2020 مارس 28

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. پرواز این جفت‌ارز در هفته‌های اخیر را می‌توان به آکروجت تشبیه کرد: اول، ۳۶۰ نقطه دورخیز به صورت تقریبا عمودی، سپس پیک ۸۶۰ نقطه‌ای عمودی، و الآن هم جهش جدیدی با ۴۴۵ نقطه.
  چندین فاکتور سقوط شدید دلار را باعث شدند. فاکتور اصلی کارهایی است که فدرال رزرو انجام داده است؛ نرخ بهره را به ۰.۲۵ درصد کاهش داده، برنامه‌هایی برای پشتیبانی از اقتصاد ایالات متحده راه انداخته و میلیاردها دلار را به شهروندانش داده است. در نتیجه ترازنامه‌ی فدرال رزرو از رکورد ۴.۵ تریلیون دلار فراتر رفته است و بنا بر محاسبات اقتصاددانان، می‌تواند به ۶ تریلیون دلار هم برسد. در نتیجه بازار سهام ایالات متحده بالا رفت، شاخص S&P500 ۲۰ درصد اوج گرفت و نمودار EUR/USD را هم با خودش همراه کرد. سرمایه‌گذاران به قدم‌هایی که رهبران ایالات متحده برداشته‌بودند روی خوش نشان دادند و شروع به رویگرداندن از دلار به عنوان ارز بدون ریسک کردند تا به جایش، دارایی‌های جذاب‌تری را بخرند.
  تصمیم بانک مرکزی درباره‌ی ویروس کرونا هم به ارز اروپایی کمک کرد. پیش از این، بانک مرکزی اروپا نمی‌توانست تحت برنامه‌ی تسهیل کمی بیش از یک سوم بدهی عمومی را بخرد. اما حالا این بانک محدودیت را برداشته است. همین موضوع هم می‌تواند تاثیر مثبتی روی سود اوراق قرضه‌ی اروپایی داشته باشد و باعث رشد یورو شود.
  باید در نظر داشت که ۶۰ درصد از متخصصین انتظار داشتند این جفت‌ارز ظرف یک ماه به ناحیه‌ی ۱.۱۰۰۰ تا ۱.۱۲۴۰ بازگردد و ۷۵ درصد از آن‌ها، این انتظار را برای مدت یک فصل داشتند. اما تجربه نشان داده است که همه‌گیری جهانی ویروس کرونا کاتالیزور یا موتوری قدرتمند است که بارها، حرکت‌های بازار را سرعت داده است. این بار هم همین اتفاق افتاد. جفت‌ارز نه در یک فصل و نه در یک ماه، بلکه تنها در پنج روز به ناحیه‌ی مذکور رسید و در ۲۷ مارس، در سطح ۱.۱۱۴۰ بود.
 • GBP/USD. شاخص‌های اقتصاد کلان مانند شاخص فعالیت کسب و کار PMI نشان از انقباض اقتصاد بریتانیا دارند که بانک انگلستان برای حفاظت از آن، نرخ بهره را دوبار کاهش داده است و حجم خرید اوراق قرضه را در دو ماه گذشته ۲۰۰ میلیارد افزایش داده. با این حال رهبران این نهاد ناظر در آخرین نشست‌شان، به اتفاق رای دادند که کاهش این نرخ دیگر اتفاق نیافتد و در سطح ۰.۱ درصد باقی بماند. همچنین تصمیم گرفته شد تا حجم خرید اوراق قرضه بدون تغییر باقی بماند؛ در سطح ۶۴۵ میلیارد. این موضوع نشان می‌دهد که بانک انگلستان اقدامات انجام‌شده در این مرحله را کافی می‌داند.
  تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد بریتانیا بعد از این که نتایج اولین فصل ۲۰۲۰ را آموختیم شفاف‌تر می‌شود. تا اینجای کار، شرایط اینجا کمی بهتر از اتحادیه‌ی اروپا و ایالات متحده به نظر می‌رسد. در حال حاضر هم این که دولت بریتانیا می‌تواند بدون توافق با اتحادیه‌ی اروپا پول خودش را چاپ کند، بیشترین حمایت از پوند را دارد.
  پرش جفت‌ارز GBP/USD در هفته‌ی گذشته از رشد EUR/USD هم چشمگیرتر است. پوند بریتانیا بیش از ۸۳۰ نقطه را از دلار گرفت. به خاطر دارید که در روز ۲۰ مارس به کمترین مقادیر ۲۳۰ سال گذشته‌اش (!) رسیده بود و از ۷۰ تا ۸۰ درصد تحلیل‌گران انتظار داشتند که پوند با رسیدن به این کف، خواهد توانست در ماه‌های آوریل و می به ناحیه‌ی ۱.۲۷۲۵-۱.۳۰۲۵ برسد. تا اینجای کار، این پیش‌بینی تعدیل شده است. جفت‌ارز مورد بحث دوره‌ی معاملاتی پنج‌روزه را در راه ثبت هدف طی کرده است؛ در سطح ۱.۲۴۷۰.
 • USD/JPY. به نظر آخر مارس به نفع ارز ژاپن شده است. قیمت‌های ین همیشه به ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران، قیمت نفت و سود اوراق قرضه‌ی ایالات متحده بستگی داشتند.
  پیش‌بینی که اکثر متخصصین آن را پشتیبانی می‌کردند، اگر نگوییم ۱۰۰ درصد، ۹۹.۹ درصد درست بود. بر اساس این پیش‌بینی این جفت‌ارز باید به سمت جنوب می‌رفت و به ناحیه‌ی ۱۰۷.۰۰-۱۰۷.۷۰ می‌رسید. در واقعیت هم این اتفاق افتاد. گاوها پس از این که چندین تلاش کردند تا مقاومت ۱۱۱.۶۰ را بشکنند، از پا افتادند و خرس‌ها به سرعت جفت‌ارز را تا ۳۸۵ نقطه‌ای آن سطح پایین بردند. در این زمان، نمودار به ۱۰۷.۷۵ رسید؛ نزدیک به سطح ۱۰۷.۹۵ که هفته را با آن شروع کرده بود.
 • ارزهای دیجیتال. پیشنهاد ما در پیش‌بینی قبلی این بود که قیمت بیت‌کوین می‌تواند به عنوان شاخصی برای پیش‌بینی جفت‌ارزهای اصلی دلاری استفاده شود. ایده‌ی اصلی این بود که خلا بازار ارزهای دیجیتال در طول طوفان‌های مالی می‌تواند منادی تغییر روند یا اصلاح قدرتمند در جفت‌ارز EUR/USD باشد. بر اساس تئوری گفته‌شده، این که با این نوسان‌های عظیم بازار جفت‌ارز BTC/USD به آرامش و حالت صاف رسیده است، می‌تواند نشان از این داشته باشد که ارزش دلار به مقادیری بحرانی رسیده و سفته‌بازان بزرگ نمی‌دانند چه کنند؛ بیت‌کوین بفروشند و دارایی‌های دلاری‌شان را زیاد کنند یا این که ارزهای دستوری‌شان را به بیت‌کوین تبدیل کنند.
  البته که این تنها یک تئوری است و شرایط زیادی هم دارد، اما هفته‌ی گذشته تایید شد. نمودارها حرکتی صاف را در بازار ارزهای دیجیتال نشان دادند و اصلاحی شدید را از طرف EUR/USD پیش‌بینی کردند.
  قیمت بیت‌کوین در هفت روز گذشته کمتر از ۹ درصد، ریپل ۱۰ درصد، لایت‌کوین ۳ درصد و ایتریوم کمتر از ۱ درصد رشد کرد.
  ضمنا یکی از بنیانگذاران ایتریوم، ویتالیک بوترین اخیرا نقشه‌ی راهی برای توسعه‌ی ایتریوم در ۵ تا ۱۰ سال آینده ترسیم کرده است. به علاوه، او درخواست کرد که پل‌های توزیع‌شده بین ایتریوم و ارزهای دیگر ایجاد شود و صرافی توزیع‌شده‌ای «واقعی» (DEX) برای تبادیل بیت‌کوین و ایتریوم به وجود بیاید. اما با قضاوت برمبنای قیمت‌های ایتریوم، می‌توان گفت که ایده‌های او در قلب و کیف پول سرمایه‌گذاران رخنه نکرده است.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. این جفت‌ارز پس از برنده شدن ۵۰ درصد از ضررهای دو هفته‌ی گذشته، بالاخره به پیوت‌پوینت ناحیه‌ی ۱.۱۱۰۰ بازگشت که ماه‌هاست کنارش نوسان می‌کند. این نوسان‌ها، از ژوییه‌ی ۲۰۱۹ شروع شده‌اند. این اتفاق به ما می‌گویند که بازار نمی‌داند از ویروس کرونا و دولت‌های در جنگ با آن چه انتظاری داشته باشد.
  از سوی دیگر، می‌توان در تعداد مبتلایان ایالات متحده افزایشی بهمن‌طور را مشاهده کرد. مشخص هم نیست که ترامپ و کابینه‌اش قدرت و توانایی این که هم کنترل شرایط را برعهده بگیرند و هم وضعیت را بهبود دهند را دارند یا خیر. بخش اعظمی از پولی که فدرال رزرو به اقتصاد کشور تزریق می‌کند، برای حقوق بیکاری و پرداخت به افرادی صرف می‌شود که در قرنطینه هستند و نمی‌توانند پولی خرج کنند. در نتیجه، این پول‌ها در آینده‌ی نزدیک به بخش اصلی اقتصاد وارد نمی‌شوند. استیو منوچین هم امید را به بیرون افشاند و گفت که شرایط فعلی هنوز به حال بحران اقتصادی درنیامده است. اما رییس فدرال رزرو، جروم پاول همین الآن هم موافق است که اقتصاد آمریکا «می‌تواند به رکود بیافتد». در حال حاضر هم سکان همه‌چیز در دستان ویروس است. همچنین ممکن است که چند رکود روی هم جمع شوند و نقطه‌ای برسد که تبدیل به رکود عمیق شوند.
  از سوی دیگر، شرایط در اروپا از این بهتر نیست. بعضی از تحلیل‌گران نتایج اجلاس اتحادیه‌ی اروپا که در روز سه‌شنبه ۲۶ مارس برگزار شد را به سادگی، «وحشتناک» توصیف می‌کنند. نماینده‌های کشورها نتوانستند به اجماع نظر برسند، ایده‌ی «اوراق بهادار کرونا» اروپا خاک شده است (حداقل برای مدتی) و بانک مرکزی اروپا زمان بسیار سختی را برای پایدار نگه داشتن ناحیه‌ی یورو می‌گذراند. بعضی از متخصصین می‌گویند که این عدم اتحاد دولت‌های عضو اتحادیه‌ی اروپا، فرصت قوی‌تر کردن ارز این اتحادیه را به شدت کاهش می‌دهد.
  در این لحظه، تحلیل‌های گرافیکی به بالا اشاره می‌کنند، اکثر شاخص‌ها هم بالا را نشان می‌دهند و تنها ۱۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته و روزانه سیگنال فروش بیش از حد EUR/USD را به ما می‌دهند.
  اکثر (۶۰ درصد) از متخصصین هم آماده‌اند تا رشد این جفت‌ارز را مشاهده کنند. مابقی، می‌گویند جفت‌ارز نزول خواهد کرد. سطوح مقاومت (با در نظر گرفتن نوسان فعلی) در ۱.۱۲۴۰، ۱.۱۳۶۵ و ۱.۱۵۰۰ قرار دارند. سطوح حمایت هم ۱.۱۰۰۰، ۱.۰۸۵۰، ۱.۰۷۷۵ و ۱.۰۶۳۵ هستند. خب، دو هدفی که به نظر دست‌نیافتنی میایند (البته در حال حاضر همه‌چیز ممکن است): هدف گاوی ۱.۱۸۰۰ و هدف خرسی ۱.۰۵۵۰.
  در مورد انتشار شاخص‌های اقتصاد کلان، داد‌های بیکاری و بازار مصرف آلمان و اتحادیه‌ی اروپا به طور کل در روز دوشنبه ۳۰ مارس و سه‌شنبه ۳۱ مارس در دسترس خواهند بود. نیمه‌ی دوم هفته هم آواری از داده‌های بازار کار آمریکا را به ما می‌دهد. بیایید بگوییم که در تمام حالت‌ها، پیش‌بینی‌ها تنها ناامیدمان می‌کنند. به عنوان مثال انتظار می‌رود تعداد مشاغلی که در خارج از بخش کشاورزی ایالات متحده ساخته شده‌اند (NFP)، از ۲۷۳ هزار به منفی ۱۲۳ هزار کاهش پیدا کند.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۳۰ مارس تا ۳ آوریل ۲۰۲۰1

 • GBP/USD. اقتصاددان ارشد IHS Markit، کریس ویلیامسون، با ارزیابی کردن دورنمای اقتصاد بریتانیا تقریبا همان چیزی را تکرار کرده است که جروم پاول درباره‌ی آمریکا گفته. «احتمال این که رکودی در مقیاس بسیار بزرگ و در تاریخ مدرن اتفاق بیافتد، در حال زیاد شدن است». این پیشگویی ویلیامسون است. حتی خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا هم تاثیر منفی کرونا بر اقتصاد را نداشت.
  از این نظر علاوه بر پیش‌بینی‌های میان‌مدت، ۶۰ درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند که روند معکوس شود و فاز جدیدی از نزول پوند در هفته‌ی آینده شروع شود. اگر درباره‌ی تحلیل تکنیکال صحبت کنیم، باید بگوییم که تایم‌فریم چهار ساعته را رنگ سبز پر کرده است. اما ۲۰ درصد از اسیلاتورها همین الآن هم در ناحیه‌ی فروش بیش از حد هستند. سیگنال‌های اسیلاتورها و شاخص‌های روند در نمودار روزانه می‌تواند با عبارت چند جهته توصیف شود.
  تحلیل‌های گرافیکی هردو تایم‌فریم از پیش‌بینی خرسی حمایت می‌کنند، اما فرض‌شان بر این است که این جفت‌ارز پیش از این که با شدت پایین برود، در بازه‌ی ۱.۲۲۵۰-۱.۲۶۰۰ مدتی را خواهد ماند.
  خطوط مقاومت در ۱.۲۶۰۰، ۱.۲۷۵۰، ۱.۳۰۲۵ و ۱.۳۵۱۵ هستند. سطوح حمایت هم در ۱.۲۲۵۰، ۱.۲۲۰۰، ۱.۱۸۰۰ و ۱.۱۴۵۰ قرار دارند.
 • USD/JPY. این جفت‌ارز هفته‌ی گذشته را نزدیک به سطح قدرتمند حمایت/مقاومت ۱۰۸.۰۰ تمام کرد و بیشتر تحلیل‌گران (۶۰ درصد)، مانند مورد EUR/USD و GBP/USD انتظار دارند که روند معکوس شود و دلار هم متعاقبا، قوی شود. اگر این اتفاق بیافتد، جفت‌ارز شانس کمی خواهد داشت تا باز هم بر سطح ۱۱۱.۶۰-۱۱۲.۰۰ غلبه کند و ۱۰۰ نقطه بالاتر هم برود. نزدیک‌ترین خط مقاومت قوی در ناحیه‌ی ۱۰۹.۷۰-۱۱۰.۰۰ قرار دارد.
  ۴۰ درصد باقی‌مانده‌ی متخصصین که تحلیل‌های گرافیکی نمودار ۴ ساعته هم آن‌ها را پشتیبانی می‌کند، با خرس‌ها هستند. خط‌های حمایت در نواحی ۱۰۶.۷۰-۱۰۷.۲۵ و ۱۰۴.۷۰-۱۰۵.۰۰ هستند. اهداف بعدی هم در ۱۰۳.۰۰ و کف ۹ مارس در ناحیه‌ی ۱۰۱.۰۰ قرار دارند.
 • ارزهای دیجیتال. شاخص ترس و طمع در هفته‌ی گذشته تنها ۳ نقطه بالا رفت؛ از ۹ به ۱۲. این شاخص هنوز هم نشان از ترس شدید در بازار دارد. ضمنا تعداد درخواست‌های کلمه‌ی «بیت‌کوین» در موتورهای جستجوی Baidu و گوگل در ماه گذشته به شدت افزایش پیدا کرده است. بسیاری از کاربران، به خرید ارزهای دیجیتال علاقه نشان می‌دهند. تعداد درخواست‌ها در ماه گذشته و در Baidu ۱۳۸ درصد افزایش داشته است. روندهای گوگل هم نشان می‌دهند که این افزایش ۵۷ درصد بوده است.
  مثل همیشه، رشد ارز دیجیتال مرجع را تمام مرشدان ارزهای دیجیتال پیش‌بینی می‌کنند؛ مخصوصا حالا راه بسیار همواری از میان ویروس کرونا برایشان ساخته شده است. تحلیل‌گر شناخته شده جوزف یانگ اعتقاد دارد که بیت‌کوین بر کارهای انجام شده توسط فدرال رزرو برای شبیه‌سازی اقتصاد آمریکا تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. او می‌گوید «فدرال رزرو بدون محدودیت پول چاپ می‌کند و به بازارها می‌فرستد. این کار به نفع بیت‌کوین است. کاهش ارزش دلار در بلندمدت به نفع بیت‌کوین است. چشم‌اندازهای کوتاه‌مدت می‌تواند برای این ارز دیجیتال غم‌افزا باشد، اما دورنمای بلندمدت می‌تواند روشن باشد.»
  مایک نوگراتز، بنیانگذار گلکسی دیجیتال هم با یانگ موافق است. او مطمئن است بحران اقتصاد جهانی که ویروس کرونا راهش انداخته، زمانی برای پیروزی بیت‌کوین درست می‌کند. این میلیاردر می‌گوید «بیت‌کوین مدتی را نوسان خواهد کرد؛ اما رکود جهانی همان چیزی است که این ارز برایش ساخته شده. امسال باید سال بیت‌کوین باشد و همین اتفاق هم خواهد افتاد».
  فیلیپ سالتر، مدیر عامل جنسیس ماینینگ هم به گویندگان این حرف‌ها اضافه شده است. او قانع شده است که عمیق‌تر شدن بحران اقتصادی باعث خواهد شد فراگیری بیت‌کوین به عنوان ابزار پوشش ریسک سیستم بانکی بیشتر شود. او می‌گوید «اگر بتوان جلوی بحران اقتصادی را گرفت، تغییر چندانی در بیت‌کوین به وجود نخواهد آمد. اما اگر فروپاشی جدی باشد، تمایل به ارز دیجیتال اول بالا خواهد گرفت. هرچه شک و تردید‌ها درباره‌ی اقتصاد سنتی بیشتر شود، تمایل به بیت‌کوین بیشتر خواهد شد».
  نزدیک‌ترین پیش‌بینی برای تون ویس است. او مطمئن است که با قیمت‌های فعلی بیت‌کوین، احتمال این که نمودارش پایین‌تر از کف اخیر در ۳۸۰۰ دلار بیافتد بین ۲۰ تا ۲۵ درصد است. اگر ارز دیجیتال اول به سطح ۶۸۰۰ دلار برسد، احتمال پایین آمدتش به چنین سطحی هم کمتر می‌شود و به تنها ۱۵ درصد می‌رسد. ویس می‌گوید «اگر بیت‌کوین به بالای سطح ۶۸۰۰ دلار برسد، من ۸۵ درصد مطمئن می‌شوم که نمودار از آن پایین‌تر نمی‌رسد». در کل، ۵۵ درصد از متخصصین انتظار دارند که جفت‌ارز BTC/USD ظرف هفته‌ی آینده به ناحیه‌ی ۷۵۰۰-۸۰۰۰ دلار برسد. ۴۵ درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران هم از سوی دیگر، پیش‌بینی می‌کنند که این جفت‌ارز نزول خواهد کرد. از نظر آن‌ها، جفت‌ارز BTC/USD یک بار دیگر هم خط حمایت ۵۷۰۰ دلار را لمس خواهد کرد و اگر موفق شود، دوباره به ۵۰۰۰ دلار باز می‌گردد.­

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید