2020 می 16

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. ضرب‌المثلی هست که می‌گوید «در زمان پرواز است که باید بازآموزی را انجام دهی.» این ضرب‌المثل، مصداق کاری بود که ترامپ در روز ۱۵ می انجام داد. پیش از آن،‌ درباره‌ی دلار ضعیف حرف‌های بسیاری می‌زد و می‌گفت رقابت‌پذیری محصولات آمریکایی در دنیا را افزایش می‌دهد. همچنین، به فدرال رزرو فشار وارد می‌کرد تا سیاست پولی نرم‌تری در پیش بگیرد.  حالا به طور ناگهانی، در مصاحبه‌اش با فاکس‌نیوز اعلام کرده است «در حال حاضر، خوب است که دلار قوی داشته باشیم. در حال حاضر این که دلار قدرتمند داشته باشیم عالی است!» رییس فدرال رزرو، جروم پاول هم از رییس جمهور خودش حمایت کرد و نرخ بهره‌ی منفی را در نظر نگرفت (و نمی‌گیرد).
  دلیل اصلی این چرخش ۱۸۰ درجه، بحرانی است که کووید۱۹ به وجود آورده. این بحران باعث شده است که نظرها به سمت دلار، به عنوان ارزی با کمترین ریسک بچرخد. مقابله با این روند، مثل شنا کردن خلاف جریان آب است. به علاوه، مقامات مسئول ایالات متحده شروع به چاپ پول با ظرفیت کامل کرده‌اند. به همین دلیل هم برایشان بسیار مهم است که علاقه به پول‌شان را حفظ کنند. آن‌ها می‌ترسند که کسی بازاری ثانویه را پر از دلار کند و به همین دلیل، می‌خواهند این اعتماد برانگیخته شود که ارزشان همیشه رشد خواهد کرد.
  علی‌رغم این اتفاق، قیمت‌های EUR/USD آن‌چنان تغییری نکرد. چرا که یورو، لیره‌ی ترکیه یا رئال برزیل نیست و از نظر مقیاس و اعتبار، در حد و اندازه‌ی دلار است. اگر این جفت‌ارز پیش از این به کانال جانبی ۱.۰۷۵۰-۱.۱۰۰۰ رفته، دامنه‌ی نوسان‌هایش در حال حاضر بین ۱.۰۷۷۰ و ۱.۰۸۹۰ است. این جفت‌ارز به تدریج نزدیک افق ۱.۰۸۰۰ متراکم می‌شود و روی نمودار دو ماه، مثلث می‌سازند. آخرین قیمت هفته‌ی گذشته‌ی این جفت‌ارز هم ۱.۰۸۲۰ بود.
 • GBP/USD. پیش‌بینی‌های روی پوند هنوز هم با واقعیات هم‌خوانی دارند. ارز بریتانیا تحت فشار است، ویروس کرونا مشکلات مربوط به برگزیت را به طور فزاینده‌ای افزایش داده و تولید ناخالص داخلی در حال نزول است. پوند هم در حال نزول است. جفت‌ارز GBP/USD در طول هفته‌ی گذشته حدود ۲۸۵ نقطه از دست داد و تلاش کرد تا مرز پایینی کانال هفت هفته‌ای ۱.۲۱۶۵-۱.۲۶۵۰ را بشکند. آخرین قیمت، در ۱.۲۱۲۰ بود.
 • USD/JPY. جفت‌ارز USD/JPY حول ۱۰۷.۰۰ فشرده می‌شود و این تز را تایید می‌کند که ین، مثل یورو و دلار بهشت امنیت سرمایه‌گذاران است. به علاوه، ارز ژاپن مزیت مشخصی نسبت به یورو دارد. یورو در یک ماه و نیم تا دو ماه گذشته موقعیتش را نسبت به دلار از دست می‌داد. اما از سوی دیگر ین داشت آن‌ها را پس می‌گرفت. جفت‌ارز EUR/JPY هم از انتهای مارس تا به الآن بیش از ۵۰۰ نقطه را از دست داده است (از ۱۲۱.۰۰ تا ۱۱۶.۰۰). هفته‌ی گذشته، ارز ژاپن در کانال نسبتا باریک ۱۰۶.۵۰-۱۰۷.۷۵ باقی ماند و دوره‌ی پنج روزه را در ۱۰۷.۲۰ تمام کرد.­
 • ارزهای دیجیتال. قبل از هرچیز کمی آمار بیاوریم. به گفته‌ی Glassnode، از نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۶ میلادی تعداد آدرس‌های بیت‌کوینی که کمتر از ۱ بیت‌کوین دارند حدود ۱۰۰ درصد رشد داشته است. کیف‌پول‌هایی که بالانس‌شان از ۰.۰۱ بیت‌کوین کمتر است (کمتر از ۱۰۰ دلار) بیشترین افزایش را داشته‌اند. تعداد این آدرس‌ها در طول چهار سال گذشته ۲۳۵ درصد جهش داشته و به ۱۰ میلیون رسیده است. این‌ها اخبار خوب بودند. اما اگر محاسبه‌ی ساده‌ای بکنیم، متوجه می‌شویم که سهم این «ماهی‌های کوچک» از افزایش سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال تنها ۰.۵-۱ میلیارد دلار است. قطره‌ای در دریا! اما تعداد دارندگان بزرگ این ارزهای دیجیتال، «وال‌های» واقعی که بیش از ۱۰۰۰ بیت‌کوین دارند، در طول این چهار سال تنها ۱۳ درصد رشد کرده است. به عبارت دیگر، سرمایه‌گذاران حقوقی و بزرگ علاقه‌ی چندانی به این بازار نشان نمی‌دهند.
  بگذارید یک مثال بزنیم. اخیرا، بنیانگذار صندوق پوشش ریسک Tudor Investment، پاول تودور، که ثروتش حدود ۵.۱ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود، در شبکه‌ی CNBC گفت که بیت‌کوین به قطع و یقین فرصتی عالی برای کسب سود است. اما از طرف دیگر، بخش بسیار ناچیزی از پورتفوی این شرکت (۱ تا ۲ درصد) به بیت‌کوین اختصاص دارد.
  سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال و نهادهای ناظر اصلی جهان از اوضاع رضایت ندارند. دادگاه عالی ایالات متحده هم سمت کمیسیون بورس و اوراق بهادار را گرفت و نگذاشت تا صاحب تلگرام، پاول دوروف، ارز دیجیتال خودش با نام TON را درست کند. ارز دیجیتال فیس‌بوک به نام لیبرا هم چنین سرنوشتی داشت؛ حتی با این وجود که شرکت‌های قدرتمند دیگری مثل اوبر، بوکینگ دات کام، ودافون و ای‌بی حمایتش می‌کردند. همه‌ی این‌ها در کنار هم ما را به این نتیجه می‌رسانند که مقامات مسئول ایالات متحده، کلا نیازی ندارند که دلار رقیبی داشته باشند و همه‌ی تلاش‌شان را می‌کنند تا چنین چیزی خلق نشود.
  دوشاخگی ۱۱ می بیت‌کوین هم بازار را خوشبین‌تر از گذشته نکرد. این اتفاق باعث شده بود تا از ابتدای امسال، بحث و گمانه‌زنی‌های زیادی را درباره‌ی رویدادهای بعدی‌اش به وجود آورده بود. با وجود پیش‌بینی‌های مثبت بسیاری که انجام شد، دوشاخگی بیت‌کوین زیر ۹۰۰۰ دلار اتفاق افتاد. ارز دیجیتال مرجع نتوانست در هفته‌ی آینده جای پای محکمی بالای سطح ۱۰ هزار دلار پیدا کند و تنها چند دقیقه، در ۱۰۰۰۳ دلار باقی‌ماند.
  به گفته‌ی ‌CoinMetrics، دوشاخگیِ پاداش استخراج‌کننده‌ها باعث شده است تا هش‌ریت بیت‌کوین ۳۰ درصد کاهش پیدا کند. صرافی‌های ارز دیجیتال به صورت فعالانه‌ای شروع به برداشتِ مبالغ کردند و قیمت‌های به ۸۱۰۰ دلار کاهش پیدا کرد. سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال هم در میانه‌ی هفته، از ۲۷۰ میلیارد دلار به ۲۳۴ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد (۱۳.۳ درصد کاهش). اما تا انتهای هفته، شرایط نسبتا بهبود پیدا کرد و سطح سرمایه به ۲۶۰ میلیارد دلار رسید. جفت‌ارز BTC/USD هم یک بار دیگر تلاش کرد تا به ارتفاع ۱۰ هزار دلار برسد. مقدار شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال هم در هفته‌ی گذشته ۱۱ نقطه پایین آمد و از ۵۵ به ۴۴ دلار رسید.
  نمودارهای ارزهای دیجیتال جایگزین اصلی، در نظر اول تحرکات BTC/USD را تکرار می‌کردند، اما بهبودشان بسیار آرام‌تر بود. برخلاف بیت‌کوین، ایتریوم (ETH/USD)، ریپل (XRP/USD) و لایت‌کوین (LTC/USD) توانستند بعد از شکست ۱۰ می، تنها نیمی از ضررهایشان را جبران کنند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. کاهش احساسات ریسک‌پذیر و فروش  دارایی‌های قابل معامله در بازار، دلار را تقویت می‌کند. حالا دلار تحت حمایت ترامپ است، که تهدید کرده کل روابط کشورش را با چین قطع خواهد کرد و همچنین، تحت حمایت فدرال رزرو است، که کاهش نرخ بهره به مقادیر منفی را رد کرده است. حتی قاضی دادگاه قانون اساسی آلمان، پیتر هوبر هم به ارز ایالات متحده کمک کرد و گفت که «بانک مرکزی اروپا اربابِ کیهان» نبود تا بر اساس تمام تصمیماتش عمل شود.
  تمام این‌ها باعث شد تا ۶۵ درصد تحلیل‌گران، ۶۰ درصد از اسیلاتورها و تمامی شاخص‌های روند نمودار روزانه به سمت خرس‌ها گرایش پیدا کنند و بگویند که جفت‌ارز EUR/USD پایین خواهد آمد. نزدیک‌ترین اهداف در ۱.۰۷۵۰ و ۱.۰۶۵۰ هستند.
  ۱۰ درصد از متخصصین و ۳۰ درصد از اسیلاتورها در منطقه‌ی خاکستری هستند و می‌گویند که این جفت‌ارز به متراکم شدنش در افق ۱.۰۸۰۰ ادامه خواهد داد. دست آخر هم این که ۲۵ درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران، پیش‌بینی می‌کنند این جفت‌ارز به مرز بالایی کانال جانبی ۱.۰۷۵۰-۱.۱۰۰۰ باز خواهد گشت. در نمودار روزانه، ۱۰ درصد از اسیلاتورها که سیگنال می‌دهند جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد از آن‌ها حمایت می‌کنند.
 • GBP/USD. بسیاری از متخصصین می‌گویند که پوند، به طور کل ارزی نیست که ارزش سرمایه‌گذاری داشته باشد؛ حتی اگر احساسات ریسک‌پذیر هم پایین بیاید. هنوز خیلی مانده تا این ارز، پناهگاهی در برابر طوفان‌های مالی شود. در حال حاضر، اتحادیه‌ی اروپا مشغول شکل‌دهی به بودجه‌ی هفت‌ساله و حل مشکلات مالی‌اش است، بانک مرکزی اروپا با دادگاه قانون اساسی آلمان می‌جنگد و بروکسل، به هیچ عنوان به توافقی که مربوط به برگزیت باشد نزدیک نیست. بریتانیا علاوه بر جدایی از اتحادیه‌ی اروپا، به طور مستمر کاهش تولید ناخالص داخلی، افزایش بیکاری و کسری تراز تجاری دارد.
  در نتیجه ۶۵ درصد از متخصصین انتظار دارند که ارز بریتانیا ضعیف شود و به ارتفاع ۱.۲۰۰۰ برسد. اگر این سطح مهم بشکند، جفت‌ارز می‌تواند به کف‌های مارس در ۱.۱۶۴۰ و ۱.۱۴۵۰ برسد. شاخص‌های نمودار روزانه و چهار ساعته هم احساسات خرسی را تقویت می‌کنند. هشتاد و پنج درصد از اسیلاتورها و ۱۰۰ درصد شاخص‌های روند به رنگ قرمز هستند.
  نقطه‌نظر مخالفی هم وجود دارد که ۳۵ درصد از تحلیل‌گران، تحلیل‌های گرافیکی هردو تایم‌فریم و ۱۵ درصد از اسیلاتورها با آن موافقند. از این منظر، جفت‌ارز مورد بحث بیش از اندازه به فروش می‌رسد. از نظر آن‌ها، شکست مرز پایینی کانال ۱.۲۱۶۵-۱.۲۶۵۰ اشتباه است و انتظار می‌رود این جفت‌ارز ابتدا تا ناحیه‌ی مرکزی کانال ۱.۲۲۴۵-۱.۲۴۶۵ و سپس، تا  مرز بالایی‌اش حرکت کند.

پیش‌بینی ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۱۸ تا ۲۲ می سال ۲۰۲۰1

 • USD/JPY. ین منجمد شده و منتظر است دور بعدی جنگ‌های تجاری (و سیاسی) بین ایالات متحده و چین جلو برود. نباید از خاطر ببریم که قیمت‌های این ارز هم به شدت تحت تاثیر سطح احساسات ریسک بازار هستند. بین اوراق قرضه‌ی ۱۰ ساله‌ی خزانه‌داری ایالات متحده و وابستگی اقتصاد ژاپن به قیمت نفت هم همبستگی وجود دارد. چنین تعددی در عوامل، هنوز نتوانسته جهت اصلی شکست ناحیه‌ی تراکم در ۱۰۷.۰۰ را مشخص کند. در این لحظه، حامیان رشد جفت‌ارز مزیت اندکی (۴۰ درصد) دارند و ۶۵ درصد از اسیلاتورها نمودار ۴ ساعته هم آن‌ها را تایید می‌کنند. بیست درصد از تحلیل‌گران چشم به پایین دارند و ۴۰ درصد دیگر به جانب نگاه می‌کنند.
  نزدیک‌ترین سطوح حمایت ۱۰۶.۷۵، ۱۰۶.۰۰ و ۱۰۵.۰۰ هستند. سطوح مقاومت ۱۰۷.۴۵، ۱۰۸.۰۰، ۱۰۸.۵۰ و ۱۰۹.۳۵ هستند.
 • ارزهای دیجیتال. خب؛ دوشاخگی بیت‌کوین پاداش استخراج را به ۶.۲۵ سکه به ازای هر بلوک کاهش داد. بعضی از استخراج‌کننده‌ها همین الآن هم از این کسب و کار خارج‌شده‌اند یا دارایی‌هایشان را می‌فروشند تا ضررها را جبران کنند. حتی پیش از دوشاخگی هم تجهیزات بسیار برای استخراج بیت‌کوین، سود ناچیزی می‌داد. الآن دیگر این کار کاملا بی‌ثمر شده است. به نظر می‌رسد که در بازار استخراج، همه‌چیز به سمت انحصار پیش می‌رود. این موضوع، با نفسِ ارزهای دیجیتال که به دنبال توزیع هستند مغایرت دارد. اما بسیاری از متخصصین امید دارند که بحران کووید۱۹ و این که بانک‌های مرکزی پول زیادی چاپ می‌کنند، ارز دیجیتال اصلی را کم یا زیاد به سمت بالا ببرد.
  مارک نواگراتز، میلیاردر و رییس بانک معامله‌ی ارزهای دیجیتال Galaxy Digital می‌گوید «بیت‌کوین توانست چهار سال از دوشاخگی جان سالم به در ببرد و حالا، آماده است تا مرزهای جدیدی را فتح کند». به گفته‌ی او، ارز دیجیتال اصلی تا ماه دسامبر به سطح ۲۰ هزار دلار خواهد رسید و سپس، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که سقف مطلق یا رکوردش را جا به جا کند.
  در میان متخصصین خوشبینی کافی وجود دارد تا پیش‌بینی کنند که بیت‌کوین در میان‌مدت، مواج شود. مثلا لئونارد نئو، رییس تحقیقات Stack می‌گوید رشد بیت‌کوین حدود ۶ تا ۹ ماه بعد از دوشاخگی شروع خواهد شد. در ابتدا، استخراج‌کننده‌ها به شرایط کاری جدید عادت خواهند کرد و بعد از آن، بیت‌کوین شروع به رشد خواهد کرد. شبکه‌ی CNBC از متخصصین نقل کرده است «تحولات پیش‌رو در اقتصاد جهان، می‌تواند روند رو به بالای این ارز را شتاب ببخشد».
  در آینده‌ی نزدیک، وظیفه‌ی شماره‌ی یکِ BTC/USD این است که ۱۰ هزار دلار را بزند. به علاوه، بیت‌کوین نه‌تنها باید این خط را بزند، بلکه باید با اعتماد به نفس جای پای محکمی بالایش پیدا کند. تنها در این صورت است که می‌توانیم انتظار داشته باشیم باز هم شاهد رشد جهشی در این جفت‌ارز باشیم. شصت درصد از تحلیل‌گران موافقند که بیت‌کوین در ماه‌های می تا ژوئن، به سطح ۱۰۵۰۰ تا ۱۱ هزار دلار خواهد رفت. ۴۰ درصد باقی‌مانده انتظار دارند که این جفت‌ارز را تا حد چشمگیری پایین‌تر ببینند؛ در ناحیه‌ی ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ دلار. اینجا باید در نظر داشت که تعدادی از متخصصین هم سرنوشتی آخرالزمانی برای بیت‌کوین در نظر دارند و می‌گویند باید منتظر ۶۵۰۰ دلار بود.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید