2020 مارس 14

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. خودش است! اقتصاد دنیا را دیگر دولت‌ها، بانک‌ها یا شرکت‌ها نمی‌چرخانند. در حال حاضر اقتصاد را تنها «شخصی» به نام کرونا می‌گرداند. شیوع ویروس کرونا باعث به وجود آمدن وحشت در بازارهای سهام، سقوط قیمت نفت، کاهش تولید و بسته شدن مرز کشورها شده است. بشر را ترس برداشته است و نمی‌داند برای هفته‌ی بعد، ماه بعد یا شش ماه بعد چه انتظاری داشته باشد. مدارس و دانشگاه‌ها، رستوران‌ها و کافه‌ها، پارک‌ها و استادیوم‌ها خالی هستند و به مردم توصیه شده است که کلا به خیابان نروند. غذا و دستمال توالت از قفسه‌ی سوپرمارکت‌ها ناپدید می‌شود. تمام رویدادهای بزرگ در حال لغو شدن هستند و در شبکه‌های اجتماعی، جکی رد و بدل می‌شود که می‌گوید کنفرانس مبارزه با کرونا، به دلیل ویروس کرونا لغو شده است. تصمیم ترامپ برای بستن مرزها و ممنوعیت ورود اروپایی‌ها، بازارها را دچار شوک کرده است. بازار آتی EuroSTOXX50 ۵.۵۷ درصد پایین آمده است و بازار آتی DAX30 ۴.۲۲ درصد افت داشته. شاخص‌های سهام ایالات متحده بزرگترین ضررها را در ۳۳ سال گذشته می‌دهند. شاخص‌های اصلی ژاپن، استرالیا، هند، هنگ‌کنگ، کره‌ی جنوبی و کشورهای دیگر به کف‌های چند ساله رسیده‌اند.
  احتمالا به خاطر دارید که در روز ۴ مارس، جلسه‌ی اضطراری فدرال رزرو باعث شد نرخ بهره از ۱.۷۵ به ۱.۲۵ برسد و اثرات این تصمیم، مثل بمب ترکید. جفت‌ارز EUR/USD هم در میانه‌ی این اخبار، بیش از ۶۴۰ نقطه پایین آمد و به خط ۱.۱۵۰۰ رسید.
  بانک مرکزی اروپا برخلاف همتای آمریکایی‌اش، نرخ بهره را در جلسه‌ی روز سه‌شنبه ۱۲ مارس بدون تغییر گذاشت. کریستین لگارد، رییس این بانک گفت که سیستم بانکداری ناحیه‌ی یورو پایدار است و نیازی به کاهش نرخ نیست. (همین الآن هم نرخ بهره‌ی اروپا -۰.۵ درصد است). اما بازار از سخنان لگارد مبنی بر این که بانک مرکزی نباید مشکل اسپردهای تنگ را حل کند، تاثیر بیشتری گرفت. سرمایه‌گذاران به یاد دارند که بحران بدهی در سال ۲۰۱۱ و با افزایش شدید نرخ‌ها شروع شد و هم سهام‌های اروپایی و هم ارز این اتحادیه، ناگهان پایین افتادند و کف خودشان را تنها در افق ۱.۱۰۵۵ پیدا کردند.
  اگر سال گذشته نرخ نوسان‌های هفتگی این جفت‌ارز به سختی به ۲۰۰ نقطه می‌رسید، امسال EUR/USD به سادگی و ظرف چند ساعت، این مقدار نوسان را پوشش داد. هفته‌ی گذشته، دلار در حداکثر نوسانش ۴۴۰ نقطه از یورو پس گرفت. سپس اصلاح اتفاق افتاد و این جفت‌ارز دوره‌ی پنج روزه را نزدیک ۱.۱۱۰۰ تمام کرد. از نظر ما این نتیجه نشان می‌دهد که بازارها به طور کامل گیج شده‌اند. چرا که این جفت‌ارز یک بار دیگر به نقطه‌ی پیوت‌پوینت بازگشت؛ جایی که از می سال ۲۰۱۹ در کنارش حرکت می‌کند.
  پیش‌بینی یک هفته‌ی پیش‌مان می‌گفت ۴۰ درصد از تحلیل‌گران نظرشان را بر رسیدن این جفت‌ارز به ناحیه‌ی ۱.۱۴۵۰-۱.۱۵۰۰ گذاشته‌اند. این اتفاق در روز دوشنبه ۹ مارس افتاد. بیشتر متخصصین (۶۰ درصد)، بر بازگشت این جفت‌ارز به بازه‌ی ۱.۱۰۰۰-۱.۱۱۰۰ نظر داشتند. بالاخره هم همین اتفاق افتاد. بنابراین ۱۰۰ درصد آن‌ها راست می‌گفتند. آیا در این اتفاقات تناقضی وجود دارد؟ نه؛ این فقط تصمیم ویروس کرونا بود.
 • GBP/USD. وزن پوند را دو عامل اصلی تعیین می‌کند. اولین عامل، گیجی موجود در بازار نفت و پایین آمدن قیمت‌های این حامل انرژی است؛ قیمت‌هایی که با ارزش پوند بریتانیا همبستگی شدید دارند. عامل دوم، نیروهای منفی بازار بدهی هستند. سود اوراق ده ساله در بریتانیا نسبت به مشابه‌های آمریکایی و آلمانی‌اش در حال کاهش است. اما اگر سود اوراق قرضه تنها پایین میاید، قیمت پوند مثل بهمنی می‌ماند که در پرتگاه قرار گرفته باشد. ۹۰۰ نقطه کاهش ظرف ۵ روز را چه چیز دیگری می‌توان نامید؟
  در نتیجه قیمت‌ها به مقادیر ده روز اول اکتبر ۲۰۱۹ رسیدند و دوره‌ی معاملاتی را جایی تمام کردند که یک هفته قبل، گاوها حتی در کابوس‌هایشان هم تصورش را نمی‌کردند؛ نزدیک به ۱.۲۲۸۰.
 • USD/JPY. دلار از بعد از ظهر روز دوشنبه ۹ مارس، در برابر یورو، پوند و ین بالا می‌رود. سرمایه‌گذاران هم در حال خلاص شدن از شر طلا هستند که این جفت‌ارز، با آن همبستگی منفی دارد. در نتیجه این جفت‌ارز که در روز دوشنبه از حمایت ۱۰۱.۱۷ رانده شده بود، در روز جمعه ۱۳ مارس همان‌جایی بود که جمعه ۶ مارس را در آن گذرانده بود؛ سطح ۱۰۸.۰۰. از نظر تحلیل‌های گرافیکی، اتفاق عجیبی در اینجا نیافتاده است. تنها چیز که توی چشم می‌زند، زمان و شدت نوسان‌هاست. ابتدا ۷۰۰ نقطه در ۵.۵ روز، سپس همان میزان در ۴.۵ روز. چه می‌توان کرد؛ فعلا واقعیت همین است.
 • ارزهای دیجیتال. رومی‌ها باستان می‌گفتند «Cui prodest»؟ معنای این عبارت این است که «ببین چه کسی نفع می‌برد». تمام مرشدان، میلیونرها و عمده صاحبان دیگر ارزهای دیجیتال از این اتفاق سود می‌بردند. بالاخره همین‌ها بودند که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران را قانع می‌کردند بیت‌کوین و ارزهای دیگر دیجیتال، در آینده‌ی نزدیک به ارتفاع‌های بسیار بلندی خواهد رسید. آن‌ها فریاد می‌زدند «بیت‌کوین ابزاری قدرتمند شده است تا ریسک ارزهای مختلف را پوشش دهیم و به زودی، جای دلار را می‌گیرد» و همه را مجبور می‌کردند تا بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال دیگر بخرند. خودشان هم به همین دلیل پولدارتر و پولدارتر می‌شدند. خب که چه؟
  ما وقتی بحث به حرف‌های این «روحانی‌ها» می‌رسید، مکررا هشدار می‌دادیم که قبل از سرمایه‌گذاری باید شرایط را به دقت بررسی کرد و شاید، به جای خرید، پوزیشن فروش باز کرد. همچنین می‌گفتیم که بیت‌کوین به همان سرعتی که می‌تواند بالا برود، می‌تواند پایین بیاید. هفته‌ی گذشته همین اتفاق افتاد.
  اگر حرف خوش‌بین‌های بیت‌کوین را باور می‌کردید، تصور می‌کردید که در زمان فروپاشی بازار سهام، بازار ارز و شکسته شدن پیوندهای اقتصادی طناب نجات‌تان این ارز است. در این لحظه می‌بینیم که تمام این بلاها در حال نازل شدن است. اما به جای این که بیت‌کوین سرمایه‌گذارانش را به عرش ببرد و به دلار پولدارشان کند، سریع‌تر از هر زمانی در حال غرق شدن است.
  ظرف ۱۲ تا ۱۳ مارس، ارز دیجیتال اصلی ۵۸ درصد از قیمتش را از دست داد و از ۱۰۳۴۰ به ۴۳۰۰ رسید. در بعضی صرافی‌ها کاهش قیمت از این هم بیشتر بود؛ تا ۳۸۱۵ دلار یا به عبارتی ۶۳ درصد.
  بیت‌کوین تنها در یک روز نزدیک به نیمی از ارزشش را از دست داد؛ از ۱۲ تا ۱۳ مارس. تمام بازار ارز دیجیتال هم به همراهش پایین کشیده شدند که ایتریوم، لایت‌کوین و ریپل جزوشان بودند. شرایط در بعد از ظهر روز جمعه ۱۳ مارس به نوعی پایدار شد و جفت‌ارز BTC/USD به سطح ۵۶۰۰ دلار رسید. شاخص ترس و طمع تنها ۱۰ نقطه از ۱۰۰ درصد فاصله دارد که نشان می‌دهد بازار نه‌تنها ترسیده است؛ بلکه وحشت‌زده شده.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. دست و پا زدن دولت‌ها و نهادهای ناظر برای اقتصاد کشورهایشان ادامه دارد. بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را کاهش نداد. اما افزایش ۶۰ درصدی برنامه‌ی تسهیل کمی را اعلام کرد که در سال ۲۰۱۹، ۱۲۰ میلیارد یورو بوده است. فدرال رزرو هم به نوبه‌ی خودش بازار را پر از پول ارزان کرده است. چرا که ترامپ می‌خواهد برای بار دوم انتخاب شود و بر این بانک مرکزی فشار وارد می‌کند. ایالات متحده از هفته‌ی گذشته، برنامه‌ی وام‌دهی کوتاه‌مدتی را راه‌اندازی کرده است که به موجب آن فدرل رزرو، آماده است تا هر هفته ۱.۴۲ تریلیون دلار به بانک‌ها وام دهد. در تاریخ ایالات متحده، هرگز چنین اتفاقی نیافتاده است. این هفته، بانک‌ها اولین قسط را با نرخ ۰.۲۵۵ درصد سالانه دریافت کردند. معنای این اتفاق این است که به احتمال بسیار زیاد، نرخ دلار در جلسه‌ی هفته‌ی بعد فدرال رزرو حداقل ۰.۵ درصد کاهش خواهد داشت.
  تعادل نیروها به نفع دلار نیست. اما حاشیه‌ی اندکی (۵۵ درصد) از متخصصین هنوز هم به نفع خرس‌ها هستند و ۸۵ درصد از اسیلاتورها و شاخص‌های روند نمودار ۴ ساعته آن‌ها را تایید می‌کنند. چهل و پنج درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران باور دارند که دلار هنوز می‌تواند موقعیت خودش را از دست بدهد و این جفت‌ارز، بار دیگر به سمت بالا خواهد رفت. ۱۵ درصد از اسیلاتورها در نمودار چهار ساعته هم می‌گویند این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد.
  تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته کاهش شدید این جفت‌ارز تا سطح ۱.۰۹۵۰ را نشان می‌دهد که بعد از آن، نمودار ابتدا تا سطح ۱.۱۱۰۰ و سپس، ۱۰۰ نقطه بالاتر از آن خواهد رفت.
  اما با توجه به وحشتی که از کرونا وجود دارد، تلاطم شدید بازارهای سهام و ارز و همچنین، کاهش شدید قیمت نفت، هر پیش‌بینی‌ای می‌تواند ظرف یک ثانیه پودر شود. آشوبی که شاخص‌های نمودار روزانه را شکل می‌دهد، تاییدی بر این حرف است.
  نواحی اصلی حمایت در ۱.۱۰۶۵، ۱.۱۰۰۰، ۱.۰۸۵۰ و کف فوریه در ۱.۰۷۵۰ هستند. نواحی مقاومت هم در ۱.۱۱۷۵، ۱.۱۲۴۰، ۱.۱۳۵۰ و ۱.۱۵۰۰ هستند.
 • GBP/USD. مشخصا، تمامی شاخص‌های روند در انتهای دوره‌ی معاملاتی هفتگی به سمت پایین می‌روند. اما شرایط در میان اسیلاتورها کمی متفاوت است. بیست درصد از آن‌ها در نمودار چهار ساعته و ۱۵ درصدشان در نمودار روزانه همین الآن هم در ناحیه‌ی فروش بیش از حد هستند. این اوضاع نشان‌دهنده‌ی مقاومت‌شان در برابر اصلاح یا بازگشت روند رو به بالا است. تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم این پیش‌بینی را تایید می‌کنند. برداشت آن‌ها می‌گوید این جفت‌ارز می‌تواند به کف‌های اکتبر ۲۰۱۹ در ۱.۲۲۰۰ نزدیک شود و سپس بچرخد و به سمت بالا بازگردد؛ ابتدا تا مقاومت ۱.۲۴۲۵ و سپس، به ارتفاع ۱.۲۵۶۵. ضمنا با در نظر گرفتن دامنه‌ی نوسان‌ها در هفته‌های اخیر، کشیدن دو سطح مقاومت دیگر در ۱.۲۰۶۵ و ۱.۱۹۶۰ و دو سطح حمایت دیگر، در ۱.۲۷۲۵ و ۱.۲۸۷۰ منطقی می‌نماید. اما احتمالا، این قیمت محدودیت نخواهد داشت.
  نظرات متخصصین برای هفته‌ی آتی را نمی‌شود جمع‌بندی کرد. اما برای ۱-۲ ماه بعد، تعداد آن‌هایی که از رشد این جفت‌ارز پشتیبانی می‌کنند ۷۵ درصد می‌شود. هدف، این است که نمودار تا سطح ۱.۲۹۰۰-۱.۳۱۰۰ بالا برود.
 • USD/JPY. در پیش‌بینی میان‌مدت GBP/USD، بیشتر تحلیل‌گران می‌گفتند پوند رشد خواهد کرد و دلار، نزول. اما شرایط برای ین برعکس است. در اینجا ۶۰-۷۰ درصد از متخصصین باور دارند که در ۱-۲ ماه آینده ین ژاپن موقعیتش را از دست می‌دهد، مثل چاقویی که کره را می‌برد از ۱۰۸.۳۰-۱۰۹.۷۵ عبور می‌کند و به ۱۱.۰۰-۱۱۲.۴۰ می‌رسد. هدف بعدی برای گاوها ۲۰۰ نقطه بالاتر است.
  در نظر داشته باشید که در هفته‌ی پیش رو، علاوه بر تصمیم فدرال رزرو برای نرخ بهره‌ی دلار، بانک ژاپن هم در ۱۹ مارس و بانک خلق چین هم در ۲۰ مارس تصمیم مشابهی خواهند گرفت. هردوی این نهادهای ناظر اعلام کرده‌اند که در کشورهای خودشان می‌خواهند مداخله داشته باشند تا از بانک‌های تجاری و شرکت‌ها حمایت کنند. نوسان‌های یوآن چین بازار را غافلگیر نکرد. اما کاهش نرخ ین برای سرمایه‌گذاران بسیار غافلگیرکننده خواهد بود.
  اگر زمانی که نرخ دلار کاهش پیدا کرد، نرخ ین هم در همان مقدار منفی -۰.۱ یماند، ممکن است ترازوها به نفع ارز ژاپن کج بشوند، جفت‌ارز USD/JPY دوباره پایین بیاید و حمایت‌های ۱۰۵.۹۰، ۱۰۴.۵۰ و ۱۰۳.۱۵ را یکی بعد از دیگری بشکند. هدف خرس‌ها این است که حداقل به کف هفته‌ی گذشته بازگردند و تلاش کنند تا سطح ۱۰۱.۰۰ را لمس کنند.
  البته مشخص است که باید سود فعلی اوراق ده ساله‌ی خزانه‌داری ایالات متحده و قیمت نفت زیر نظر باشد. این دو شاخص، قیمت ین ژاپن را تعیین می‌کنند.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال ۱۶ تا ۲۰ مارس سال ۲۰۱۹1

 • ارزهای دیجیتال. «این چی بود؟» - بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران از خودشان این سوال را می‌پرسند و به اتفاقات هفته‌ی گذشته نگاه می‌کنند. آیا شروعی برای یک پایان بود؟ یا بازی سفته‌بازان بزرگ که بعد از آن، بیت‌کوین تمام ضررهایش را جبران می‌کند؟ یا این که شاید، مردم فقط کاملا به آینده‌ی روشن ارزهای دیجیتال باور ندارند و در شرایط بحرانی شیوع کرونا، می‌خواهند از شر دارایی‌های مجازی خلاص شوند و آن‌ها را با دلارِ محسوس و امتحان‌پس‌داده عوض می‌کنند.
  پیش‌بینی‌های متخصصینی که در این لحظه مورد بررسی قرار گرفته‌اند، معتدل و محتاط است. شصت و پنج درصد از آن‌ها می‌گویند بیت‌کوین در هفته‌ی پیش رو می‌تواند به ۶ هزار یا ۶۵۰۰ دلار برسد. ۴۵ درصد باقی‌مانده آن را حول و حوض ۵۰۰۰ دلار می‌بینند.
  اما شرایط گاوها از این بدتر است. تنها ۲۰ درصد از متخصصین باور دارند که بیت‌کوین می‌تواند تا انتهای مارس بالای ۷۰۰۰ دلار جای پای محکمی بسازد و ۲۰ درصد از آن‌ها هم پیش‌بینی می‌کنند که تا ناحیه‌ی ۳۰۰۰-۳۵۰۰ دلار پایین خواهد آمد. ۶۰ درصد باقی‌مانده کلا برای این که پیش‌بینی ارائه دهند عجله‌ای ندارند.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است.  معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید