2020 مارس 7

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. به نظر می‌رسد دیگر می‌توانید شاخص‌های کلان اقتصادی را ندید بگیرید. این شاخص‌ها پیش از این نه تنها روی قیمت‌ها تاثیر می‌گذاشتند، بلکه می‌توانستند روند را ۱۸۰ درجه برگردانند. چند هفته‌ای است که شرایط بازارها کاملا در دست ویروس کرونا قرار گرفته است. این ویروس دیگر نه فقط روی سلامتی مردم، بلکه روی کارهای دولت‌ها و بانک‌های مرکزی هم تاثیر می‌گذارد.
  نهادهای ناظر جهانی نرخ بهره‌شان را تا حد بسیار زیادی پایین میاورند. تعجب‌برانگیزترین اتفاق، تصمیم فدرال رزرو بود. در جلسه‌ی اضطراری‌ای که برای اولین بار بعد از رکود ۲۰۰۸ برگزار می‌شد، تصمیم گرفته شد تا نرخ بهره‌ از ۱.۷۵ درصد به ۱.۲۵ درصد کاهش پیدا کند. این تصمیم نتیجه‌ی کنفرانس تلفنی وزیرای اقتصاد و روسای بانک مرکزی دولت‌های G7 بود.این جلسه درباره‌ی سیاست‌های پولی مناسب در برابر ویروس کرونا برگزار شد.
  وقتی از جنگ بازگردید، دیگر به همان جنگ تعلق خواهید داشت. در جنگ با کرونا، به نظر نمی‌رسد که خط مقدمش فعلا روی آرامش را ببیند. شدت نوسانات جفت‌ارزها، تمام استراتژی‌های معاملاتی مربوط به سال آرام ۲۰۱۹ را خرد کرد. شاخص DXY در هفته‌ی گذشته ۱.۷ درصد از دست داد. این در حالی است که دو هفته‌ پیش، در سقف سه‌ساله‌اش قرار داشت.
  از اول ژانویه تا ۲۰ فوریه ۲۰۲۰، دلار در برابر یورو ۴۶۰ نقطه بالا رفت که به نوبه‌ی خود حرکتی چشمگیر به حساب میاید. اما بالا و پایین زیاد داشت. جفت‌ارز EUR/USD تنها ظرف ۲ هفته اخیر بیش از ۵۶۰ نقطه بالا رفته است. تمام این جهش‌ها، چه به سمت بالا و چه به سمت پایین، بدون هیچ اصلاح جدی‌ای صورت گرفت تا ابتدا گاوها و سپس، خرس‌ها ضربه بخورند. ارتفاع تنها یک «کندل» در روز جمعه ۶ مارس، بیش از ۱۴۰ نقطه بود.
  باید در نظر داشت که به طور کل، پیش‌بینی‌هایی که هفته‌ی پیش ۶۰ درصد از متخصصین ارائه‌شان دادند و ۷۰ درصد از اندیکاتورها هم تاییدشان می‌کردند، درست بودند. ارتفاع سال نو در ۱.۱۲۴۰، هدفی نامیده شد که این جفت‌ارز باید می‌زد. اما در روز آخر دوره‌ی معاملاتی، خبر فروکش کردن ۱۸ درصدی قیمت اوراق ده ساله‌ی ایالات متحده بیرون آمد تا این جفت‌ارز، بر مقاومتش غلبه کند و به ارتفاع ۱.۱۳۵۵ بگذرد و دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در ۱.۱۳۰۰ تمام کند.
 • GBP/USD. واقعیت این است که مهم نیست در دنیا و بریتانیا چه اتفاقی بیافتد؛ در هر صورت GBP/USD برای ماه پنجم متوالی به ناحیه‌ی حمایت/مقاومت شاخص ۱.۳۰۰۰ باز می‌گردد. هفته‌ی گذشته هم همین اتفاق افتاد. جفت‌ارز بعد از این که کف ناحیه‌ای ۱.۲۷۳۵ را پیدا کرد، حدود ۳۰۰ نقطه بالا رفت و هفته را در ۱.۳۰۳۰ تمام کرد. پیش‌بینی ۶۵ درصد از متخصصین هم دقیقا همین بود؛ این که نمودار به ناحیه‌ی ۱.۳۰۰۰-۱.۳۰۷۰ باز خواهد گشت.
 • USD/JPY. پرواز از دلار و تقاضای زیاد برای ارزهای پوشش‌دهنده‌ی ریسک، به ین اجازه داد تا رشد فوق‌العاده‌ی دو هفته‌ای را به میزان ۷۲۰ نقطه یا ۶.۴ درصد داشته باشد. اما پیش‌بینی تحلیل‌گران از این هم برجسته‌تر بود. انتظار آن‌ها که کروناویروس جفت‌ارز مورد بحث را به سمت پایین ببرد تا حمایت‌های ۱۰۷.۵۰، ۱۰۶.۶۵ و ۱۰۵.۶۵ یکی بعد از دیگری شکسته شوند و نمودار، به کف آگوست ۲۰۱۹ در ناحیه‌ی ۱۰۴.۴۵ برسد. حمایت‌ها شکسته شدند؛ اما این جفت‌ارز نتوانست به هدفش برسد. کف ناحیه‌ای در روز جمعه ششم مارس، در ۱۰۴.۹۸ به دست آمد. آخرین قیمت هم ۱۰۵.۳۵ بود.
 • ارزهای دیجیتال. ما در پیش‌بینی هفته‌ی گذشته تردید کردیم که بیت‌کوین، آن‌طور که مرشدان ارزهای دیجیتال تلاش دارند به همه بقبولانند، مثل یورو یا حتی ین دارایی پوشش‌دهنده‌ی ریسک به حساب بیاید. مشخص شد که ما در این شک و تردید تنها نبودیم. مایکل نووگراتز، بانکدار پیشین وال‌استریت، میلیاردر و یکی از طرفداران بیت‌کوین، شگفت‌زده شده بود که می‌دید برای اولین بار در یک دهه‌ی گذشته، شاخص‌های سهام و دلار با هم پایین میایند. وی در توییتر نوشت:  «چگونه می‌شود که بیت‌کوین دیگر جزو دارایی‌های پوشش‌دهنده‌ی ریسک نباشد و ریسکی به حساب بیاید؟ دردآور است!» از نظر او، کسانی که در بازار سهام ضرر کرده‌اند شروع به فروش استقراضی بیت‌کوین کرده‌اند تا جبران کنند. همین هم باعث شد تا قیمت بیت‌کوین پایین بیاید.
  البته از حق نگذریم. این را هم باید گفت که ارز دیجیتال مرجع هفته‌ی گذشته تلاش کرد تا مقبولیتش را بازپس بگیرد. اما موفق نشد. ظرف دو هفته ۲۰۰۰ دلار از قیمتش از دست رفته بود؛ اما تنها ۷۳۰ دلار را پس گرفت. این موفقیت در پس‌زمینه‌ی رشد شدید یورو و ین، نسبتا کم به نظر می‌رسد. به همین دلیل، احتمالا این که درباره‌ی «امنیت داشتن» بیت‌کوین صحبت کنیم، خیلی زود باشد.
  ارزهای جایگزین دیگر هم مثل همیشه دنباله‌روی بیت‌کوین بودند. سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال در هفته‌ی گذشته تقریبا بدون تغییر باقی ماند؛ ۲۵۶ میلیارد دلار. شاخص ترس و طمع بیت‌کوین هم تقریبا سر جایش منجمد شده است. این شاخص، از ۴۰ به ۳۹ رفت؛ تغییری که ارزش صحبت کردن را ندارد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. تمامی شاخص‌های روند در نمودار چهار ساعته و روزانه به رنگ سبز بودند. اما ۲۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار روزانه مشخص کرده‌اند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد. این اتفاق، نشانه‌ی مهمی از معکوس شدن روند یا اصلاحی جدی است. تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته هم نشان از نزول دارند. (البته می‌توان گفت ویروس کرونا به واگرایی‌ها، RSI، MACD و شاخص‌های دیگر کوچکترین اهمیتی نمی‌دهد).
  تحلیل‌های بنیادی، در این لحظه مبهم هستند. از سوی دیگر، احتمال این که نرخ بهره‌ی فدرال رزرو در جلسه‌ی ۱۸ مارس باز هم کاهش پیدا کند، نزدیک به ۱۰۰ درصد است. به علاوه، این کاهش نرخ می‌تواند تبدیل کاهش‌های دیگری به همراه داشته باشد که تا انتهای فصل دوم سال، نرخ را به ۰.۵ درصد یا حتی کمتر از آن کاهش دهند. ترامپ تقاضای کاهش نرخ تا ۰ درصد، فراهم کردن نقدینگی بیشتر برای بانک‌های خصوصی و تسهیل سیاست پولی تا حد ممکن را دارد.
  ماهش نرخ بهره به ضرر دلار عمل می‌کند. سپس یک بار دیگر، سود اوراق ده ساله‌ی آمریکا می‌تواند کاهش پیدا کند. اما از سوی دیگر، شرایط اروپا از این هم بدتر است. اول این که اقتصاد اروپا، ارتباط بسیار نزدیک‌تری با اقتصاد چین دارد. دوم هم این که فدرال رزرو فضا برای بازی با نرخ بهره را دارد؛ اما برای اروپا دیگر جایی باقی نمانده است. نرخ سپرده برای بانک‌های تجاری حوزه‌ی یورو همین الآن هم در ناحیه‌ی قرمز و -۰.۵ است.
  هفته‌ی گذشته یکی از اعضای بانک مرکزی اروپا اذعان کرد که احتمالا، نرخ‌های منفی باز هم کاهش پیدا خواهند کرد. اما این که ابرنهاد ناظر اروپایی تصمیم بگیرد تا چنین تصمیمی را بگیرد، در جلسه‌ی روز پنجشنبه ۱۲ مارس مشخص می‌شود.
  بیشتر تحلیل‌گران می‌گویند با درست شدن اوضاع ویروس کرونا، شرایط بازارهای مالی هم پایدار خواهد شد و جفت‌ارز EUR/USD به بازه‌ی ۱.۱۰۰۰-۱.۱۱۰۰ باز خواهد گشت. ۶۰ درصد از متخصصین در پیش‌بینی هفتگی‌، ۷۰ درصد ماهانه و ۸۰ درصد در میان‌مدت همین نظر را داشته‌اند. نزدیک‌ترین سطح‌های حمایت مستحکن در ۱.۱۲۴۰ و ۱.۱۱۷۵ قرار دارند.
  چهل درصد از تحلیل‌گران می‌گویند دلار در هفته‌ی پیش رو به نزولش ادامه خواهد داد و این جفت‌ارز، به ناحیه‌ی ۱.۱۴۵۰-۱.۱۵۰۰ می‌رسد.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال نهم تا سیزدهم مارس سال ۲۰۱۹1

 • GBP/USD. این جفت‌ارز باز هم به ناحیه‌ی پیوت‌پوینت میان‌مدت ناحیه‌ی ۱.۳۰۰۰ بازگشته است. تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته پیش‌بینی می‌کند نمودار چند روز آینده را، در کانال جانبی بین ۱.۲۸۶۰ و ۱.۳۰۷۰ حرکت خواهد کرد. اما طبیعتا در نمودار روزانه، نرخ نوسان‌های هفتگی بیشتر است: ۱.۲۷۶۰-۱.۳۱۷۰. اما در هر دو مورد، این جفت‌ارز بالاخره به افق ۱.۳۰۰۰ باز خواهد گشت.
  نود و پنج درصد از شاخص‌های روند و ۷۵ درصد از اسیلاتورها در هر دو تایم‌فریم نظر به سمت بالا دارند. اما ۲۵ درصد از اسیلاتورها همین الآن هم در ناحیه‌ی فروش بیش از حد هستند.
  در پیش‌بینی متخصصین برای هفته‌ی آینده، نمی‌توان طرف کسی را گرفت. یک سوم از آن‌ها می‌گویند صعود، یک سوم می‌گویند نزول و یک سوم می‌گویند روند جانبی. اما اگر افق دید پیش‌بینی‌مان ماهانه باشد، کفه‌ی ترازو‌ها به سمت پوند سنگین‌تر می‌شود. شصت درصد از تحلیل‌گران باور دارند که این جفت‌ارز تا انتهای مارس می‌تواند به ۱.۱۴۰۰-۱.۱۵۰۰ برسد.­ 
 • USD/JPY. بارها گفته شده که ترس از کرونا، سرمایه‌گذاران را مجبور می‌کند پول‌هایشان را به سمت دارایی‌های ایمن جاری کنند. در اینجا باید به شاخص ترس VIX توجه داشت؛ شاخصی که می‌توان با آن، انتظار بازار از نوسان را اندازه گرفت. اکثر افراد قبول دارند اگر VIX به ۴۰ درصد برسد و بالاتر از آن برود، بازار سهام شروع به وحشت خواهد کرد. در پانزده روز گذشته، این شاخص از ۱۵ درصد به حدود ۴۷ درصد رسیده است. مشخصا، برنده‌
  ی هر اتفاق ناگواری که برای دلار بیافتد، ین خواهد بود. «کشور ینِ تابان»، چیزی است که اکثر سرمایه‌گذاران ژاپن را با آن می‌شناسند.ترس‌های بازار در ابزارهای تحلیل تکنیکال هم خودشان را نشان می‌دهند. صد در صد از شاخص‌های روند و ۸۵ درصد از اسیلاتورها در حال حاضر به رنگ قرمز هستند.
  ۱۵ درصد باقی‌مانده‌ی اسیلاتورها این سیگنال را می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد. در کنار آن‌ها، اکثریت متخصصین که تحلیل‌های گرافیکی هم آن‌ها را پشتیبانی می‌کنند، انتظار دارند تا این جفت‌ارز به سمت بالا بازگردد. مشخص است که صعودی شدن روند، مستقیما به پیروزی در برابر ویروس کرونا بستگی دارد. بنابراین پیش‌بینی هفته‌ی پیش رو بسیار محطاطانه است. تنها ۵۵ درصد تحلیل‌گران می‌گویند این جفت‌ارز رشد می‌کند. اما در پیش‌بینی میان‌مدت، اوضاع دلار بهتر به نظر می‌رسد. ۸۰ درصد از متخصصین انتظار دارند که نسبت به ین رشد کند. نزدیک‌ترین مقاومت ۱۰۷.۷۰ و هدف، بازگشت به ۱۰۸.۲۵-۱۰۹.۶۵ است.
  ناحیه‌ی مقاومت ۱۰۴.۴۵-۱۰۵.۰۰ است. قیمت در قله‌ی تشدید ریسک‌های تجاری، در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ ثابت باقی ماند. اگر این جفت‌ارز بتواند حمایتش را بشکند، راه برایش باز خواهد شد و به سمت کف‌های ۲۰۱۶ در ناحیه‌ی ۹۹.۰۰-۱۰۱.۰۰ خواهد رفت.
 • ارزهای دیجیتال. باید در نظر داشت که به طور کل، اخبار به نفع بیت‌کوین هستند. به عنوان مثال دفتر فدرال آلمان برای نظارت مالی (BaFin)، برای اولین بار ارز دیجیتال اصلی را به عنوان ابزاری مالی شناخته است. بیمه‌ی لویدز لندن، بزرگترین کارگزار بیمه به همراه استارت‌آپ Coincover، راهکار جدیدی را برای بیمه کردن ارزهای دیجیتال در کیف پول‌های «هات» (hot) ارائه کرده است. به گفته‌ی آن‌ها از ابتدای سال، بازار ارزهای دیجیتال شروع به گرم کردن کرده است. به همین دلیل هم می‌توانیم انتظار «موج جدیدی» از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران را داشته باشیم. استخراج‌کننده‌های هم میدان را خالی نکرده‌اند. هش‌ریتِ شبکه‌ی بیت‌کوین، هفته‌ی گذشته رکوردی تاریخی برجای گذاشت و به ۱۳۶ اگزاهش بر ثانیه رسید.
  تمام این‌ها بر پیش‌بینی‌های تحلیل‌گران تاثیر می‌گذارد؛ کسانی که خوش‌بینی هم بین‌شان اوج می‌گیرد. شصت و پنج درصد از آن‌ها انتظار دارند که جفت‌ارز BTC/USD در آینده‌ی نزدیک تا ناحیه‌ی ۹۵۰۰-۱۰۰۰۰ بالا برود. تنها ۲۵ درصد از آن‌ها انتظار دارند که این جفت‌ارز به افق ۸۲۵۰ دلار برود.

 

NordFX Analytical Group

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است.  معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید