2020 ژوئن 13

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. کسانی که فکر می‌کنند ایالات متحده بر کرونا پیروز شده، در اشتباه هستند. تعداد کسانی که کرونا آلوده‌شان کرده است در ۲۱ ایالت افزایش پیدا کرده است. چهارده ایالت هم رکورد تازه‌ای بر جای گذاشته‌اند. به احتمال زیاد، تظاهرات ضد نژادپرستی هم وضعیت شیوع را بدتر کنند. آیا می‌توان این اوضاع را موج دوم کرونا نامید؟ و آیا بعد از افول این موج، موج سومی در پی خواهد بود؟
  سرمایه‌گذارانی که تصمیم گرفته‌اند تمام مشکلات اقتصاد آمریکا را به کرونا نسبت بدهند هم بعد از گروه قبلی، اشتباه محاسباتی کرده‌اند. خوش‌بینی‌های بازار هم با جلسه‌ی فدرال رزرو و سخنرانی محتاطانه‌ی رییس این نهاد، جروم پاول در روز چهارشنبه ۱۰ ژوئن با شدت کاهش پیدا کرد. فدرال رزرو قول داد که به سیاست تسهیل کمی‌اش با همین آرامش فعلی ادامه دهد. به همین دلیل احتمالش می‌رود که نرخ تنزیل تا ۲۰۲۲، به صفر کاهش پیدا کند.
  در نتیجه، فقدان محرک اضافه از طرف فدرال رزرو و موج جدید شیوع در تگزاس، آریزونا، کالیفرنیا و ایالت‌های دیگر باعث شد تا ریسک‌پذیری به تندی پایین بیاید و شاخص‌های سهام، مثل بهمن فرو بریزند. در روز پنجشنبه ۱۱ ژوئن داو جونز ۶.۹ درصد، S&P500 ۵.۹ درصد و نزدک، ۴.۶ درصد ضرر داد.
  وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، استیو منوچین هم سوخت بیشتری به این آتش اضافه کرد و گفت که این کشور، نمی‌تواند هزینه‌ی قرنطینه‌ی دیگری را بپردازد. نویسنده‌ها بلافاصله به خاطر آوردند که موج دوم  «آنفولانزای اسپانیایی» ده‌ها میلیون جان انسان‌ها را به این دلیل گرفت که دولت‌ها، بین بهبود وضعیت اقتصاد و سلامتی مردم، بهبود وضعیت اقتصاد را انتخاب کردند.
  کاهش ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران هم باعث شده تا دارایی‌های محافظ رشد کنند. نه تنها دلار۷ بلکه یورو، ین و فرانک سوییس هم رشد داشته‌اند. بین ارزهای کشورهای G10، از همه کمتر دلارهای نیوزیلند، استرالیا و کانادا تاثیر گرفته‌اند.
  این که یورو ضرر نکرده است، واقعیت است. کاهش مقررات قرنطینه، صاف شدن نمودار تعداد بیماران جدید و از سرگرفتن فعالیت‌های اقتصادی ناحیه‌ی یورو هم به این شرایط یورو کمک می‌کنند.
  در نتیجه، جفت‌ارز EUR/USD هفته را از ۱.۱۲۹۰ شروع کرد و در ۱.۱۲۶۰ تمامش کرد تا تنها ۳۰ نقطه نسبت به دلار برتری پیدا کند.
 • GBP/USD. تقویت دلار به عنوان دارایی محافظ، باید بر پوند تاثیر می‌گذاشت. این جفت‌ارز از ۱۰ ژوئن، با شدت پایین رفت. اداره‌ی ملی آمار بریتانیا هم این جفت‌ارز را بیشتر یه سمت پایین هل داد. داده‌های این اداره مشخص می‌کنند که اقتصاد این کشور به تندی پایین می‌رود. به دلیل شیوع کووید۱۹، تولید ناخاص داخلی بریتانیا ۲۰.۱ درصد در ماه آوریل کاهش داشته است. این رقم نسبت به آوریل سال گذشته ۲۴.۵ درصد است. تولید صنعتی ۲۰.۳ درصد کاهش پیدا کرد و خدمات (که ۸۰ درصد از اقتصاد را شامل می‌شود)، ۱۹ درصد پایین آمد. در بخش تولید، کاهش ماه آوریل ۲۵ درصد بوده است.
  برگزیت هنوز هم خطری بزرگ است و احتمال زیادی وجود دارد که مذاکرات مربوط به آن، تا انتهای سال آینده ادامه پیدا کند. قطعا دولت بریتانیا نمی‌خواهد دوره‌ی انتقالی به ۲۰۲۱ بکشد. این اتفاق، خطر خروج سخت را به وجود خواهد آورد و مشکلات حل‌نشده‌ی بسیاری را به وجود میاورد.
  تمام این‌ها باعث شد ارز ایالات متحده ظرف ۳ روز حدود ۳۰۰  نقطه تقویت شود و در ۱.۲۵۲۰ هفته را تمام کند.
 • USD/JPY. اکثریت مطلق (۷۰ درصد) متخصصین هفته‌ی گذشته گفتند که این جفت‌ارز به ناحیه‌ی ۱۰۷.۰۰-۱۰۸.۰۰ باز خواهد گشت. این پیش‌بینی ۱۰۰ درصد درست بود.
  ین کل هفته به عنوان دارایی بدون ریسک تحت فشار تقاضا بود. ین از روز دوشنبه تا میانه‌ی جمعه، در حال سبقت از دلار بود و ۳۰۵ نقطه را تقریبا بی‌هیچ مبارزه‌ای از آن خودش کرد. اما انتهای هفته مشخص شد که هفته آن‌چنان به کام ین ژاپن نبوده است. با بسته شدن دوره‌ی معاملاتی آسیا و افزایش ذائقه‌ی ریسک، این جفت‌ارز بالا رفت و همان‌طور که متخصصین پیش‌بینی می‌کردند، دوره‌ی معاملاتی پنج روزه در ۱۰۷.۳۵ تمام شد.­
 • ارزهای دیجیتال. ارز دیجیتال یک ارز است؛ حتی با وجود دیجیتال بودنش. هرچیزی که به پول مربوط باشد هم جرم و جنایت را جذب می‌کند. اخیرا هم مقامات چینی مزرعه‌ی استخراجی غیر قانونی کشف کرده‌اند که تجهیزاتش، در قبرستان قرار گرفته بود. اما موضوع این نیست. موضوع این است که سازنده‌ی بیت‌کوین ممکن است قاچاقچی پیشین مواد مخدر، یاسوتاکا ناکاموتو باشد؛ کسی که در گذشته برای کارتلِ مدئین کار کرده است. حداقل این حرف را رییس شرکت اسکوبار (Escobar Inc)، اولاف گوستافسن گفته است. این شخص، دست راست رابرت اسکوبار، برادر رییس کارتل پابلو اسکوبار است که در ۱۹۹۳ کشته شد.
  یاسوتاکا ناکاموتو مهندس ارشد پاسیفیک وست ایرلاینز بود. او در کنار حرفه‌ی رسمی خودش به کار انتقال مواد مخدر از آمریکای جنوبی به ایالات متحده آمریکا هم مشغول بود. او پس از تلاش ناموفق «کارفرمای» پیشینش، در سال ۱۹۹۲ مخفی شد. اما گفته می‌شود که در همان زمان شروع به توسعه‌ی بیت‌کوین کرد.
  جالب توجه این که یاسوتاکا به احتمال زیاد برادر دوریان ناکاموتو است؛ کسی که نیوزویک در سال ۲۰۱۴ او را شخص پشتِ ساختن اولین ارز دیجیتال دانست.
  اما همه‌ی این‌ها تفسیر هستند. اگر این حرف را بپذیریم، باید بگوییم که زاییده‌ی افکارِ ناکاموتو در ماه‌های اخیر سود خوبی از خودش نشان داده است. این جفت‌ارز در مقایسه با کف‌های مارس ۱۴۰ درصد رشد داشته است. اما ارز دیجیتال اصلی نتوانست جای پایی درست و حسابی بالای سطح کلیدی ۱۰ هزار پیدا کند و تلاش دیگری که در روز چهارشنبه ۱۰ ژوئن برای این کار انجام داد، ناموفق بود. جفت‌ارز BTC/USD که به سختی خط مد نظرش را لمس کرده بود، بلافاصله به پایین‌تر از ۹۰۰۰ دلار نزول کرد و ۱۰ درصد را تنها ظرف چند ساعت از دست داد. سپس خودش را بازیابی کرد و به ناحیه‌ی مرکزی کانال ۹۰۰۰-۱۰۰۰۰ دلار بازگشت.
  بعضی از تحلیل‌گران می‌گویند که متمرکز شدن در این ناحیه، باعث می‌شود پوزیشن‌های میان‌مدت بزرگی ساخته شوند. ارز دیجیتال اصلی، اخیرا با دارایی‌های محافظ همبستگی شدیدی پیدا کرده است. به همین دلیل هم سرمایه‌گذاران بزرگ به تدریج این ارز را می‌پذیرند.
  این حرف در گزارش موسسات تحقیقاتی متنوعی تایید می‌شود.  تحقیقی که Fidelity Investments منتشر کرده، می‌گوید ۳۶ درصد از ۷۷۴ سرمایه‌گذار حقوقی مورد تحقیق در ایالات متحده و اروپا بیت‌کوین و دارایی‌های دیجیتال دیگر را به پورتفویشان اضافه کرده‌اند. ما داریم درباره‌ی صندوق‌های بازنشستگی، شرکت‌های تراست خانوادگی، شرکت‌های مشاوره و سرمایه‌گذاری و صندوق‌های پوششی دیجیتال و صنتی حرف می‌زنیم. تعداد موسساتی که در ایالات متحده ارزهای دیجیتال را به سبد سرمایه‌گذاری‌شان اضافه کرده‌اند، ظرف یک سال از ۲۲ به ۲۷ درصد افزایش پیدا کرده است. در اروپا، ۴۵ درصد پاسخگویان در دارایی‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
  در اینجا باید اشاره کرد که شرکت‌های اروپایی به ارزهای دیجیتال وفاداری بیشتری دارند؛ شاید به دلیل نرخ بهره‌ی منفی و بحران کرونا که روی دارایی‌های سنتی تاثیر منفی گذاشته است.
  بیش از یک چهارم شرکت‌های مورد تحقیق بیت‌کوین را ترجیح می‌دهند و ۱۱ درصد از آن‌ها روی ایتریوم سرمایه‌گذاری می‌کنند که رشدش از بیت‌کوین هم بیشتر بوده است (۱۷۵ درصد از کف‌های ماه مارس). ضمنا در هفته‌ی گذشته، داستان‌های مرموزی به این ارز دیجیتال جایگزین ربط داده شد.
  به عنوان مثال آدرس مربوط به استخر MiningPoolHub برای جا به جا کردن ۲۳۳۱ ETH یا ۷۵۱ هزار دلار، ۲۳۱۰ ETH یا ۵۳۸ هزار دلار کمیسیون پرداخت کرد. این سومین تراکنش بزرگ در شبکه‌ی ایتریوم است که کمیسیونی نجومی برایش پرداخت شده. پیش از این، کاربری ناشناس ۱۰.۶۶۸ ایتریوم (۲.۶ میلیون دلار) را به عنوان کمیسیون، برای تراکنش ۳۵۰ ایتریوم (۸۶ هزار دلار) پرداخت کرد. یک روز قبل از آن، همان کاربر به استخر استخراج SharkPool و برای همان مقدارِ ۱۰۶۸۸ ایتریوم (۲.۶ میلیون دلار)، تنها ۰.۵۵ ایتریوم (۱۳۳ دلار) پرداخت کرده بود!
  تعدادی از متخصصین شامل خالق ایتریوم، ویتالیک بوترین، می‌گویند این تراکنش‌ها اروری در ربات پولشویی است.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. هنوز مشخص نیست آیا تقاضا برای دارایی‌های ریسکی در روزهای آتی به شرایط پیشین باز می‌گردد یا خیر؟ برای مثال، شاخص آتی S&P500 که در روز جمعه ۱۲ ژوئن پایین آمد، حمایتی جدی را در سطح میانگین ۲۰۰ روزه به دست آورد. بسیاری از چیزها به موفقیت در نبرد با کرونا بستگی دارد؛ نه تنها در ایالات متحده، بلکه در کل دنیا. همچنین، کارهایی که فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا می‌کنند هم تاثیر دارد. نباید تنش‌های بین واشنگتن و پکن را از خاطر برد. همچنین، جنگ قیمت نفت هم باید در نظر گرفته شود. احساسات سرمایه‌گذاران هم از آن‌چه جروم پاول در کنگره‌ی ایالات متحده و در هفته‌ی آینده می‌گوید تاثیر خواهد پذیرفت. در جلسه‌ی هفته‌ی بعد شورای اروپایی، درباره‌ی اقداماتی که برای بازیابی اقتصاد انجام می‌شود تصمیم گرفته خواهد شد. احتمالا در این باره، عدم توافق‌هایی وجود خواهد داشت و همین هم ریسک‌هایی را بر یورو اعمال می‌کند.
  همچنین، شصت درصد از تحلیل‌گران این نظر را دارند که جفت‌ارز EUR/USD نخواهد توانست از ناحیه‌ی ۱.۱۲۰۰ پایین‌تر بیاید. در این صورت، سطوح مقاومت ۱.۱۴۲۵ و ۱.۱۵۰۰ خواهند بود. ۴۰ درصد باقی‌مانده که تحلیل‌های گرافیکی نمودار ۴ ساعته هم آن‌ها را تایید می‌کنند، منتظرند این جفت‌ارز ظرف دو هفته به ناحیه‌ی ۱.۰۹۵۵-۱.۱۰۰۰ بازگردد. نزدیک‌ترین حمایت قدرتمند ۱.۱۱۰۰ است. در این جا باید در نظر داشت زمانی که پیش‌بینی‌مان را به ماه ژوییه می‌بریم، تعداد کسانی که از تقویت دلار حمایت می‌کنند به ۶۵ درصد می‌رسد.
  از منظر تحلیل تکنیکال، تعداد بسیاری از اسیلاتورها و شاخص‌های روند نمودار روزانه هنوز هم تحت تاثیر روندی صعودی هستند که از ۱۵ می تا ۵ ژوئن ادامه داشته است و رنگ‌شان سبز است. در نمودار چهار ساعته، تصویر دقیقا مخالف این است. در اینجا، رنگ سبز غالب است. البته ۱۵ درصد از اسیلاتورها همین الآن هم سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد.

پیش‌بینی بازار برای ارزهای دیجیتال و فارکس، ۱۵ تا ۱۹ ژوئن ۲۰۲۰1

 • GBP/USD. بعضی از متخصصین می‌گویند در ماه آوریل، فعالیت کسب و کار در بریتانیا به حداقل خودش می‌رسد. و با وجودی که حجم اقتصاد این کشور تا انتهای سال ۲۰۲۲  یا حتی ۲۰۲۳ به پیش از بحران باز نخواهد گشت، اما تغییرات چشمگیر و مثبت همین الآن هم در فصل سوم امسال منتظر این جفت‌ارز هستند. همچنین، این واقعیت هم وجود دارد که دولت توانست در دوره‌ی بین ماه‌های فوریه تا آوریل، نرخ بیکاری را ۴.۴ درصد نگاه دارد. همین دستاورد، نقش مثبتی را بازی می‌کند.
  از منظر سرمایه‌گذاری، هفته‌ی آینده می‌تواند برای اندازه گرفتن چشم‌انداز کوتاه‌مدت اقتصاد بریتانیا بسیار مهم باشد. در روز سه‌شنبه ۱۶ ژوئن، داده‌های بازار کار بریتانیا منتشر خواهند شد. در روز چهارشنبه داده‌های بازار مصرف‌کننده و در روز پنجشنبه ۱۸ ژوئن، منتظر نتایج جلسه‌ی بانک انگلستان هستیم. به احتمال زیاد، نهاد ناظر نرخ بهره را در حداقل ۰.۱ درصد نگاه دارد و برنامه‌ی خرید اوراق قرضه‌ی بازار را به عنوان بخشی از برنامه‌ی تسهیل کمی، از ۶۴۵ میلیارد پوند فعلی به ۷۲۵ میلیارد پوند ببرد. احتمالا به خاطر دارید که سه ماه پیش، حجم این برنامه تنها ۴۳۵ میلیارد پوند بود و این افزایش حجم، عاملی مثبت برای اقتصاد بریتانیا است.
  نظر متخصصین برای پیش‌بینی این تصمیم‌ها این صورت تقسیم شده است که ۴۵ درصدشان به همراه تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته می‌گویند این جفت‌ارز رشد می‌کند. ۳۵ درصد از آن‌ها و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه می‌گویند پایین می‌رود و ۲۰ درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گرها هم می‌گویند نمودار در بازه‌ی ۱.۲۴۰۰-۱.۲۶۴۵ نوسان خواهد کرد. اهداف پیش رو برای گاوها ۱.۲۸۱۵ و ۱.۲۹۰۰ هستند. برای خرس‌ها هم ۱.۲۳۵۵، ۱.۲۲۶۵ و ۱.۲۱۶۵ به عنوان هدف در نظر گرفته می‌شوند.
  بین شاخص‌ها، شرایط به این صورت است که ۷۵ درصد از آن‌ها در نمودار چهار ساعته به رنگ قرمز هستند. در نمودار روزانه هم آشوبی کامل وجود دارد و تقریبا، تعداد شاخص‌هایی که قرمز، سبز و خاکستری هستند مساوی است.
 • USD/JPY. نظرات تحلیل‌گران تقریبا همان‌طور تقسیم شده است که در GBP/USD دیدیم. ۴۰ درصد از آن‌ها می‌گویند جفت‌ارز صعود می‌کند و به ناحیه‌ی ۱۰۸.۲۵-۱۰۹.۷۰ باز می‌گردد. ۳۵ درصد از آن‌ها می‌گویند پایین می‌رود و بقیه‌ی ۲۵ درصد، نظرشان را روی روند جانبی گذاشته‌اند. اما نظر تحلیل تکنیکال تقریبا به طور کامل مخالف است. از این منظر، در نمودار چهار ساعته آشوب وجود دارد و در نمودار روزانه، ۷۵ درصد از اسیلاتورها و ۹۰ درصد از شاخص‌های روند به رنگ قرمز هستند.
  از نظر تحلیل گرافیکی در نمودار چهار ساعته، ابتدا رشد این جفت‌ارز تا ارتفاع ۱۰۸.۰۰ وجود خواهد داشت و سپس، ابتدا تا ناحیه‌ی ۱۰۶.۵۵-۱۰۷.۰۰ و بعد از آن تا کف ماه می در ناحیه‌ی ۱۰۶.۰۰ پایین می‌رود. 
 • ارزهای دیجیتال. یکی از بنیانگذاران شرکت سرمایه‌گذاری Blockfyre به نام سایمون ددیک باور دارد که روند صعودی بیت‌کوین، باز خواهد گشت و ارز دیجیتال اصلی را به ۱۵۰ هزار دلار می‌رساند. علاوه بر این نه تنها بیت‌کوین، بلکه تمام ارزهای دیجیتال جایگزین اصلی هم صعود خواهند کرد. وی می‌گوید «در سال ۲۰۱۷، می‌توانستید به معنای واقعیِ کلمه هر ارز دیجیتال جایگزینی که می‌خواستید را بخرید و این کار، سرمایه‌گذاری خوبی هم بود. به نظر می‌رسد که این اتفاق دیگر تکرار نخواهد شد. اما من باور دارم که روند صعودی باز خواهد گشت و برای بعضی از ارزهای دیجیتال جایگزین راکد مثل پمپ عمل می‌کند. ایتریوم ۹۰۰ دلار، LINK ۲۰۰ دلار، BNB ۵۰۰ دلار، VET ۱ دلار و XTZ ۲۰۰ دلار».
  تیموتی پترسن، تحلیل‌گرِ Cane Island Alternative Advisors دقیقا نصف قیمت بیت‌کوین را پیش‌بینی می‌کند. او با ردگیری بازیابی بیت‌کوین از کف مارس در ۳۶۰۰ دلار، متوجه شده است که نمودار بیت‌کوین «کاملا به دنبال» حرکت‌هایی است که آن را به سقفِ ۲۰۱۳ رساندند؛ زمانی که بیت‌کوین به ۱۳۰۰ دلار رسید. به همین دلیل این تحلیل‌گر فرض می‌گیرد که ما می‌توانیم انتظارِ ۷۰۰ درصد افزایش در قیمت ارز دیجیتال اصلی را داشته باشیم تا قیمتش به ۷۵ هزار دلار برسد.
  در این لحظه، وظیفه‌ی جفت‌ارز BTC/USD خاکی‌تر از این‌هاست؛‌ باید در ناحیه‌ی ۱۰ هزار تا ۱۱ هزار دلار جای پایی محکم کند. ۵۵ درصد از متخصصین باور دارند که این جفت‌ارز خواهد توانست قبل از این که ماه ژوئن تمام شود، این وظیفه را به انجام برساند. ۱۵ درصد نظرشان را روی روند جانبی در ناحیه‌ی بین ۹۰۰۰ تا ۱۰ هزار دلار گذاشته‌اند و ۳۰ درصد باقی‌مانده هم، انتظار دارند که بیت‌کوین به ۸۰۰۰ تا ۸۵۰۰ برود.
  شاخص ترس و طمع بازار در روز ۱۲ ژوئن تا ۳۸ پایین آمد‌ (از ۵۳ که هفته‌ی قبلش در آن بود) و در ناحیه‌ی ترس قرار گرفت. به گفته‌ی سازنده‌ی این شاخص، معامله‌گران در این مقدار باید با دقت فراوان احتمال باز کردن پوزیشن‌های خرید را در نظر بگیرند.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید