2020 ژوئن 27

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. کرونا حمله‌ی دومش به ایالات متحده را ادامه می‌دهد. حداقل در هفت ایالت، جهش جدیدی در تعداد مرگ و میرها مشاهده می‌شود. و در سه ایالت پرجمعیت، تعداد افراد آلوده به رشدشان ادامه می‌دهند و رکورد زده‌اند. همچنین، در دو هفته‌ی اخیر جهشی در تعداد مرگ و میرها هم مشاهده می‌شود. مقامات مسئول در هیوستونِ تگزاس اعلام کردند واحدهای مراقبت ویژه در بیمارستان‌ها بیش از حد شلوغ شده‌اند. مشخص است که این شیوع مجدد، به برداشتن قرنطینه در آخر ماه می مربوط می‌شود. اصلا اهمیتی ندارد که کاخ سفید و فرمانداران چقدر از برگرداندن قرنطینه بدشان می‌آید؛ احتمالا لازم باشد که این کار را انجام دهند.
  در این پس‌زمینه‌ی خبری اشتهای ریسک شروع به کم شدن کرده، سود بازار سهام و اوراق قرضه‌ی دولتی کاهش پیدا کرده است و دلار که حالا در قامت اصلی‌ترین ارز محافظ عمل می‌کند، بالا رفته است. سرمایه‌گذاران دلار را بیشتر به دلیل سیاست‌های ترامپ باور دارند؛ کسی که به خاطر حمایت از اقتصاد مردم خودش، شروع به وارد آوردن فشار به کشورهای دیگر کرده است و آن‌ها را با تعرفه‌های تجاری جدید تهدید می‌کند. نه تنها چین، بلکه اروپا، بریتانیا و کانادا هم هدف حمله‌ی ترامپ قرار گرفته‌اند.
  اگر ابتدای هفته دلار کمی از ارزشش را نسبت به یورو از دست داد، اما توانست بخش بزرگی از این ضرر را تا سه‌شنیه ۲۳ ژوئن پس بگیرد. در نتیجه‌ی این حمله‌ی متقابل، جفت‌ارز EUR/USD به ناحیه‌ی مستحکم ۱.۱۲۴۰ بازگشتند که تقریبا از مارس سال ۲۰۱۹ حول آن نوسان می‌کنند. دوره‌ی پنج روزه هم در ۱.۱۲۲۵ برایشان تمام شد.
 • GBP/USD. اگر فاصله‌ای که جفت‌ارز EUR/USD در نیمه‌ی دوم هفته سپری کرد حدود ۱۶۰ نقطه بود، پرواز پوند بریتانیا شتاب‌دار و نزدیک به ۲۳۰ نقطه بود. حتی رشد ۶۰ درصدی شاخص فعالیت کسب و کار Markit در بخش خدمات هم نتوانست به پوند کمک کند. انتظارش هم می‌رفت؛ با این نگرانی‌های جدی بازار درباره‌ی برگزیت. اما در جمع‌بندی این هفته، باید رشد این جفت‌ارز از ۲۲ تا ۲۴ ژوئن را به حساب آورد که یکی از دلایلش، تضعیف خط‌های سوآپ بانک‌های مرکزی به دست فدرا رزرو بود. این خط‌ها در ماه مارس و برای نگه داشتن نقدینگی باز شده بودند. سود کل هفته با وجود این رشد صفر بود. جفت‌ارز از ۱.۲۳۵۰ شروع کرد و در ۱.۲۳۳۵ تمام کرد. مارجین حداقلی هم به میزان ۱۵ نقطه و برای دلار باقی ماند.
 • USD/JPY. بسیاری از تحلیل‌گران (۶۰ درصد) که حمایت کاملی از شاخص‌ها هم پشت آن‌ها بود، انتظار داشتند که این جفت‌ارز تا افق ۱۰۶.۰۰ پایین بیاید. این پیش‌بینی ۱۰۰ درصد صحیح بود. این جفت‌ارز در روز سه‌شنبه ۲۳ ژوئن به کف ۱۰۶.۰۵ رسید. سپس چرخید و تا ارتفاع ۱۰۷.۴۵ بالا رفت. پس از آن، اصلاحی به وجود آمد و نوسان نهایی در ۱۰۷.۲۰ زده شد. بنابراین سود هفته، ۷۵ نقطه‌ی اندک به نفع دلار از آب در آمد.
 • ارزهای دیجیتال. متخصصین شرکت امنیت سایبری ClearSky محاسبه کرده‌اند که گروهی از هکرها با نام CryptoCore (که با نام Leery Turtle یا لاکپشت آگاه هم شناخته می‌شوند)، در چند سال گذشته با حمله به صرافی‌های ارز دیجیتال و شکستن قفل کیف پول‌ها، بیش از ۲۰۰ میلیون دلار سرقت کرده‌اند. باید در اینجا بگوییم که امنیت، یکی از نقاط ضعف صرافی‌های دیجیتال است. اما این موضوع درباره‌ی کارگزاری NordFX صدق نمی‌کند. متخصصان امنیت سایبری این شرکت در مدت بیش از ۱۰ سال که به کارش مشغول است، تجربه‌ی وسیعی در دفع حمله‌ی هکرها به دست آورده‌اند. این تجربه در کنار مدرن‌ترین تکنولوژی‌ها، به ما این اجازه را می‌دهد که درباره‌ی بیشترین محافظت از پول‌های مشتریان صحبت کنیم. از سال ۲۰۰۸ تا به الآن، هیچ حمله‌ای در NordFX به ثمر است. این موضوع برای حساب‌های مشتری هم صدق می‌کند؛ چه در USD، چه در BTC و چه در ETH.
  علاوه بر اخبار مربوط به جرم، دویچه بانک هم خبرهای بسیار بدی برایمان دارد. متخصصین این بانک که آینده‌ی ارزهای دیجیتال را پیش‌بینی می‌کنند، در کنار دیگران تصویری کاملا آخرالزمانی به وجود آورده‌اند. به گفته‌ی آن‌ها، زمانی می‌رسد که دستگاه‌های الکترونیکی روی سیاره‌ی زمین از شراره‌های خورشیدی آسیب جدی می‌بینند. این اتفاق باعث می‌شود تا بیت‌کوین به طور کامل محو شود؛ چرا که برخلاف ارزهای دستوری، نمی‌توان بدون تجهیزات و مصرف انرژی بیشتر مصرفش کرد.
  در همین حین ارز دیجیتال اصلی که به فعالیت‌های خورشیدی بی‌توجه مانده، شش هفته‌ای می‌شود که در بازه‌ی ۹۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار  نوسان می‌کند. تلاش دیگری که دوشنبه ۲۲ ژوئن برای شکستن خط مقاومت شاخصِ ۱۰ هزار دلار انجام شد، شکست خورد و بعد از آن، افسار اوضاع به دست خرس‌ها افتاد. آن‌ها هم قیمت را به مرز پایینی کانال رساندند.
  بعضی از تحلیل‌گران می‌گویند دلیل این کاهش قیمت، انقضای زودهنگام ۱ میلیارد اختیار معامله‌ی بیت‌کوین بوده است. ترس از موج دوم شیوع کرونا که فشار بیشتر و بیشتری بر بازارها وارد می‌کند را هم نمی‌توان بی‌خیال شد. در چشم بسیاری از سرمایه‌گذاران، بیت‌کوین بیشترین ریسک را بین تمام دارایی‌های دیگر دارد و در اولین فرصت از شرش خلاص خواهند شد. در حالی که سرمایه‌گذاران منتظرند سیگنال‌های شفاف‌تری از بازارهای سنتی بگیرند، بازار ارزهای دیجیتال اندازه‌گیری می‌شود و صداهای ترسناکی از آن به گوش می‌رسد. اما مشخص نیست که طوفان، در کدام جهت خواهد خروشید.
  سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال علاوه بر این که ۲۷۶ میلیارد دلار را در ۲۴ ژوئن زد، اما ظرف هفت روز هیچ تغییری نکرده بود. در ۲۶ ژوئن ۲۶۳ میلیارد دلار و یک هفته قبل از آن، ۲۶۶ میلیارد دلار. همین موضوع برای شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال هم صادق است؛ هفت رو در سطح ۴۰ (یک هفته قبل در ۳۹ بود).
  ارزهای دیجیتال جایگزین اصلی هم به طور کلی، حرکت‌های ارز دیجیتال اصلی را دنبال کردند. نوسان جفت‌ارز BTC/USD در ماه ژوئن حدود ۱۳ درصد بود، اما لایت‌کوین و ریپل تمایل بیشتری به نزول داشتند. لایت کوین ۱۸ درصد و ریپل ۱۷ درصد پایین آمدند. از سوی دیگر ایتریوم پایداری بیشتری داشت و پهنای کانال جانبی‌اش از ۱۳ درصد ارتفاع دوم ژوئن بیشتر نشد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. هرچه به انتخابات ماه نوامبر ایالات متحده نزدیک‌تر می‌شویم، فعالیت ترامپ و همراهانش هم بیشتر می‌شود. کاخ سفید اعمال تعرفه بر کالاهای وارداتی از اتحادیه‌ی اروپا و برتانیا را در نظر دارد؛ کالاهایی به ارزش بیش از ۳ میلیارد دلار. بیست شرکت عمده‌ی چینی هم به دلیل این که مشکوک به همکاری با ارتش چین بودند، در لیست سیاه پنتاگون قرار گرفتند. از سوی دیگر در اروپا، همه‌چیز در سراشیبی است. مقامات مسئول بانک مرکزی اروپا پیش‌بینی می‌کنند که رشد اقتصادی باز هم کاهش پیدا می‌کند و تقاضای مصرف کننده ضعیف می‌شود. به گفته‌ی ایوس مرش، یکی از اعضای هیئت مدیره‌ی بانک مرکزی اروپا «پیش‌بینی‌های بازیابی اقتصاد ناحیه‌ی یورو در ابهام فرو رفته است» و در نتیجه، سناریوهای بلندمدت احتمالا بسیار خوشبینانه باشند. همه‌ی این‌ها در کنال کاهش اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران به دلیل موج دوم کرونا، می‌تواند باعث رشد بیشتر دلار شود. این احساسات مشخصا در پیش‌بینی‌های ماهانه و میان‌مدت قابل مشاهده هستند.
  به همین دلیل برای رفتار این جفت‌ارز در هفته‌ی پیش رو، نظرات تحلیل‌گران تقریبا به طور مساوی تقسیم شده است. ۳۰ درصد از آن‌ها می‌گویند این جفت‌ارز رشد می‌کند، ۴۰ درصد می‌گوید پایین میاید و ۳۰ درصد هم با روند جانبی موافقند. در همین حین، سطح‌های اصلی حمایت و مقاومت در مرزهای کانالی هستند که دو هفته‌ی اخیر را در آن گذرانده بودیم؛ کانال بین ۱.۱۱۷۰ و ۱.۱۳۵۰.
  زمانی که پیش‌بینی را به ماه ژوییه می‌بریم، تعداد کسانی که از دلار پشتیبانی می‌کنند که ۶۵ درصد افزایش پیدا می‌کند. از نظر آن‌ها، این جفت‌ارز ابتدا تا ۱.۱۱۰۰ پایین میاید و بعد از آن باز هم نزول می‌کند تا به ۱.۱۰۰۰ برسد. سپس، کف ناحیه‌ای را در ۱۰۰ نقطه پایین‌تر از آن می‌سازد. در اینجا باید در نظر داشته باشیم که بسیاری از این دست پیش‌بینی‌ها، در دو هفته‌ی اول ماه پیاده می‌شوند.
  اهداف گاوها ۱.۱۳۵۰، سقف ۹ ژوئن در ۱.۱۴۲۵ و در نهایت، ۱.۱۵۰۰ هستند.
  در میان تمام رویدادهایی که هفتهذی آینده باید توجه ما را جلب کنند داده‌های بازار مصرف آلمان و اتحادیه‌ی اروپا مهمتر از بقیه هستند. این داده‌ها به ترتیب در روزهای دوشنبه ۲۹ ژوئن و سه‌شنبه ۳۰ ژوئن منتشر خواهند شد. بیانیه‌های وزیر دارایی ایالات متحده استفان منوچین و رییس فدرال رزرو جروم پاول که تاریخ‌شان برای ۳۰ ژوئن برنامه‌ریزی شده است هم، قطعا مورد توجه بازار قرار خواهد داشت. ما برای نیمه‌ی دوم هفته انتظار داریم که سری کاملی از داده‌ها درباره‌ی فعالیت کسب و کار و بازار کار آلمان و ایالات متحده منتشر شود. این داده‌ها شامل شاخص مهم NFP (تعداد مشاغل ایجاد شده خارج از بخش کشاورزی) است.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۹ ژوئن تا ۳ ژوییه ۲۰۲۰1

 • GBP/USD. هفته‌ی بعد خبرهای مهمی درباره‌ی پوند بریتانیا منتشر خواهد شد. مذاکرات با اتحادیه‌ی اروپا بر سر دوره‌ی انتقالی برگزیت دوباره شروع می‌شود. نظرات متخصصین تقریبا به طور مساوی و شبیه به EUR/USD پخش شده‌اند. ۳۵ درصد می‌گویند جفت‌ارز بالا می‌رود، ۳۵ درصد می‌گویند پایین میاید و ۳۰ درصد هم می‌گویند روند جانبی خواهیم داشت.
  تصویری که تحلیل تکنیکال می‌دهد، کمی متفاوت است. تقریبا ۱۰۰ درصد از شاخص‌های روند هم در نمودار چهار ساعته و هم در نمودار روزانه قرمز هستند. رنگ قرمز در میان اسیلاتورها هم غالب است. اما ۱۵ درصد از آن‌ها سیگنال‌هایی درباره‌ی فروش بیش از حد این جفت‌ارز می‌دهند که می‌تواند نشان از معکوس شدن روند داشته باشد. روند رو به بالای این جفت‌ارز و بازگشتش به ارتفاع‌های ۱۰ ژوئن در ۱.۲۸۱۰ هم در تحلیل گرافیکی نشان داده می‌شود. سطوح حمایت حدود ۱.۲۴۷۰، ۱.۲۵۴۵ و ۱.۲۶۵۰ هستند. سطوح مقاومت هم در ۱.۲۲۴۵ ، ۱.۲۱۶۰ و ۱.۲۰۷۰ قرار دارند.
 • USD/JPY. ۷۵ درصد از شاخص‌های روند در نمودار چهارساعته می‌گویند این نمودار بالا می‌رود. اما همین مقدار هم در نمودار روزانه دقیقا مخالف این حرف را می‌زنند. رنگ سبز هم در میان اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته سیطره دارد. اما در نمودار روزانه آشوبی کامل از رنگ‌های سبز، قرمز و خاکستری وجود دارد.
  بسیاری از تحلیل‌گران هم با خرس‌ها هستند. ۶۵ درصد از آن‌ها باور دارند که نزولی کامل به نفع دارایی‌های ریسکی اتفاق خواهد افتاد و سرمایه‌گذاران، دوباره سرمایه‌شان را نقد می‌کنند تا دارایی‌های ایمنی مثل ین را بخرند. در نتیجه، این جفت‌ارز سطح ۱۰۶.۰۰ را دوباره لمس خواهد کرد. نزدیک‌ترین سطح مقاومت در ناحیه‌ی ۱۰۶.۷۵ است.
  ۳۵ درصد از متخصصین به تقویت دلار و رشد این جفت‌ارز رای داده‌اند. انتظار آن‌ها این است که این جفت‌ارز تا ناحیه‌ی ۱۰۸.۰۰ رشد کند. نزدیک‌ترین سطح مقاومت در ناحیه‌ی ۱۰۷.۴۵-۱۰۷.۶۰ قرار گرفته است.
 • ارزهای دیجیتال. روندهای نزولی در بازار ارزهای دیجیتال دوباره با نیروهای بازار سهام همبستگی پیدا کرده‌‌اند.  و به گفته‌ی تعدادی از متخصصین، حراج دارایی‌های ریسکی که موج دوم شیوع کرونا به وجودش آورده است، تاثیر منفی روی ارزهای دیجیتال هم خواهد داشت. البته مثل همیشه خوشبین‌ها هم حضور دارند. برای مثال دن تاپیرو، یکی از بنیانگذاران Gold Bullion International، باور دارد مقداری از بسته‌ی ۴.۶ تریلیون دلاری ضد بحرانی که فدرال رزرو در سه ماهه‌ی اخیر توزیع کرده، می‌تواند برای خرید بیت‌کوین صرف شده باشد.
  از زمان دوشاخگی BTC در روز ۱۱ مه، این ارز علی‌رغم تمام انتظارات نتوانسته است بر خط ۱۰ هزار دلار فائق شود. این اتفاق می‌گوید معامله‌گر و تحلیل‌گر مشهور تون ویز (Tone vays) حق داشت که می‌گفت «برای این که بیت‌کوین شروع به بالا رفتن کند، مردم باید شروع به تنفر از آن کنند». شاید این همان‌چیزی باشد که سفته‌بازان بزرگ می‌خواهند به آن برسند. آن‌ها بیت‌کوین را در بازه‌ی ۹ تا ۱۰ هزار نگه می‌دارند تا سفته‌بازان خرد شروع به فروختنش کنند. این اتفاق، باعث می‌شود تا وال‌ها شروع به خریدن تخفیف‌دار سکه‌ها کنند و بازار به طور کامل به تسخیر آن‌ها درآید. و سپس.
  ... بیت‌کوین را به ارتفاعاتی جدید و نجومی برسانند. برای مثال، متخصصین در ویس ریتینگز (Weiss Ratings)، شرکت تحلیل‌گری از ایالات متحده، باور دارند که قیمت ارز دیجیتال اصلی تا ۱۸۰ هزار دلار بالا خواهد رفت. آن‌ها باور دارند که بیت‌کوین از نظر امنیت، تحرک‌پذیری و قابلیت استفاده، از طلا بسیار بهتر است و حتی اگر حداقل یک سوم سهم طلا را برای خودش کند، ۲۰ برابر گران‌تر از قیمت فعلی‌اش خرید و فروش خواهد شد.
  مایک نوارگتز، رییس بانک معاملات ارزهای دیجیتال Galaxy Digital هم منتظر روند جدیدی برای صعود بیت‌کوین است. این میلیاردر در مصاحبه‌ای با CoinDesk، اذعان کرد که سه سال پیش، با عجله تلاش داشته است تا سرمایه‌گذاران حقوقی را به بازار ارزهای دیجیتال جذب کند. اما از نظر او، حالا زمانی عالی است تا تلاش جدیدی انجام شود: «از آن‌چه انتظار می‌رفت بیشتر طول کشید، اما حس می‌کنم که ما در دوره‌ای ۶ تا ۲۴ ماهه، رشدی عالی خواهیم داشت».
  در تاثیر سرمایه‌گذاران حقوقی در این مورد، شکی نیست. تخمین‌های Chainalysis می‌گوید تنها ۳.۵ میلیون بیت‌کوین هستند که در حال حاضر معامله می‌شوند. (۱۸.۶ میلیون دیگر، یا در سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت منجمد شده‌اند یا همه با هم گم شده‌اند). در اینجا ۸۵ درصد از این ۳.۵ میلیون به وال‌ها تعلق دارد که روندهای بازار را به تنهایی شکل می‌دهند.
  حالا بیایید درباره‌ی پیش‌بینی هفته‌ی پیش رو صحبت کنیم. از منظر تحلیل تکنیکال، حمایت قدرتمندی وجود دارد که میانگین‌متحرک ۵۰ روزه با عبور از سطح ۹۰۰۰ دلار آن را شکل می‌دهد. اگر این جفت‌ارز این سطح را بشکند، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که قیمت به ۸۵۰۰ تا ۸۸۰۰ دلار برسد. این حرکت را ۳۰ درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند. ۲۵ درصد دیگر باور دارند که روند جانبی ۶ هفته‌ای ادامه پیدا خواهد کرد و این جفت‌ارز در بازه‌ی ۹ تا ۱۰ هزار دلاری خواهد ماند. ۴۵ درصد دیگر متخصصین هم امیدشان را برای این که بیت‌کوین بالای سطح روانی ۱۰ هزار دلار برسد، از دست نداده‌اند.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید