2020 می 30

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. با وجود آمارهای اقتصادی نسبتا ضعیف ناحیه‌ی یورو، این ارز کل هفته‌ی گذشته را در حال صعود بود. این جفت‌ارز توانست مرز بالایی کانال ۱.۰۷۵۰-۱.۱۰۰۰ را بشکند و با اعلام خبر اقدامات بهبود اقتصاد اتحادیه‌ی اروپا، شامل برنامه‌های آلاینده‌ی مستقیم و بالا بردن بودجه‌اش، به ارتفاع ۱.۱۱۴۵ برسد. بانک سوییس که یورو را در برابر ارز ملی‌اش می‌خرد هم از یورو حمایت کرد.
  در انتهای این هفته، ترامپ اعلام کرد که ایالات متحده اقدامات جدیدی علیه چین به اجرا خواهد گذاشت تا فعالیت داغ گاوها کمی خنک شود. یورو معمولا هر بار که تنش بین ایالات متحده و چین بالا می‌گیرد، تحت فشار قرار می‌گیرد. چرا که این تنش‌ها، نشان از مشکلات اقتصادی جدید در اروپا دارند. اما تعدادی از تحلیل‌گران می‌گویند که قیمت‌های ارز اروپایی همین الآن هم بسیار آرام پایین می‌رود  به حدی که خرس‌ها برای پایین آمدن شدیدش باید اقداماتی غول‌آسا انجام دهند. در نتیجه، این جفت‌ارز تنها کمی پایین‌تر از مرکز کانال صعودی چهار روزه فرو رفت و نزدیک سطح ۱.۱۱۰۰ کارش تمام شد.
 • GBP/USD. هفته‌ی گذشته، دلار نه تنها در برابر تهاجم یورو ایستاد، بلکه به پوند و یورو هم به مبارزه برخاست. ارز بریتانیا موقعیتش را با وجود اطلاعیه‌های «خوشبختی» که عضو کمیته‌ی سیاست پولی بانک انگلستان، مایکل ساندرز داد، تقویت کرد. سی درصد از تحلیل‌گران انتظار چنین حرکتی را داشتند. آن‌ها می‌گفتند این جفت‌ارز باید به ناحیه‌ی مرکزی کانال ۱.۲۱۶۵-۱.۲۶۵۰ بازگردد. دقیق‌ترین پیش‌بینی را تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه دادند که می‌گفتند جفت‌ارز مورد بحث تا ۱.۲۳۵۰ بالا خواهد رفت. پوند، بیشتر دوره‌ی معاملاتی را در همین ناحیه گذراند و آخرین نوسانش هم همین جا بود.
 • USD/JPY. بیشتر متخصصین (۶۵ درصد) انتظار داشتند که جفت‌ارز USD/JPY به کف ۶ می در ناحیه‌ی ۱۰۶.۰۰ بازگردد. در ابتدای روز جمعه ۲۹ می این جفت‌ارز پایین رفت؛ اما تنها به ۱۰۷.۰۷ رسید. بنابراین نوسان هفتگی این جفت‌ارز تنها ۹۰ نقطه بود. تمام این‌ها با این وجود است که دو ماه پیش، این نمودار ظرف پنج روز  به راحتی بیش از ۱۰ برابر این مقدار پایین آمد.
  بله، شرایط کرونا به تدریج دارد به حالت عادی باز می‌گردد. اما در کنار آن، اختلاف بین شرایط نهادهای ناظر ارزهای اصلی به تدریج در حال محو شدن است. کافی است به نرخ‌های بهره‌ی کلیدی G3 نگاه کنید. به همین دلیل نوسان ارز ژاپن در برابر ارز ایالات متحده دیگر مثل ماه مارس نیست.
  اگر درباره‌ی نتایج هفته صحبت کنیم، این جفت‌ارز بار دیگر خودش را در کانال بسیار باریک ۱۰۷.۳۰-۱۰۸.۰۰ دید و نقطه‌ی نهایی را هم در ۱۰۷.۸۰ زد.
 • ارزهای دیجیتال. بگذارید با ترسناک‌ترین اخبار شروع کنیم. - به گفته‌ی MasterChangz در توییتر که در حال تلاش برای هک کیف پول‌ها با برداشتن کلیدهای خصوصی است، روزهای بیت‌کوین به شماره افتاده‌اند. او می‌گوید ظرف ۵ سال آینده، کد سکه‌ی دیجیتال اصلی را خواهد شکست. او نوشته است «حالا من هر ثانیه ۶۰۰ میلیون کلید را مرتب می‌کنم. اما هر دو سال به دلیل پیشرفت‌های فناوری سرعت این کار ۱۰ برابر می‌شود».
  اما مشخص شده است که همه‌چیز این قدرها هم ترسناک نیست و بیت‌کوین مدتی را زنده خواهد ماند. لوک دشژر، توسعه دهنده‌ی هسته‌ی اصلی بیت‌کوین می‌گوید «در نظر فنی، برداشتن کلید خصوصی ممکن است. اما این کار زمان بسیار زیادی می‌برد». بنا بر محاسبات او با کارت‌های گرافیکی میان‌رده، ۳۸۵۳۴۹۳۵۲۰۰۷۳۹۵۴۱۷۵۲۹۰۷۴۷۹۱۲۱۹۲ سال طول می‌کشد تا یک کیف پول قدیمی بیت‌کوین کرک شود.
  Danny Dikroeger، توسعه‌دهنده‌ی Cash App هم به موفقیت این طرح شک دارد. او باور دارد که اگر هم MasterChangz بتواند قدرت محاسباتی کامپیوترها را یک میلیارد برابر افزایش دهد و ۱۰۰ سال مشغول برداشتن کلید باشد، شانس این که بتواند کلیدی مناسب را برای هک کردن کیف پول پیدا کند ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱ درصد است.
  در حال حاضر آرام می‌شویم و پیش‌بینی را به جایی می‌بریم که متخصصان برای هفته‌ی گذشته پیش‌بینی کرده بودند. نظرات آن‌ها کم و بیش به طور یکسان در بازه‌ی ۸۴۰۰ تا ۱۰ هزار دلار توزیع شده بود. همین هم در واقعیت اتفاق افتاد؛ فقط در بازه‌ای که کمی باریک‌تر بود. در ابتدا، قیمت‌های بیت‌کوین پایین رفتند و در ۲۵ می به کف ناحیه‌ای ۸۶۰۰ دلار رسیدند. معکوس شدن روند هم به دنبال این اتفاق آمد و جفت‌ارز BTC/USD در روز جمعه ۲۹ می توانست از پس مقاومت ۹۶۰۰ دلار برآید. بعضی از تحلیل‌گران باور دارند که چنین رشدی از معاملاتی عظیم (معاملات نهنگی) کمک گرفته است. به گفته‌ی سایت WhaleAlert ۱۱۶۶۰ بیت‌کوین (به ارزش بیش از ۱۱۱ میلیون دلار) بین دو کیف پول ناشناس مبادله شده است.
  جمعه شب ۲۹ می، قیمت بیت‌کوین حول و حوش ۹۴۰۰ دلار است. سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال ظرف هفت روز از ۲۴۹ میلیارد به ۲۶۵ میلیارد افزایش پیدا کرد (۷.۷ درصد افزایش). شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال هم ۶ نقطه بالا رفت؛ از ۴۲ تا ۴۸.
  آمارهای دیگری هم وجود دارد. به گفته‌ی شرکت پرداخت Revolt، بعد از کاهش ۵۲ درصدی حجم‌های معاملات، تعداد مشتری‌های معامله‌ی ارزهای دیجیتال در ماه آوریل ۶۸ درصد کاهش پیدا کرده است. در انتهای ماه، تعداد دارایی‌های دیجیتالی که هر کدام از آن‌ها خریده بودند به طور متوسط ۵۷ درصد افزایش پیدا کرده است. در این ماه‌ها، ۵۱ درصد از تمام تراکنش‌ها به بیت‌کوین، ۲۰ درصد ریپل و ۱۴ درصد ایتریوم بودند. لایت‌کوین در مکان چهارم با ۸ درصد از تراکنش‌ها بود.
  تقاضای ریپل نسبتا غافلگیرکننده بود. چرا که قیمتش در طول ۱۲ ماه حدود ۶۰ سنت به ازای هر سنت کاهش داشته است. در حالی که بیت‌کوین علی‌رغم تمام پیچ و تاب‌ها، صفر ماند و در انتهای ماه می ۲۰۱۹، در ناحیه‌ی ۹۰۰۰ دلار بود. تمام این‌ها در حالی است که صدور ریپل تنها ۳۰ درصد حداکثر حجم سکه‌ها شده است. در مقابل، بیت‌کوین ۸۷.۵ درصد صدور دارد. البته ممکن است خرید معالانه‌ی ریپل به دلیل این باشد که سرمایه‌گذاران، این ارز دیجیتال جایگزین را دست کم گرفته‌اند و انتظار دارند که به طور انفجاری رشد کند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. مشخص است که در انتهای هفته‌ی گذشته، ۹۰ تا ۱۰۰ درصد از شاخص‌ها در نمودار چهار ساعته تا روزانه به سمت بالا نگاه می‌کنند. تنها ۱۰ درصد از اسیلاتورها هستند که می‌گویند این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد. اما حدود نیمی از تحلیل‌گران درباره‌ی امکان رشد بیشتر یورو شک دارند. ذائقه‌ی ریسک بازار در حال خشک شدن است و اگر ایالات متحده به سمت تعارض با چین حرکت کند، جفت‌ارز EUR/USD می‌تواند بار دیگر به سمت پایین برود. باید در نظر داشت که در نمودار هفتگی، تقویت دلار را تنها ۴۵ درصد از متخصصین پیش‌بینی کرده بودند. اما در نمودار ماهانه، این درصد به ۷۰ افزایش پیدا می‌کند. وظیفه‌ی فوری خرس‌ها این است که جفت‌ارز را به کانال ۱.۰۷۵۰-۱.۱۰۰۰، خط حمایت ۱.۱۰۶۵ و ۱.۱۰۰۰ و خط میانی کانال ۱.۰۹۰۰ بازگردانند. خطوط مقاومت در ۱.۱۱۴۵ و ۱.۱۲۴۰ هستند.
  اتفاقاتی که در هفته‌ی پیش رو باید توجه شما را جلب کنند انتشار داده‌های فعالیت کسب و کار ایالات متحده (ISM) برای بخش تولید در ۱ ژوئن و برای بخش خدمات در ۳ ژوئن، انتشار داده‌های بازار کار آلمان و اروپا در روز چهارشنبه ۳ ژوئن، جلسه‌ی بانک مرکزی اروپا و کنفرانس مطبوعاتی‌شان در روز پنجشنبه ۴ ژوئن و داده‌های بازار کار آمریکا (شامل NFP) در اولین جمعه‌ی ماه، ۵ ژوئن است.

پیش‌بینی بازار برای ارزهای دیجیتال و فارکس، اول تا پنجم ژوئن ۲۰۲۰1

 • GBP/USD. شاخص‌هایی که حرکت جانبی این جفت‌ارز را بررسی می‌کنند آشوب مشخصی دارند. اما نظر تحلیل‌گران سرراست‌تر به نظر می‌رسد. بیست و پنج درصد از آن‌ها از روند جانبی حمایت می‌کنند و ۲۵ درصد باقی‌مانده به دنبال تقویت بیشتر پوند هستند. ۵۰ درصدشان هم منتظرند پایین بیاید. گروه آخر، حمایت تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه را هم دارند. علاوه بر مشکلات اقتصاد، ابهام برگزیت هم هنوز روی ارز بریتانیا سنگینی می‌کند. به عنوان مثال، عضو کمیسیون اروپایی فیل هوگان، در سخنرانی‌اش در پارلمان اروپا گفت بریتانیا احتمالا تصمیم گرفته است که در حال حاضر، شرایط برای توافق با اتحادیه‌ی اروپا مهیا نیست. البته او این احتمال را رد نکرد که شرایط، با از سرگیری مذاکرات در هفته‌ی پیش رو می‌تواند کمی شفاف‌تر شود.
  در این لحظه سطوح حمایت اصلی روی ۱.۲۲۴۵ و ۱.۲۱۶۵ و ۱.۲۰۷۵ هستند. سطوح مقاومت هم در ۱.۲۳۶۵، ۱.۲۴۶۵ و ۱.۲۶۵۰ قرار دارند.
 • USD/JPY. همان‌طور که پیش از این اشاره شد، اشتهای ریسک بازار یک بار دیگر به شدت کاهش پیدا کرده است. اگر ترامپ تنش با چین را بیشتر از این کند، دلار هم می‌تواند دوباره و با شدت بالا برود؛ اما نه در برابر ین. این که سرمایه‌گذاران بهشت امنیت می‌خواهند یا موقعیت ارز ژاپن را در برابر دلار بهبود می‌دهد (مخصوصا اگر سود اوراق قرضه‌ی محافظتی به کف‌های جدیدی برود)، یا این که در همان شرایط نگهش می‌دارد. در دو ماه گذشته هم اوضاع همین بوده است.
  در نتیجه، تحقیق تحلیل‌گران و قرائت شاخص‌ها هم شبیه به هم به نظر میایند: شاید این، شاید آن، شاید هم آن یکی. یک سوم‌شان به بالا نگاه می‌کنند، یک سوم به پایین و یک سوم هم به کنار نمودار. سطوح حمایت/مقاومت هم تغییری نکرده‌اند. از پایین سطوح ۱۰۷.۳۰، ۱۰۶.۸۰ و ۱۰۶.۲۰. از بالا هم ۱۰۸.۰۰، ۱۰۸.۵۰ و ۱۰۹.۲۵.
 • ارزهای دیجیتال. در زمان نوشتن این پیش‌بینی، بیت‌کوین در حال متراکم شدن در ۹۴۰۰ دلار است. تنها ۳۰ درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند که این ارز دیجیتال بتواند سطح کلیدی ۱۰ هزار دلار را در روزهای آتی بشکند و جای پایی محکم بالایش بسازد. آن‌ها باور دارند که پیش از این، تمایل فزاینده به قراردادهای آتی بیت‌کوین ارزش این جفت‌ارز را پایین می‌راند. هفتاد درصد باقی‌مانده باور دارند که جفت‌ارز BTC/USD به حرکتش در بازه‌ی ۸۶۰۰ تا ۹۶۰۰ دلار ادامه می‌دهد. با این وجود، آن‌ها احتمال این که نمودار تلاش کند یکی از این مرزهای را بشکند رد نمی‌کنند.
  پیش‌بینی‌های مرشدان و پیران طریقتِ ارزهای دیجیتال هم مثل همیشه است. همه منتظرند قیمت شروع به افزایش کند و به قله‌هایی برسد که تا به حال دیده نشده‌اند. - الکسیس اوهانیان، خالق وب‌سایت Reddit و شوهرِ تنیس‌باز مشهور سرنا ویلیامز، گفت شرایط فعلی در بازار دارایی‌های دیجیتال شبیه به بهاری پرگل از ارزهای دیجیتال است. او گفت که نه تنها قیمت‌های نسبتا ثابت بیت‌کوین نقش مهمی در این میان بازی می‌کنند، بلکه رشدش پس از شکستِ ماه مارس هم بسیار مهم است. تا اینجای کار، روند رشد این ارز فرکانس مشخصی به خودش دیده است. اما مانع بزرگی مثل دوشاخگی از سر گذرانده شده. به گفته‌ی او، ما باید از این نتایج کوچک جان به در ببریم و به توسعه‌ی این صنعت ادامه دهیم.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید