2020 سپتامبر 9

بازار ارز فارکس یکی از اندک مکان‌هایی است که همه می‌توانند سعی کنند خودشان از چم و خمش سر در آورند. در حرفه‌ی معامله‌گری رییس وجود ندارد، سقفی برای درآمد نیست و ساعت کاری هم وجود ندارد که لازم باشد به آن پایبند باشید.  اما این که معامله‌گر حرفه‌ای شوید، کار راحتی نیست.

تازه‌واردان به این دنیا، با چند مشکل رو به رو می‌شوند. بسیاری از آن‌ها متوجه نمی‌شوند که برای شروع کردن معاملات فارکس به چه چیزی نیاز است و چگونه باید این کار را شروع کرد. به همین دلیل، در ابتدای امر اشتباهاتی انجام می‌دهند که بعد از اولین تلاش، برای همیشه علاقه‌شان به معامله‌گری از بین می‌رود.

راهی که جلوی معامله‌گران و سرمایه‌گذاران تازه‌کار قرار دارد را نمی‌توان به یک قدم زدن ساده تشبیه کرد. به همین دلیل هم ما، طرح عملیاتی خودمان را آماده کرده‌ایم. شما با دنبال کردن این طرح به سرعت کلید فهم بازار را پیدا خواهید کرد و معامله‌گری فارکس، برایتان شروع به تولید درآمد می‌کند. در حقیقت، به همین دلیل است که به اینجا آمده‌اید.

در فارکس از کجا شروع به معامله‌گری کنیم

فارکس بازاری نامتمرکز و بین‌بانکی است که حاضران در آن، ارزهای خارجی را با هم معامله می‌کنند. به بیان ساده، فارکس بازاری جهانی است که در آن ارز کشورهای مختلف معامله می‌شود. منبع اصلی درآمد یک معامله‌گر، اختلاف نرخ تبادل بین قیمت خرید و فروش یک ارز در ازای ارز دیگر است. برای مثال می‌توانید دلار را با یورو بخرید و بعد در ازایش بفروشید. همین کار را می‌توانید با ین ژاپن و یوآنِ چین هم انجام دهید. اما قبل از این که سود چنین معامله‌ای را حساب کنید و پیش‌بینی کنید که چقدر پول ازش در خواهد آمد، باید چند مرحله‌ی مشخص را پش بروید. این مراحل هفت عدد هستند:

 1. انتخاب کارگزاری،
 2. باز کردن حساب معاملاتی،
 3. دانلود کردن پلت‌فرم (متاتریدر۴ برای کارگزاری NordFX)،
 4. آشنا شدن با بخش تئوری،
 5. انتخاب جفت‌ارز و استراتژی معاملاتی،
 6. تست کردن تئوری در حساب دمو و به دست آوردن مهارت‌های مشخص،
 7. تغییر آرام به معاملات واقعی با پول واقعی.

چگونه کارگزاری فارکس را انتخاب کنیم

بازار تبادل ارزهای خارجی به صورتی سازمان پیدا کرده است که فقط سرمایه‌گذاران بزرگ می‌توانند مستقیما به آن دسترسی پیدا کنند. حرفِ ما درباره‌ی «میلیون دلار» است؛ چرا که اصلی‌ترین بازیگران این بازار موسسات بانکی و سرمایه‌گذاران حقوقی مثل صندوق‌های سرمایه‌گذاری پوششی هستند. معامله‌گران خصوصی برای این که معاملات‌شان را در فارکس شروع کنند، باید از خدمات شرکت‌های میانجی یا کارگزاران استفاده کنند. مورد دومی، تمام سفارش‌های معاملاتی را در استخری قدرتمند جمع می‌کند و با آن وارد بازار می‌شود. به لطف این ابزار، همه‌ی افراد می‌توانند در فارکس سرمایه‌گذاری کنند؛ حتی آن‌هایی که سرمایه‌شان بسیار اندک است.

مهم این است که شرکت کارگزاری که انتخاب می‌کنید اصل و نسب درستی داشته باشد. بعد از این که حساب معاملاتی باز کردید، باید موجودی‌اش را افزایش دهید. پول شما لقمه‌ای چرب و نرم برای کلاه‌برداران است. مواردی وجود دارد که در آن، شرکت‌های جعلی ادای معاملات واقعی را درآورده‌اند. شرکت‌هایی هم وجود دارند که تمام بهانه‌ها را ردیف می‌کنند تا سود کسب شده‌ی معامله‌گر را به او پرداخت نکنند. آن‌ها برای این کار، از داده‌های قیمت را دستکاری می‌کنند یا این که سرورهایشان را به دروغ دچار وقفه می‌کنند. این شرکت‌ها عمدا چوب لای چرخ معامله‌گر می‌گذارند و اسپردها، لغزش‌ها و قیمت‌ها را دستکاری می‌کنند. به همین دلیل هم انتخاب کارگزاری می‌توان به عنوان سنگ بنایی در نظر گرفته شود که خانه‌ی معامله‌گری روی آن سوار می‌شود.

نظارت و فراگیری

یکی از معیارهای اصلی انتخاب کارگزاری، نظارت رویش و این است که چقدر شهرت و محبوبیت داشته باشد.

شرکتی که مطیع قانون باشد، باید ثبت قانونی شده و برای کاری که به آن مشغول است، مجوز داشته باشد. شرایط هر کشوری با دیگری تفاوت دارد، اما با این حال فعالیت‌های شرکت‌های حوزه‌ی مالی به طور دقیق تحت نظارت قرار می‌گیرد. صدور مجوز، تایید گزارش‌ها، پرداخت حق بیمه، در نظر گرفتن شکایت‌ها و نظارت بر آن‌ها این فعالیت‌ها هستند. همین که یک کارگزاری شروع به کارهای غیر قانونی کند، در بهترین حالت جریمه‌هایی بسیار سنگین را برای خودش می‌خرد. حتی ممکن است مجوزش هم باطل شود و دیگر نتواند کار کند.

شما باید علاوه بر مجوز، سابقه و میزان شهرت شرکت را هم به دقت بررسی کنید. کارگزاری‌هایی که راه شیادی را در پیش بگیرند، نمی‌توانند مدت زیادی دوام بیاورند. اول این که پاسخ نهادهای ناظر، حتمی است. دوم این که موج نقدهای منفی سر خواهد رسید.

هرچه کارگزار بیشتر در بازار بماند، نامی که از خودش به جای می‌گذارد هم شفاف‌تر خواهد شد. به عنوان معامله‌گر، منطقی نیست که بدون در نظر گرفتن سابقه و شهرت شرکت با آن کار کنیم.

شرکت کارگزاری NordFX از سال ۲۰۰۸ در بازارهای مالی فعالیت می‌کند و از نظر بسیاری از رتبه‌بندی‌های بین‌المللی، در میان ۱۰ شرکت و ۲۰ شرکت برتر این صنعت قرار دارد. این شرکت بیش از ۵۰ جایزه‌ی افتخارآمیز دریافت کرده است که در زمره‌ی مورد اعتمادترین و حرفه‌ای‌ترین کارگزاران قرارش می‌دهد. در طول این مدت، مشتری‌هایی از ۱۹۰ کشور جهان بیش از ۱ میلیون پانصد هزار حساب در این شرکت باز کرده‌اند. بله، این اعداد معنی زیادی دارند!

شرکت NordFX نه‌تنها در بازار ارزهای خارجی، بلکه در بازارهای سهام و ارز دیجیتال هم فعالیت دارد. برخلاف بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال، در طول این مدت حتی یک هک هم از NordFX صورت نگرفته و حتی یک سنت از موجودی مشتری‌ها دزدیده نشده است. تمام این‌ها به لطف ترکیب سال‌ها تجربه‌ی متخصصین NordFX و همچنین، تکنولوژی پیشرفته و ابزارهایی است که آن‌ها استفاده می‌کنند.  

شرایط و مقررات معاملاتی

شاید معامله‌گران تازه‌کار این حس را داشته باشند که با هر کارگزاری‌ای کار کنند، شرایط و مقررات حساب معاملاتی یکی خواهد بود. اما در واقعیت این‌گونه نیست. اندازه‌ی اسپرد، کمیسیون و سواپ، سرعت اجرای سفارش، حداقل سپرده‌ی ممکن، تنوع ابزارهای معاملاتی و اهرم، عواملی هستند که مستقلا بر سوددهی نهایی کار معامله‌گری تاثیر می‌گذارند. 

اختلاف‌ها زمانی پررنگ می‌شوند که جزییات بررسی می‌شوند. برای مثال، ممکن است بعضی از کارگزاری‌ها برای جفت‌ارزی که به آن علاقه‌مندید اسپردهایی عظیم داشته باشند. در حالی که دیگران، همان جفت‌ارز را با اسپردی کمتر عرضه کنند. کارگزاری که انتخاب می‌کنید باید شرایط معاملاتی مناسب شما را داشته باشد. معامله‌گری در شرایط بد هیچ ثمری نخواهد داشت. برای مثال اگر در طول روز و با تایم‌فریم‌های کوتاه معامله کنید، نرخ سوآپ برایتان تفاوتی نخواهد داشت. اما اگر پوزیشن‌هایتان را برای هفته‌ها و ماه‌ها باز نگه دارید، سوآپ منفی می‌تواند تمام سودتان را «ببلعد» و تنها ضرر برایتان به جا بگذارد.

اندازه‌ی اهرم هم مهم است. شاید در شرایط معمولی بازار از اهرم استفاده نکنید و به چشم‌تان نیاید. اما در شرایط خاص، اهرم می‌تواند طناب نجاتی باشد که شما را حفظ کند و نگذارد تبدیل به قربانی طوفان‌های مالی شوید. برای مثال در NordFX، حداکثر اهرم جفت‌ارزها به ۱:۱۰۰۰ می‌رسد. این اهرم بزرگ، فرصت‌های بسیاری را برای شما به وجود میاورد که بتوانید استراتژی‌های معاملاتی مختلفی را استفاده کنید و ریسک‌های مختلفی را پوشش دهید.

شیوه‌ها و سرعت برداشت، پشتیبانی

مهم است که بررسی کنید شریکی که می‌خواهید در آینده انتخاب کنید، از پس حل کردن مشکلات امروزتان برآید. کارگزار هم شریک شماست. برای این که این کار را انجام دهید، از پشتیبانی چند سوال بپرسید و ببینید پاسخ‌تان را با چه سرعتی دریافت می‌کنید. اگر مشکل برطرف نشد، باید درباره‌ی کیفیت خدمات پشتیبانی فکر کنید.­

بسیاری از افراد به این موضوع اهمیت زیادی نمی‌دهند. اما زمانی که مشکل جدی پیش بیاید، تنها پشتیبانی موثر است که می‌تواند آسیب را به حداقل برساند.

به شیوه‌های واریز و برداشت پول، تنوع‌شان، مقدار کمیسیون و سرعت اجرای سفارش دقت کنید. اگر کارگزاری‌ای در مقرراتش آورده باشد که زمان واریز وجوه به حساب مشتری، یک ماه بعد از درخواستش است، همکاری با او اثربخشی خاصی نخواهد داشت.

باز کردن حساب معاملاتی

پایه‌ی کار، این است که شرکت کارگزاری معتبری را برای همکاری انتخاب کنید. قدم بعدی، این است که حساب معاملاتی باز کنید. معامله‌ی فارکس از طریق این حساب انجام خواهد شد. شرکت‌های کارگزاری می‌توانند چندین نوع حساب به شما ارائه کنند. باید با تمرکز روی کارهایی که می‌خواهید انجام دهید، حجم سرمایه و انتظار سودتان یکی از این انواع را انتخاب کنید.

شرکت NordFX به مشتری‌هایش چهار نوع مختلف حساب را ارائه می‌دهد. هریک از این حساب‌ها به نوبه‌ی خودش منحصر به فرد است و مزایای خودش را دارد. این حساب‌ها در کنار هم و در مجموع تمام نیازهایی که یک معامله‌گر معمولی ممکن است با آن‌ها رو در رو شود را پوشش می‌دهند. با این حساب‌ها می‌توانید از میان استراتژی‌های معاملاتی متنوع یکی را انتخاب کنید. ارزهای دستوری، ارزهای دیجیتال، فلزات گرانبها، شاخص‌های سهام و سهام شرکت‌های پیشروی جهان در این حساب‌ها پوشش داده شده‌اند و می‌توانید آن‌ها را معامله کنید.

دانلود پلت‌فرم

معامله در بازارهای مالی در نرم‌افزاری ویژه انجام می‌گیرد. تعداد ابزارهای تحلیل قیمت، بسته به این که چه ترمینالی انتخاب شده باشد و توانایی‌های شما چه باشد، متغیر است. شاخص‌ها، مشاوران (ربات‌های معاملاتی) و اسکریپت‌ها راهی ساده‌تر و اثربخش‌تر برای معامله‌گری هستند.

امروز در فارکس، اکثر معامله‌گران در دنیا از پلت‌فرم متاتریدر۴ (MT4) استفاده می‌کنند. رابط کاربری این پلت‌فرم ساده است و تنها چند دقیقه بعد از این که برای بار اول بازش کردید، می‌توانید اولین معامله را انجام دهید. ابزارهای این پلت‌فرم و فرصت‌هایی که در آن پدید میایند، بسیار زیاد هستند. اگر امکانات کاربری متاتریدر۴ را به دقت بررسی کنید،‌ متوجه می‌شوید که چقدر می‌تواند برایتان کارهای مختلف انجام دهد.

بخش آشنایی با تئوری

معامله‌گری حرفه‌ای است که اصولش را همه می‌توانند درک کنند. اما مثل هر حرفه‌ی دیگری، رازهایی در این حرفه وجود دارد که نمی‌توانید بدون دانستن‌شان از سطح تازه‌کار به حرفه‌ای بروید. برای این که معامله‌گری حرفه‌ای شوید، باید تئوری‌ای را مطالعه کنید که مختص بازار ارزهای خارجی باشد. این دانش نه تنها درباره‌ی روش‌های تحلیل تکنیکال نمودارها است، بلکه به درک اصول قیمت‌گذاری و کارکرد بازارهای دنیا هم می‌پردازد. خودآموزها و کتاب‌های زیر در این راه به شما کمک خواهند کرد:

 1.  «چگونه با معاملات فارکس زندگی کنیم» - کورتنی اسمیت
 2.  «مردی برای تمام بازارها: از لاس وگاس تا وال‌ستریت» - ادوارد او. تروپ
 3.  «روانشناسی معامله: ابزارها و شیوه‌های در نظر داشتن بازارها» - بی. استینبجر
 4.  «فراتر از شمع‌های نمودار» - استیو نیسون
 5.  «چگونه در بازارهای سهام بازی کنیم و برنده شویم» - الکساندر الدر

می‌توانید در سایت‌هایی که به این کار اختصاص دارند و البته، در بخش آموزشی وب‌سایت NordFX مطالب ارزنده‌ای پیدا کنید. مطالب بسیار عظیمی در این سایت‌ها وجود دارند. زمانی که تئوری در ذهن‌تان رسوب کرد، طبیعتا می‌توانید در زمان باز و بسته کردن معاملات‌تان تصمیم‌های بهتری بگیرید.

اما شاید پایه‌ی تئوری کافی نباشد. روانشناسی معامله‌گر، در اعداد سودش تاثیر بسیار زیادی دارد. اگر هنوز در توانایی‌های خودتان شک دارید، می‌توانید از معامله‌گری اجتماعی و حساب‌های PAMM و CopyTrading استفاده کنید تا خودتان را نجات دهید.

انتخاب جفت‌ارز و استراتژی معاملاتی

کافی است یک کتاب درباره‌ی ارز، کالا یا بازارهای سهام جهانی بخوانید تا اهمیت معاملات سیستمی را درک کنید. شما در این حوزه می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 1. استراتژی خودتان را بر اساس داده‌های تئوری که به دست آورده‌اید بسازید،
 2. استراتژی شخص دیگری را بگیرید و آن را برای خودتان تنظیم کنید.

جفت‌ارز نقش مهمی در این حوزه بازی می‌کند. توصیه‌ی ما این است که تازه‌کارها زمانی که اسپرد پایین است، به دارایی‌ها توجه زیادی داشته باشند. جفت‌ارزهایی مثل EUR/USD، GBP/USD، USD/JPY، AUD/USD، EUR/GBP، EUR/JPY و چند مورد دیگر وجود دارند.

اگر به دنبال این هستید که با قراردادهای مابه‌التفاوت یا سی اف دی سهام شرکت‌ها را معامله کنید، در نظر داشته باشید که NordFX حساب معاملاتی جداگانه‌ای با نام Stocks برای این کار در نظر گرفته است. سهام‌های مختلفی از پیشروترین شرکت‌های دنیا در این حساب برای معامله‌گری فراهم شده‌اند.

ارزیابی اصول تئوری در حساب دمو و به دست آوردن مهارت

در دهه‌های اخیر و با ظهور کامپیوتر و اینترنت، در دنیای تبادل ارزها پیشرفتی عظیم به نام معاملات الکترونیکی به دست آمده است. پلت‌فرم‌های مدرن داده‌های بسیار زیادی را از سابقه‌ی تاریخی قیمت‌ها در دست ما می‌گذارند. شما بر اساس آن‌ها می‌توانید به طور خودکار تحلیلی جامع داشته باشید؛ از استراتژی معاملاتی گرفته تا بررسی ایده‌هایتان. ارزش این را دارد که «استراتژی‌سنج» (Strategy Tester) موجود در متاتریدر۴ را در اینجا یاد بگیریم.

البته باید حساب دمو را هم در نظر داشته باشید. به لطف این حساب، می‌توانید با پول مجازی و در لحظه معامله کنید. اما حساب دمو اشکالی بزرگ دارد. معامله‌گرانی که با حساب دمو کار می‌کنند قرار نیست پولی از دست بدهند و به همین دلیل، نسبت به بازار واقعی ریسک بسیار بالاتری می‌پذیرند و به شدت تهاجمی‌تر رفتار می‌کنند. 

برای این که روانشناسی و اهمیتش در این حرفه را متوجه شوید، می‌توانید ایده‌ها را در حسابِ Fix آزمایش کنید. حداقل سپرده‌ی شما برای این حساب تنها ۱۰ دلار است و به همین دلیل، این حساب راهی عالی است تا همه‌چیز را خودتان حس کنید: اندوه شکست، هیجان، ترس و البته، لذت پیروزی.

حرکت آرام به سمت معامله‌ی واقعی

تجربه‌ی اولیه‌ای که در حساب دمو به دست میاید، به شما این اجازه را می‌دهد که به مرحله‌ی آخر بروید و با حساب واقعی معامله کنید. باید در نظر داشته باشید که بین حساب‌های معاملاتی واقعی و دمو تفاوت بسیار زیادی وجود دارد.  همان‌طور که بالاتر اشاره شد، این تفاوت به درک معامله‌گر از ضرر باز می‌گردد. وقتی پول واقعی در میان باشد، ضررها با احساسات ما بازی می‌کنند. در این مرحله لازم است که کارهای احمقانه‌ی زیر انجام نشود:

 1. این که از استراتژی خودمان و قوانینش منحرف شویم،
 2. ضرر را جبران کنیم،
 3. یادمان برود که جلوی ضررها را بگیریم،
 4. منتظر بمانیم که نمودار برگردد،
 5. تسلیمِ هیجان شویم.

زمانی که با پول واقعی معامله می‌کنید، باید بیاموزید که سر وقت متوقف شوید و روی اشتباهات‌تان کار کنید. اگر چند ساعت روی تحلیل گزارش معاملات‌تان کار کنید، می‌توانید نقاط قوت و ضعف‌تان را نه تنها در استراتژی معاملاتی، بلکه در شخصیت خودتان هم پیدا کنید. معمولا، این موضوع از دانش تکنیکال یا بنیادی فارکس مهمتر است.

برای شروع به معامله‌گری در فارکس، چقدر پول لازم است

عقیده‌ای بین تازه‌کاران شایع است که می‌گوید با مقدار کم پول، می‌توان درآمدی جدی داشت. برای مثال، در حساب Fix می‌توانید با یک دلار «سرمایه» معامله‌ای باز کنید. آیا این مقدار برای شروع کافی است؟ از نظر ما، بله. اما این مقدار فقط برای شروع کافی است؛ نه برای این که ویلا، قایق تفریحی یا هواپیمای شخصی بخرید.

در اینترنت مثال‌هایی تبلیغ می‌شود که در آن‌ها معامله‌گران توانسته‌اند سودهای نجومی صد، هزار، ده هزار یا حتی صد هزار درصدی به دست بیاورند. جالب‌ترین چیز این است که این مثال‌ها دروغ نیستند و واقعا اتفاق افتاده‌اند. اما این بازی، ریسک بسیاری با خودش دارد. معمولا هم از هم فرو می‌پاشد و کل سرمایه را با خودش می‌شوید.

تصور کنید که با ماشینِ فرمولِ ۱ خودتان شتاب گرفته‌اید و سرعت‌تان به ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت رسیده است. ناگهان، وارد چهار راهی شهری می‌شوید. چه اتفاقی خواهد افتاد؟ همه این شانس را دارند که زنده بمانند. اما تعداد کمی موفق به این کار می‌شوند و زنده ماندن‌شان هم ارتباطی با دانش یا رفتار حرفه‌ای‌شان ندارد. هر راننده‌ای می‌گوید که سرعت، باید به قوانین راهداری محدود باشد. در فارکس هم باید بیاموزید که به آهستگی عجله کنید، ایده‌های عجیب و غریب را کنار بگذارید و اهدافی واقعی برای خودتان داشته باشید. همه‌ی مردم شانس این را دارند که موفق شوند. اما نباید معامله‌گری در بازارهای مالی را به عنوان کازینویی در نظر بگیرید که شانس، در آن همه‌چیز را تعیین می‌کند.  دانش و تجربه در اینجا همه‌چیز را تعیین می‌کند.

البته، کمی شانس هم کسی را اذیت نمی‌کند.


« مطالب سودمند
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید