۷۵۰-۱.۱۹۲۰ محدود شده است و به این ترتیب، به مقادیر دهه‌ی آخر اوت بازگشته.
  خب پس، واقعا چه اتفاقی افتاد؟
  از سوی دیگر، لحن بیانیه‌ی نهاد ناظر اروپایی از آن‌چه سرمایه‌گذاران انتظار داشتند تهاجمی‌تر از آب در آمد. بانک مرکزی اروپا درباره‌ی چشم‌انداز اقتصاد ناحیه‌ی یورو موضعی بسیار خوشبینانه گرفته است. رییس این سازمان، کریستین لگارد، در طول کنفرانس مطبوعاتی‌اش گفت که آمارهای اقتصاد کلان نشان می‌دهند در بخش صنعت، فعالیت‌ها و تقاضای داخلی رشد بسیار زیادی داشته است. اما او اصرار کرد که به رشد یورو در پنج ماه گذشته بیش از اندازه عکس‌العمل نشان داده نشود. به گفته‌ی او، این نهاد ناظر روی نرخ تبادل یورو تمرکز نکرده است؛ بلکه روی این نظارت دارد که تاثیرش بر تورم را تحت نظارت داشته باشد.
  بعد از چنین بیانیه‌ای، نرخ تبادل بالا رفت و حتی ۱.۱۹۰۰ هم گذشت. اما سرمایه‌گذاران به زودی معکوس‌شدن روند بازار سهام ایالات متحده، تقویت دلار در این پس‌زمینه و افزایش روزافزون احتمال خروج «سخت» بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا را به خاطر آوردند. باید در نظر داشت که چنین خروجی باعث می‌شود نه فقط اقتصاد بریتانیا، بلکه اقتصاد کل اروپا هم به طور جدی رنج بکشد. در نتیجه، روند با شدت معکوس شد و قیمت‌ها هم پایین افتادند تا این جفت‌ارز، هفته را در همان‌جایی تمام کند که شروعش کرده بود؛ در ۱.۱۸۴۰.
 • GBP/USD. این هفته، کسانی سود بردند که روی این جفت‌ارز پوزیشن فروش باز کردند. همان‌طور که بسیاری از تحلیل‌گران انتظار داشتند، پوند در هفته‌ی گذشته به کاهشش ادامه داد و در طول هفته ۴۸۰ نقطه از دست داد تا به ۱.۲۷۹۷ برسد.
  دلیل این فروش بیش از حد پوند، آخرین حرکتی بود که نخست‌وزیر بوریس جانسون زد. او برای بازار داخلی، لایحه‌ای را به مجلس این کشور داد. اگر این سند تایید شود، می‌تواند توافق‌های فعلی بریتانیا با اتحادیه‌ی اروپا بر سر خروجش را هم از بین ببرد. بروکسل هم در پاسخ به این حرکتِ بوریس جانسون، ضرب‌الاجلی را برای طرف بریتانیایی تعیین کرد که تقاضا می‌کرد طرح‌های بازنگری در توافق بین دو طرف، تا انتهای سپتامبر به کنار گذاشته شوند. اما لندن هم به سختی موضع خودش را چنگ زده است و راهی برای خروج از این بن‌بست وجود ندارد. به این ترتیب، سناریوی برگزیتِ «سخت» تقریبا محتمل می‌شود.
  ایالات متحده هم به این زد و خورد پیوسته است. نانسی پلوسی، سخنگوی مجلس نمایندگان کنگره گفت که آمریکا، در صورتی که بریتانیا از توافقش با اتحادیه‌ی اروپا تخطی کند، از توافق تجاری با این کشور حمایت نخواهد کرد.
  به تمام این‌ها، بازیابی آرام اقتصاد بریتانیا و شرایط نه چندان مناسبِ همه‌گیری ویروس کرونا را هم اضافه کنید. ترکیبی که این عوامل به وجود آورده‌اند، روی پوند فشار وارد می‌کند و نویدشان در آینده‌ی نزدیک، هیچ رایحه‌ی خوبی ندارد.
 • USD/JPY. این جفت‌ارز از ده روز آخر فوریه‌ی امسال، به طور مداوم حول ۱۰۶.۰۰ متراکم می‌شود. همان‌طور که متخصصین انتظار داشتند هم، هرگز نتوانسته است کانال ۱۰۵.۱۰-۱۰۷.۰۰ را ترک کند. هر دو ارزِ این جفت‌ارز در شرایط پایین آمدن شاخص سهام بازارهای سهام، در کنار هم به عنوان دارایی‌های محافظ کار می‌کنند. به این ترتیب هر دو با یکدیگر هماهنگ می‌شوند و بازه‌ای که این جفت‌ارز در آن معامله می‌شود به ۶۰ نقطه‌ی بین ۱۰۵.۸۰-۱۰۶.۴۰ محدود می‌شود. آخرین قیمت دوره‌ی معاملاتی پنج روزه در ۱۹۶.۱۰ بود.
 • ارزهای دیجیتال. بیت‌کوین بعد از تلاش ناموفق دیگری که برای گرفتن جای پایی بالای ۱۲ هزار دلار انجام داد و سقوط ۲ تا ۴ سپتامبر، خط حمایت روانی و مهم ۱۰ هزار دلار را لمس کرد. جفت‌ارز BTC/USD هفته‌ی گذشته در بازه‌ی بسیار باریک ۱۰۰۰۰-۱۰۳۵۰ دلار معامله می‌شده است. هم خرس‌ها و هم گاوها خسته شدند. گاوها سود پوزیشن‌های کوتاه‌مدت‌شان را گرفتند و خرس‌ها هم از قبل پوزیشن‌های خریدشان را با ۲۰ درصد نزول از سطح آخر آگوست باز کرده بودند. البته هر دو طرف تلاش‌های ضعیفی داشتند تا همه‌چیز را به نفع خودشان تمام کنند. به همین دلیل هم نوسان تا ۹۸۵۰-۱۰۵۰۰ افزایش پیدا کرد. اما همه‌ی این کارها بدون نتیجه تمام شد. در بعد از ظهر جمعه ۱۱ سپتامبر، زمانی که این مطلب در حال نوشته شدن است، ارز دیجیتال اصلی در ناحیه‌ی ۱۰۳۰۰ دلار معامله می‌شود. البته می‌توان انتظار داشت که قیمت در روزهای شنبه و یکشنبه (علی‌الخصوص شب یکشنبه تا دوشنبه) به شدت افزایش پیدا کند. اما تحربه نشان داده است که چنین صعودهایی تنها روندهایی کوتاه‌مدت هستند.
  باید در نظر دشت که حرکت بیت‌کوین در کانالی بسیار باریک جلوی تعداد تراکنش‌ها و هش‌ریت را نگرفته است تا قله‌های جدید را فتح نکنند. به نقل از پلت‌فرم تحلیلی Glassnode، در روز ۸ سپتامبر هش‌ریت ۱۵۶ اگزاهش بر ثانیه بود و این مقدار، بالاترین میزان در تاریخ بوده است. رکورد قبلی هش‌ریت در ۱۱ ماه مه بود؛ قبل از دوشاخگیِ سوم. در آن زمان، هش‌ریت به ۱۵۲ اگزاهش بر ثانیه رسید. اما بلافاصله، تا ۹۰ اگزاهش بر ثانیه پایین آمد.
  تعداد تراکنش‌های ماهانه از ۶۰۰ هزار بیشتر شد. به علاوه، تعداد تراکنش‌ها افزایشی روزانه هم داشت که به ۱۳۰.۱۱۰ بیت‌کوین رسید و رکوردی سالانه زد. به نقل از Chainalysis، تبادلات کوچک و متوسط تا ۱۰ هزار دلار، بیش از ۳۰۰ میلیون دلار افزایش داشته‌اند.
  شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال در ۴۱ است و از هفت روز پیش تا الآن تغییری نکرده (هفته‌ی پیش ۴۰ بود). سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال هم تغییر چندانی نداشته است و حدود ۳۳۴ میلیارد دلار مانده است.
  احتمالا به خاطر دارید که پایین‌ترین میزان امسال، تنها ۱۳۴ میلیارد در روز ۱۶ مارس بود. به عبارت دیگر در ۶ ماه گذشته، ۱۵۰ رشد به وجود آمده است. ضمنا، بیت‌کوین در حال واگذار کردن بازی است. شاخص سلطه‌ی این ارز در همین مدت از ۶۳.۷۵ درصد به ۵۷.۴۵ درصد کاهش پیدا کرده است. از سوی دیگر ایتریوم عملکرد بسیار بهتری دارد و از ۱۰.۴۰ درصد به ۱۲.۰۴ درصد رشد کرده است.
  باید در نظر داشت که هزینه‌ی بالای تراکنش‌ها، این ارز دیجیتال جایگزین را عملا برای بازیگران خرد دست‌نیافتنی کرده است. اما «وال‌ها» توجه زیادی به این ارز نشان می‌دهند. به عنوان مثال اطلاعات پلت‌فرم تحلیلی Santiment به می‌ می‌گوید تنها ۳ روز بعد از سقوط ۳۰ درصدی ایتریوم، ۶۸ سرمایه‌گذار بزرگ دیگرکه از ۱۰۰۰ تا ۱۰ هزار ایتریوم (۳۵۰ هزار تا سه و نیم میلیون دلار) دارند، میلیون‌ها دلار به سطح سرمایه‌ی این ارز اضافه کردند. به همین دلیل، ایتریوم جایگاه دومین ارز دیجیتال بزرگ و برترین ارز دیجیتال جایگزین از نظر سطح سرمایه‌ی بازار را برای خودش نگه داشته است؛ حدود ۴۰ میلیارد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. بگذارید با این واقعیت شروع کنیم که بعد از هفت هفته حرکت نزولی در کانال ۱.۱۷۰۰-۱.۲۰۱۰ و تمام شدنش در مرکز ۱.۱۸۴۰، نه شاخص‌های روند و نه اسیلاتورها نمی‌توانند هیچ سیگنال قابل درکی به ما بدهند. نظرات متخصصین هم به طول مساوی تقسیم شده است. حتی تحلیل‌های گرافیکی هم نوسان این جفت‌ارز را تا انتهای سپتامبر در این بازه رسم می‌کنند. اما وقتی به نمودار نگاه می‌کنیم، خرس‌ها باید در آخر کار دست بالا را داشته باشند و شروع اکتبر با تقویت دلار و پایین آمدن EUR/USD تا ۱.۱۶۰۰ همراه باشد.
  به دلیل کاهش تقاضا برای دارایی‌های ریسکی و ترس از برگزیت «سخت»، بسیاری از تحلیل‌گران انتظار دارند که یورو موقعیت خودش را در برابر پوند بریتانیا تقویت کند، در برابر ین ژاپن دوباره موقعیتش را به دست بیاورد و با موفقیت‌هایی بی‌ثبات و روندی ناپایدار، در برابر دلار بجنگد.
  منابع رویترز برخلاف بیانیه‌ی «کریستین لگارد» ادعا کردند که بانک مرکزی اروپا به هیچ عنوان نسبت به نرخ بهره بی‌تفاوت نیست؛ در حالی که این بانک مرکزی نمی‌خواهد به دلیل این نرخ، با فدرال رزرو بجنگد. از نظر آن‌ها، نرخ ۱.۲۰۰۰ به تعادل نزدیک است و هر دو طرف را راضی خواهد کرد. ضمنا گروه تحلیلی «سیتی‌گروپ» (Citigroup) بر این باور است که اگر قیمت‌های EUR/USD ۵ درصد دیگر بالا برود، بانک مرکزی اروپا در هر حال شروع به برداشتن قدم‌هایی برای ضعیف کردن یورو خواهد کرد. به علاوه، رویترز می‌گوید که کشورهای جنوبی ناحیه‌ی یورو همین الآن هم در مورد تقویت ارزشان عصبی هستند.
  شاخص‌‌های پیشرو از طرف بلومبرگ هم نشان از این دارند که EUR/USD بیش از این رشد خواهد داشت. دلیل این شرایط، این است که اقتصاد «بر قدیم» نسبت به ایالات متحده سریع‌تر رشد خواهد کرد. سریع‌ترین رشد را آلمان و نروژ خواهند داشت و فرانسه، ایتالیا و اسپانیا در پی آن‌ها خواهند آمد. اما ایالات متحده و بریتانیا در میان خارجی‌ها هستند.
  احتمال دارد که جلسه‌ی فدرال رزرو و کنفرانس مطبوعاتی بعد از آن در روز چهارشنبه ۱۶ سپتامبر، انتظارات متخصصین را به مقدار مشخصی کم و زیاد کند. احتمال بسیار کمی وجود دارد که این نهاد ناظر، نرخ بهره را ۰.۲۵ درصد کاهش دهد. اما اگر این اتفاق سریع رخ دهد، تعادل قدرت و شرایط بازار از رادیکال‌ترین راه ممکن تغییر خواهد کرد.
 • GBP/USD. این که چرا پوند می‌تواند به نزولش ادامه دهد، در اولین بخش از این مقاله آمده است. اگر روابط فعلی بین بروکسل و لندن از شرایط فعلی گرم‌تر شود، ارز بریتانیا خواهد توانست نزولش را متوقف کند، بچرخد و به سمت بالا بازگردد. در حقیقت، شرایط فعلی بسیار جدی است و آینده‌ی بریتانیا به آن بستگی دارد. اقتصاد اروپا هم در صورتی که نسخه‌ی «سخت» برگزیت اجرا شود، ضربه‌ی محسوسی خواهد دید.
  در این لحظه، بسیاری از متخصصین (۶۰ درصد) انتظار دارند که این جفت‌ارز بیشتر پایین بیاید. صد در صدِ شاخص‌های روند در نمودار چهار ساعته و ۸۰ درصد از آن‌ها در نمودار روزانه، به همراه ۸۵ درصد از اسیلاتورهای هر دو تایم‌فریم با نظر متخصصین موافقند. تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه، بقیه‌ی شاخص‌های روند و ۱۵ درصد از اسیلاتورهایی که سیگنال می‌دهند این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد، با ۴۰ درصدِ حامی گاوها موافقند. این وضعیت اگر نشان از معکوس شدن روند نداشته باشد، حداقل اصلاحی را نشان می‌دهد که به زودی سر خواهد رسید.
  باید در نظر داشت زمانی که افق زمانی را از هفتگی به ماهانه می‌بریم، تعداد تحلیل‌گرانی که به معکوس شدن روند به سمت بالا نظر دارند از ۴۰ درصد به ۷۰ درصد افزایش پیدا می‌کند (آن‌ها امید دارند که اختلافات فعلی، با تاثیر گذاشتن بر اروپا حل شود)
  سطوح حمایت در ۱.۲۶۵۰، ۱.۲۴۶۵ و ۱.۲۲۵۰ هستند. سطوح مقاومت هم در ۱.۳۰۰۰ ، ۱.۳۰۵۰، ۱.۳۱۸۵ و ۱.۳۲۶۵ قرار دارند. هدف در ارتفاع اول سپتامبر، ۱.۳۴۸۰ قرار دارد.
  در هفته‌ی پیش رو، هر روز اتفاق مهمی خواهد افتاد. در روز دوشنبه ۱۴ سپتامبر، پارلمان بریتانیا درباره‌ی شرایط برگزیت رای خواهد داد و گزارش تورم را می‌شوند. داده‌های بازار کار بریتانیا در روز سه‌شنبه ۱۵ سپتامبر منتشر خواهند شد و داده‌های بازار مصرف‌کننده هم در ۱۶ سپتامبر بیرون میایند. انتظار می‌رود که نوسان‌ها در روز سه‌شنبه ۱۷ سپتامبر افزایش پیدا کنند. چرا که جلسه‌ی بانک انگلستان در این روز برگزار خواهد شد و در آن، نرخ بهره و حجم خرید دارایی تحت برنامه‌ی تسهیل کمی مشخص خواهد شد.
 • USD/JPY. در روز ۱۷ سپتامبر، بانک ژاپن هم جلسه‌ای برگزار خواهد کرد که به احتمال بسیار بالا، نرخ بهره را بدون تغییر باقی خواهد گذاشت. در مورد سرعت بازیابی اقتصاد از همه‌گیری کوید۱۹، ژاپن یکی از پیشرویان دنیا است. به همین دلیل نیازی نیست که نهاد ناظر تحرک شدیدی داشته باشد و احتمالا، این اتفاق بدون هیچ غافلگیری‌ای میافتد و هیچ تاثیری روی بازار نخواهد داشت.
  نمی‌توان بر اساس تحلیل تکنیکال، هیچ یک از حرکت‌های این جفت‌ارز را پی‌ش‌بینی کرد. زمانی که حداکثر نوسان این جفت‌ارز به ۶۰ نقطه و تراکم پیش روی این جفت‌ارز به حدود ۱۰۶.۰۰ محدود می‌شود، نمی‌توان از طرف شاخص‌های تکنیکال هیچ توصیه را انتظار داشت.
  اما بیشتر متخصصین (۶۰ درصد) انتظار دارند که ارز ژاپن تقویت شود و این جفت‌ارز هم تا سطح ۱۰۵.۱۰ پایین بیاید. از نظر آن‌ها پس از آن، احتمالا ۱۰۰ نقطه‌ی دیگر هم پایین می‌رود. ۴۰ درصد باقی‌مانده به ۱۰۷.۰۰ نگاه می‌کنند. اما تمام اتفاق‌ها برای USD/JPY در آینده‌ی نزدیک خواهد افتاد. حتی جهت روند و نوسان‌هایش هم در همین روز مشخص خواهد شد. تمام این‌ها، بیش از ین و توکیو، به دلار و ۱۱ هزار کیلومتر آن‌طرف‌تر، واشنگتن و نیویورک بستگی دارد.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۴ تا ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۰1

 • ارزهای دیجیتال. جایگاه اولِ «بهترین» پیش‌بینیِ هفته‌ی گذشته، بدون شک به سازنده‌ی مدل نسبت سهم به جریان پولی (S2F) می‌رسد که نام مستعار PlanB را دارد. بر اساس محاسبات او، بیت‌کوین نه‌تنها به ۲۸۸ هزار دلار می‌رسد، بلکه رشدی ۳ برابری را نشان خواهد داد. به گفته‌ی این تحلیل‌گر، این اوضاع باعث می‌شود که ۱ بیت‌کوین تا انتهای ۲۰۲۴ حدود ۸۶۴ هزار دلار ارزش پیدا کند. کسی که با نام PlanB شناخته می‌شود، با درک عکس‌العمل مشارکت‌کنندگان در دنیای ارزهای دیجیتال به این اعداد نجومی اضافه کرد که این اتفاقات ممکن است و بیت‌کوین، قبلا هم چنین رفتارهایی را از خودش نشان داده است.
  اگر ماشن زمان را آتش کنید و از ۲۰۲۴ به نوامبر ۲۰۲۰ بروید، می‌توانید خمشی جدی را در بازار سهام ایالات متحده ببینید که از انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده ناشی می‌شود. تفکر رییس شرکت‌های سرمایه‌گذاری «۱۰تی هلدینگز» (10T Holdings) و «گلد بولیون اینترنشنال» (Gold Bullion)، دن تاپریکو (Dan Taperico) هم دقیقا همین است. او در تشریح نقطه نظرش گفته است «اگر ترامپ نتواند دور دوم را در کاخ سفید بماند، شرکت‌های تحت کنترلش ارزش سهام‌شان را از دست می‌دهند. این شرایط، روی بزرگترین شاخص‌ها تاثیر خواهد داشت. طلا و بیت‌کوین هم خواهند توانست با آرامش فروپاشی بازار سهام را تحمل کنند. اگر در آن لحظه فدرال رزرو نرخ بهره را به مقادیر منفی برساند، دلار به شدت ضعیف می‌شود». او می‌گوید که این شرایط، بیت‌کوین را به حالتی «اَبَرصعودی» می‌برد.
  حالا بیایید درباره‌ی پیش‌بینی نیمه‌ی دوم سپتامبر حرف بزنیم. شاخص جدید احساسات سرمایه‌گذاری بیت‌کوین که منبع تحلیلی CryptoQuant توسعه‌اش داده است، نشان می‌دهد که بیت‌کوین تحت «تقاضای شدید از طرف خریداران» در ۱۰ هزار دلار است. این ابزار «فشار بالقوه‌ی خرید/فروش» نامیده می‌شود. اصول کار این ابزار، محاسبه‌ی نرخ سپرده‌های معامله‌شده در صرافی‌ها به سپرده‌های پای‌ارزها (stablecoins) است. فرضیه‌ی پشتش هم، این است که عدد به دست آمده به طور معکوس با ذائقه‌ی معامله‌گران نسبت دارد.
  در حال حاضر این پارامتر به سمت گاوها متمایل است. کی یانگ جو نوشته است «صرافی‌ها در حال حاضر نسبت به ابتدای سال، پای‌ارزهای بیشتر و بیت‌کوین کمتری نگه داشته‌اند. من فکر می‌کنم که روند گاوی بیت‌کوین هنوز هم ممکن است».
  شصت درصد از متخصصین با احتمال رشد ملایم بیت‌کوین به ۱۰۷۰۰-۱۱۲۰۰ دلار موافقند. چهل درصد باقی‌مانده، این جفت‌ارز را در آینده‌ی نزدیک در محدوده‌ی ۹۵۰۰-۱۰۳۵۰ دلار می‌بینند.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.

ney.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید