2020 می 9

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. دادگاه قانون اساسی آلمان، هفته‌ی گذشته تلاش‌های بانک مرکزی اروپا برای نجات اقتصاد اتحادیه‌ی اروپا را تحت فشار گذاشت. تصمیم این دادگاه بر این شد که اقدامات نهاد ناظر اروپایی در مورد برنامه‌ی تسهیل کمی (QE)، از اختیارات قانونی‌اش فراتر رفته است و به همین دلیل، این تصمیمات برای آلمان الزامی به وجود نمیاورند. این تصمیم بلافاصله قیمت یورو در برابر دلار را ضعیف کرد. در کنار این‌ها، دولت‌های اتحادیه‌ی اروپا درباره‌ی محرک‌های مالی هم با هم توافق ندارند. تمام این‌ها باعث می‌شود ریسک از هم پاشیدن اتحادیه‌ی اروپا روز به روز بیشتر شود.
  اما اوضاع در قاره‌ی آمریکا هم آنچنان بهتر نیست. داده‌هایی که اخیرا منتشر شده، نشان می‌دهد اوضاع بازار کار آمریکا از آنچه انتظارش را می‌کشیدیم بدتر است. از مارس گذشته، ۳۳ میلیون و پانصد هزار آمریکایی برای مزایای بیمه‌ی بیکاری ثبت‌نام کرده‌اند. شاخص NFP (مشاغل ایجاد شده خارج از حوزه‌ی کشاورزی) به تنهایی ۲۲.۵ میلیون کاهش پیدا کرده است و بیکاری به ۱۴.۷ درصد رسیده است (۴.۴ درصد در ماه مارس). در چنین شرایطی بعضی از متخصصین احتمال این که فدرال رزرو نرخ بهره را منفی کند، رد نمی‌کنند.
  اما به نظر می‌رسد بازار برای پاسخ دادن به اتفاقات و مسائل به صورت تک به تک میلی ندارد و تنها، به ازسرگیری فعالیت‌های اقتصادی و برداشتن محدودیت‌های اقتصادی در کشورهای مختلف واکنش نشان می‌دهد. البته EUR/USD نوسان‌هایی دارد. اما نوسان‌هایی که ما در فوریه و مارس اخیر دیدیم در این روزها دیده نمی‌شود. از ابتدای آوریل، شش هفته است که این جفت‌ارز در کانال ۱.۰۷۵۰-۱.۱۰۰۰ نوسان می‌کند. همان‌طور که اکثر متخصصین (۶۵ درصد) پیش‌بینی کردند، حتی انتظاراتکه از دور جدید جنگ تجاری چین و آمریکا می‌رود هم نتوانست این جفت‌ارز را از مرزهای کانالش عبور دهد.
 • GBP/USD. هفته‌ی گذشته، هم پیش‌بینی متخصصین و هم پیش‌بینی شاخص‌ها برای این جفت‌ارز خنثی بود. یک سوم از آن‌ها رای به رشد، یک سوم رای به نزول و یک سوم هم رای به روند جانبی می‌دادند. جلسه‌ی بانک انگلستان در روز ۷ مه شفافیتی به موضوع اضافه نکرد. در این جلسه تصمیم گرفته شد که پارامترهای اصلی سیاست پولی بدون تغییر باقی بماند؛ نرخ بهره‌ی ۰.۱ درصدی و برنامه‌ی تسهیل کمی ۶۴۵ میلیارد پوندی. دو عضو از اعضای هیئت مدیره‌ی بانک به افزایش ۱۰۰ میلیارد پوندی برنامه رای دادند. اما این رای آن‌ها هیچ حمایتی از سوی هفت همکار دیگرشان ندید.
  در چنین شرایطی بود که پوند هفته‌ی ششم را هم در کانال ۱.۲۲۰۰-۱.۲۶۴۵ گذراند. نوسان‌ها هم در هفته‌ی گذشته، به بازه‌ی ۱.۲۲۶۵-۱.۲۵۰۰ محدود شدند. در سطح ۱.۲۴۰۵ از این بازه هم دوره‌ی معاملاتی پنج روزه تمام شد.
 • USD/JPY. ۷۵ درصد از اسیلاتورها و تمامی شاخص‌های روند در نمودار روزانه پیش‌بینی کرده‌بودند هفته‌ی گذشته روند نزولی که در ۲۵ مارس شروع شده بود ادامه پیدا می‌کند و جفت‌ارز پایین سطح کلیدی ۱۰۷.۰۰ فشرده خواهد شد. اتفاقاتی که این سناریو می‌گفت به طور کلی محقق شدند. حتما به خاطر دارید که در اولین روز ماه می، این جفت‌ارز تلاش دیگری را برای شکستن حمایت ۱۰۷.۰۰ کرد و دوره‌ی معاملاتی روزانه را کمی پایین‌تر از آن، در ۱۰۶.۸۵ تمام کرد. سپس روند نزولی ادامه پیدا کرد و در روز چهارشنبه ۶ مه، این جفت‌ارز گرفتار کف محلی ۱۰۶.۰۰ شد. این حرکت معکوس شد و جفت‌ارز، به مقادیر ابتدای هفته بازگشت تا دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در سطح ۱۰۶.۷۰ تمام کند.
 • ارزهای دیجیتال. دوشاخگی در شبکه‌ی بیت‌کوین نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود. زمانی که این متن نوشته می‌شود، کمتر چهار روز تا این اتفاق باقی مانده است. احتمالا زمانی که شما متن را بخوانید، از دوشاخگی گذشته باشد.
  سوالاتی که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران از ما می‌پرسند نشان می‌دهد که تمام آن‌ها معنای این اتفاق را متوجه نشده‌اند. پس باید توضیحش داد.
  خب؛ بیت‌کوین به صورتی تنظیم شده است که تنها ۲۱ میلیون عدد از آن را بتوان استخراج کرد. بنابراین برخلاف بانک‌ها که می‌توانند مقدار نامحدودی از ارز خودشان را چاپ کنند، حجم بیت‌کوین را نمی‌توان افزایش داد. به همین دلیل هم ارزشش بالا می‌رود و ماهیتش را شبیه به طلا می‌کند.
  دوشاخگی، به این معناست که پاداش استخراج هر بلاک از بیت‌کوین نصف شود. تا به حال دو بار این اتفاق افتاده است؛ در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶. اولِ کار، استخراج‌کننده‌ها برای هر بلاک ۵۰ بیت‌کوین می‌گرفتند. به زودی، این تعداد به ۶.۲۵ می‌رسد. این اتفاق باعث می‌شود که ارز دیجیتال اصلی دچار تورم شود و ۲۱ میلیون بیت‌کوین، فقط تا ۲۱۴۰ استخراج شوند.
  باید در نظر داشت که دوشاخگی تاریخ مشخصی ندارد. هر زمان که ۲۱۰ هزار بلاک بعدی استخراج شوند، این رویداد رخ می‌دهد. دوشاخگی بعدی در بلاک ۶۳۰ هزار اتفاق میافتد و محاسبات می‌گویند این بلاک، باید در روز ۱۲ می استخراج شود.
  بیت‌کوین به پیشواز این اتفاق رفت و رشد هفتگی ۱۴ درصدی از خودش نشان داد. حتی در یک نقطه از ۱۰ هزار هم عبور کرد. سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال به ۲۷۰ میلیارد رسیده است که حدود ۷۰ درصد از آن تنها برای بیت‌کوین است. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال هم در دو هفته از ۲۰ به ۵۵ رسید. بنا بر گفته‌ی سازندگان این شاخص، این افزایش به دلیل افزایش طمع بازار در زمانی است که باز کردن پوزیشن‌های فروش خطرناک به نظر می‌رسد.
  برخلاف ارز دیجیتال مرجع، ارزهای دیجیتال جایگزین اصلی هیچ سودی از خودشان نشان ندادند یا حتی ضرر دادند. ایتریوم، ریپل و لایت‌کوین در شب جمعه ۸ می، حدودا در همان‌جایی بودند که هفت روز پیشش بودند. به عبارت دیگر، سرمایه‌گذاران در حال حاضر به حدی علاقه‌مندِ بیت‌کوین شده‌اند که اهمیتی به ارزهای دیگر نمی‌دهند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. دولت ایالات متحده به طور فعالانه‌ای دندان‌هایش را تیز می‌کند و منتظر «پادشاهی میانه» است.[توضیح مترجم: نام چین در زبان چینی، Zhōngguó به معنای دولت یا پادشاهی میانی است] ترامپ دستور داده است تا تعهدات پکن برای افزایش صادرات آمریکایی رصد شود. ضمنا، به طور مداوم اشاره‌هایی از رییس جمهور ایالات متحده شنیده می‌شود که چین، منبع اصلی تمام مشکلات به وجود آمده به دلیل شیوع کرونا است. به همین دلیل هم ما دور از انتظار نمی‌‌دانیم که تعرفه‌های جدیدی برای محصولات چینی گذاشته شوند.
  از سوی دیگر اروپا در حال تلاش است تا تصمیم دادگاه قانون اساسی آلمان را متوجه شود. این تصمیم، می‌تواند مشکلاتی را برای اقتصاد اتحادیه‌ی اروپا به وجود بیاورد که مثل گلوله‌ی برفی بزرگ و بزرگ‌تر شوند. بانک‌های پیشرویی مثل Societe General و Citi درباره‌ی این صحبت می‌کنند که احتمالا اگر بانک مرکزی اروپا تصمیم دادگاه قانون اساسی آلمان را نادیده بگیرد و دولت این کشور را به چالش بکشد، از اتحادیه‌ی اروپا جدا شوند. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند که حتی اگر اتفاقات عجیب و غریب هم نیافتد، تولید ناخالص داخلی اتحادیه‌ی اروپا در سال جاری، ۷.۷ درصد کاهش پیدا خواهد کرد.
  تمام این‌ها رشد احساسات ضد ریسک را افزایش می‌دهند و در نتیجه، سرمایه‌گذاران یک بار دیگر شروع به در نظر گرفتن دلار به عنوان ارز بدون ریسک خواهند کرد. بانک BofA Merill Lynch پیش‌بینی می‌کند که اگر دست و پای بانک مرکزی اروپا برای کمک به اقتصاد اروپا بسته بماند، جفت‌ارز EUR/USD می‌تواند تا انتهای امسال به ۱.۰۲۰۰ برسد.
  نظر متخصصین برای هفته‌ی آینده به صورت زیر تقسیم شده است: ۳۵ درصد باور دارند که این جفت‌ارز در ۱.۰۷۵۰-۱.۱۰۰۰ باقی می‌ماند، ۵۰ درصد می‌گویند دلار تقویت می‌شود و مرز پایینی این کانال را می‌شکند و ۱۵ درصد باقی‌مانده، نظر بر صعود نمودار دارند.
  تصویری که شاخص‌ها ترسیم می‌کنند اندکی متفاوت است. در نمودار چهار ساعته، ۶۰ درصد از شاخص‌های روند و ۷۰ درصد از اسیلاتورها به رنگ سبز هستندو در نمودار روزانه هم رنگ قرمز برتری دارد. در این نمودار، ۶۰ درصد از اسیلاتورهای و ۹۰ درصد از شاخص‌های روند قرمز هستند.
  سطوح حمایت در ۱.۰۷۵۰ و ۱.۰۶۵۰ هستند. سطوح مقاومت هم در ۱.۱۰۰۰۰، ۱.۱۰۶۵، ۱.۱۱۰۰ و ۱.۱۱۵۰ قرار دارند.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال ۱۱ تا ۱۵ مه، سال ۲۰۲۰1

 • GBP/USD. پوند هنوز هم تحت فشار بسیار زیاد قرار دارد. شیوع کرونا، مشکلات مربوط به برگزیت را چند برابر کرده است. به گفته‌ی بانک انگلستان، تولید ناخالص داخلی بریتانیا در فصل دوم سال ۲۰۲۰، نسبت به انتهای ۲۰۱۹ حدود «۳۰ درصد کمتر خواهد شد». به علاوه، این نهاد داظر حجم برنامه‌ی کمکی اقتصاد بریتانیا را زیاد نکرده است. در نتیجه با نرخ فعلی خرید اوراق قرضه، مرزهای فعلی در انتهای ماه ژوییه فرسوده خواهند شد. پس از آن چه اتفاقی خواهد افتاد؟ هنوز معلوم نیست.
  ۴۰ درصد از تحلیل‌گران که تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه و شاخص‌های هر دو تایم فریم (چهار ساعته و روزانه) انتظار دارند که این جفت‌ارز، به روند جانبی‌اش در کانال ۱.۲۲۶۵-۱.۲۵۰۰ ادامه دهد. چهل درصد باقی‌مانده‌ی متخصصین منتظرند تا مرز پایینی کانال شکسته شود و این جفت‌ارز، تا ناحیه‌ی ۱.۱۰۰۰-۱.۲۱۶۵ پایین بیاید. تنها ۲۰ درصد آن‌ها باور دارند که نمودار بالا خواهد رفت و به ارتفاع ۱.۲۶۴۰ می‌رسد. هدف بعدی گاوها ۱.۲۷۲۵ است که جفت‌ارز مورد بحث بعد از رسیدن به آن، تلاش خواهد کرد که تا سطح ۱.۲۸۶۵-۱.۳۰۲۵ بالا برود.
 • USD/JPY. حرکت V شکل این جفت‌ارز در هفته‌ی گذشته متخصصین را به دو بخش ۵۰ درصدی تقسیم کرد. یک بخش محبوب خرس‌ها بود و شاخص‌های نمودار روزانه از آن حمایت می‌کردند، بخش دیگر هم محبوب گاوها بود و شاخص‌های نمودار چهارساعته دوستش داشتند. ضمنا نیمه‌ی دوم باور داشتند که معکوس شدن ششم مه چیزی جز شروع روند میان‌مدتی جدید نیست. اگر سطح تنش بین ایالات متحده و چین بالا نرود، این جفت‌ارز خواهد توانست به ۱۰۹.۰۰ صعود کند و سپس به ۱۱۲.۰۰ برود.
  نزدیک‌ترین خطوط حمایت در سطوح ۱۰۶.۲۰، ۱۰۶.۰۰ و ۱۰۵.۰۰ قرار دارند. خطوط مقاومت در ۱۰۷.۰۰، ۱۰۷.۴۵ و ۱۰۸.۰۰ هستند.
 • ارزهای دیجیتال. نمی‌توان بدون در نظر گرفتن رویداد عظیمی چون دوشاخگی، پیش‌بینی‌ای برای این جفت‌ارز نوشت. ما به کرات درباره‌ی پیش‌بینی چندین مرشد و پیشگوی ارزهای دیجیتال صحبت کرده‌ایم که منتظرند بیت‌کوین تا ۵۰ هزار، ۱۰۰ هزار و حتی ۲۵۰ هزار بالا برود. اما کسانی هم وجود دارند که نظر مخالف را داشته باشند. به عنوان مثال تحلیل‌گر مالی و ارزهای دیجیتال، جوزف یانگ انتظار دارد که بعد از دوشاخگی اصلاحی اندک صورت گیرد و بعد از آن، دوره‌های رشد میان‌مدت و بلندمدتی به وجود بیاید که در پی آن‌ها هم سقوط قیمت یا صاف شدنش خواهد آمد.
  یکی دیگر از تحلیل‌گران و معامله‌گران مشهور به نام Ton Vays، باور دارد که احتمال صعود BTC/USD بسیار اندک است. او می‌گوید «احتمالا بین ۶ و ۱۰ هزار گیر کنیم. این کانال، تا انتهای امسال ادامه خواهد داشت».
  پیش‌بینی‌ها تا انتهای ماه می هم به طور گسترده‌ای پخش شده‌اند؛ از کف مارس ۲۰۲۰ در ۴۰۰۰ دلار گرفته تا سقف ژوئن ۲۰۱۹ در ۱۴۰۰۰ دلار. تا اینجای کار ۶۵ درصد از متخصصین به سمت گاوها هستند و ۳۵ درصد به سمت خرس‌ها. در آینده‌ی نزدیک متوجه خواهیم شد که کدام یک از آن‌ها درست می‌گویند. چندان طول نخواهد کشید.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید