2020 آگوست 22

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. در پیش‌بینی قبل، اشاره کردیم که در این شرایط و با کاهشی که در فعالیت‌های اقتصادی وجود دارد، برای مشخص شدن روند، باید یکی از مرزهای کانال ۱.۱۷۰۰-۱.۱۹۱۰ به طور کامل شکسته شود. همین بازه است که جفت‌ارز مورد بحث ما، چهار هفته را در آن گذرانده. اما مرزهای این کانال هرگز شکسته نشدند. بعد از تمام اتفاقاتی که در اوت افتاد، تعطیلی‌ها و تمام اتفاقاتی که افتادند و می‌توانستند نمودار را بالا بکشند، نمودار هیچ تکانی نخورد. شرایط نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران آماده‌اند همه‌ی روندهای نزولی کوچکی که دیدیم را دوباره بخرند و پوزیشن‌ها را با سود بسیار اندک ببندند. در نتیجه، شکسته شدن مرزهای کانال در جهتِ ۱.۱۹۶۵ برای گاوها هیچ موفقیتی در پی نداشت. جفت‌ارز هم به کانال جانبی ۱.۱۷۰۰-۱.۱۹۱۰ بازگشت و هفته را نزدیکِ خط مرکزی این کانال، در ناحیه‌ی ۱.۱۷۹۵، تمام کرد.
 • GBP/USD. ارز بریتانیا هم روندی جانبی در پی گرفته است؛ روندی که ۳ هفته‌ی متوالی را در آن گذرانده بود. تفاوت اصلی در دوره‌ی پنج روزه اخبر این بود که احساسات صعودی در بازار مقداری تسلط داشتند. این احساسات بیش از این که به دلیل تقویتِ پوند باشند، به دلیل ضعیف شدن دلار بودند. پیش از این شاید خط ۱.۳۰۷۵ را به عنوان پیوت‌پوینت نیمه‌ی اول اوت در نظر می‌گرفتیم. اما این خط، حالا به عنوان سطح حمایت عمل می‌کند. گاوها دو بار نمودار را از کنار این خط کشیدند و آن را به ارتفاع ۱.۳۲۶۵ رساندند. دو بار هم آن را به حمایتی که گفتیم، رساندند. هفته‌ی گذشته برای این جفت‌ارز در ۱.۳۰۹۰ تمام شد.  
 • USD/JPY. ناحیه‌ی ۱۰۶.۰۰-۱۰۸.۱۰ بازه‌ای است که این جفت‌ارز، در دو هفته‌ی گذشته ۷۵ درصد از زمانش را در آن سپری کرده و معامله شده است. هفته‌ی گذشته تمام متخصصین مطمئن بودند که نمودار در میان این مرزها باقی خواهد ماند و امکان دارد تا مرز بالایی‌اش هم برود.  اما دلار تقویت نشد و مشخص شد اسیلاتورهایی که گفته بودند پوزیشن خرید نباید باز شود و سیگنالِ خرید بیش از حد می‌دادند، حق داشتند. در نتیجه، این جفت‌ارز با شکستن حمایت ۱۰۶.۰۰ در کف ناحیه‌ایِ ۱۰۰ نقطه پایین‌تر از آن غرق شد. سپس اصلاحی صورت گرفت و نمودار نتوانست بر سطح ۱۰۶.۰۰ فائق آید. این سطح در حال تبدیل شدن به خط مقاومت است و دوره‌ی معاملاتی را در ۱۰۵.۸۰ تمام کرده است.
 • ارزهای دیجیتال. بیت‌کوین در پنج ماه گذشته از ۴۰۰۰ دلار به ۱۲۰۰۰ دلار رسیده است. بسیاری از کارشناسان باور دارند که دلیل این اتفاق، حجم عظیم دلاری است که فدرال رزرو برای غلبه بر بحران کوید۱۹ به بازار تزریق کرده. سرمایه‌گذاران با توزیع ریسک سبدهای دارایی‌شان، مقداری از این پول را در طلای واقعی و طلای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در نتیجه، طلای دیجیتال در ماه‌های اخیر رشدی مستمر را از خودش نشان داده است. بخش دیگر به همان‌جایی رفت که تعلق داشت؛ بازار سرمایه. اما بیت‌کوین ۲۰۰ درصد رشد داشته است؛ درحالی که دلار ۳۰ درصد و S&P500 ۵۰ درصد به قیمت خودشان اضافه کرده‌اند.
  به گفته‌ی پورتال تحلیل مالی TradingView، در ایالات متحده ارز دیجیتال اصلی سهام شرکت‌های پیشروی آمریکایی را از نظر توجهی که از مردم می‌گیرد، پشت سر گذاشته است و تنها کسی که نتوانسته بر آن غلبه کند، ایلان ماسک و شرکت تسلا است. بویینگ مقام سوم را دارد.
  داده‌های تحقیق دیگری که تحلیل‌گر مشهور با نام مستعار Plan B انجام داده است هم در نوع خودش جالب است. ۲۲ هزار و ششصد کاربر توییتر در این تحقیق شرکت کردند. زمانی که از پاسخ‌دهنده‌ها پرسیده شد «بیت‌کوین باید به چه قیمتی برسد تا در چند سال آتی از شرش خلاص شوید؟»، ۵.۸ درصد از آن‌ها قیمت زیر ۱۰۰۰ دلار را انتخاب کردند و تقریبا همین تعداد، قیمتی بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ را در نظر گرفتند. ۱۶.۲ درصد از کسانی که به پرسشنامه پاسخ دادند، گفتند که بیت‌کوین‌هایشان را در قیمتی حدود ۶۰۰۰ دلار خواهند فروخت. ۷۲ درصد باقی‌مانده، گفتند که دوست دارند بیت‌کوین‌هایشان را نگه دارند؛ حتی اگر قیمتش به صفر برسد.
  ضمنا قیمت ارز دیجیتال پیشرو از «صفر» فاصله‌ی زیادی دارد. بیت‌کوین و دلار در حال الاکلنگ بازی هستند. زمانی که شاخص دلار (DXY) پایین می‌رود، بیت‌کوین بالا می‌رود و بالعکس. همان‌طور که بیشتر متخصصین ما پیش‌بینی می‌کردند، شاخص DXY از ۹۳.۱ به ۹۲.۱۶ رفت و جفت‌ارز BtC/USD به سمت بالا پرید. سپس، خط مقاومت ۱۲۰۰۰ دلار را شکست و به ارتفاع ۱۲۴۷۰ دلار رسید. بعد از آن، دلار به سطوح بالای ۹۳ بازگشت و بیت‌کوین به سطح حمایتی جدید و قویِ ۱۱۶۰۰ دلار رفت.
  سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال در طول هفته کمی تغییر کرد و از ۳۷۰ میلیارد دلار به ۳۶۶ میلیارد رسید. شاخص ترس و طمع بیت‌کوین چهارده هفته‌ی متوالی در یک‌چهارمِ بالایی خودش مانده است و کمی هم رشد کرده؛ از ۷۸ به ۸۱ درصد. تفسیر این عددِ شاخص ترس و طمع، به ما می‌گوید که پایین آمدن جفت‌ارز از ۱۲۴۷۰ به ۱۱۶۰۰ بازار را راضی نکرده است و این جفت‌ارز، همان‌طور بیش از اندازه به فروش می‌رسد.­
  بگذارید چند کلمه هم درباره‌ی ارزهای دیجیتال جایگزین بگوییم. اخیرا توجه زیادی به ایتریوم می‌شود. «لری سرماک» (Larry Cermak)، تحلیل‌گرِ شرکتِ «د بلاک» (The Block) باور دارد که اگر روند فعلی ادامه پیدا کند، ایتریوم می‌تواند خواستنی‌ترین دارایی در دنیای شرکت‌ها شود. او می‌گوید «درآمد کمیسیون استخراج‌کننده‌ها از مونرو (Monero)، بیت‌کوین کش و BSV هنوز آن‌چنان افزایشی نداشته است. من فکر می‌کند که به زودی در این بازی دو بازیگر بزرگ خواهند آمد؛ بیت‌کوین و ایتریوم». از نظر او، تفاوت شاخص‌ها به زودی تا حدی زیاد خواهد شد که ارزهای دیجیتال جایگزین رسما به عنوان رهبر این بازار شناخته می‌شوند.
  اما در این لحظه، ارزی که بیشترین سود را در بازار دارد ایتریوم نیست؛ بلکه «یرن فاینانس» (yearn finance یا YFI) است . این ارز بوده که ظرف یک ماه ۱۲ برابر رشد از خودش نشان داده و حتی بیت‌کوین را هم از نظر ارزش کنار زده و به ۱۵۴۰۰ دلار رسیده است. چرا این اتفاق افتاد؟ توسعه‌دهنده‌های YFI تصمیم گرفتند تا برترین ارز دیجیتال شوند و تعداد سکه‌هایشان را به ۳۰ هزار محدود ساختند تا این جهش بزرگ در قیمت ارز دیجیتال‌شان اتفاق بیافتد. این که قیمت YFI در این سطح باقی بماند یا بالا برود، به هیچ عنوان قطعی نیست. شاید به زودی شاهدِ کاهش پرشتابِ قیمتش باشیم. چیزی که مشخص است، این است که علاوه بر ده ارز دیجیتال برتر ابزارهای دیگری پدید آمده‌اند (و باز هم بروز خواهند کرد) که می‌توانند صدها و شاید هزاران درصد سود را به دلیل سفته‌بازی‌های کوتاه‌مدت به وجود بیاورند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. هفته‌ی گذشته تعداد درخواست‌های اولیه‌ی بیمه‌ی بیکاری دوباره ۱ از ۱ میلیون گذشت. داده‌های فعالیت صنعتی در نیویورک و فیلادلفیا هم کاملا ناراحت‌کننده بودند. گاوها در این شرایط نزولی تلاش کردند تا ارتفاع‌های چند ماهه را دوباره بزنند و این جفت‌ارز را بالای ۱.۲۰۰۰ ببرند. تلاش‌شان شکست خورد. این جفت‌ارز به مرزهای کانال ۱.۱۷۰۰-۱.۱۹۱۰ بازگشت و خط معیار اصلی برای بازار هنوز روی دور پاییزه‌ی دیگری از بحران کوید۱۹ قرار دارد.
  در نگاه اول هرچه شرایط همه‌گیری در اروپا بهتر باشد، سرمایه‌گذاران باید بیشتر قانع شوند که اقتصاد اروپا سریع‌تر از اقتصاد آمریکا بهبود خواهد یافت. اما شرایط هر روز بدتر می‌شود. در آلمان، نرخ مبتلایان از سقف‌های ماه می بالاتر زده است و تعداد افراد مبتلا ظرف یک هفته ۵۰ درصد (۱۵۰۰ نفر افزایش) بیشتر شده. در اسپانیا، روزانه حدود ۴۸۰۰ مورد بیماری کشف می‌شود. اگر در میلیون نفر نگاه کنیم، این نرخ تنها ۲۵ درصد از ایالات متحده کمتر است. پس احتمالا اقدامات قرنطینه‌ای در اروپا دوباره از سر گرفته شود و اقتصاد خشک شود. به همین دلیل هم بانک مرکزی اروپا مجبور خواهد شد تا برنامه‌ی تسهیل کمی‌اش را توسعه دهد. در نتیجه‌ی تمام این‌ها، جفت‌ارز یورو به دلار پایین خواهد آمد.
  از طرف دیگر، دلار جدای از شک‌هایی درباره‌ی بهبود اقتصاد آمریکا وجود دارد، زیر فشار چاپ فدرال رزرو، رشد بدهی ملی، کاهش سود اوراق قرضه‌ی دولتی، سفت و سخت شدن درگیری با چین و ابهام در انتخابات پیش روی ریاست‌جمهوری باقی می‌ماند. در نتیجه، شاخص دلار (DXY) که نرخ دلار را نسبت به ۶ ارز اصلی نشان می‌دهد، از ارتفاعی که میانه‌ی ماه مارس در آن بود (۱۰۴ نقطه) به کف‌های می سال ۲۰۱۸ در حدود ۹۲ و ۹۳ نقطه خواهد رفت.
  امروز، ترجیح بسیاری از تحلیل‌گران هنوز بر دلار مانده است. ۶۰ درصد از آن‌ها باور دارند که جفت‌ارز EUR/USD می‌تواند خط حمایت ۱.۱۷۰۰ را بشکند و حداقل ۱۰۰ نقطه از آن پایین‌تر برود. ۴۰ درصد باقی‌مانده هم می‌گویند که این جفت‌ارز هنوز در بازه‌ی معاملاتی ۱.۱۷۰۰-۱.۱۹۱۰ باقی‌مانده است. این اتفاق را تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم قبول دارند.
  شاخص‌های نمودار چهار ساعته، وقتی می‌خواهند روند نیمه‌ی دوم هفته‌ی گذشته را بیرون بکشند، کاملا قرمز می‌شوند. اما در نمودار روزانه آشوب کاملی از رنگ‌ها وجود دارد که پیش‌بینی روند جانبی را تایید می‌کند.
  حالا بگذارید اطلاعات مثبتی بدهیم؛ به کسی که در میان‌مدت، روی پیروزی یورو بر دلار شرط بسته است. اگر به بازار اختیار معامله نگاه کنید، رشد جفت‌ارز یورو به دلار تا سطح ۱.۲۲۰۰-۱.۲۵۰۰ رد نشده است. اما باید در نظر داشت که کوید۱۹ هنوز هم قرار است همه‌چیز را در پاییز تحت سیطره‌ی خودش داشته باشد. در اینجا، عوامل تعیین‌کننده شامل به وجود آمدن واکسن در برابر این بلا و سرعت و مقیاس واکسن زدن در کشورهای مختلف است.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۴ تا ۲۸ اوت ۲۰۲۰1

 • GBP/USD. برای سومین هفته‌ی متوالی، پیش‌بینی پوند به این صورت است که هرچه برای یورو گفتیم، برای پوند هم صادق است. در مورد یورو به دلار، ۶۰ درصد از متخصصین به پایین آمدن این جفت‌ارز نظر داشتند. ۷۵ درصد از اسیلاتورها، ۸۰ درصد از شاخص‌ها و تحلیل‌های گرافیکی در نمودار چهار ساعته از این متخصصین حمایت می‌کنند. نزدیک‌ترین خط حمایت قدرتمند هم در ۱.۳۰۰۰ است. در صورت شکسته شدن این خط، خرس‌ها تلاش خواهند کرد که این جفت‌ارز را به ناحیه‌ی ۱.۲۶۶۵-۱.۲۷۶۵ ببرند.
  اما در نمودار روزانه هنوز هم برتری کمی برای شاخص‌های «سبز» وجود دارد. به علاوه، ۲۵ درصد از اسیلاتورها در نمودار چهار ساعته سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد. ۴۰ درصد از تحلیل‌گران می‌گویند دو کانال جانبی می‌توانند برای این جفت‌ارز کشیده شوند. کانال اول که باریک‌تر هم هست در ۱.۳۰۷۵-۱.۳۱۸۵ و کانال دوم، که پهن‌تر به حساب میاید و باید نوسان بیشتری در جفت‌ارز به وجود بیاورد در ۱.۳۰۰۰-۱.۳۲۶۵. هدف گاوها این است که ارتفاع ۲۰۱۹ را در ۱.۳۵۱۵ بالاتر ببرند. این هدف، در روزهای پیش رو به سختی می‌تواند به دست بیاید.
 • USD/JPY. ۵۰ درصد از متخصصین باور دارند که این جفت‌ارز دوباره تلاش خواهد کرد قدرت خط حمایت ناحیه‌ی ۱۰۵.۰۰ را محک بزند و به کف ۳۱ ژوییه در ۱۰۴.۱۸ برسد. این سناریو را ۶۰ درصد از اسیلاتورها و ۱۰۰ درصد از شاخص‌های روند در نمودار روزانه تایید می‌کنند. بقیه‌ی شاخص‌ها در هر دو تایم‌فریم به رنگ خاکستری معمولی هستند. ۱۵ درصد از تحلیل‌گران هم موضع خنثی گرفته‌اند. ۳۵ درصد باقی‌مانده‌ی متخصصین پیش‌بینی کردند که این جفت‌ارز به بازه‌ی معاملاتی ۱۰۶.۰۰-۱۰۸.۱۰ باز می‌گردد.
 • ارزهای دیجیتال. مثل همیشه اخبار پر است از خوشبینی‌هایِ پیشگوها و پیران طریقتِ ارزهای دیجیتال.
  «آنتونی پامپلیانو» مدیر ارشد اجرایی شرکت سرمایه‌گذاری «مورگان کریک» می‌گوید: «به نظر من بیت‌کوین از نظر سطح سرمایه‌ی بازار، طلا را تا ۲۰۲۹ پشت سر خواهد گذاشت. اکثر موسسات مالی ترس‌شان را از ارزهای دیجیتال کنار می‌گذارند و شروع به سرمایه‌گذاری‌های هنگفت در آن می‌کنند. دلار و ارزهای دستوری دیگر، امسال ضعف خودشان را در برابر نوسان‌های ژئوپولیتیک و حتی بیماری‌های همه‌گیر نشان دادند. بیت‌کوین نه تنها مقاومت از خودش نشان داد، بلکه توان بالقوه‌اش را هم افزایش داد».
  «جیسون ویلیامز»، یکی از بنیانگذاران شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر «مورگان کریک دیجیتال» مطمئن است که سرمایه‌گذار افسانه‌ای و یکی از مخالفان ارزهای دیجیتال، وارن بافت، بالاخره بیت‌کوین را در سبد سرمایه‌گذاری شرکتش، برکشایر هاتاوی خواهد دید. این اتفاق می‌تواند بدون این که او متوجه شود هم بیافتد. ویلیامز می‌گوید :«این‌ها مدیران و تحلیل‌گران جوان هستند که معاملات طلا و بیت‌کوین را به جلو می‌رانند. او حتی متوجه هم نخواهد شد».
  بیت‌کوین تابستان سال آینده به ۱۰۰ هزار دلار می‌رسد؛ دقیقا در ۱۶ اوت ۲۰۲۱. این پیش‌بینی را تحلیل‌گری با نام مستعار «بیت هرینگتون»، بر اساس مدل مشهور S2F انجام داده است که در بازار طلا استفاده می‌شود. او این را هم گفته است که چنین قیمتی برای این بازه‌ی زمانی، در نظرش بسیار بالا می‌رسد. اما خاطر نشان کرده که بیت‌کوین، همیشه خلاف احساسات خرسی حرکت می‌کند.
  تحلیل‌گر و کارآفرین، «مارک ون در چیس»، توضیح داده است که چرا این پیش‌بینی می‌تواند درست باشد. او گفته است «بسیاری از مردم فکر می‌کنند امکان ندارد... اما من در تاریخ بیت‌کوین، حداقل دو بار رشد هزار درصدی را ظرف کمتر از یک سال دیده‌ام (در ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷). مدل S2F بعد از دوشاخگی به خوبی عمل کرده است. اگر ترسِ از دست دادن سود بازگردد، همه‌چیز ممکن خواهد شد ».
  - رییس شرکت «گلکسی دیجیتال»، «مایک نووگراتز» یک بار دیگر هم اعلام کرد که قیمت بیت‌کوین تا آخر امسال باید حداقل ۲۰ هزار دلار افزایش پیدا کند. کاربر Plan B، اولین کسی که مدل S2F را روی بیت‌کوین پیدا کرد، نموداری را نشان داد که بر اساسش این ارز دیجیتال می‌تواند برای اولین بار از سال ۲۰۱۷، در یک یا دو هفته‌ی آینده به سطح ۱۴۰۰۰ برسد.
  جالب توجه این که برخلاف این اعلان‌های خوشبینانه، بیشتر متخصصین چشم‌انداز BTC را تقریبا آرام می‌دانند. آن‌ها این احتمال را رد نمی‌کنند که بیت‌کوین، به عنوان جایگزینی برای ارزهای دیجیتال دستوری، روند صعودی جدیدی را در زمان موج دوم همه‌گیری در پیش خواهد گرفت. البته اگر چنین اتفاقی در این پاییز بیافتد. اما تا اینجای کار، ۷۰ درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند که جفت‌ارز بیت‌کوین به دلار در نیمه‌ی اول پاییز حول و حوض پیوت‌پوینت ۱۱۰۰۰ بچرخد و مرزهای نوسانش هم ۹۵۰۰ دلار در پایین، کانال و ۱۳۰۰۰ در بالای کانال باشند. تنها ۳۰ درصد از متخصصین باور دارند که در هفته‌های پیش رو، این جفت‌ارز خواهد توانست به طور مستمر جای پایی بالای ۱۲ هزار دلار داشته باشد.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید