2020 فوریه 29

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. چند هفته‌ای می‌شود که شرایط بازارهای مالی کاملا در کنترل ویروس کرونا است. در حالی که بسیاری از معامله‌گران از نوسان کم جفت‌ارز EUR/USD در سال ۲۰۱۹ شکایت می‌کردند، شرایط در سال ۲۰۲۰ تغییر بسیار زیادی کرده است. شدت این نوسان‌ها در هفته‌ی گذشته، به تنهایی از ۲۰۰ نقطه گذشت و رشد یورو در روز پنجشنبه ۲۷ فوریه سریع‌ترین میزان را از ماه می سال ۲۰۱۸ داشت. همه‌ی این‌ها به دلیل ویروس کووید۱۹ بود که باعث می‌شود سرمایه‌گذاران از دارایی‌های ریسکی بگذرند و موقعیت‌های آرام‌تر را ترجیح دهند.
  شاخص‌های سهام ایالات متحده و دنیا به نزول‌شان ادامه می‌دهند و از قله‌های ماه فوریه، بیش از ۱۰ درصد ارزش‌شان را از دست داده‌اند. کافیست در نظر داشته باشیم که شاخص S&P500، به تنهایی از ۱۸ فوریه ۱۵ درصد از ارزشش را از دست داده است. این که بیش از ۸ هزار نفر در کالیفرنیا به دلیل شیوع بیماری تحت نظارت بوده‌اند، در میان سرمایه‌گذاران تنها ترس را افزایش داد؛ سرمایه‌گذارانی که با شدت دلار آمریکا و سهام شرکت‌های آمریکایی را از سبد دارایی‌هایشان بیرون پرت می‌کنند.
  تقاضا برای ارزهایی مثل ین و یورو به شدت افزایش پیدا کرده است. به همین دلیل، بالاخره رشد مداوم دلار که از اول تا ۲۰ فوریه شاهدش بودیم، تمام شد. معامله‌گرانی که پول و اعصاب کافی داشتند تا روند نزولی پوزیشن‌های خرید را به میزان ۳۱۰ نقطه ببینند، بالاخره توانستند نفسی تازه کنند. این جفت‌ارز کل هفته را در حال رشد بود و در روز جمعه ۲۸ فوریه، به ۱.۱۰۵۳ رسید. پس از آن هم اصلاحی صورت گرفت و هفته در ۱.۱۰۳۰ تمام شد.
 • GBP/USD. دلار در پس‌زمینه‌ی ویروس کرونا حس خوبی ندارد. اما حس و حال پوند بریتانیا در برابر پی‌آمد‌های برگزیت از آن هم بدتر است. پیش‌بینی خرسی که بیشتر متخصصین (۵۵ درصد) پشتیبانش بودند، کاملا صحیح بود. جفت‌ارز پوند به دلار حرکت در روند نزولی میان‌مدتش را ادامه داد و همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، بعد از چندین تلاش کف ۱.۲۸۵۰ را شکست. سپس نزول به خزیدن کف زمین تبدیل شد و بعد از این که نمودار، چند ساعت حدود ۱۲۵ نقطه پرواز کرد، کف ناحیه‌ای را در ۱.۲۷۲۵ از آن خود کرد. پس از آن اصلاحی به وجود آمد و جفت‌ارز دوره‌ی معاملاتی ۵ روزه‌اش را در ۱.۲۸۲۰ تمام کرد.
 • USD/JPY. اکثر تحلیل‌گران (۷۵ درصد)، رشد ارز ژاپن را پیش‌بینی کرده بودند. اما هیچ کس به چنین رقم‌هایی فکر نمی‌کرد. پرواز از دلار و تقاضا برای ارزهای پوشش‌دهنده‌ی ریسک گذاشت که ین، رشد عجیب ۴۱۰ نقطه‌ای را از خودش نشان دهد؛ رشدی که قیمت ۱۱۱.۶۰ ینی دلار در ابتدای هفته را به ۱۰۷.۵۰ ین در شب جمعه رساند و کف‌های سال ۲۰۲۰ را جا به جا کرد. آخرین نوسان هفته هم بعد از اصلاح قیمت صورت گرفت و در ناحیه‌ی ۱۰۸.۰۰ ماند.
 • ارزهای دیجیتال. این امکان وجود دارد که گرگ پیر وال‌استریت، وارن بافت، که با حقیر شمردن ارزهای دیجیتال به آن‌ها بی‌اعتنایی کرد، حق داشته باشد. اخیرا تمام پیران طریقت و خوش‌بینان به ارزهای دیجیتال، از او انتقاد و ما را قانع کرده‌اند که بیت‌کوین دارایی محکمی است؛ بهشت امنیتی که می‌توان دارایی‌ها را با امنیت در آن حفظ کرد. در واقعیت چه می‌بینیم؟
  یورو و ین کل هفته در حال صعود بودند. اگر بیت‌کوین هم مثل آن‌ها برای پوشش ریسک درست شده باشد، قاعدتا باید بالا رفته باشد. اما اتفاقی که افتاد، دقیقا خلافش بود. ارزش دلار در حال سقوط آزاد بود و بیت‌کوین، به همراه مهمترین ارزهای جایگزین شامل ایتریوم، لایت‌کوین و ریپل، سریع‌تر از دلار سقوط می‌کردند. جفت‌ارز BTC/USD که کف ماهانه‌ی ۸۴۵۵ دلار را در ۲۸ فوریه ثابت کرده بود، حدود ۱۲.۵ درصد از ارزشش را ظرف یک هفته از دست داد. سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال حدود ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد و شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال، در ناحیه‌ی «ترس» منجمد شد و ۴۰ نقطه کاهش پیدا کرد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. پیش‌بینی تحلیل‌گران بورس کالای شیکاگو می‌گوید احتمال این که در جلسه‌ی بعدی فدرال رزرو (۱۸ مارس)، نرخ بهره کاهش پیدا کند ۹۰ درصد است. (در ابتدای فوریه، این مقدار تنها ۱۰ درصد بود). اگر این اتفاق بیافتد، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که دلار نزول کند. داده‌های بازار کار آمریکا هم که از قدیم در اولین جمعه‌ی ماه منتشر می‌شوند، می‌توانند دلار آمریکا را به پایین برانند. به این ترتیب، بر اساس پیش‌بینی‌ها شاخص NFP می‌تواند از ۲۲۵ هزار به ۱۷۶ هزار برسد. از سوی دیگر، احتمالا شاخص فعالیت کسب و کار ISM بالای خط مهم ۵۰ بایستد که نقش مثبتی را ایفا می‌کند. در این شرایط احتمال می‌رود که گزارش‌ها از خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا قیمت‌های جفت‌ارز EUR/USD را تعیین کند.
  در زمان نوشتن این پیش‌بینی، ۶۰ درصد از متخصصین و ۷۰ درصد از اسیلاتورها و اندیکاتورهای روند پیش‌بینی می‌کنند که نمودار صعود کند. اهداف در ۱.۱۰۵۵، ۱.۱۱۰۰، ۱.۱۱۷۵ و ۱.۱۲۴۰ هستند. چهل درصد از تحلیل‌گران و ۳۰ درصد از اندیکاتورها در ناحیه‌ی فروش بیش از حد هستند و نظر مخالفی دارند. حمایت‌ها در ۱.۰۹۵۰، ۱.۰۹۰۰، ۱۰.۸۳۰ و کف بیستم فوریه در ۱.۰۷۷۷ هستند.
 • GBP/USD. برخلاف دلار، احتمال این که نرخ سود پوند بریتانیا پایین بیاید، کاهش پیدا کرده است. به گفته‌ی جان کانلیف، عضو هیئت مدیره‌ی بانک انگلستان که از سال ۲۰۱۳ مسئول ثبات مالی بوده است، انتظار این نهاد ناظر افزایش نیافتن نرخ تورم است. به دلیل نیروهای مثبت بازار کار و رشد میانگین حقوق، شاخص بهای مصرف‌کننده می‌تواند ۲ درصد از سطح هدف بالاتر برود. در چنین شرایطی پایین آوردن نرخ بهره به هیچ عنوان لازم نیست.
  علاوه بر بیانیه‌های کانلیف، بازارها هم نگرانند که رییس بانک انگلستان، مارک کارنی در سخنرانی پنجشنبه ۵ مارس چه خواهد گفت. یکی از مهمترین مسائل، عکس‌العمل نهاد ناظر بریتانیایی به کاهش ارزش بازارهای سهام به دلیل شیوع ویروس کرونا است. به علاوه، سرمایه‌گذاران علاقه دارند بدانند که بانک انگلستان به چه دلیل ذخیره‌ی طلایش را افزایش داده است. اخیرا بریتانیا محموله‌ای به ارزش ۵.۳۳ میلیارد دلار را تنها در روسیه خریداری کرده است که ۱۲ برابر بیشتر از مقادیر عادی خریدش است.
  بسیاری از متخصصین (۶۵ درصد) با در نظر گرفتن اختلاف تاثیر ویروس کرونا بر بازارهای ایالات متحده و بریتانیا و همچنین، کاهش نرخ بهره‌ی پیش رو در فدرال رزرو، انتظار دارند که جفت‌ارز GBP/USD به ناحیه‌ی ۱.۳۰۰۰-۱.۳۰۷۰ بازگردد و احتمالا، ۱۰۰ نقطه از آن بالاتر برود. تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه به همراه ۱۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته و روزانه این سیگنال را می‌دهند که جفت‌ارز مورد بحث بیش از اندازه به فروش می‌رسد. آن‌ها با این حرکت موافقند.
  بخش کوچک‌تر تحلیل‌گران (۳۵ درصد)، اکثر اسیلاتورها (۸۵ درصد) و تقریبا تمام اندیکاتورهای روند با خرس‌ها هستند.
 • USD/JPY. مشخص است که اکثریت مطلق شاخص‌ها در اینجا به رنگ قرمز هستند. اما همین الان هم ۲۵ درصد از اسیلاتورها در ناحیه‌ی فروش بیش از اندازه هستند. این موضوع می‌تواند باعث معکوس شدن کامل روند یا حداقل، اصلاح شدید روند رو به بالا شود. شصت و پنج درصد از تحلیل‌گران هم انتظار دارند که این جفت‌ارز صعود کند. نزدیک‌ترین سطح مقاومت ۱۰۹.۲۵ است، نزدیک‌ترین هدف هم بازگشت به ناحیه‌ی ۱۰۹.۶۵-۱۱۰.۲۵ است و هدف بعدی، در ارتفاع ۱۱۲.۰۰ قرار دارد. اگر فضای ترس بازارهای سهام جهانی کمی آرام‌تر شود و از میدان نبرد با ویروس کرونا، اخبار خوبی بیرون بیاید، این هدف می‌تواند به دست بیاید. در طول هفته‌ی گذشته، تعداد بیماران کووید۱۹ به طور متوسط حدود ۱۶۰۰ بیمار در روز کاهش پیدا کرد. و در هفته‌ی پیش رو تعداد بیمارانی که خوب شدند، می‌تواند از ۵۰ درصد کل بیماران بیشتر شود.
  به قطع و یقین ما بسیار دوست داریم که این شیوع تمام شود و این عفونت هم از بین برود. اما اگر این اتفاق در چند روز آینده نیافتد، دلار می‌تواند باز هم پایین برود و این جفت‌ارز، حمایت‌های ۱۰۷.۵۰، ۱۰۶.۶۵ و ۱۰۵.۶۵ را یکی پس از دیگری رد می‌کند و به کف آگوست ۲۰۱۹ در ناحیه‌ی ۱۰۴.۴۵ می‌رسد.
 • ارزهای دیجیتال. چانپنگ ژائو، رییس صرافی ارز دیجیتال Binance برخلاف پس‌زمینه‌ی پیش‌بینی همکارانش، رفتار جالبی از خودش بروز داده و بیانیه‌ای بیرون داده که به نظر، شبیه به قانع کردن دیگران است. به گفته‌ی او، اگر قیمت بیت‌کوین به دلیل دوشاخگی دو برابر نشود، این صنعت با مشکلات بزرگی رو به رو خواهد شد. تعداد استخراج‌کننده‌ها شروع به کاهش کرده‌اند. به علاوه، این دارایی با ریسک از دست رفتن سرمایه‌گذاران بزرگی رو به رو است که انتظار دارند قیمت افزایش پیدا کند. ژائو به همکارانش گفته است که «در ماه می، استخراج‌کننده‌ها بخش بزرگش از درآمد خودشان برحسب ارزهای دیجیتال را از دست می‌دهند. بیت‌کوین باید این اتفاق را به صورت دلار جبران کند. اگر این دارایی نتواند برای استخراج‌کننده‌ها، حداقل شرایطی مشابه را فراهم کند، بسیاری از آن‌ها صنعت استخراج را ترک خواهد کرد. نمی‌توان اجازه داد که این اتفاق بیافتد!»
  این که این استدلال دیگران را قانع کند یا نه، مشخص نیست. اما اکثر متخصصین (۴۵ درصد) تا اینجای کار خوشبین هستند و انتظار دارند که جفت‌ارز BTC/USD تا ناحیه‌ی ۸۰۰۰-۸۲۵۰ دلار کاهش داشته باشد. در میان تحلیل‌گران، تنها ۳۰ درصد خوش‌بین هستند. از نظر آن‌ها، کاهش دو هفته‌ی اخیر تنها یک اصلاح بوده است و به زودی شاهد طوفان بیت‌کوین به سمت ارتفاع ۱۰۵۰۰ دلار خواهیم بود. یک چهارم باقی‌مانده‌ی متخصصین هنوز نتوانسته‌اند به نظر مشخصی برسند.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال دوم تا ششم مارس سال ۲۰۱۹1

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است.  معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید