2020 ژوئن 6

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. از ۲۵ می، جفت‌ارز یورو به دلار قیمتش را برای ۹ شب متوالی رشد داد. تخمین‌های داوجونز می‌گوید که این دوره، طولانی‌ترین دوره‌ی رشد متوالی از آوریل ۲۰۱۱ بوده است.
  بانک مرکزی اروپا به ارز اروپایی اجازه داد که به بالاترین میزانش از تاریخ ۲۰ مارس برسد و تا ۱.۱۳۸۵ بالا برود. بانک مرکزی اروپا به رهبری کریستین لگارد، با بالا بردن برنامه‌ی خرید اضطراری شیوع (PEPP) از ۶۰۰ میلیارد به ۱.۳۵۰ تریلیون یورو از تمام انتظارات پیشی گرفت. این برنامه حداقل تا ژوئن ۲۰۲۱ باقی می‌ماند و پرداختی‌هایی که از اوراق قرضه‌ی گرفته می‌شود، تا انتهای ۲۰۲۲ در فرآیند سرمایه‌گذاری مجدد خواهند ماند. بانک مرکزی اروپا نرخ بهره‌ی معیار برای وام‌ها را صفر و نرخ سپرده را منفی ۰.۵ درصد نگاه داشت. بنابراین بانک مرکزی اروپا ثابت کرد تنها نهاد ناظری است که هفته‌ی گذشته سیاست تسهیل کمی (QE) را ادامه داده است. همچنین مشخص کرد یکی از معدود بانک‌های مرکزی است که حرکت‌هایی شبیه به این را در ماه ژوئن پیش برده است.
  به گفته‌ی کریستین لگارد، برنامه‌ی تسهیل کمی اضطراری باید دو مشکل را به طور همزمان حل کند: به اقتصاد ناحیه‌ی یورو کمک کند تا از شیوع کرونا بیرون بیاید و به عنوان ستون فائق آمدن بر تنش‌های بازار عمل کند.
  گزارش‌های اقتصادی ناحیه‌ی یورو که در این هفته منتشر شده‌اند هم به نفع یورو هستند. آن‌ها در بیشتر موارد خوشبینانه نوشته شده بودند و شاخص‌های فعالیت کسب و کار، به سمت بالا مورد بازبینی قرار گرفته بودند.
  دلار هم شروع به پایین رفتن کرد. چرا که تقاضا برای دارایی‌های ریسکی رو به افزایش بود. اگر حمایت داده‌های بازار کار آمریکا نبود، این جفت‌ارز می‌توانست تمام شانس‌ها را برای سبز کردنِ کندلِ یک‌دهمِ روز داشته باشد. اما نزخ بیکاری در ماه می ۱۳.۳ درصد شد که نسبت به ۱۴.۷ درصدِ ماه آوریل رشد به حساب میاید. تعداد مشاغل ایجاد شده در خارج از بخش کشاورزی (NFP) هم مثبتِ ۲.۵۰۹ هزار بود که نسبت به ۲۱ میلیون کاهشِ یک ماه قبل (-۲۰.۶۷۸ هزار)، رشد بزرگی است.
  در نتیجه جفت‌ارز یورو به دلار روز آخر هفته‌ی کاری را در ناحیه‌ی قرمز تمام کرد و در سطح ۱.۱۲۹۰ متوقف شد.
 • GBP/USD. پوند بریتانیا یورو را برای سومین هفته‌ی متوالی دنبال کرد. یکی از تفاوت‌ها این است که کندل جمعه پنجم ژوئن هم در نمودار خودش به رنگ سبز درآمد. این جفت‌ارز از ۱۸ می و سطح ۱.۲۰۷۵ شروع کرد. ابتدا، مرز پایینی کانال ۱.۲۱۶۵-۱.۲۶۵۰ را سوراخ کرد و حالتش را از مقاومت به حمایت تغییر داد. سپس، به مرز بالایی‌اش رفت و در روز ۵ ژوئن پرش دیگری به سمت شمال داشت. همچنین ارتفاع ۱.۲۷۳۰ را گرفت و به این ترتیب، ۶۵۵ نقطه‌ی دیگر را از آخ خودش کرد. در آخر اصلاح دیگری اتفاق افتاد و جفت‌ارز نوسان نهایی‌اش را در ۱.۲۶۶۵ داشت.
 • USD/JPY. پس از سه هفته‌ی نسبتا آرام (با معیارهای این جفت‌ارز)، تنش‌های بین چین و آمریکا بالا گرفت و نمودار هم ظرف پنج روز با شدت صعود کرد.
  پس از این که چین قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ و ماکائو را در هفته‌ی گذشته تایید کرد، روابط بین دو کشور بدتر شد. آخرین قدم این بود که پکن تصمیم گرفت پروازهای برگشتی خطوط هوایی «یونایتد ایرلاینز» و «دلتا ایر» به چین را ممنوع کند. واشنگتن هم در پاسخ، از ۱۶ ژوئن پروازهای چین به ایالات متحده را ممنوع کرد.
  ین ژاپن برخلاف یورو و پوند که دلار ارزشش را نسبت به آن‌ها از دست می‌داد، ۱۸۰ نقطه را در پنج روز به دست آورد. حداکثر بازه‌ی نوسان‌های این جفت‌ارز ۲۴۵ نقطه بود و در روز جمعه ۵ ژوئن، تقریبا به ارتفاع سمبولیک ۱۱۰.۰۰ رسید. اما نتوانست این سطح را از آن خودش کند و در سطح ۱۰۹.۶۰، به انتهای دوره‌ی معاملاتی رسید.
 • ارزهای دیجیتال. اول، چند کلمه درباره‌ی جرم. گزارش شرکت تحلیلی CipherTrace، که بر اساس آن مقدار کل ارزهای دیجیتال در پنج ماه ۲۰۲۰ به ۱.۳۶ میلیارد دلار می‌رسد، آموزنده از آب درآمد. شرکت CipherTrace این را هم پیدا کرد که بیشترین بیت‌کوین‌های کثیف به کشوری رفته‌اند که نامش... فنلاند است. ۱۲ درصد از بیت‌کوین‌هایی که به این کشور آرام، کوچک و شمالی اروپا می‌روند مبدایی غیر قانونی دارند. دومین مقصد روسیه است که ۵.۲۳ درصد را از آن خودش می‌کند و صرافی‌های انگلیسی هم ۰.۶۹ درصد را به خودشان اختصاص می‌دهند تا مقام سوم را از آن خودشان کنند. سهم ارزهای دیجیتال غیر‌قانونی در صرافی‌های آلمانی، ژاپنی و آمریکایی کمتر از ۰.۱ درصد است.
  حالا درباره‌ی موارد برجسته‌ی دوره‌ی گذشته صحبت کنیم. در ابتدا جامعه‌ی ارزهای دیجیتال با اخباری راجع به تبدیل ۹۴ میلیارد دلار به ۹۴۵۰۴ بیت‌کوین زیر و رو شد. بلافاصله، بحثی راجع به حرکت این مقدار چشمگیر بیت‌کوین در گرفت. بیشتر تحلیل‌گران این رویداد را به راه‌اندازی قریب‌الوقوع قراردادهای آتی بیت‌کوین در پلت‌فرم Bakktربط دادند. اگرچه بعضی از افراد باور دارند که این تراکنش، در طول مدت پیکربندی و رفع مشکل سیستم‌های Bakkt انجام شده است.
  مهمترین رویداد هفته رسیدن بیت‌کوین به سطح ۱۰ هزار دلار بود. در شب سه‌شنبه ۲ ژوئن، قیمت ارز دیجیتال اصلی به ۱۰۴۰۰ دلار رسید. این مقدار، بالاترین مقدار از میانه‌ی فوریه بوده است. اگرچه شادی گاوها چندان طول نکشید. جهشی که پیش آمد، روند بلندمدتی نداشت و تنها سفته‌بازی یک بازیگر بزرگ بود. پس از ۱۴ ساعت، در زمان باز شدن بازار به وقت آمریکا، بیت‌کوین پایین آمد و ظرف چند دقیقه به از ۹۵۰۰ کمتر شد. حتی در یکی از نقاط، ۹۱۳۰ را هم لمس کرد. فقط یک صرافی BitMEX ظرف چند دقیقه، ۱۵۰ میلیون دلار از پوزیشن‌های خودش را بسته دید. بعضی از ناظران اشاره کردند که در آن لحظه، الگوی بارت سیمپسون در نمودار بیت‌کوین به دلار مشاهده شد.
  سپس، قیمت به آرامی بالا رفت و به ناحیه‌ی ۹۵۰۰-۹۸۵۰ دلار رسید. اینجا، جایی بود که تا بعد از ظهر جمعه باقی ماند و رشد ۳.۳۵ درصدی را در هفت روز از خودش نشان داد.
  نمودار سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال شباهت زیادی به BTC/USD دارد. همان الگوی سیمپسون در دوم ژوئن، در این نمودار هم وجود دارد؛ تاریخی که سطح سرمایه‌ی به ۲۸۵ میلیارد دلار افزایش پیدا کرد و سپس ۶ درصد کاهش از خودش نشان داد. در زمان نوشتن این متن، شاخص مورد اشاره حدود ۲۷۵ میلیارد دلار است. این مقدار، ۳.۸ درصد از مقدار هفت روز پیش بیشتر است. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال هم هنوز در میانه و ناحیه‌ی خنثی است. در ۲۹ می، مقدار این شاخص تنها ۲۹ بود. اما در پنجم ژوئن، این مقدار به ۵۳ از ۱۰۰ رسیده است.
  بسیاری از ارزهای دیجیتال جایگزین هم به طور کل از جفت‌ارز BTC/USD پیروی می‌کنند. ریپل (XRP/USD) رشدی شبیه به بیت‌کوین نشان داده و ۳.۲۴ درصد بالا رفته است. اما لایت‌کوین و ایتریوم با شدت ارز دیجیتال مبدا را پشت سر گذاشتند. لایت‌کوین (LTC/USD) ۶.۶ درصد و ایتریوم (ETH/USD) ۱۰.۹ درصد رشد داشتند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. علاوه بر رشد چشمگیر یورو در دو هفته‌ی اخیر، ادامه‌ی روند صعودی هم زیر سوال است. از یک سو، تحلیل‌گران تعدادی از بانک‌های پیشرو مثل ABN Amro، JP Morhan، Banque Pictet و Cie And Nordea باور دارند که بانک مرکزی اروپا برنامه‌ی تسهیل کمی را در سپتامبر و دسامبر گشترش می‌دهد. چرا که افزایش بدهی دولتی باید جبران شود. اما از سوی دیگر، اختلاف بین بانک مرکزی اروپا و بوندس بانک آلمان از بین نرفته است. بنابراین علی‌رغم این که کریستین لگارد اعلام کرد تصمیم افزایش حجم تسهیل کمی را شورای مدیریت به اتفاق آرا گرفته‌اند، رییس بودنس‌بانک جنز ویدمان به او هشدار داد که اگر ادامه دهد، ممکن است بانک مرکزی اروپا متهم شود که قانون اروپا را زیر پا می‌گذارد؛ قانونی که به طور سفت و سخت جلوی تامین مالی نقدی دولت‌ها را می‌گیرد.
  به علاوه انتظار کاهش شدید تولید ناخالص داخلی ناحیه‌ی یورو، رشد یورو را محدود خواهد کرد. پیش‌بینی بانک مرکزی اروپا می‌گوید که اقتصاد ناحیه‌ی یورو امسال حدود ۸.۷ درصد کوچک می‌شود (با در نظر گرفتن موج دوم شیوع کرونا، ۱۲.۶ درصد) و در سال آینده، تنها ۵.۲ درصد بزرگ خواهد شد. اما اقتصاد ایالات متحده به گفته‌ی متخصصین وال‌استریت، در سال ۲۰۲۰ تنها ۶.۶ درصد کوچک خواهد شد و در ۲۰۲۱ پنج درصد رشد می‌کند.
  شصت و پنج درصد تحلیل‌گران برای هفته‌ی آینده باور دارند که ریسک‌پذیری کاهش پیدا خواهد کرد و دلار، به عنوان دارایی ایمن اقبال بیشتری پیدا خواهد کرد. جفت‌ارز EUR/USD هم کاهش پیدا می‌کند و به ناحیه‌ی ۱.۱۰۰۰-۱.۱۱۰۰ خواهد رفت. خط مقاومت بعدی در ۱.۰۸۸۵ قرار دارد. تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته به همراه ۱۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته و روزانه این سیگنال را می‌دهند که جفت‌ارز مورد بحث بیش از اندازه به فروش می‌رسد. آن‌ها با این حرکت موافقند.
  سی و پنج درصد باقی‌مانده‌ی متخصصین می‌گویند که گاوها، هنوز قدرت کافی برای بالا بردن این جفت‌ارز به ارتفاع ۱.۱۴۰۰ را دارند و اگر موفق شوند، می‌توانند نمودار را تا ۱.۱۵۰۰ هم بالا ببرند.
  در میان رویدادهای هفته‌ی پیش رو، باید به داده‌های تولید صنعتی آلمان در ۸ ژوئن، تولید ناخالص داخلی ناحیه‌ی یورو در ۹ ژوئن، داده‌های بازار مصرف ایالات متحده در ۱۰ ژوئن و داده‌های بیکاری ایالات متحده در ۱۱ ژوئن توجه کرد. به علاوه، در روز ۱۰ ژوئن جلسه‌ای در  فدرال رزور ایالات متحده برگزار خواهد شد که در آن، تصمیم نرخ بهره گرفته می‌شود. کنفرانس مطبوعاتی مدیریت فدرال رزرو درباره‌ی نتایج این جلسه مهم است.

پیش‌بینی بازار برای ارزهای دیجیتال و فارکس، ۸ تا ۱۲ ژوئن ۲۰۲۰1

 • GBP/USD. همان‌طور که مذاکره‌کننده‌ی ارشد اتحادیه‌ی اروپا، مایکل بارنیه در پنجم ژوئن گفت، دور جدید گفتگوهای اتحادیه‌ی اروپا با بریتانیا پیشروی چشمگیری به وجود نیاورد. نه توافقی برای مشکلات ماهیگیران به وجود آمد، نه مشکل رقابت آزاد و مساوی تجاری برطرف شد. در نتیجه به گفته‌ی بارنیه، طرفین مذاکره از جهات اجتماعی، محیط زیستی و مالیاتی، «فاصله‌ی زیادی با هدف» دارند و توسعه‌ی پایدار هر دو طرف و شراکت‌شان با هم، به این توافق‌ها بستگی دارد.
  این که بریتانیایی‌ها نمی‌خواهند دوره‌ی انتقالی برگزیت بیشتر طول بکشد هم مشکل بزرگی است. این در حالی است که اتحادیه‌ی اروپا می‌خواهد این دوره یک یا دو سال بیشتر مهلت داشت باشد تا زمان بیشتری برای مذاکرات وجود داشته باشد. مایکل بارنیه گفت «اگر تصمیم مشترکی برای چنین افزایش مهلتی وجود نداشته باشد، بریتانیا ظرف چند ماه بازار مشترک و اتحادیه‌ی تعرفه‌ای را ترک خواهد کرد؛ در روز ۳۱ دسامبر.»
  چنین محکم بودن بریتانیا با وجود مشکلات اقتصادی‌اش ما را به اینجا می‌رساند که این‌بار، هیچ یک از متخصصین نمی‌گویند حرکت گاوی ادامه پیدا خواهد کرد. نیمی از آن‌ها به نفع روند جانبی بودند و نیم دیگر، می‌گفتند دلار بالا می‌رود و پوند پایین.
  مشخص است که ۱۰۰ درصد از شاخص‌های روند در زمان نوشتن این پیش‌بینی، هنوز سبز هستند. اما در میان اسیلاتورها، ۱۵ درصدِ هر دو تایم‌فریم فروش بیش از حد جفت‌ارز را نشان می‌دهند. این تصویر، سیگنالی قوی است که نشان می‌دهد روند نزولی در پیش است.
  تحلیل‌های گرافیکی نمودار ۴ ساعته هم پایین را نشان می‌دهند و در نمودار روزانه، حرکت جانبی بین دو خط ۱.۲۵۷۰-۱.۲۸۴۵ را نشان می‌دهند. سطوح حمایت حدود ۱.۲۱۶۰، ۱.۲۴۶۵ و ۱.۲۳۶۵ هستند. سطوح مقاومت هم در ۱.۲۷۲۵ ، ۱.۲۸۴۵ و ۱.۲۹۵۰ قرار دارند.
  علاوه بر داده‌هایی که در بالا برای دلار به آن‌ها اشاره شد، داده‌های تولید صنعتی و تولید ناخالص داخلی بریتانیا هم باید مورد توجه قرار گیرند. این آمارها در روز جمعه ۱۲ ژوئن منتشر خواهند شد.
 • USD/JPY. قرائت شاخص‌ها دقیقا مانند جفت‌ارز GBP/USD است. ۱۰۰ درصد از شاخص‌های روند و ۸۵ درصد از اسیلاتورها در هر دو تایم‌فریم سبز هستند. ۱۵ درصد باقی مانده هم به سمت قرمز گرایش دارند و سیگنال می‌دهند که دلار بیش از اندازه به فروش می‌رسد.
  در میان تحلیل‌گران، همه‌چیز به این اندازه واضح نیست. تنها ۳۰ درصد از آن‌ها می‌گویند که این جفت‌ارز رشد خواهد کرد و بالای ۱۱۰.۰۰ متراکم می‌شود. ۷۰ درصد هم که تحلیل‌های گرافیکی در نمودار چهار ساعته از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند، منتظرند تا به ناحیه‌ی ۱۰۷.۰۰-۱۰۸.۰۰ بازگردند.
 • ارزهای دیجیتال. بسیاری از استخراج‌کننده‌ها برای این که از فعالیت‌هایشان پشتیبانی کنند، بعد از دوشاخگی مجبور شدند دارایی‌های دیجیتال‌شان را بفروشند. به علاوه، آن‌ها بیشتر و سریعتر از چیزی که استخراج می‌کنند فروش‌شان را انجام دادند. این اتفاق، فشار بسیاری روی بیت‌کوین وارد آورد.
  اما به گفته‌ی استراتژیست JMorgan نیکلاس پنیگیرتزوگلو، دو شاخگی باعث شده است که ارزش داخلی یا فاندامنتال بیت‌کوین نصف شود و در نهایت، با قیمت بازارش یکی شود. مدل ‌جی‌پی‌مورگان بیت‌کوین را به عنوان کالا در نظر می‌گیرد و هزینه‌های حاشیه‌ای تولید، قدرت پردازش تجهیرات و هزینه‌ی برق را به حساب میاورد.
  کاهش قیمت نفت می‌تواند روی قیمت بیت‌کوین تاثیری مثبت داشته باشد. چرا که قیمت برق را پایین میاورد. در نتیجه، تحلیل‌گر ارزهای دیجیتال آندراس آنتونوپولوس نفت تگزاس را مورد ارجاع می‌دهد که در آن، بزرگترین اپراتورهای استخراج جدید مستقر شده‌اند. او در کانال یوتیوبش گفت «شک دارم که این اتفاق تنها یک همزمانی باشد»/
  یاسو ماتسودا، استراتژیست ارشد صرافی ژاپنی FXCoin می‌گوید تضعیف ارز ملی چین هم می‌تواند به نفع بیت‌کوین باشد. استراتژیست FXCoin می‌گوید «چین همیشه اقتصادش را به طور سفت و سخت تحت نظارت دارد. اما شیوع کرونا باعث شده تا روند رشد اقتصادی نزولی شود. مخصوصا الآن که از طرف ایالات متحده تحریم‌های اقتصادی اعمال شده است. حالا شهروندان این کشور انگیزه دارند تا دارایی‌هایشان را از چین خارج کنند و بیت‌کوین، یکی از راه‌های این کار است. بنابراین ممکن است این اتفاق منجر به افزایش قیمت BTC شود».
  به طور کلی، شرایط سرمایه‌گذاران در حال حاضر به نظر مثبت می‌رسد. - مرکزی تحلیل Glassnode می‌گوید حدود ۷۹ درصد از بیت‌کوین‌های در حال گردش، هنوز سودده مانده‌اند. در حال حاضر قیمت آن‌ها بالاتر از زمان آخرین مبادله‌شان است. به علاوه، Glassnode اخیرا گزارش داده است که بیش از ۶۰ درصد بیت‌کوین‌ها در طول سال جا به جا نشده‌اند و آخرین باری که شاخصی شبیه به این ثبت شد، قبت از سیکل گاوی بعد بود.
  در حال حاضر، ۷۰ درصد از متخصصین باور دارند جفت‌ارز BTC/USD در ماه ژوئن خواهد توانست جای پایی بالای ناحیه‌ی ۱۰ تا ۱۱ هزار دلار محکم کند. تنها ۳۰ درصد منتظرند که این جفت‌ارز نمودار به پایین ۸ هزار تا ۸۵۰۰ دلار کاهش پیدا کند.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید