2020 آوریل 18

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. تعداد کسانی که در آمریکا بیمه‌ی بیکاری می‌گیرند، در یک هفته‌ی گذشته به ۲۲ میلیون نفر رسید. جهت مقایسه، می‌توان تعداد ۹۳۰ هزار نفرِ چند سال پیش را به یاد آورد. به بیان دیگر تعداد بیکاران ۲۳ برابر شده است! تعداد افراد شاغل در آمریکا بیش از ۱۵۰ میلیون است. به این ترتیب، کرونا ۱۵ درصد از شاغلان آمریکایی را بیکار کرده است.
  بانک‌های اصلی مانند JP Morgan پیش‌بینی خودشان را تغییر داده‌اند و انتظار دارند که ۴۰ درصد از اقتصاد آمریکا به طور مصیبت‌آمیزی فرو بریزد. رییس بانک فدرال رزرو سنت لوییس هم گفت که به زودی از هر سه نفر آمریکایی، یک نفر بیکار خواهد شد.
  اما شرایط در اروپا بهتر از این نخواهد بود و به همین دلیل، جفت‌ارز EUR/USD نوسان‌های شدیدی نخواهد کرد. کارهای دولت ایالات متحده و  فدرال رزرو برای تحریک اقتصاد آمریکا هم به دلار کمک خواهد کرد. در نتیجه، حداکثر نوسان هفته‌ی گذشته کمتر از ۱۸۰ نقطه بود. در شرایط فعلی این مقدار نوسان با خط صاف فرقی ندارد. نوسان‌های نهایی این جفت‌ارز از این هم  کمتر بودند و باعث شدند که این جفت‌ارز ظرف دوره‌ی معاملاتی پنج روزه تنها ۷۰ نقطه را از دست بدهد. آخرین قیمت هم ۱.۰۸۷۰ بود.
 • GBP/USD. ارز بریتانیایی هم آرامشی «المپیکی» از خودش نشان می‌دهد. این آرامش را در حالی از پوند می‌بینیم که پیش‌بینی‌ها می‌گویند احتمالا، اقتصاد بریتانیا یکی از بیشترین تاثیرها را از کرونا بگیرد و تولید ناخالص داخلی‌اش در فصل دوم سال به ۳۵ درصد برسد و برای مدت سه هفته‌ی متوالی، GBP/USD بارها و بارها به ۱.۲۵۰۰ برسد. بعضی از متخصصین می‌گویند در حال حاضر، با افزایش توجه سرمایه‌گذاران به S&P500 و دلار، پوند بعد از فروپاشی دهه‌ی دوم مارس و اصلاح پس از آن استراحت کوتاهی خواهد داشت.
  همان‌طور که تحلیل‌های گرافیکی نمودار ۴ ساعته پیش‌بینی کرده بودند، پوند اول هفته را بالا رفت و به ارتفاع ۱.۲۶۵۰ رسید. پس از آن، بازگشت و در ارتفاع ۱.۲۴۰۰ غرق شد. آخرین نوسان حدود پیوت‌پوینت سه هفته‌ای در ۱.۲۵۰۰ زده شد.
 • USD/JPY. شصت درصد از متخصصین هفته‌ی گذشته به ضعیف شدن بیشتر دلار و نزول این جفت‌ارز به حدود ۱۰۷.۰۰ رای داده بودند. این پیش‌بینی ۱۰۰ درصد درست بود. جفت‌ارز مورد بحث هدف خودش را در روز چهارشنبه ۱۵ آوریل به دست آورد. پس از آن بازگشت زد، به صورت جانبی حرکت کرد و در کانال باریک ۱۰۷.۱۵-۱۰۸.۰۵ ماند تا دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در بخش میانی این کانال، سطح ۱۰۷.۶۰ تمام کند.
 • ارزهای دیجیتال. هفته‌ی گذشته مشخص شد تعداد آدرس‌هایی که بیش از ۱۰۰۰ بیت‌کوین در خودشان دارند، به رکوردی دو ساله رسیده است.     متخصصین آژانس GlassNode گفتند دارندگان ارز دیجیتال در طول دو هفته‌ی گذشته به طور فعالانه‌ای، در حال انباشته کردن پوزیشن‌هایی بودند که به دوشاخگی ارز دیجیتال اصلی مربوط می‌شد. از نظر آن‌ها بسیاری از سرمایه‌گذاران منتظر پرش دو برابری بیت‌کوین هستند. اما تحلیل‌گران GlassNode هشدار می‌دهند که اتکا به فقط این یک پیش‌بینی ارزشش را ندارد. زیرا شرایطی که کرونا به وجود آورده است، به طور روزانه تغییر می‌کند.
  کلاهبرداران ارزهای دیجیتال هم در فضای همه‌گیری کرونا بیش از پیش فعالیت می‌کنند. حتی اف بی آی، لیستی از انواع معمول این چنین کلاه‌برداری‌ای را منتشر کرده است که شامل تهدید به هک کردن اطلاعات شخصی و جمع‌آوری اعانه‌های مشکوک برای مبارزه با کرونا می‌شود.
  جالب این که با وجود افزایش تعداد تراکنش حساب‌های ارز دیجیتال کلاهبرداران، درآمدشان کاهش داشته است. به گفته‌ی Chainalysis در روزهای آغازین ماه آوریل، مبالغی که کلاهبرداران دریافت کرده‌اند کمی بیشتر از ۴۰۰ هزار دلار بوده است. این درحالی است که در ماه ژانویه، این مبلغ دوبرابر بود.
  ما در پیش‌بینی قبلی‌مان اشاره کردیم که از ۲۰ مارس، ارز دیجیتال اصلی تلاش ناموفقی برای به دست آوردن جای پایی بالای سطح ۷۰۰۰ دلار انجام داده است. هفته‌ی گذشته هم از این قاعده مستثنی نبود. جنگ گاوها و خرس‌ها ادامه دارد و هربار یکی از این دو دسته موفق می‌شود تا ارز دیجیتال اصلی در کانال 6550-7180 دلار باقی بماند. سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال در طول هفته‌ی گذشته تغییر چندانی نداشته است و در ناحیه‌ی ۲۰۰ میلیارد باقی مانده. شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم تغییری نکرده است. این شاخص که در سطح ۱۵ از ۱۰۰ متوقف شده، هنوز ترس شدید را در بازار نشان می‌دهد.
  ارزهای دیجیتال جایگزین مثل لایت‌کوین و ریپل مثل همیشه، ارز دیجیتال اصلی را دنبال کردند. ایتریوم کمی متفاوت بود و ۶.۵درصد رشد را در هفت روز گذشته از خودش نشان داده است.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. اگر بازار در میان‌مدت به نظر غمگین می‌رسد، اما برنامه‌های کوتاه‌مدتی که ترامپ برای احیای اقتصاد ایالات متحده اعلام کرده، تاثیر مثبتی داشته‌اند. کاهش نرخ ابتلا در ایالات متحده هم به این موضوع کمک کرده است. بعضی از سرمایه‌گذاران داده‌های اقتصاد خرد و پیش‌بینی‌ها را رد می‌کنند و با خوشبینی به آینده نگاه می‌کنند. آن‌ها چین را مثال می‌زنند که ۱۰۰ درصد شرکت‌های بزرگ و حدود ۸۰ درصد شرکت‌های کوچک در حال حاضر به شرایط عادی‌شان بازگشته‌اند.
  در این لحظه، ۶۰ درصد از متخصصین که ۶۵ درصد از شاخص‌های نمودار ۴ ساعته و نمودار روزانه هم با آن‌ها موافقند، انتظار دارند که دلار تقویت شود و این جفت‌ارز تا سطح ۱.۰۷۵۰ بازگردد. هدف بعدی کف ۱.۰۶۳۵ است. ۴۰ درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران هنوز هم درباره‌ی دلار شک و شبهه دارند و انتظار دارند که این جفت‌ارز، حداقل تا ارتفاع ۱.۱۰۰۰ بالا برود و پس از آن شاید، ۱۰۰ نقطه هم بالاتر برود.
  انتشار داده‌های فعالیت کسب و کار در آلمان و اروپا و داده‌های درخواست‌های مزایای بیکار در ایالات متحده و همچنین، تعدادی اتفاقات دیگر در هفته‌ی پیش رو رخ خواهد داد. تمام این داده‌ها در روز پنجشنبه ۲۳ آوریل منتشر می‌شوند. آمار سفارش کالاهای بادوام در ایالات متحده که روز جمعه ۲۴ آوریل منتشر خواهد شد، می‌تواند روی شکل‌گیری روندهای محلی تاثیر بگذارد.
 • GBP/USD. در روز سه‌شنبه ۲۳ آوریل، شاخص‌های فعالیت کسب و کار نه تنها در آلمان و اروپا، بلکه در بریتانیا هم مشخص خواهند شد. به علاوه، داده‌های بیکاری در روز سه‌شنبه ۲۱ آوریل منتشر می‌شوند و شاخص بهای مصرف‌کننده‌ی بریتانیا در روز چهارشنبه ۲۲ آوریل منتشر می‌شود.
  همان‌طور که بالاتر اشاره شد، پیش‌بینی‌ها می‌گویند این کشور می‌تواند بین کشورهایی باشد که بیشترین تاثیر را از کرونا گرفته‌اند و نرخ بیکاری، می‌تواند به مقادیری مشابه ایالات متحده برسد. ریسک‌های سیاسی و اقتصادی مربوط به برگزیت هم هنوز تمام نشده‌اند. هنوز مشکلات زیادی وجود دارند که حل نشده‌اند. اما سرمایه‌گذاران امید دارند که جدایی نهایی از اروپا برای مدتی طولانی عقب بیافتد یا این که حداقل، جزیره‌نشینان در شرایط فعلی بتوانند شرایط بهتری از اروپاییان بگیرند.
  در شرایط ابهام، پیش‌بینی تحلیل‌گران برای هفته و ماه آینده به یک اندازه مبهم است. ۱۵ درصد از آن‌ها می‌گویند این جفت‌ارز رشد می‌کند، ۲۵ درصد می‌گویند پایین میاید و ۶۰ درصد هیچ حرفی نمی‌زنند. شاخص‌های نمودار ۴ ساعته هم خنثی هستند. اما در نمودار روزانه، ۷۵ درصد از اسیلاتورها و ۶۰ درصد از شاخص‌های روند سبز هستند.
  تصویری که تحلیل‌های گرافیکی می‌سازند متفاوت است. این تحلیل‌ها در نمودار چهار ساعته و روزانه می‌گویند جفت‌ارز ابتدا تا خطوط حمایت ۱.۲۳۳۵ پ ۱.۲۲۰۰ پایین میاید و سپس، به سطح‌های ۱.۲۵۰۰ و ۱.۲۶۵۰ خواهد رفت.
 • USD/JPY. ناحیه‌ی ۱۰۷.۰۰ در طول ماه‌ها و حتی سال‌های گذشته، سطح حمایت مقاومت مهمی برای ین بوده است. در چند روز گذشته، قیمت نزدیک به این خط حرکت می‌کرده است. بیشتر تحلیل‌گران (۷۰ درصد) پیش‌بینی می‌کنند که این جفت‌ارز دوباره این سطح را از بالا به پایین خواهد شکست و اگر موفق شود، به سطح ۱۰۵.۸۰ خواهد رفت. اهداف بعدی در ۱۰۵.۰۰ و ۱۰۴.۴۰ قرار دارند.
  مخالفان این حرکت (که ۳۰ درصد هستند)، باور دارند پس از اتفاقاتی که در فوریه و و مارس افتاد، ین به کانال ۱۰۷.۶۰-۱۱۰.۰۰ بازگشته است. این کانال، کانالی است که ین چند هفته‌ی آینده را در آن خواهد ماند. نزدیک‌ترین خط مقاومت در ۱۰۸.۴۰ است.
  شاخص‌ها در هر دو تایم‌فریم می‌گویند باید پوزیشن‌های فروش باز کرد. اما ۱۵ درصد از اسیلاتورها همین الآن هم سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد.

پیش‌بینی بازار برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۰ تا ۲۴ آوریل سال ۲۰۲۰1

 • ارزهای دیجیتال. - رییس Galaxy Digital، مایک نوگراتز در مصاحبه با بلومبرگ گفت که دوره‌ی بیت‌کوین فرا رسیده است. کمتر از یک ماه به دوشاخگی مانده است و به همین دلیل، سرمایه‌گذاران باید منتظر تغییر قیمت ارزهای دیجیتال باشند. اگر هم قرار باشد که سناریوی خوشبینانه تحقق پیدا کند و پاداش استخراج پیاده شود، باید الآن بیت‌کوین خرید. این میلیاردر باور دارد که «اگر روندها به همین صورت ادامه پیدا کنند، سطح سرمایه‌ی بیت‌کوین پیش از دو شاخگی چند برابر افزایش پیدا خواهد کرد».
  مایک نوگراتز از چین به عنوان مثالی از فراگیر شدن بیشتر دارایی‌های دیجیتال یاد می‌کند. اما برای بیت‌کوین چه اتفاقی میافتد؟ چه زمانی پیش خواهد آمد که علاوه بر یوان کاغذی، یوان دیجیتال هم وجود داشته باشد؟ احتمال زیادی وجود دارد که سهم قابل توجهی از سرمایه‌گذاران به این دارایی روی بیاورند؛ مخصوصا سرمایه‌گذاران چینی. اما در مورد ارز دیجیتال اصلی همه‌چیز گل‌باران و پروانه‌ای نیست.
  مقامات آمریکایی که هدف‌شان بازیابی بازار اوراق بهادار است هم می‌توانند چوب لای چرخ رشد بیت‌کوین بگذارند. مدیر مالی‌ای به نام Dan Topier گفته است «ایالات متحده دارد تلاش می‌کند تا از هر طریق ممکن اقتصادش را بازیابی کند. اما ممکن است این فرآیند به دلیل شیوع کرونا و چند عامل مهم دیگر کند شود؛ عواملی که کاهش بهای دلار یکی از آن‌هاست. بیت‌کوین به دلیل حمایت از بازار ارزهای دستوری، حمایت سرمایه‌داران را به خودش جذب نکرده است». از نظر او، کاهش بهای ۲۰ درصدی بیت‌کوین در ماه مارس و یک مورد نزول ۵۰ درصدی، باعث می‌شود تا بتوانیم درباره‌ی همبستگی بازار دارایی‌های دیجیتال و بازار اوراق بهادار صحبت کنیم. ارتباط ارز دیجیتال اصلی با طلا و دلار به طور فزاینده‌ای در حال افزایش است.
  ما با بازگشت به پیش‌بینی‌های هفتگی و احتمال این که بیت‌کوین از پس مقاومت ۷۰۰۰ دلار بربیاید، می‌گوییم که ۶۰ درصد از متخصصین گفته‌اند نمودار تا ناحیه‌ی ۷۲۰۰-۷۸۰۰ دلار بالا خواهد رفت. جالب این که برخلاف مایک نوگراتز، هیچ یک از تحلیل‌گران انتظار ندارند ارز دیجیتال اصلی بتواند در نتیجه‌ی دوشاخگی ارزشش را چند برابر کند. بلندپروازانه‌ترین پیش‌بینی‌ها به زحمن به ارتفاع ۹۰۰۰ دلار می‌رسند و ۳۵ درصد از متخصصین هنوز انتظار دارند که قیمت‌ها به سطح ۵۷۰۰-۶۰۰۰ نزول کنند.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید