2020 جولای 18

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. روابط بین پکن و واشنگتن به داغ شدن ادامه می‌دهد و حمله به ویروس کرونا با سختی بسیار زیادی همراه شده است. هفته‌ی گذشته یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در ایالات متحده برای اولین بار درخواست بیمه‌ی بیکاری کردند. بیش از ۱۷ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هم برای بار دوم یا بیشتر این درخواست را دادند. این رقم، ۱۰ برابر بیشتر از شرایط نرمال قبل از بحران است. اما در همین شرایط هم اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران کاهش پیدا نکرده است و بازار سهام رو به رشد است. شاخص S&P500 از تاریخ ۲۳ مارس در حال افزایش است و همین الآن هم به ارتفاع فوریه می‌رسد. شاخص Nasdaq100 تمام رکوردها را شکسته است و بالای خط ۱۰۶۵۰ می‌رود.
  بعضی از تحلیل‌گران این شرایط را به انتظار اندکی نسبت می‌دهند که سرمایه‌گذاران، از بهبودِ بعد از بحران داشتند. سرمایه‌گذاران انتظار داشتند که فاجعه‌ای تمام عیار ببینند. اما اوضاع آن‌قدرها بد نشد و گزارش ۸۰ درصد از شرکت‌ها نتایجی بسیار خوشبینانه داشت. این نتایج هم باعث شدند تا اشتهای دارایی‌های ریسکی افزایش پیدا کند.
  با رشد بازار سهام، اقبال دلار آمریکا به عنوان ارز ایمن افول کرد. در ماه مارس شاخص USDX که نرخ تبادل دلار را به سبدی از شش ارز اصلی (یورو، ین ژاپن، پوند، دلار کانادا، فرانک سوییس و کرون سوئد) نشان می‌داد، به ۱۰۳ نزدیک شد. اما الآن پایین‌تر از ۹۵ است.
  دلار در برابر ارز اروپا هم پایین آمد. از روز دوشنبه، EUR/USD به طور مداوم بالا رفته است. ماشین‌حساب احتمالات بلومبرگ پیش‌بینی کرده بود که این جفت‌ارز تا ارتفاع ۱.۱۵۰۰ کاهش خواهد داشت. این ارز، کمی از پیش‌بینی بلومبرگ پایین‌تر آمد و در روز چهارشنبه ۱۵ ژوییه، در ۱.۱۴۵۰ ایستاد. یک روز قبل از آن در روز ۱۵ ژوییه، پس از جلسه‌ی بانک مرکزی اروپا، اصلاح کوچکی صورت گرفت و این جفت‌ارز، دوره‌ی پنج‌روزه‌اش را در ۱.۱۴۳۵ تمام کرد.
 • GBP/USD. هفته‌ی پیش هیچ موتور محرکی وجود نداشت که ارز بریتانیا را به پیش براند. به همین دلیل هم این جفت‌ارز، در کانالی جانبی حرکت کرد و به تدریج در ناحیه‌ی ۱.۲۵۶۰ متراکم شد. این جفت‌ارز نتوانست بالای مقاومت ۱.۲۶۷۰ برود و از ۱.۲۴۸۰ پایین‌تر بیاید. در نتیجه، نوسان نهایی‌اش را در میانه‌ی این کانال و در خط ۱.۲۵۷۰ زد.
 • USD/JPY. سهم ارز ژاپن در USDX خیلی زیاد نیست؛ تنها ۱۳.۶ درصد. اما بعضی از تحلیل‌گران رفتار جفت‌ارز USD/JPY را به عنوان شاخصی خوب برای محاسبه‌ی اشتهای ریسک بازارها در نظر می‌گیرند. اما باید در نظر داشت که در دوران شیوع کوید۱۹، دلار موقعیتش را به عنوان دارایی محافظتی به شدت تثبیت کرده است. به همین دلیل هم استفاده از این شاخص، بسیار سخت‌تر شده است. به همین دلیل هم هفته‌ی گذشته هیچ سیگنالی وجود نداشت. جفت‌ارز مورد بحث روند جانبی سنتی دو موج سهمی را بین ۱۰۶.۶۵-۱۰۷.۴۰ از خودش بروز داد و دوره‌ی معاملاتی را در بخش مرکزی این کانال تکمیل کرد؛ خط ۱۰۷.۰۰.
 • ارزهای دیجیتال. اخبار هفته: شب ۱۶ ژوییه، شاهد بزرگترین هک تاریخ توییتر بودیم. کلاهبرداران ارزهای دیجیتال بیش از ۵۰ حساب را هک کردند. این حساب‌ها شامل حساب ایلان ماسک، بیل گیتس، جف بزوس، کانیه وست،  اوباما، وارن بافت، حساب‌های شرکتی اپل، بلومبرگ و اوبر و حساب‌های رسمی بیت‌کوین، ریپل، کش‌اپ، کوین‌دسک، کوین‌بیس و بایننس بودند. در این حساب‌ها، وعده‌هایی برای بخشش بیت‌کوین به مردم داده می‌شد. کلاهبرداران بر اساس الگوی قدیمی کلاهبرداران رفتار کردند. آن‌ها از مردم خواستند تا مقدار مشخصی ارز دیجیتال برایشان بفرستند و وعده می‌دادند تا دو برابرش را به آن‌ها بازگردانند.
  صاحبان واقعی حساب‌ها و کارمندان این شبکه‌ی اجتماعی بلافاصله تلاش کردند تا این پیام‌ها را پاک کنند. اما دوباره و دوباره، توییت‌ها ظاهر شدند. حتی تایید صحت دو مرحله‌ای که در بسیاری از این حساب‌ها استفاده شده بود هم کمکی نکرد.
  این حمله‌ی هکرها را بسیاری از افراد، حمله‌ی هماهنگ به بیت‌کوین و توییتر نامیدند؛ شبکه‌ای که بنیانگذارش از حامیانِ به‌نامِ ارز دیجیتال اول بوده است. اما بیت‌کوین به سختی این اتفاق را در نظر گرفت. خرس‌ها نتوانستند سطح ۹۰۰۰ را بشکنند و جفت‌ارز BTC/USD در بعد از ظهر روز ۱۷ ژوییه تا ۹۱۸۰ دلار بالا رفت.
  ارز دیجیتال اصلی به فشرده کردن نوسان‌هایش بعد از دوشاخگی ماه می ادامه داد و برد این نوسان‌ها، هفته‌ی گذشته از ۳۵۰ دلار بیشتر نشد. این میزان در کنار حجم معاملاتی ۱۵ میلیاردی، به ما می‌گوید که بیشتر بازیگران به این سطح قیمتی علاقه‌ای ندارند. آن‌ها دلیلی برای باز کردن پوزیشن‌های خرید و فروش ندارند. شاخص ترس و طمع بیت‌کوین برای هفته‌ی سوم متوالی در سطح ۴۱ مانده است.
  نسخه‌ی جالب توجه دیگری هم وجود دارد. به گفته‌ی پائولو آردوینو، تحلیل‌گر تکنیکال صرافی بیت‌فینکس، دلیل این کاهش نوسان بیت‌کوین می‌تواند افزایش تعداد شرکت‌هایی باشد که در حوزه‌ی معاملات فرکانس بالا (HFT) فعالیت می‌کنند. او می‌گوید ۸۰ تا ۹۰ درصد از حجم معاملاتی بیت‌فینکس در بیت‌کوین و ایتریوم دقیقا به دلیل همین نوع معاملات به وجود میاید.
  صحبت از ایتریوم شد. ما به دفعات گفته بودیم که علاقه‌ی سرمایه‌گذاران به این ارز دیجیتال جایگزین، باعث شده تا نرخ این ارز از ابتدای سال ۲۰۲۰ حدود ۸۰ درصد افزایش پیدا کند. به علاوه، تعداد کیف پول‌های فعال ایتریوم بیش از دو برابر افزایش داشته است و از این نظر، شدیدا از بیت‌کوین جلوتر است. اما برای این که ایتریوم بتواند سطح سرمایه‌اش را به ارز دیجیتال اولیه برساند، باید شش برابر افزایشش دهد که به قطع و یقین، در آینده‌ی نزدیک کاری بسیار سخت خواهد بود.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. بانک مرکزی اروپا در روز ۱۶ ژوییه نرخ بهره را بدون تغییر در ۰.۰ درصد نگاه داشت. یک روز قبل از آن، بانک ژاپن هم با نرخ بهره‌ی -۰.۱ درصد در همان موقعیت پیشین باقی ماند. البته زمانی که همه‌گیری به پایان برسد، نرخ تورم و این که کدام نهادهای ناظر سریع‌تر نرخ بهره‌شان را بالا ببرند، نقشی تعیین‌کننده خواهد داشت. همچنین عواملی که مستقیما به کوید۱۹ ربط داشته باشند، نقش حساسی را در حس و حال بازار ایفا خواهند کرد.
  حتما به خاطر دارید که یک هفته قبل، ماشین حساب احتمال بلومبرگ بر اساس قرائت بازار اختیارات، نشان داد احتمال این که جفت‌ارز EUR/USD به بالای ۱.۱۵۰۰ برسد، بیشتر از این است که پایین‌تر از ۱.۱۲۰۰ بیاید. و حالا، ۸۰ درصد از متخصصین این پیش‌بینی را قبول دارند و به ناحیه‌ی ۱.۱۴۷۰-۱.۱۵۳۰ اشاره می‌کنند. تنها ۲۰ درصد انتظار دارند که این جفت‌ارز تا ناحیه‌ی ۱.۱۲۰۰-۱.۱۳۰۰ پایین بیاید.
  ۷۵ درصد از اسیلاتورها و ۹۵ درصد از شاخص‌های روند در نمودار چهار ساعته و روزانه هم سبز هستند. ۱۵ درصد باقی‌مانده‌ی اسیلاتورها سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد. تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته انتظار دارند که این جفت‌ارز هم بالاتر از ۱.۱۵۰۰ برود و سپس، بنا بر قرائت آن‌ها، نمودار باید به ناحیه‌ی ۱.۱۳۸۵ بازگردد.
  استراتژی‌ای وجود دارد می‌گوید «برخلاف جهت عموم مردم خرید و فروش کنید». به عبارت دیگر ببینید که بیشتر معامله‌گران چه کار می‌کنند و دقیقا خلاف آن را انجام دهید. احساسات «سبز» فعلی که تقریبا در ذهن همه‌ی مردم وجود دارد، «به دلایلی» ما را به یاد این استراتژی میاندازد.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۰ تا ۲۴ ژوییه سال ۲۰۲۰1

 • GBP/USD. اکثریت قریب به اتفاق متخصصین (۷۰ درصد) انتظار دارند که تمایل بازار به دارایی‌های امنی چون دلار به ضعیف شدن ادامه می‌دهد و به این ترتیب، جفت‌ارز GDP/USD حرکت رو به بالای خودش را که در ۳۰ ژوئن شروع کرده، ادامه می‌دهد. هدف اصلی ارتفاع ۱۰ ژوئن، ۱.۲۸۱۰ است. مقاومت در در سطوح ۱.۲۶۷۰ و ۱.۲۷۴۰ قرار دارد. ۶۰ درصد از اسیلاتورها و شاخص‌های روند در نمودار روزانه از احساسات گاوی حمایت می‌کنند. قرائت آن‌ها از نمودار چهار ساعته نشان می‌دهد که روند جانبی هفته‌ی گذشته، باعث سردرگمی کاملی شده است.
  سی درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران از کاهش ارزش جفت‌ارز پشتیبانی می‌کنند. خطوط حمایت در ۱.۲۴۸۰، ۱.۲۳۵۰ و ۱.۲۲۵۰ قرار دارند.
 • ·         USD/JPY. به جز روزهای دوم تا پنجم ماه ژوئن، این جفت‌ارز ۱۴ هفته است که در کانال افقی ۱۰۶.۰۰-۱۰۸.۱۰ حرکت می‌کند. متخصصین می‌گویند که قیمت‌ها فعلا در همین مرزها باقی خواهد ماند. به علاوه، این کانال دی هفته‌ی گذشته از این هم بیشتر باریک شده است و به ۷۵ نقطه رسیده است. در چنین شرایطی، نظرات متخصصین به صورت مساوری تقسیم شده است؛ ۵۰ به ۵۰. اما شاخص‌های نمودار روزانه اولویت را به خرس‌ها می‌دهند. ۸۵ درصد از اسیلاتورها و ۱۰۰ درصد از شاخص‌های روند قرمز هستند.
  پانزده درصد از اسیلاتورها هم مخالفشان هستند و سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد. در کنار این‌ها، تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته هم وجود دارد که با اعتماد به نفس، ارتفاع ۱۰۸.۱۰ را نشان می‌دهند.
 • ارزهای دیجیتال. مثل همیشه، ابتدا درباره‌ی پیشگوییِ پیشگویان ارزهای دیجیتال صحبت می‌کنیم. مکس کایزر، بنیانگذار هایزنبرگ کپیتال، درباره‌ی روزی به دنیا گفت که اولین ارز دیجیتال کل سکه‌های دیگر را از بین می‌برد؛ از جمله سکه‌هایی که «به طور کامل آشغال» هستند. این ملیلیاردر در حین گزارش کایزرش در کانال راشا تودی گفت که بیت‌کوین، تا ۱۰۰ هزار دلار بالا خواهد رفت. او به این موضوع اشاره کرد که اولین ارز دیجیتال تمام پروژه‌های دیگر را در سال آینده از بین خواهد برد؛ پروژه‌هایی شامل XRP که از نظر او، «به طور کامل آشغال» است. کایزر به طور شدیدی درباره‌ی پروژه‌هایی که در طول دوره‌ی بحرانی سوبسید دولتی دریافت کرده‌اند انتقاد دارد. این لیست شامل ۷۵ شرکت است که در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال و بلاک‌چین فعالیت می‌کنند.
  پیش‌بینی دیگری هم وجود دارد که نویسنده‌ی کتاب پرفروش اقتصادی، رابرت کیوساکی آن را نوشته است. او می‌گوید بیت‌کوین می‌تواند ظرف مدت ۳ سال به ۷۵ هزار دلار برسد.
  اما متخصصین ویس کریپتو می‌گویند که قیمت بیت‌کوین تا ۲۰۲۱ به ۷۰ هزار دلار خواهد رسید. مدل Stock-to-Flow می‌تواند این را نشان دهد که ارزهای دیجیتال اصلی انتخاب شده است. از این موضوع، نسبت ارزش دارایی به رشد سالانه‌اش اندازه‌گیری می‌شود. حتی اگر قیمت سکه‌ هم تقریبا بدون تغییر باقی بماند، امید به رشد بلندمدتش باقی خواهد ماند.
  به گفته‌ی متخصصین، اگر مدل Stock-to-Flow بماند، ارزش بیت‌کوین تا انتهای امسال به ۵۰ هزار دلار نزدیک می‌شود. ممکن است در ماه ژانویه اصلاح کوچکی رو به پایین انجام شود که تقریبا در تمام سال‌ها انجام می‌شود. سپس، نیروهای مثبت دوباره به وجود خواهند آمد. اما ممکن است این شرایط، با روندی نزولی و شدید خاتمه یابد.  اگر معامله‌گران و سرمایه‌دارها از ضررها جان به در ببرند و سیل فروش بیت‌کوین را به وجود نیاورند، ارزش این دارایی در میانه‌ی سال آینده حدود ۷۰ هزار دلار خواهد شد.
  برای پیش‌بینی‌های هفته‌ی آینده، اکثریت تحلیل‌گران (۵۵ درصد) انتظار دارند این جفت‌ارز به ناحیه‌ی ۹۴۰۰ تا ۹۷۰۰ دلار برسد. ۱۰ درصد به نفع حرکت این جفت‌ارز تدر کانال ۹ هزار تا ۹۴۰۰ دلار صحبت می‌کنند و ۴۵ درصد، فکر می‌کنند که این ارز می‌تواند تا ناحیه‌ی ۸۴۰۰-۸۷۰۰ دلار پایین بیاید.
  در آخر، اخباری بدبینانه وجود دارد که می‌گوید بیت‌کوین می‌تواند در آینده‌ی نزدیک از بین برود و ارزشش به صفر برسد. «هرگز این اتفاق نخواهد افتاد!» این چیزی است که کارآفرین ارزهای دیجیتال، آلیستیر میلن تصمیم گرفته تا پیشنهاد خریدی برای ۱۸.۵۲ میلیون بیت‌کوین (۱۷۴ میلیارد دلار در نرخ فعلی) را با قیمت ۱ سنت بر هر سکه بگذارد. میلن نوشت «من به این وسیله تایید می‌کنم که بیت‌کوین هرگز به صفر نخواهد رسید. من تمام این سکه‌ها را با نرخ ۰.۰۱ دلار بر هر سکه خواهم خرید». درخواست میلن ۱۸۵ هزار دلار ارزش دارد؛ مقداری که در حال حاضر تنها می‌توانید ۱ بیت‌کوین را با آن بخرید.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید