2020 آوریل 4

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. نرخ بیکاری آلمان در ماه مارس، بدون تغییر روی ۵ درصد ماند. اما داده‌های بازار کار آمریکا به نظر وحشتناک میایند. ظرف دو هفته، تعداد درخواست‌های بیمه‌ی بیکاری از ۶.۶۴۸ میلیون به ۱۰ میلیون افزایش پیدا کرده است. به عبارتی، ۶ درصد از نیروی کار ایالات متحده برای بیمه‌ی بیکاری درخواست داده‌اند. تعداد شغل‌های جدیدی که خارج از بخش کشاورزی ساخته شده‌اند پایین آمده است؛ منفی ۷۰۵ هزار در ماه مارس. در ماه فوریه، این عدد ۲۷۵ هزار بود. شاخص‌های دیگر هم بهتر از این نیستند. ممکن است که نرخ بیکاری فعلی، از دوره‌ی رکود بزرگ بیشتر شود. ضمنا دلار کل هفته را در حال رشد بود و بیش از ۳۵۰ نقطه از یورو گرفت. این حرکت، نشان می‌دهد که بازار از قبل برای فروپاشی اقتصاد ایالات متحده آماده بود و این آمادگی را در قیمت‌ها نشان داده بود. بیانیه‌های ترامپ و وزیر انرژی عربستان درباره‌ی این که ممکن است مذاکرات، به قالب OPEC+ بازگردند و جنگ نفت تمام شود هم، به دلار کمک کرد. اما در جبهه‌ی مقدم مبارزه با ویروس کرونا، ابهام بسیار شدید است.
  جفت‌ارز EUR/USD در انتهای هفته با حرکت به سمت جنوب، به خط حمایت/مقاومت مستحکم ۱.۰۸۰۰ رسید و همینجا هفته را تمام کرد.
 • GBP/USD. دقیق‌ترین پیش‌بینی این جفت‌ارز را تحلیل‌های گرافیکی داده بودند که می‌گفتند حرکت جانبی خواهد بود. این پیش‌بینی واقعا شگفت‌آور بود. این جفت‌ارز کل هفته را در ناحیه‌ی ۱.۲۲۴۵-۱.۲۴۸۵ باقی‌ماند. دامنه‌ی نوسان‌هایش هم از ۲۴۰ نقطه بیشتر نشد که در این روزهای پرهیاهو، می‌توان حرکتی صاف در نظرش گرفت. بعضی از تحلیل‌گران باور دارند که دلیل این رفتار این است که سهامداران در بیست روز اول مارس به شدت به دنبال پوند ارزان بودند. این تمایل سهامداران، مشکلات فعلی اقتصاد بریتانیا را به تعادل رسانده است.
 • USD/JPY. در نمودار این جفت‌ارز هم می‌توان الگویی شبیه به GBP/USD را دید. این نمودار کل هفته را در کانال پهن ۱۸۰ نقطه‌ایِ ۱۰۶.۹۰-۱۰۸.۷۰ باقی ماند. این حرکت نمودار، در کنار این واقعیت بود که شاخص دلار در طول هفته ۲.۵ درصد رشد کرده است. یکی از تئوری‌هایی که این رفتار جفت‌ارزها را توضیح می‌دهد، این است که سرمایه‌گذاران و سفته‌بازان بین دست و پا زدن دو «غول تایتان» گیر افتاده بودند و بازی جدی بین پوند و ین را عقب می‌انداختند؛ تا زمانی که مشخص شود چه اتفاقی برای این دو اقتصاد پیشروی دنیا میافتد و کارهای بعدی نهادهای ناظرشان چیست.
 • ارزهای دیجیتال. حتما به خاطر دارید وقتی که شرایط بازار ارزهای دیجیتال را تحلیل می‌کردیم، دوره‌ای هفت روزه را از یکشنبه‌ی پیش تا جمعه‌ی فعلی در نظر گرفتیم. نوسان BTC/USD در طول این دوره حدود ۲۳ درصد بود. این جفت‌ارز در روز دوشنبه نزول کرد و به ۵۸۷۰ رسید. پس از آن، چرخید و در روز پنجشنبه دو آوریل به قله‌اش در ۷۲۶۰ دلار رسید. سپس اصلاحی انجام داد و یک بار دیگر، قیمت‌هایش زیر سطح ۷۰۰۰ دلار قرار گرفتند. اگر به نمودار نگاه کنید، به راحتی می‌توانید ببینید الآن سه هفته است که گاوها به شدت تلاش می‌کنند این سطح مستحکم را بشکنند و جای پایی بالای ۷۰۰۰ دلار پیدا کنند. اما تا به اینجای کار موفقیتی نصیب‌شان نشده است. به دلیل بحرانی که ویروس کرونا راه انداخته، سرمایه‌گذاران بسیار محتاطند و ارزهای دستوری حجیمی را به ارزهای دیجیتال تبدیل نمی‌کنند. سطح سرمایه‌ی بازار در طول هفته تغییری نکرده است و سطحش همان ۲۵۶ میلیارد باقی مانده. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال ناحیه‌ی قرمز را ترک نکرده است. این شاخص دو هفته پیش در ۹ بود، هفت روز بعد مقدارش ۱۲ بود و حالا روی ۱۴ از ۱۰۰ است. این موقعیت شاخص، نشان از وجود ترس شدید در بازار دارد.
  ارزهای دیجیتال جایگزین برتر مثل ریپل، لایت‌کوین و ایتریوم هم به دنبال ارز دیجیتال اصلی بودند و شکل‌هایی به نام «مثلث بالارونده» ساختند. این ارزها تلاش کردند جای پایی بالای سطوح مقاومت خودشان بسازند؛ ریپل بالای ۰.۱۸ دلار، لایت‌کوین بالای ۴۱ دلار و ایتریوم بالای ۱۴۵ دلار.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. هر دو نهاد ناظر فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا در حال حاضر تلاش می‌کنند که با ریختن پول ارزان در بازارهایشان آتش را خاموش کنند. اما آتشی که با آن می‌جنگند، به قدری قوی بود که به سرعت کنترل نشد. داده‌های اقتصاد آمریکا برای ماه مارس صدای همه را بریده است. اما این داده‌ها همه‌ی ماجرا نیستند. احتمالا داده‌های ماه آوریل که ظرف یک ماه آینده خواهیم دیدشان، غم‌انگیزتر باشند. به علاوه، ترازنامه‌ی فدرال رزرو هر روز در حال افزایش است و سیاست تسهیلش، جذابیت دلار به عنوان ارز بدون ریسک را کم می‌کند. این استدلال‌ها به تحلیل‌گران Nordea Markets اجازه می‌دهند بگویند که احتمال بازگشت EURUSD به ۱.۱۵۰۰، بیش از این است که به ۱.۰۰۰۰ برود.
  از سوی دیگر و حتی در منطقه‌ی یورو، اگر از مازاد حساب فعلی بگذریم، اوضاع آن‌چنان آرام پیش نمی‌رود. آلمان و کشورهای دیگر شمال اروپا اخیرا پیشنهاد ایتالیا، فرانسه، اسپانیا و شش کشور دیگر ناحیه‌ی یورو را برای تاسیس اوراق قرضه‌ی مشتکر کرونا رد کرده‌اند. این که بر اختلافات‌شان غلبه کنند یا خیر، در آینده‌ی بسیار نزدیک، هفتم آوریل یا سه‌شنبه مشخص می‌شود. در این روز جلسه‌ی Eurogroup برگزار خواهد شد که وزرای اقتصاد اتحادیه‌ی اروپا در آن شرکت خواهند کرد. در روز چهارشنبه ۸ آوریل هم جلسه بانک مرکزی اروپا درباره‌ی سیاست پولی برگزار خواهد شد. همچنین نتیجه‌ی اجلاس اوپک در روز ششم آوریل برگزار می‌شود و نتایج جلسه‌ی فدرال رزرو در روز ۸ آوریل هم می‌تواند در شکل‌گیری روندها موثر باشد.
  در کنار این‌ها، ۶۵ درصد از متخصصین که تحلیل‌های گرافیکی نمودار ۴ ساعته هم از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند، ۷۵ درصد از اسیلاتورها و ۹۰ درصد شاخص‌های روند انتظار دارند که روند نزولی ادامه پیدا کند و این جفت‌ارز، به کف‌های ۲۰-۲۳ مارس در ناحیه‌ی ۱.۰۶۵۰ برسد. خط حمایت بعدی در سطح ۱.۰۵۰۰ قرار دارد و هدف، کف ۱.۰۳۴۰ است که یکم ژانویه‌ی ۲۰۱۷ نمودا در آن بود.
  باید در نظر داشت زمانی که پیش‌بینی را از هفتگی به میان‌مدت تغییر می‌دهیم، شرایط به شدت تغییر می‌کند و در اینجا، ۶۵ درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند که این جفت‌ارز در انتهای آوریل و می بچرخد. ابتدا به ارتفاع ۱.۱۱۰۰ باز خواهد گشت و سپس به ۱.۱۲۴۰ می‌رود. در آخر هم به سطح ۱.۱۵۰۰ خواهد رسید. ضمنا ۴۵ درصد از متخصصین این را از نظر دو نگاه نداشته‌اند که این اتفاق، می‌تواند در آینده‌ای بسیار نزدیک بیافتد.

پیش‌بینی بازار برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۶ تا ۱۰ آوریل سال ۲۰۲۰1

 • GBP/USD. پس از تصمیم بسیار سخت خروج از اتحادیه‌ی اروپا، نهادهای ناظر بریتانیایی همه‌ی کارهای ممکن را انجام می‌دهند تا شرایط اقتصادی را پایدار کنند. ۲۰ درصد از تحلیل‌گران در برابر این پس‌زمینه قرار دارند و همراه با تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه، انتظار دارند که روند جانبی این جفت‌ارز در بازه‌ی ۱.۲۲۴۵-۱.۲۴۸۵ ادامه پیدا کند. ۵۰ درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند که این کانال بشکند و نمودار، به ناحیه‌ی ۱.۱۶۴۰-۱.۱۹۴۰ برسد. از آن طرف ۳۰ درصد باقی‌مانده به همراه گاوها سطوح مقاومت ۱.۲۴۷۵، ۱.۲۶۲۵ و ۱.۲۸۴۰ را نشان می‌دهند. در حالی که بیشتر شاخص‌های روند به رنگ قرمز کشیده شده‌اند، در میان اسیلاتورها آشوبی شدید وجود دارد. ۲۵ درصد از آن‌ها در نمودار روزانه سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد و برای نمودار چهار ساعته هم همین درصد، فروش بیش از حد را نشان می‌دهند.
 • USD/JPY. ۶۰ درصد از تحلیل‌گران از این جفت‌ارز انتظار دارند که مقاومت ۱۰۸.۷۰ بکشند و دلار، در سطح ۱۱۱.۶۵ تقویت شود. رشد بیشتر این جفت‌ارز علامت سوال است. چرا که بین ۲۰ تا ۲۵ مارس چندین تلاش نافرجام انجام شده است.
  در حال حاضر، حامیان خرس‌ها میان متخصصین در اقلیت هستند؛ ۴۰ درصد. نزدیک‌ترین هدف این است که به مرز پایینی کانال ۱۰۶.۹۰-۱۰۸.۷۰ بازگردند. اگر این مرز شکسته شوند، جفت‌ارز ابتدا تا حمایت ۱۰۵.۰۰ پایین خواهد آمد و سپس تا ۱۰۳.۱۵ میاید. بعد از آن هم به کف ۹ مارس در سطح ۱۰۱.۱۵ می‌رود. سخت می‌توان گفت که این جفت‌ارز چه مدت می‌تواند این فاصله را پوشش دهد. اما با در نظر گرفتن پروازهای اخیر ۷۰۰ نقطه‌ای در هفته، باید گفت که این اتفاق می‌تواند به سرعت بیافتد.
  آشوب میان شاخص‌ها هم مثل همانی است که در GBP/USD دیدیم. در نمودار چهار ساعته، ۷۰ درصد از شاخص‌های روند و ۷۵ درصد از اسیلاتورها به رنگ سبز کشیده شده‌اند. بقیه هم قرمز هستند. در نمودار روزانه، تصویر کاملا برعکس است. فعلا تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته شرایط متعادل‌کننده‌ای را پیشنهاد می‌دهند؛ ابتدا رشد تا ناحیه‌ی ۱۱۱.۰۰، سپس افت شدید تا حمایت ۱۰۸.۰۰ و بعد از آن، ۱۰۰ نقطه پایین‌تر.
 • ارزهای دیجیتال. تحلیل‌گر Messari کائو وانگ باور دارد که سلطه‌ی بیت‌کوین در بازار ارزهای دیجیتال، در انتهای این بحران می‌تواند از ۹۰ درصد بیشتر شود (در حال حاضر ۶۶ درصد است). چرا که سرمایه‌گذاران بزرگ ترجیح می‌دهند در دوره‌های افول بازار، با ارزهای دیجیتالی کار کنند که قدیمی‌تر از بقیه باشند و خودشان را ثابت کرده باشند. به علاوه، پلت‌فرم تحلیل Skew بنا بر تحقیقی که از دست‌اندرکاران معاملات اختیاری انجام داده، گفته است که جفت‌ارز BTC/USD نخواهد توانست قله‌ی تاریخی ۲۰ هزار دلار را در این سال بزند و احتمال این اتفاق، تنها ۴ درصد است. حتی برای قله‌ی ۱۰ هزار دلار هم تعداد بسیار اندکی از سفته‌بازان اختیار معامله حاضر به شرط بستن شدند.
  اما سرمایه‌گذاران هنوز امیدشان را بر پول‌هایی می‌گذارند که بانک‌های مرکزی کشورهای پیشرو، به دلیل بحران چاپ می‌کنند. به گفته‌ی چانگپنگ، مدیر ارشد اجرایی صرافی Binance «به زودی مقدار بسیار عجیبی از پول روی سیستم مالی ریخته می‌شود». سامسون مو، مدیر ارشد استراتژی در Blockstrea با او موافق است. از نظر او، تصمیم فدرال رزرو برای چاپ ۶ تریلیون و دویست میلیارد دلار، تبلیغاتی عالی برای بیت‌کوین است که دقیقا برای خنثی کردن چاپ بی‌رویه‌ی پول درست شده. منطقی است که با تزریق پول دستوری به رکود، سرمایه‌گذاران یک بار دیگر به بازار ارزهای دیجیتال روی بیاورند و قیمت‌های بیت‌کوین، به شدت بالا برود.
  داده‌های شرکت خدمات تحلیلی Glassnodeهم به نظر خوشبینانه می‌رسند. بر اساس این داده‌ها، تعداد کیف‌پول‌هایی که حداقل یک بیت‌کوین در خودشان دارند، به رکورد ۸۰۰ هزار عدد رسیده است. صرافی‌های Kraken، OKEx، Bitfinex، Paxful و Luno هم افزایش تعداد کاربران جدید را در پس‌زمینه‌ی ویروس کرونا گزارش داده‌اند. برای مثال به گفته‌ی Kraken، تعداد ثبت‌نام‌ها در پلت‌فرم آن‌ها ۸۳ درصد افزایش داشته است.
  برای اشاره به خوشبین‌ها هم می‌توانیم تحلیل‌گر نام‌آشنا، پیتر برندت را نام ببریم که باور دارد بیت‌کوین، اگر نتواند رشد پایداری را در برابر نزول بازار سنتی از خودش نشان دهد، می‌تواند «مشکلات بزرگی» داشته باشد.
  نتیجه این که برای پیش‌بینی بسیار بلند‌مدت‌مان، حتی آن‌هایی را هم که در ۲۰ هزار دلار خریده‌اند را دلگرم می‌کنیم. متخصصین Kraken می‌گویند قیمت بیت‌کوین می‌تواند در سال ۲۰۴۴ به ۳۵۰ هزار دلار برسد و به عنوان میراثی ۶۸ تریلیون دلاری، از نسل «فرزندآوران» به نسل جوان‌تر «دیجیتال» برسد. پس خانم‌ها و آقایان، بیت‌کوین کلا ضرر نیست!

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید