2020 آوریل 25

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. در ایالات متحده، تصمیم‌ها با سرعت مناسبی گرفته می‌شوند تا اقتصاد دوباره برپا شوند. اما در ناحیه‌ی یورو این فرآیند نیاز به بحث‌های طولانی دارد و نیاز است تا کشورهای شرکت‌کننده رویش توافق کنند. این اتفاق تنها در حالتی می‌تواند بیافتد که روی یورو فشار وارد شود. به نظر می‌آید که شورای اروپایی توانسته باشد در جلسه‌ی ۲۳ آوریل، درباره‌ی اقداماتی که برای کمک به اقتصاد این اتحادیه نیاز است به توافقی رسیده باشد. این توافق می‌گوید که کمیسیون اروپایی صندوقی به ارزش ۱ تریلیون یورو برای بازیابی اقتصاد ساخته باشد. اما هنوز توافق نکرده باشد که این پول قرار است از کجا بیاید.
  دولت ایالات متحده باز هم اقتصادش را با پول پر می‌کند. هفته‌ی گذشته برای قسط بعدی به ارزش حدود نیم تریلیون یورو که قرار است بیشترش برای حمایت از کسب و کارهای کوچک استفاده شود، تصمیم گرفته شد. ظاهرا این قدم‌ها شروع به نتیجه دادن کرده‌اند. حداقل این که تعداد درخواست‌های مزایای بیکاری در ایالات متحده ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده‌اند و سفارش کالاهای سرمایه‌ای از منفی ۰.۸ درصد به مثبت ۰.۱ درصد رشد داشته است.
  نتیجه‌ی این توزیع نیروها این بود که یورو حدود ۱۰۰ نقطه ضعیف شد. این نزول، پیش‌بینی اکثریت ۶۰ درصدی متخصصان ما را در هفته‌ی گذشته که انتظار داشتند این جفت‌ارز به ناحیه‌ی حمایت ۱.۰۷۵۰ برود، تایید کرد. این حرکت یک اصلاح هم به همراه داشت و بالاخره جفت‌ارز، دوره‌ی معاملاتی را در ۱.۰۸۲۰ تمام کرد.
 • GBP/USD. پیش‌بینی تحلیل‌گران برای ارز بریتانیایی در ابهام کامل است. تحلیل‌های گرافیکی به طور کاملا دقیقی پیش‌بینی کرده بودند که نمودار نیمه‌ی ابتدایی هفته را رو به پایین خواهد بود. نیمه‌ی دوم هم اصلاحی رو به بالا اتفاق خواهد افتاد. همین اتفاق هم افتاد. ابتدا، این جفت‌ارز تا کف ۱.۲۲۴۵ سقوط کرد و پس از آن تا ۱.۲۴۱۵ بالا آمد. دوره‌ی معاملاتی پنج روزه هم در ناحیه‌ی ۱.۲۳۶۵ تمام شد.
 • USD/JPY. ناحیه‌ی ۱۰۷.۰۰ در طول ماه‌ها و حتی سال‌های گذشته، سطح حمایت مقاومت مهمی برای ین بوده است. در چند روز گذشته، قیمت نزدیک به این خط حرکت می‌کرده است. بیشتر تحلیل‌گران (۷۰ درصد)انتظار داشتند که این جفت‌ارز تلاش می‌کند این سطح را از بالا به پایین بشکند؛ سطحی که کل هفته را در آن گذرانده بود. اما هیچ کدام از این تلاش‌ها نتیجه نداد و خرس‌ها حتی نتوانستند به سطح مورد علاقه‌شان نزدیک شوند. در نتیجه، این جفت‌ارز در کانال جانبی و بسیار باریک ۱۰۷.۲۵-۱۰۸.۰۰ باقی ماند. دست آخر هم دوره‌ی معاملاتی را داخل همین کانال و در سطح ۱۰۷.۴۰ تمام کرد.
 • ارزهای دیجیتال. هفته‌ی گذشته برای بیت‌کوین بسیار موفقیت‌آمیز بود. در طول نیمه‌ی اول این هفته، جنگی ادامه‌دار بر سر سطح ۷ هزار دلار جریان داشت. این جنگ در ۲۰ مارس شروع شد و همان‌طور که بیشتر تحلیل‌گران (۶۰ درصد) انتظار داشتند، پیروزی نهایی از آن گاوها بود. در روز سه‌شنبه، ۲۳ آوریل، قیمت ارز دیجیتال اصلی به ۷۷۵۰ دلار رسید. این سطح، بالاترین ارزشی است که بیت‌کوین پس از فروپاشی بازارش در ۱۲-۱۳ مارس به خود دیده. به این ترتیب، رشد بیت‌کوین در این دوره حدود ۱۰۰ درصد بوده است.
  بنا بر نظر چندین تحلیل‌گر، چیزی که در کنار دو شاخگی پیش رو به بالا رفتن قیمت بیت‌کوین کمک کرده، افزایش ضریب همبستگی بین بیت‌کوین و بازار سهام ایالات متحده (S&P500) و نفت است. بیت‌کوین هنوز هم دارایی پرریسکی است. اما هر روز توجه بیشتری را از طرف سرمایه‌گذاران جدی جذب می‌کند. به گفته‌ی ناشران معتبری چون بلومبرگ حالا که دنیا در بحران به سر می‌برد و دولت‌ها به وفور پول چاپ می‌کنند، بیت‌کوین تمام شانس‌ها را دارد تا به شبه ارزی مثل نسخه‌ی دیجیتال طلا تبدیل شود. محققان بر این باورند که بیت‌کوین، در نهایت این کار را به انجام خواهد رساند.
  پس از خط صافی که BTC/USD در ارتفاع ۷۷۵۰ ساخت، اصلاحی به وجود آمد و در روز جمعه ۲۴ آوریل، جفت‌ارز در کانال تقریبا باریکی بین ۷۴۴۰ و ۷۶۰۰ حرکت کرد. سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال در طور یک هفته ۷ درصد بالا رفت و از ۲۱۵ میلیارد دلار گذشت. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال هم از ۱۵ به ۲۰ رشد کرد.
  رشد ارزهای جایگزین اصلی بسیار آرام‌تر از این بود.  ایتریوم ۸ درصد و ریپل ۲.۵ درصد رشد کردند. لایت‌کوین هم به پیوت‌پوینت نیمه‌ی اول آوریل بازگشت.
 • بازار سهام. از آن‌جایی که مشتری‌های شرکت کارگزاری NordFX نه‌تنها می‌توانند در بازارهای فارکس و ارزهای دیجیتال معامله کنند، بلکه می‌توانند در بازارهای سهام شاخص‌های آن‌ها هم تراکنش داشته باشند و در صندوق‌های ویژه سرمایه‌گذاری کنند، ما هم تصمیم گرفتیم تا در پیش‌بینی‌هایمان این بخش مهم از بازارهای مالی را بررسی کنیم و پوشش دهیم.
  بازار سهام ایالات متحده، اخیرا و با پس‌زمینه‌ی قانونی که سنا برای تخصیص ۴۸۴ میلیارد دلار به پشتیبانی دولت‌های محلی تصویب کرد، در حال رشد بوده است. این انتظار که فعالیت‌های اقتصادی از سر گرفته شوند هم به رشد دارایی‌های ریسکی کمک کردند. دو ایالت از ایالات آمریکا همین الآن هم اعلام کرده‌اند که بخشی از قرنطینه را حذف خواهد کرد. بسیاری از ایالت‌های دیگر هم در صف هستند. چندین کشور اروپایی هم این تصمیم را گرفته‌اند که محدودیت‌ها را کاهش دهند.
  هفته‌ی گذشته شرکت‌های پیشروی حوزه‌ی خدمات آنلاین مثل آمازون، نت‌فلیکس و اپل هم بهترین کارایی را از خودشان نشان دادند. البته آمازون به عنوان منتخب مصرف‌کننده‌ها در نظر گرفته شده است؛ در حالی که گوگل و اپل خدمات ارتباطی ارائه می‌کنند. اما سهام شرکت‌های نفتی، در شرایطی که قیمت‌های آتی «طلای سیاه» تا زیر صفر هم رفته بودند، نه دارندگانش را راضی کرد و نه معامله‌گرانی که پوزیشن‌های خریدشان را رویش بسته بودند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. فدرال رزرو به پر کردن بازارها با مقدار بسیار زیادی از دلار ادامه می‌دهد. در تئوری، این کار باید تورم دلاری را به همراه داشته باشد. اما این فقط تئوری است. پیش‌بینی‌ها می‌گویند کسری بودجه ۳.۸ تریلیون دلار یا ۱۸.۶ درصد تولید ناخالص داخلی خواهد بود و بدهی ملی، به ۱۰۷ درصد از تولید ناخالص داخلی صعود خواهد کرد. اما هزینه‌ی صاف کردن این بدهی، ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی است که مقدار قابل قبولی به حساب میاید. نرخ‌های رو به نزول اوراق خزانه‌داری ایالات متحده، دلیل این رقم هستند. به علاوه، تقاضای خارجی برای بدهی دولتی ایالات متحده هنوز بالاست و همین تقاضا، به فدرال رزرو فرصت‌های بیشتری می‌دهد که سیاست پولی نرم‌تری داشته باشد. البته همه‌ی این‌ها ایالات متحده را از رکود نجات نخواهد داد. اما انتظار می‌رود که خسارت وارده به اقتصاد اروپا بسیار بزرگ‌تر باشد.
  ما در میان اتفاقات مهم، بیش از همه به تصمیمات فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا برای نرخ بهره و توضیحات مدیران آن‌ها در ۳۰ آوریل توجه می‌کنیم. همچنین در روز سه‌شنبه، بخش بزرگی از شاخص‌های اقتصاد کلان منتشر می‌شوند که شامل داده‌های بازار کار آلمان، ایالات متحده و ناحیه‌ی یورو هستند. به علاوه اطلاعات بیشتری درباره‌ی شرایط بازار مصرف و تولید ناخالص داخلی ناحیه‌ی یورو به دست خواهیم آورد.
  یک روز قبل و در روز چهارشنبه، داده‌های تولید ناخالص داخلی آمریکا منتشر خواهند شد. روز جمعه، شاخص ISM تولید ایالات متحده و شاخص‌های اشتغال این کشور منتشر می‌شوند.
  زمانی که این پیش‌بینی را می‌نویسیم، بخش بزرگی از تحلیل‌گران (۸۰ درصد) که ۷۰ درصد از اسیلاتورها و ۹۰ درصد از شاخص‌های روند نمودار روزانه هم آن‌ها را تایید می‌کنند، انتظار دارند که دلار بیش از این تقویت شود  جفت‌ارز نزول کند. سطوح حمایت در ۱.۰۷۷۵ و ۱.۰۷۲۵ هستند. هدف هم در ۱.۰۶۵۰ است.
  تنها ۲۰ درصد از متخصصین از رشد این جفت‌ارز پشتیبانی می‌کنند که تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته با آن‌ها هم‌نظر هستند. سطوح مقاومت ۱.۱۰۰۰، ۱.۱۰۶۵، ۱.۱۱۰۰ و ۱.۱۱۵۰ هستند.

پیش‌بینی بازار فارکس، ارزهای دیجیتال سهام برای ۲۷ آوریل تا اول می ۲۰۲۰1

 • GBP/USD. همان‌طور که قبلا هم نوشته بودیم، پیش‌بینی می‌شود بریتانیا یکی از کشورهایی باشد که بیشترین تاثیر را از ویروس کرونا می‌گیرند. ریسک‌های سیاسی و اقتصادی همراه با برگزیت هم مرتفع نشده‌اند. اما سرمایه‌گذاران امیدوارند که راهکار نهایی، این باشد که خروج از اتحادیه‌ی اروپا برای مدتی طولانی‌تر به تعویق بیافتد یا حداقل، در شرایط فعلی بریتانیایی‌ها بتوانند با اروپایی‌ها چانه‌زنی کنند و مزایای بیشتری بگیرند.
  بسیاری از متخصصین انتظار دارند که جفت‌ارز EUR/USD پایین بیاید. اما در این صورت تعدادشان تا حد چشمگیری پایین میاید و به ۶۰ درصد می‌رسد. هشتاد و پنج درصد شاخص‌های روند و تنها ۴۰ درصد از اسیلاتورهای نمودار روزانه به رنگ قرمز هستند. پانزده درصد از اسیلاتورها به رشد این جفت‌ارز رای می‌دهند. بقیه هم خنثی باقی می‌مانند. تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه انتظار دارند که این جفت‌ارز ابتدا تا افق ۱.۲۲۰۰ پایین بیاید و سپس، به ارتفاع ۱.۲۵۲۵ برود.
  سطوح حمایت ۱.۲۲۴۵، ۱.۲۲۰۰، ۱.۲۱۶۵ و ۱.۲۰۰۰ هستند. خطوط مقاومت در ۱.۲۴۸۵، ۱.۲۵۲۵، ۱.۲۶۵۰ و ۱.۲۷۲۵ هستند.
 • USD/JPY. در حال حاضر به نظر می‌رسد کسی به این جفت‌ارز اهمیت نمی‌دهد. فرقی هم نمی‌کند که بانک ژاپن در جلسه‌ی روز سه‌شنبه، ۲۸ آوریلش چه کند؛ رفتار سرمایه‌گذاران همانی خواهد بود که در حال حاضر دارند. اگرچه به احتمال زیاد، انتظار اتفاق خارق‌العاده‌ای از طرف نهاد ناظر ژاپنی نمی‌رود.
  شاخص‌ها در هر دو تایم‌فریم به شدت قرمز هستند (بی ۷۵ تا ۱۰۰ درصد). این اوضاع نشان می‌دهد که خرس‌ها یک بار دیگر حمله خواهند کرد تا خط حمایت ۱۰۷.۰۰ را بشکنند. اگر موفق شوند، ممکن است نمودار تا خط ۱۰۵.۸۰ پایین برود. اهداف بعدی در ۱۰۵.۰۰ و ۱۰۴.۴۰ هستند. اما با نوسان بسیار اندک هفته‌ی گذشته، احتمال این که نمودار به آن‌ها برسد بسیار اندک است.
  به نظر می‌رسد متخصصین به کانال باریکی نگاه کنند که این جفت‌ارز را به دام انداخته است. در نتیجه، نظر آن‌ها برخلاف شاخص‌ها به طور تقریبا مساوی تقسیم شده است. پنجاه و پنج درصدشان با خرس‌ها هستند و ۴۵ درصد، با گاوها. نزدیک‌ترین مقاومت در ۱۰۸.۰۰، سپس در ۱۰۸.۵۰ و پس از آن در ۱۰۹.۵۰ است.
 • ارزهای دیجیتال. اخیرا، هرچه بیشتر و بیشتر صداهایی شنیده می‌شود که می‌گویند ارز دیجیتال اصلی سال بسیار موفقی را خواهد داشت. دلایل این پیش‌بینی بارها و بارها شنیده شده‌اند؛ دلایلی که در کنار دوشاخگی ماه می قرار می‌گیرند. پس‌زمینه‌ی کلی منفی در اقتصاد کلان، چاپ حجم عظیمی از پول، افزایش نرخ بیکاری و قیمت‌های نزولی نفت جزو این دلایل هستند. دقیقا به لطف این عوامل، مدیر عامل ShapeShift، اریک وورهیز (Eric Voorhees) باور دارد که قیمت تبادل بیت‌کوین ظرف ۱۲ ماه می‌تواند به ۵۰ هزار دلار برسد و احتمال این رخداد هم ۸۰ درصد است.
  آنتونی پومپلیانو (Anthony Pompliano)، یکی از بنیانگذاران شرکت سرمایه‌گذاری «مورگان کریک دیجیتال»، اعلام کرده است که بیت‌کوین روی حد فاصل روند بلندمدت جدید است تا از سطوح فعلی، به سطح ۱۰۰ هزار دلار برسد.
  پیش‌بینی دیگری هم وجود دارد که تحلیل‌گر ارزهای دیجیتال، «Dave the Wave» داده است. او در ژوییه‌ی ۲۰۱۹ پیش‌بینی درستی درباره‌ی کاهش قیمت BTC از ۱۱۶۰۰ دلار به ۶۰۰۰ دلار داد و گفت این اتفاق تا انتهای سال میافتد. او گفت که این ارز دیجیتال در حال نزولی سهمی‌وار بوده است. او حالا پیش‌بینی طولانی‌مدت خودش را با مدل‌های مبتنی بر منحنی سابقه‌ی قیمت BTC به روز کرده است. از نظر او، نوسان بیت‌کوین کاهش پیدا خواهد کرد. اما این اتفاق هنوز هم با چند اوج و فرود رو به رو خواهد شد. او انتظار دارد که ارز دیجیتال اصلی تا سال ۲۰۲۳ تا ۱۳۰ هزار دلار بالا برود و سپس، به تدریج به ۴۰ هزار برسد. سپس، نره تبادل بیت‌کوین رشدی تدریجی خواهد داشت و تا سال ۲۰۲۹ می‌تواند ۴۰۰ هزار دلار برسد.
  تحلیل‌گران بلومبرگ انتظار دارند که نوسان‌های قیمت در میان‌مدت کاهش پیدا کند. از نظر آن‌ها، این اتفاق بسیار مهم است. همین نوسان‌های اندک در سال ۲۰۱۵ مشاهده شد و پس از آن‌ها، رالی صعودی بیت‌کوین شروع شد که قیمتش را به سقف تاریخی دسامبر ۲۰۱۷ رساند. باور آن‌ها بر این است که چنین صعودی می‌تواند یک بار دیگر، الآن اتفاق بیافتد.
  شصت و پنج درصد از متخصصین انتظار دارند که جفت‌ارز BTC/USD در هفته‌ی پیش رو رشد کند. البته اهداف در اینجا بسیار ملایم‌تر و از ۱۰۰ هزار دورتر هستند. از آن بیشتر، از ۴۰۰ هزار فاصله دارند. از نظر آن‌ها حداقل کاری که گاوها باید انجام دهند، این است که قیمت را در ناحیه‌ی ۷۷۵۰ تا ۸۲۵۰ دلار محکم کنند. سپس، از این مرحله عبور کنند و مقاومت ۹ هزار دلاری را بشکنند.
  سی و پنج درصد از متخصصین باور دارند که این جفت‌ارز به نوسان در سطح ۶۷۰۰ تا ۷۴۰۰ دلار ادامه خواهد داد. در صورتی هم که مرز پایینی‌اش را بشکند، می‌تواند به خط حمایت حدود ۶۰۰۰ دلار برسد.
 • بازار سهام. هفته‌ی گذشته، خدمات آنلاین چون آمازون، نتفلیکس و اپل پیشرو بودند. پیش‌بینی‌ها می‌گویند در روزهای پیش رو درباره‌ی «پنج غول تکنولوژی» هم خواهیم شنید.
  آمازون، غول تجارت الکترونیک و پردازش ابری، به همراه نتفلیکس متنفعان اصلی قرنطینه هستند. انتظار می‌رود که آمازون در دو فصل آینده ۲۲ و ۲۱ درصد رشد کند. اپل در ۲۰۱۹ هشتاد و دو درصد رشد داشت؛ در مقایسه با ۳۲ درصد رشد S&P500. درآمدش هم ۲ درصد کاهش داشت و EPS یا سود هر سهمش بدون تغییر باقی ماند.
  انتظار می‌رود در فصل دوم، سود هر سهم گوگل و فیس‌بوک ۳۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد کند و رشد درآمد مثبتی داشته باشند. انتظار می‌رود مایکروسافت رشد قدرتمندتری را در فصل دوم امسال نشان دهد؛ چیزی که در دوران قرنطینه و ممنوعیت سفر مردم بسیار غیر عادی است.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید