2020 آگوست 29

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. هفته‌ی گذشته،۶۰ درصد از تحلیل‌گران یک بار دیگر تلاش کردند تا اولویت را به دلار بدهند. امید آن‌ها این بود که جفت‌ارز EUR/USD بتواند خط حمایت ۱.۱۷۰۰ را بشکند. از نظر ۴۰ درصد باقی‌مانده، نمودار باید در کانال جانبی ۱.۱۷۰۰-۱.۱۹۱۰ باقی می‌ماند. دقیقا همین اتفاق هم افتاد. به علاوه دوره‌ی معاملاتی هفته‌ی گذشته نزدیک به مرز بالایی این کانال تمام شد.
  رشد این جفت‌ارز و ضعیف شدن دلار، با بیانیه‌ای که رییس فدرال رزرو داد شتاب گرفت. او در نمایشگاهی که در «جکسن هول» سخنانی عنوان کرد که بعضی از تحلیل‌گران، آن را تاریخی توصیف کردند. فدرال رزرو تصمیم گرفت تا جدی‌ترین قدم را در سیاست پولی‌اش از سال ۲۰۱۲ بردارد و اعلام کرد که طرح‌هایش «تورم میانگین ۲ درصد» را هدف گرفته‌اند. به عبارت دیگر، این نهاد ناظر حتی اگر تورم از این دو درصد هم بالاتر برود، سیاست پولی‌اش را منقبض نمی‌کند.
  معنای این تغییرات، این است که در ماه‌ها و حتی سال‌های آینده شاهد سیاست پولی نرم‌تری خواهیم بود. حتی سرمایه‌گذاران باید انتظار داشته باشند که نرخ بهره‌ی دلار افزایش پیدا کند. همان‌طور که «جروم پاول» اشاره کرد، اقتصاد آمریکا که در حال بازیابی خودش از رکود است، نیاز به نرخ‌های پایین تورم دارد.
  در نتیجه دلار پایین رفت و سیگنالِ فروش بدهی‌های ایالات متحده را داد. نه تنها قیمت اوراق بدهی بلند‌مدت دولتی، بلکه قیمت کوتاه‌مدت‌ها هم شدیدا شکسته شد. از یک سو پایین آمدن دلار و از سوی دیگر کاهش تمایل به این اوراق بدهی، در کنار هم چرخه‌ی معیوبی را شکل می‌دهند. چرا که هر دو علت و معلول هم هستند.
  آگاهی بازار از این شرایط، باعث شده که جفت‌ارز EUR/USD در روزهای پنجشنبه و جمعه تا مرز بالایی کانال ۱.۱۷۰۰-۱.۱۹۱۰ بالا برود و هفته را در ۱.۱۹۰۰ تمام کند.
 • GBP/USD. پوند باز هم بالا رفت و به ارتفاع ۲۰۱۹ در ۱.۳۵۱۵ رسید. هفته‌ی گذشته، نمودار به این هدف بسیار نزدیک شد و ۲۸۰ نقطه بالا رفت تا به ۱.۳۳۵۰ برسد. ارز بریتانیا را نه‌تنها ضعیف شدن مداوم دلار، بلکه ضعیف شدن نخست‌وزیر بریتانیا هم بالا کشید.
  به گفته‌ی روزنامه‌ی تایمز، بوریس جانسون در حال نبرد با تبعات بیماری کووید۱۹ است و به همین دلیل می‌تواند در انتهای دوره‌ی انتقالی برگزیت یا به عبارت دیگر انتهای امسال استعفا دهد. احتمالا از آن‌جایی که جانسون می‌خواهد حرفه‌ی نخست‌وزیری‌اش را با نام نیک تمام کند، جدایی بریتانیا از اروپا به آرامی انجام پذیرد و دسترسی بریتانیا به بازار واحد اروپا و اتحادیه‌ی گمرکی‌اش از دست نرود. طبیعتا این اتفاق پوند را بیشتر تقویت خواهد کرد.
 • USD/JPY. این جفت‌ارز چهار هفته‌ی گذشته در بازه‌ی ۱۰۵.۱۰-۱۰۷.۰۰ معامله شده است. اما نوسان‌های این جفت‌ارز در روزهای گذشته به شدت افزایش پیدا کرده‌اند. دلیل اصلیِ این اتفاق سخنرانی رییس فدرال رزرو نیست. دلیل اصلی، این است که خبر رسیده شینزو آبه به دلایل مربوط به سلامتی‌اش استعفا می‌دهد.
  این خبر ین را ۱۷۵ نقطه تقویت کرد. چرا؟ این سوال، تقریبا پیچیده است. همان‌طور که بعضی از تحلیل‌گران توضیح دادند، آقای آبه طولانی‌ترین دوره‌ی نخست‌وزیری را بعد از جنگ جهانی دوم داشته است و در کنار هاروهیکو کورودا، رییس بانک مرکزی ژاپن، از هر ابزاری که توانسته استفاده کرده است تا ارز ملی این کشور را ضعیف نگاه دارد. یکی از این ابزارها هم نرخ سود منفی بوده است. این سیاست را با نام «آبه‌نومیکس» (Abenomics) می‌شناسند. البته بسیاری باور دارند که نام درستش باید «کوردانومیکس» (Kurodanomics) باشد.
  شینزو آبه دارد می‌رود. احتمال دارد که دوره‌ی «آبه‌نومیکس» هم با او برود و بعد از آن، سیاست‌های مالی انقباضی هم محو شوند و ین ژاپن تقویت شود.
  ضمنا همان‌طور که بالاتر گفته شد، هنوز اتفاق بزرگی نیافتاده است. ین هنوز در کانال ماه آگوست است و دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در ۱۰۵.۳۵ تمام کرده.
 • ارزهای دیجیتال. بیت‌کوین مثل سال قبل نتوانست جای پایی بالای ۱۲ هزار دلار پیدا کند. اما با این وجود، شرایط به طور کلی به نفعش جلو رفتند. اول این که هنوز انتهای سیاست پولی نهادهای ناظر مشخص نیست. دوم این که تعداد شرکت‌ها و خدماتی که ارزهای دیجیتال را به عنوان راهی برای پرداخت می‌شناسند، روز به روز در حال افزایش است. چند مورد از بانک‌های مرکزی هم نسبت به دارایی‌های دیجیتال موضع نرم‌تری گرفته‌اند. در اینجا، همه‌گیری کووید۱۹ نقش مهمی بازی می‌کند. چرا که باعث شده تا بخش اعظمی از زندگی ما در دنیای آنلاین جلو برود. به نظر می‌رسد حتی اگر FATF (گروه ویژه‌ی اقدام مالی) راهی پیدا کرده است تا با صنعت ارزهای دیجیتال کنار بیاید.
  ارزهای دیجیتالی که در اپلیکیشن‌های موبایل معامله می‌شوند، نسبت به ماه اوت سال گذشته ۸۱ درصد افزایش داشته‌اند. آخرین گزارشی که از شرکت تحلیلی «اپتوپیا» (Apptopia) منتشر شد این نوع تراکنش‌ها در هر ماه، میزان کاربران فعال و کاربران جدید را نسبت به ماه قبل پشت سر می‌گذارند. اپلیکیشن‌های موبایلِ «کوین‌بیس» (Coinbase) و «کریپتو دات کام» (Crypto.com) در روز ۲۰ آگوست، رکورد تعداد کاربران فعال روزانه را زدند؛ به ترتیب ۹۶۹ و ۵۷۶ هزار.
  تعداد سرمایه‌گذاران بلند‌مدت و بزرگ هم به افزایشش ادامه داد. به گفته‌ی Glassnode، در حال حاضر ۲۱۹۰ کیف پول وجود دارد که ۱۰۰۰ سکه یا بیشتر در خودشان دارند. این کیف پول‌ها در مجموع حدود ۸ میلیون بیت‌کوین یا بیشتر در خودشان دارند که بیش از ۹۰ میلیون دلار ارزش دارند. همین اعداد، انگیزه‌ی بزرگی برای رشد BTC/USD در آینده هستند.
  همچنین هفته‌ی گذشته، بیت‌کوین پیوت‌پوینتی جدید در ۱۱۵۰۰ دلار پیدا کرد و کل این مدت را در اطرافش نوسان کرد. جفت‌ارز BTC/USD نیمه‌ی اول هفته را بالای این خط گذراند و بعد از آن، تا خط حمایت ۱۱۱۰۰ دلار پایین آمد. ولی خیلی زود به ۴۰۰ دلار بالاتر از آن رفت. دلیل اصلی این اتفاق، بیانیه‌ی رییس فدرال رزرو بود که باعث شد دلار ضعیف شود و دارایی‌های جایگزین رشد کنند؛ دارایی‌های مثل طلا و بیت‌کوین.
  سطح کل بازار سرمایه در این هفت روز کمی کاهش پیدا کرد؛ از ۳۶۶ میلیون دلار به ۳۶۰ میلیون. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتالِ فصل آخر منتشر شد و از ۸۱ نقطه به ۷۴ نقطه رسید. توسعه‌دهنده‌های این شاخص می‌گویند که این عدد، نشان‌دهنده‌ی این است که خرید بیش از اندازه‌ی بیت‌کوین در حال محو شدن تدریجی است و به همین دلیل، باز کردن پوزیشن‌های فروش می‌تواند خطرناک باشد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. جروم پاول با سخنرانی‌اش در جکسن هول، بال‌های دلار را چید. رییس فدرال رزرو مشخص کرد که نرخ بهره، حتی اگر فشار تورمی زیاد شود، باز هم در سطحی پایین باقی خواهد ماند. مشخصا این حرف، برای دلار سیگنالی خرسی است و احتمال این که یورو و ارزهای اصلی دیگر در برابر دلار افزایش پیدا کنند را بیشتر می‌کند.
  از سوی دیگر، فدرال رزرو هیچ برنامه‌ای برای پایین آوردن نرخ به پایین‌تر از صفر ندارد و این تصمیم، عاملی با تاثیر نسبتا مثبت روی نرخ دلار آمریکا دارد. به علاوه باید در ذهن داشت که بانک‌های مرکزی دیگر هم می‌توانند پشت سر فدرال رزرو راه بیافتند و سیاست تسهیل کمی را کاهش ندهند، بلکه ادامه و گسترش دهند. به عنوان مثال، بانک مرکزی اروپا ممکن است موضعی شبیه به فدرال رزرو بگیرد. رییس بانک مرکز ی فرانسه، «فرانسوا ویلروا دو گلو» (François Villeroy de Galhau) درباره‌ی هدف تورمی مشابهی سخنرانی کرد. بانک‌های مرکزی کشورهای دیگر ناحیه‌ی یورو که در آن‌ها تعداد موارد کرونا در حال افزایش است هم، به همین صدای واحد پیوسته‌اند. بنابراین، روند نزولی دلار به همان وضوحی که فکر می‌کردیم نیست.
  تا به اینجای کار اگر به شاخص‌ها نگاه کنید، شرایط به نفعش نیست. ۸۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته و روزانه به رنگ سبز هستند و ۱۵ درصد، در ناحیه‌ی خرید بیش از حد به سر می‌برند. تعداد شاخص‌های روندی که از رشد EUR/USD حمایت می‌کنند، از این هم بیشتر است. در نمودار چهار ساعته ۱۰۰ درصد و در نمودار روزانه ۹۵ درصد.
  اما این تصویر بین متخصصین به شدت متفاوت است. ۶۰ درصد از آن‌ها باور دارند که این جفت‌ارز در کانال قیمتی ۱.۱۷۰۰-۱.۱۹۱۰ باقی می‌ماند. از آن‌جایی که این جفت‌ارز هفته‌ی گذشته را در مرز بالایی‌اش تمام کرد، معنای این شرایط این است که روند در حال معکوس شدن است و این جفت‌ارز به سطح ۱.۱۷۰۰ باز می‌گردد. ۴۰ درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران بر این نظر هستند که مرز بالایی کانال شکسته می‌شود، دلار بیشتر ضعیف می‌شود و این جفت‌ارز ابتدا تا ارتفاع ۱.۱۹۵۰ و پس از آن، تا سطح مهمِ ۱.۲۰۰۰ بالا می‌رود.
  همچنین باید به تحلیل‌های گرافیکی هم توجه داشت. در نمودار روزانه، پیش‌بینی ماه سپتامبر به صورت زیر است: ابتدا نزول تا ۱.۱۷۰۰، سپس پرش تا ۱.۲۰۳۵ و پس از آن، حرکت در کانال ۱.۱۹۰۰-۱.۲۰۳۵.
  حالا هم چند کلمه راجع به حرکت‌های اقتصاد کلان در هفته‌ی پیش رو. در روز سه‌شنبه اول سپتامبر داده‌های بازار مصرف ناحیه‌ی یورو را خواهیم دید، شاخص‌های فعالیت کسی و کار ایالات متحده ISM در روزهای اول و سوم سپتامبر منتشر می‌شوند و د رروز جمعه ۴ سپتامبر، مثل هر ماه شرایط بازار کار ایالات متحده را متوجه می‌شویم. شاخص NFP یا مشاغلی که خارج از بخش کشاورزی ایجاد شده‌اند هم در این دسته جای دارند.
 • GBP/USD. مشخص است که ۱۰۰ درصد از شاخص‌های روند در انتهای هفته‌ی گذشته به سمت شمال نگاه کردند. اما در مورد اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته و روزانه، ۲۵ درصد همین الآن هم سیگنال می‌دهند که پوند بیش از اندازه به فروش می‌رسد. ۵۵ درصد از متخصصین هم از نظرات خرسی حمایت می‌کنند. به علاوه زمانی که افق زمانی‌مان را از هفتگی به ماهانه می‌بریم، تعدادشان به ۸۰ درصد می‌رسد. ناحیه‌های حمایت در ۱.۳۲۷۵، ۱.۳۱۵۵ و ۱.۳۰۵۰ قرار دارند.
  جفت‌ارز GBP/USD دوره‌ی معاملاتی قبلی را در ۱.۳۳۵۰ تمام کرد. این سطح، سطحی با قدرت نسبی است که هم در ژوییه‌ی ۲۰۱۸ و هم در مارس ۲۰۱۹ یورش‌هایی ناموفق به سمت‌شان انجام شد. پس شانس زیادی وجود دارد که نمودار بعد از برخورد با آن حرکتی نزولی و اصلاحی داشته باشد. از سوی دیگر، تمایلِ گاوها به جا به جا کردن ارتفاع ۲۰۱۹ در ۱.۳۵۱۵ هم محرکی قوی برای از دست دادن دلار است.
  در مورد EUR/USD، تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم جالب توجه است. بنا بر این تحلیل‌ها، جفت‌ارز می‌تواند در روزهای آتی به ارتفاع ۱.۳۵۱۵ برسد. سپس، اصلاحی به وجود خواهد آمد و ابتدا آن را تا حمایت ۱.۳۲۷۵ و بعد از آن، تا سطح ۱.۳۰۵۰ پایین خواهد کشید.
   روز چهارشنبه ۲ سپتامبر نیروهای موثر بر این جفت‌ارز تغییراتی خواهند داشت. چرا که گزارش تورم آماده شده در بانک انگلستان در این روز منتشر می‌شود و سخنرانی رییس این بانک، اندرو بایلی هم در پنجشنبه ۳ سپتامبر ایراد می‌شود.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۳۱ اوت تا ۴ سپتامبر ۲۰۲۰1

 • USD/JPY. پیش‌بینی این جفت‌ارز هم شبیه به چیزی است که در بالا، برای یورو و پوند آمد. بسیاری از شاخص‌ها به ضعیف شدن بیشتر دلار اشاره دارند. اما بیشتر متخصص‌ها می‌گویند این ارز تقویت می‌شود.
  تمامی شاخص‌های روند و ۷۵ درصد از اسیلاتورها به رنگ قرمز هستند. ۲۵ درصد باقی‌مانده‌ی اسیلاتوره در هر دو تایم‌فریم چهار ساعته و روزانه، سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد.
  ۶۵ درصد از تحلیل‌گران باور دارند که جفت‌ارز USD/JPY مرزهای کانال ۱۰۵.۱۰-۱۰۷.۰۰ را ترک نخواهد کرد و تنها ۳۵ درصد امکان پایین آمدن این نمودار تا کف ۳۱ ژوییه در ۱۰۴.۱۸ را باور دارند.
 • ارزهای دیجیتال. سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال در حال حاضر تنها ۳۶۰ میلیارد دلار است. این میزان، تنها ۲۵ تا ۳۰ درصد از ارزش شرکت‌های مایکروسافت، آمازون یا اپل است. اما ارزهای دیجیتال شرکت نیستند؛ کل یک صنعت مالی و تکنولوژیک هستند که هزاران شرکت در سراسر دنیا را با هم متحد می‌کند. به همین دلیل می‌توان گفت که صنعت ارزهای دیجیتال به شدت دست کم گرفته شده است.
  گزارش جدیدی که صندوق سرمایه‌گذاری «گری‌سکیل اینوستمنت» (Grayscale Investments) منتشر کرده است، عنوان می‌دارد که ساختار فعلی بازار بیت‌کوین شبیه به چیزی است که اوایل سال ۲۰۱۶ و پیش از شروع رشد گاوی و تاریخی بیت‌کوین دیدیم. تحلیل‌گران این صندوق پیش‌بینی می‌کنند که تقاضا برای بیت‌کوین، پس از این که تورم شتاب بگیرد به شدت افزایش پیدا می‌کند.
  نویسنده‌ی کتاب افسانه‌ای «پدر پولدار، پدر فقیر»، سرمایه‌گذار و کارآفرین رابرت کیوساکی می‌گوید که بحران بانکی جهانی قابل اجتناب نیست و به همین دلیل، نمی‌توان از رشد بیت‌کوین جلوگیری کرد. به علاوه، بهتی که شوک پیش رو در بر خواهد داشت، از نظر او بیش از بحران‌های مالی پیشین گستردگی دارد. کیوساکی در توییتر نوشت «سرمایه‌گذاران باید به سرعت به فکرِ انتقال دارایی‌هایشان به بهشت‌های ایمن بیافتند. او همچنین تاکید کرد که دلیل این بحران، این حقیقت است که سرمایه‌گذاران بزرگی چون وارن بافت همین الآن هم شروع به فروختن دارایی‌هایی کرده‌اند که به خدمات بانکی مربوط می‌شود. او گفت «احتمالا این افراد حس می‌کنند که بحران در راه است و اثرش را خواهد گذاشت؛ اولین اثرش هم روی سیستم سنتی مالی است». از نظر او، در حال حاضر لازم است تا سرمایه‌تان را به ابزارهای مالی قابل اتکاتری مثل بیت‌کوین، طلا و نقره تبدیل کنید.
  تحلیل‌گران بحران فعلی کرونا را یکی از مهمترین عوامل رشد جفت‌ارز BTC/USD می‌دانند. به همین دلیل است که بسیاری از سرمایه‌گذاران نظرشان را به ارز دیجیتال اصلی و سکه‌های دیجیتال دیگر معطوف کرده‌اند. پس از همه‌ی این‌ها، جروم پاول گفت که فدرال رزرو نمی‌خواهد سیاست پولی‌اش را منقبض کند. در بلندمدت، این وضعیت می‌تواند باعث رشد بیت‌کوین شود.
  بعضی از متخصصین در تحلیل تکنیکال هم در تایم‌فریم‌های هفتگی و ماهانه، چشم‌اندازهایی می‌بینند که سطح ۱۲ هزار دلار در آن‌ها شکسته می‌شود و قیمت به ۴۰ تا ۴۵ هزار دلار می‌رسد. اما در آینده‌ی نزدیک، ۶۵ درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند که جفت‌ارز BTC/USD در کنار پیوت‌پوینت ۱۱ هزار دلار و بین ۹۵۰۰ تا ۱۲۸۰۰ دلار نوسان کند. به علاوه، تنها ۲۰ درصد از متخصصین باور دارند که بیت‌کوین می‌تواند حداقل ۱۴ هزار را در سپتامبر لمس کند.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید