2020 آگوست 1

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. اقتصاد ایالات متحده فقط در رکود به سر نمی‌برد. بلکه با سرعت برق پایین می‌رود. تولید ناخالص داخلی این کشور در سه‌ماهه‌ی دوم سال، بیشترین میزان کاهش را ثبت کرد؛ ۳۲.۹ درصد. دلایل این سقوط کاملا مشخص هستند؛ محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا. مقامات امیدوارند که بتوانند بدون رساندن اقتصاد به صفر، جلوی انتشار کووید۱۹ را بگیرند. بعضی از ایالت‌ها توانسته‌اند قرنطینه را بدون محدود کردن فعالیت‌های اقتصادی بسته نگه دارند و منحنیِ تعداد بیماران را پهن کنند.
  البته امید یک طرف و واقعیت، در طرف دیگر قرار دارد. همان ۳۲.۹ درصدی که سرمایه‌گذاران را به شوکی واقعی رسانده، هم بازار سهام و هم دلار را پایین کشیده است. در فصل بهار، این دو شاخص معکوس هم حرکت می‌کردند. اگر شاخص دلار (DXY) رشد می‌کرد، نزدک و S&P500 کاهش پیدا می‌کردند. اما در حال حاضر همه‌ی این‌ها در حال پایین رفتن هستند.
  برخلاف ایالات متحده، شرایط در اروپا آن‌چنان هم بد نیست. سند این حرف هم شاخص‌های اقتصاد کلانی هستند که هفته‌ی گذشته منتشر شدند. تولید ناخالص داخلی آلمان در مقیاس مطلق تنها ۱۰.۱ درصد کاهش پیدا کرده است و ناحیه‌ی یورو، ۱۲.۱ درصد. داده‌های تولید ناخالص داخلی و مخارج مصرف‌کننده در فرانسه، به همراه خرده‌فروشی آلمان نسبتا خوشبینانه است. تمام این‌ها در کنار هم باعث تقویت ارز اروپایی شده‌اند.
  جفت‌ارز EUR/USD برای ماه سوم متوالی رشد کرده است. این حرکت، قوی‌ترین افزایش از سال ۱۹۹۸ و تندترین جهش رو به بالا در ده سال گذشته است. تنها در ماه ژوییه، یورو ۷۲۵ نقطه در برابر دلار بالا رفت (۵.۶ درصد). این اتفاق از سپتامبر سال ۲۰۱۰ مشاهده نشده بود. در نتیجه، این جفت‌ارز روز جمعه ۳۱ ژوییه به ارتفاع ناحیه‌ای ۱.۱۹۰۸ رسید. سپس، روی موج تثبیت سود ماهانه اصلاحی انجام داد و دوره‌ی معاملاتی را در ۱.۱۷۷۵ تمام کرد.
 • GBP/USD. این جفت‌ارز به دنبال EUR/USD به بالا رفتنش ادامه داد. در طول هفته‌ی گذشته، پوند دلار را ۳۸۰ نقطه پایین برد و حدودا به ۱.۳۲۰۰ رسید تا در ۱.۳۱۷۰ متوقف شود. سپس مثل مورد یورو، سود ماهانه‌ی ژوییه گرفته شد و اتمام دوره‌ی معاملاتی در ۱.۳۰۸۵ بود.
 • USD/JPY. ارز ژاپن پوزیشن‌های خودش را برای کل هفته تقویت کرد. در روز پنجشنبه ۳۰ ژوییه و پس از انتشار داده‌های تولید ناخالص داخلی آمریکا، حرکتی انجام شد که به طور ویژه‌ای قابل توجه بود. در این نقطه، جفت‌ارز تقریبا به خط ۱۰۴ ین بر هر دلار رسید. اما در روز جمعه، تصحیح تندی در روند اتفاق افتاد و تقریبا به همان‌جایی بازگشت که پنج روز قبلش در آن‌جا شروع به کار کرده بود. آخرین نوسان در ۱۰۵.۹۰ زده شد. به همین دلیل تغییر قیمت در این هفته تنها ۲۰ نقطه بود.
 • ارزهای دیجیتال. آن‌چه همه از میانه‌ی ماه می منتظرش بودند بالاخره اتفاق افتاد و پاداش استخراج بیت‌کوین نصف شد. بیت‌کوین سطح ۱۰ هزار دلار را در حرکتی قدرتمندانه شکست و با رسیدن به ۱۱۳۶۵ دلار متوقف شد. سپس، به روند جانبی بازگشت و نوسان‌هایش به تدریج محو شدند. پیوت‌پوینت این نوسان‌ها هم در ۱۱۰۰۰ دلار ثابت شد.
  متخصصین به کاهش مداوم دلار و شروع نزول بازار سهام، به عنوان دلیلی برای رشد ارز دیجیتال اصلی می‌دانند. دلار بازی در نقش دارایی محافظ را متوقف کرده است؛ نقشی که در بهار گذشته و در بحبوحه‌ی وحشت ناشی از شیوع کووید۱۹ برایش به وجود آمده بود. سرمایه‌گذاران هم باز به دارایی‌های سنتی چون فلزات گرانبها و همچنین «طلای دیجیتال»، بیت‌کوین، پناه آوردند.
  جفت‌ارز BTC/USD همبستگی‌اش را با شاخص‌های سهام متوقف کرد و به همبستگی با XAU/USD بازگشت. به این ترتیب، یک بار دیگر نشان داده شد که سرمایه‌گذاران سازمانی بزرگ بیت‌کوین را تنها به عنوان مکمل دارایی‌های مالی اصلی می‌بینند. سخت بتوان با این گزاره بحث کرد. چرا که حتی کل سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال هم، که به ۳۳۰ میلیارد رسیده است، در مقایسه با بازارهای سنتی شبیه قطره‌ای در اقیانوس است.
  در هفته‌ی گذشته، سطح سرمایه در زمان افزایش شدیدش ۴۴ میلیارد یا حدود ۱۵ درصد افزایش داشت. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال به ۷۵ رسید (یک هفته پیش در ۵۳ بود). این عدد نشان می‌دهد که بیت‌کوین بیش از حد به فروش می‌رسد و احتمالا اصلاحی در پیش داشته باشد.
  ارز دیجیتال اصلی در روند صعودی‌اش ارزهای دیجیتال جایگزین را تا جایی بالا برده است که از دارایی «مادر» هم جلو زده‌اند. در هفته‌ی گذشته بیت‌کوین ۱۷، ریپل ۱۹، ایتریوم ۲۱ و لایت‌کوین ۳۰ درصد بالا رفته‌اند. متخصصین شانس ایتریوم را در بلندمدت، بالاتر از بقیه می‌دانند. این ارز با ۷۵ درصد احتمال، می‌تواند تا انتهای سال جاری به ۴۰۰ دلار برسد.
  رشد بازار ارزهای دیجیتال به قطع و یقین اصلی‌ترین اخبار هفته شده است. اما اخبار دیگری هم وجود دارد که می‌تواند نقشی چشمگیر را در آینده بازی کند. به عنوان مثال، دادگاه فدرال ایالات متحده بالاخره بیت‌کوین را به عنوان نوعی پول در نظر گرفت. این تصمیم را قاضی ارشد دادگاه ایالتی ناحیه‌ی کلمبیا (DC)، بریل هوول، با در نظر گرفتن پرونده‌ی مدیرعامل Coin Ninja، لری دین هارمون گرفته است که متهم به ۳۱۱ میلیون دلار پولشویی شده است. وی اشاره کرد که مفهوم پول «معمولا دلالت بر چرخش، شیوه‌ای برای پرداخت یا پس‌انداز دارد. بیت‌کوین هم همه‌ی این مفاهیم را در خود دارد». به خاطر داشته باشید که ایالات متحده نظام حقوقی عرفی دارد و چنین تصمیمی می‌تواند تا مدت‌ها نتایجی به همراه داشته باشد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. مقامات فدرال هفته‌ی گذشته رزرو اذعان کردند که آرامش در بازیابی اقتصاد ایالات متحده مستقیما به شرایط شیوع بیماری مربوط است. این شرایط طبیعتا برای اروپا هم وجود دارد. واقعیت این است که سیاستمداران اروپایی هر بار برای اخذ چنین تصمیمی باید به اجماع برسند. اما این بار، توانستند این کار را انجام دهند. مشخص شده است اقدامات مربوط به قرنطینه که رهبران کشورهای اروپایی انجام داده‌اند، از آن‌چه در ایالات متحده انجام شده بسیار موثرتر بوده است و برآیند این کارها، تاثیر مستقیم بر شرایط انتشار بیماری دارد. مشخص است که آمریکا حس و حال بسیار بدتری از اروپا دارد. این اوضاع را می‌توان در نرخ تبادل EUR/USD به وضوح دید.
  ۷۵ درصد از شاخص‌های روند در نمودار روزانه و تمام‌شان در نمودار روزانه به رنگ سبز هستند. هشتاد و پنج درصد از اسیلاتورهای هردو تایم‌فریم هم به همین رنگ درآمده‌اند. همچنین، ۴۵ درصد از متخصصین انتظار دارند که رشد یورو ادامه پیدا کند. تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند. در اینجا، هدف سطح روانی مهم ۱.۲۰۰۰ است که پس از شکسته شدنش در میان‌مدت، راه به سمت ۱.۲۵۰۰ هموار خواهد شد.
  اگرچه با ارجاع به سپتامبر ۲۰۱۷، می‌بینیم بعد از این که به سطح ۱.۲۰۰۰ رسیدیم، اصلاح دوماهه و عمیقی ایجاد شد که نمودار را تا ۱.۱۵۵۰ کشاند. تنها بعد از این که این اصلاح تکمیل شد، جفت‌ارز به ارتفاع ۱.۲۵۰۰ رسید.
  البته، در آن زمان کرونایی وجود نداشت و در نتیجه، ممکن است حالا سناریوی دیگری را شاهد باشیم. اما به گفته‌ی ۵۵ درصد از تحلیل‌گران، دلار نباید ارزشش را کاملا از دست بدهد. تا جایی که برای دید کوتاه‌مدت مهم است، باور آن‌ها بر این است که جفت‌ارز می‌تواند تا ناحیه‌ی ۱.۱۶۵۰-۱.۱۷۰۰ برسد. این حرکت را تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته و ۱۵ درصد از اسیلاتورها تایید می‌کنند که سیگنال فروش بیش از حد را می‌دهند.
  در هفته‌ی پیش رو باید به شاخص‌های فعالیت کسب و کار ISM در بخش صنعت و خدمات ایالات متحده (که به ترتیب در روزهای سوم و چهارم اوت منتشر خواهند شد) و داده‌های بازار کار (NFP) که از قدیم در جمعه‌ی اول ماه منتشر می‌شوند، توجه نشان دهیم.
  باید در نظر داشت که در میان‌مدت، اکثریت قریب به اتفاق (۸۰ درصد) از متخصصین انتظار دارند که ایالات متحده بهبود پیدا کند و دلار به ۱.۱۰۰۰-۱.۱۳۰۰ برسد.
 • GBP/USD. این جفت‌ارز برخلاف EUR/USD، سیگنال فروش بیش‌از حدی دارد که اسیلاتورها با تعداد قابل توجهی آن را به ما می‌دهند: ۱۵ درصد روی نمودار چهار ساعته و ۳۵ درصد روی نمودار روزانه. تحلیل‌های گرافیکی روی نمودار چهار ساعته هم به سمت پایین نگاه می‌کنند. اما شاخص‌های روند، ۹۰ درصد روی نمودار چهار ساعته و ۱۰۰ درصد روی نمودار روزانه، هنوز هم به سمت شمال نگاه می‌کنند.
  در میان متخصصین، اکثر آرا به خرس‌ها داده شد؛ ۶۰ درصد روی نمودار هفتگی و ۸۰ درصد روی نمودار ماهانه. این اوضاع نشان می‌دهد که بازار درباره‌ی تقویت ارز بریتانیا مطمئن نیست. در حقیقت و با وجود کمی آرامش، مشکلات مربوط به برگزیت جایی نرفته‌اند.
  ممکن است در روز پنجشنبه ۶ اوت، که بانک انگلستان گزارش سیاست پولی‌اش را منتشر و تصمیمش درباره‌ی نرخ بهره را اعلام می‌کند، شرایط دولت و اقتصاد بریتانیا بهتر مشخص شود. همچنین، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران به سخنرانی رییس بانک انگلستان، اندرو بایلی هم توجه خواهند داشت.
  همچنین، سطوح پیش رو را می‌توان برای جفت‌ارز GBP/USD در نظر گرفت: ۱.۳۰۰۰، ۱.۲۹۰۰، ۱.۲۷۷۰ و ۱.۲۶۷۰ به عنوان سطح مقاومت و ۱.۳۲۰۰ و ۱.۳۵۱۵ (ارتفاع دسامبر ۲۰۱۹) به عنوان سطح حمایت. 
 • USD/JPY. ۶۰ درصد از متخصصین که تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته هم از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند، باور دارند که این جفت‌ارز تلاش خواهد کرد تا سطح ۱۰۴.۰۰ را در چند روز آینده، یک بار دیگر لمس کند. اگر جفت‌ارز نتواند این کار را انجام دهد، ابتدا ظرف یک ماه به ناحیه‌ی ۱۰۶.۰۰ باز خواهد گشت و سپس، بالاتر خواهد رفت و به ناحیه‌ی ۱۰۶.۶۰-۱۰۸.۰۰ می‌رسد. به گفته‌ی ۴۰ درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران، برای شکستن دوباره‌ی خط پایین نمودار تلاشی وجود نخواهد داشت و این جفت‌ارز، بلافاصله به سمت ارتفاع ۱۰۸.۰۰ خواهد رفت.
  پس از این که هفته‌ی گذشته، این جفت‌ارز حرکتی رو به جلو و معکوس داشت، سردرگمی کاملی بین شاخص‌های نمودار چهار ساعته به وجود آمد. اما نمودار روزانه هنوز هم تحت تسلط رنگ قرمز است. ۸۰ درصد از شاخص‌های روند و ۸۰ درصد از اسیلاتورها با این رنگ کشیده شده‌اند.
 • ارزهای دیجیتال. به گفته‌ی تحلیل‌گران Glassnode، پس از این که قیمت به سطح روانی ۱۰ هزار دلار فائق آمد، استخراج‌کننده‌ها شروع به نگه‌داشتن بیشترین مقدار ارز استخراج‌شده‌ی ممکن کردند. این کار می‌تواند کسری مشخصی در بازار به وجود بیاورد و در رشد قیمت‌ها موثر واقع شود.
  مکس کایزرِ میلیاردر، بنیانگذار هایزنبرگ کپیتال گفته است که ارز دیجیتال اصلی باید رکورد قبلی ۲۰ هزار دلار را بشکند و قیمتش را به ۲۸ هزار دلار برساند. البته بعضی‌ها هم با این پیش‌بینی مخالف هستند.  به«بیت‌کوین برای سرمایه‌گذاران جذاب است. اما این که قیمت، به طوری که کایزر گفته است، به ۲۸۰۰۰ دلار برسد احتمال کمی دارد. سرگئی تروشین، میلیاردر Data Center Six-Nine اینطور واکنش نشان داد. مثل همیشه، اولین افزایش قیمت قدرتمندترینش است و بقیه، کمتر از آن قدرت خواهند داشت. احتمالا زمانی که بیت‌کوین به ۱۷۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ دلار برسد، بسیاری از افراد که منتظر اصلاح هستند شروع به تثبیت سودشان خواهند کرد».
  پیش‌بینی دیگری هم وجود دارد که از این ملایم‌تر است و تحلیل‌گران بلومبرگ آن را ارائه می‌دهند. آن‌ها باور دارند که اگر تعداد کاربران فعال تغییری نکند، هدف بیت‌کوین ارتفاع ۲۰۱۹ در ۱۲۷۳۴ دلار خواهد بود.
  میانگین پیش‌بینی تحلیل‌گران می‌گوید ۶۰ درصد از آن‌ها در آینده‌ی نزدیک انتظار اصلاح را می‌کشند و می‌گویند نمودار تا مقاومت ۱۰ هزار دلار پایین خواهد آمد. ۴۰ درصد بقیه با پیش‌بینی بلومبرگ موافقند. همچنین، محتاط‌ترین متخصصین با این که نوسان‌های ارزهای دیجیتال را به یاد بیاورند موافق نیستند. بنابراین، راه‌اندازی مشتقات در دسامبر ۲۰۱۷ نقطه‌ی شروعی شد تا زمستان ارزهای دیجیتال شروع شود. پس از رشد شدیدی که اولین ماه و نیم ۲۰۲۰ شاهدش بودیم، بیت‌کوین تا ۳۸۳۰ فروپاشید و وجود تمام ارزهای دیجیتال در بازار را به خطر انداخت.
  اما برای آن‌هایی که از چنین فروپاشی‌ای می‌ترسند، اخبار خوبی هم وجود دارد. یکی از کهنه‌کاران صنعت بیت‌کوین، پلت‌فرمِ Abra، این امکان را ایجاد کرده است تا صاحبان بیت‌کوین بتوانند روی بیت‌کوین و پای‌ارزها سود بگیرند. به گفته‌ی وب‌سایت شرکت، ترویو‌اس‌دی (TUSD)، تتر (USDT) و USD کوین (USDC) با سود سالانه‌ی ۹ درصد سودده‌ترین ارزها هستند. سود سالانه‌ی سپرده‌های بیت‌کوین و ایتریوم به ترتیب ۴.۱ درصد و ۴ درصد است. نرخ‌هایی که Abra داده است، واقعا بالاتر از نرخ بانکی روی یورو و دلار است و این، خبر خوبِ ماجراست. اما درباره‌ی این که این سپرده‌ها تا چه حد قابل اعتماد هستند سوالاتی وجود دارد. چرا که نمایندگان Abra در گفتگویشان با The Block گفتند که این نرخ‌ها به صورت هفتگی بررسی می‌شوند. اگر این نرخ‌ها به صفر یا منفی برسند، اوضاع غمگین خواهد شد.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۳ تا ۷ اوت ۲۰۲۰1

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید