2020 فوریه 15

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. برای هفته‌ی دوم متوالی، سفارش‌های ضرربس روی پوزیشن‌های خرید یکی بعد از دیگری فعال شدند. گاوها عقب‌نشینی کردند و خط‌های دفاعی‌شان را یکی بعد از دیگری از دست دادند. این جفت‌ارز نه‌تنها کف‌های امسال و سال گذشته را به روز کرد، بلکه به کم‌ترین مقادیرش از ماه می سال ۲۰۱۷ رسید. جالب‌ترین موضوع هم این است که دلیل مشخصی برای این فروپاشی ارز اروپا وجود ندارد. می‌توان فروپاشی جفت‌ارز USD/CHF در «پنج‌شنبه‌ی سیاه»، ژانویه‌ی سال ۲۰۱۵ یا نزول پوند به دنبال رفراندوم برگزیت توضیح داد. اینجا، به نظر نمی‌رسد که اتفاق خاصی افتاده باشد.
  متخصصین دلایل مختلفی را به طور کلی عنوان می‌کنند که می‌تواند ۲۷۰ نقطه جا به جایی یورو به دلار، در دو هفته‌ی پیش و بدون اصلاح را توضیح دهد. یکی از این دلایل این است که موضع بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو در مورد سیاست تسهیل کمی و مقدار نرخ بهره متفاوت است. یکی دیگر از دلایل هم این است که نگرانی‌های زیادی برای رکود بلندمدت در ناحیه‌ی یورو وجود دارد؛ نگرانی‌هایی که شاخص‌های اقتصاد کلان آلمان و اقتصادهای دیگر اروپایی به وجودشان آورده‌اند. ویروس کرونا حرف آخر را نزد؛ چرا که برخلاف ایالات متحده، اقتصاد اروپا در برابر ریسک‌های چین آسیب‌پذیرتر است. از قدیم، سری اوراق قرضه‌ی دولتی‌ای از طرف خزانه‌داری ایالات متحده چاپ می‌شده‌اند که دلار را پشتیبانی می‌کنند.
  سخت است که بگوییم متخصصین کدام یک از این فاکتورها را راهنمای خودشان گذارده‌اند، اما در هر صورت پیش‌بینی بیشترشان به طور دقیقی درست بوده است. احتمالا به خاطر دارید که ۶۰ درصد از متخصصین و تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته، ۱۰۰ درصد از شاخص‌های روند و ۸۵ درصد از اسیلاتورها مطمئن بودند که این جفت‌ارز به سقوطش ادامه می‌دهد. هدف این بود که کف اکتبر-نوامبر ۲۰۱۹ حول و حوش ۱.۰۸۸۰ لمس شود. این خط لمس شد و جفت‌ارز پنج روزه در ۱.۰۸۳۵ کارش را تمام کرد.
 • GBP/USD. به نظر می‌رسد ارز بریتانیایی به دنبال این بوده تا به بریتانیایی‌ها ثابت کند خروج‌شان از اتحادیه‌ی اروپا کاملا صحیح بوده است. در همان حین که «رقیب» پیشین پوند، یورو، در حال سقوط آزاد بود، ارز بریتانیا کل هفته را بالا می‌رفت. این صعود حدود ۲۰۰ نقطه را پوشش داد و به ارتفاع حداکثر ۱.۳۰۷۰ رسید.
  در ابتدا و بعد از استعفای غیرمنتظره‌ی خزانه‌دار ساجد جاوید که در سیاست‌های پرسنلی با نخست‌وزیر بوریس جانسون مخالف بود، پوند پایین آمد. اما بعد از این که ریشی سوناک (سرمایه‌گذاری باتجربه و همچنین، داماد یک میلیاردر) رییس جدید وزارت مالیه‌ی بریتانیا شد، به سرعت روند صعودی‌اش را از سر گرفت. کاهش مالیات و افزایش مخارج بودجه که سوناک مدافع‌شان به حساب میاید، می‌تواند تمایل به ارز بریتانیا را تا جد زیادی افزایش دهد.
  پیش‌بینی‌ای که هفته‌ی قبل ارائه شده بود، باور داشت که در صورت بازگشت روند رو به بالا، پوند می‌تواند به خط مقاومت ۱.۲۹۷۵ غلبه کند و احتمالا مرز بالایی ۱.۲۸۰۰-۱.۳۰۰۰ را بشکند. همین اتفاق هم افتاد. جفت‌ارز آخرین نوسانش را در ۱.۳۰۴۵ زد.
 • USD/JPY. به نظر می‌رسد که گاوها نمی‌توانند سطح ۱۱۰.۰۰ را بزنند. هنوز نه. این جفت‌ارز تلاش کرد تا جای پایش را بالای سطح میانه‌ی ژانویه محکم کند. یک بار دیگر هم تلاش کرد تا این کار را برای سطح ماه فوریه انجام دهد. اما باز هم تلاشش بی‌نتیجه بود. حتی تقویت شدن دلار به عنوان ارز ایمن هم نتوانست کمکی کند. این جفت‌ارز که به سختی توانسته بود در میانه‌ی هفته به سطح ۱۱۰.۱۳ برسد، بازگشت و دست آخر در ۱۰۹.۷۷ کارش را تمام کرد.
 • ارزهای دیجیتال. بهترین پناهگاه در برابر طوفان اقتصادی ویروس کرونا چیست؟ دلار؟ بله؛ در واقعیت هم با رشدش در برابر دلار و ارزهای دیگر همه را قانع کرده است که این خاصیت را دارد. اما رشد بیت‌کوین در برابر خود دلار قانع‌کننده‌تر از این است. هفته‌ی گذشته ۸۰ درصد از تحلیل‌گران فکر می‌کردند که جفت‌ارز BTC/USD به ۱۰۴۵۰ دلار خواهد رسید. این پیش‌بینی هم ۹۹.۹۹ درصد درست بود. در روش پنجشنبه ۱۳ فوریه، قیمت‌ها به ارتفاع ۱۰۴۹۰ دلار رسیدند. بنابراین از شروع ماه ژانویه، قیمت ارز دیجیتال اصلی بیش از ۴۵ درصد افزایش داشته است.­
  پس، بیت‌کوین بهشت امنیت است؟
  البته مشخص شده است که دارایی‌های جذاب‌تر از این هم وجود دارد. تقاضا برای بیت‌کوین، تقاضای ارزهای دیجیتال دیگر مثل ایتریوم، لایت‌کوین، ریپل و غیره را هم زیاد کرده است. و اگر پیش از این ارز دیجیتال اصلی را دنبال می‌کردند، الآن دیگر بعضی از آن‌ها از آن هم جلوتر افتاده‌اند. برای مثال، ایتریوم از زمان شروع امسال ۱۲۰ درصد افزایش قیمت داشته است. اما تنها در هفته‌ی گذشته ۴۵ درصد صعود قیمت را تجربه کرد.
  تا پیش از این، چنین فعالیتی از طرف ارزهای دیجیتال جایگزین نمی‌توانست روی سهم بازار بیت‌کوین تاثیر بگذارد. اما این بار توانست؛ در اوایل ژانویه، ۷۰ درصد بازار برای بیت‌کوین بود و امروز این سهم به ۶۲.۴ درصد رسیده است. پس صحبت‌هایمان درباره‌ی ایمن‌ترین ارز هنوز تمام نشده است.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. تقویم هفته‌ی پیش روز پر از اطلاعاتی است که متخصصین تحلیل بنیادی استفاده‌شان کنند. البته همین الآن هم پیش‌بینی‌ها هیچ اتفاق خوبی را برای ناحیه‌ی یورو پیش‌بینی نمی‌کنند. انتظار می‌رود اندیکاتورهای شاخص‌هایی که شرایط کسب و کار در آلمان و ناحیه‌ی یورو را نشان می‌دهند (ZEW در روز سه‌شنبه ۱۸ فوریه و Markit در روز ۲۱ فوریه) کمتر از مقادیر قبلی باشند. گزارش جلسه‌ی ECB در روز ۲۰ فوریه می‌تواند به خوشبینی ما اضافه کند. همه‌ی این‌ها می‌توانند یورو را بیش از این در برابر دلار پایین بکشند. اگر از نبرد با ویروس کونا خبر مثبتی بیرون بیاید، ممکن است روند صعودی شود. اما پیش‌بینی چنین اتفاقی بسیار سخت است.
  تمامی اندیکاتورهای روند روی نمودار چهار ساعته و روزانه به رنگ قرمز هستند.  شصت و پنج درصد از اسیلاتورها هم به سکت پایین نگاه می‌کنند. اهداف ۱.۰۷۰۰ و ۱.۰۵۲۵ هستند. اما ۳۵ درصد اسیلاتورهای باقی‌مانده همین الآن هم در ناحیه‌ی فروش بیش از حد هستند. حضور آن‌ها در این ناحیه، سیگنالی قدرتمند برای بازگشت و بالا رفتن روند است. یا حداقل، اصلاحی جدی که براساس تشخیص تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته، می‌تواند جفت‌ارز را به ناحیه‌ی ۱.۰۹۰۰ بازگرداند و شاید، آن را به خط ۱.۱۰۰۰ نزدیک‌تر کند.
  در این لحظه تنها ۴۰ درصد از متخصصین می‌گویند جفت‌ارز افزایش خواهد داشت. اما زمانی که درباره‌ی پیش‌بینی ماهانه صحبت می‌کنیم، تعداد آن‌ها به ۶۵ درصد می‌رسد.

پیش‌بینی بازارهای فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۷ تا ۲۱ فوریه، ۲۰۲۰1

 • GBP/USD. بریتانیا در این ایام سخت و پس از استعفای خزانه‌دارش، ممکن است خبر غافلگیرکننده‌ی دیگری را هم بشوند. همان‌طور که درباره‌ی برگزیت می‌گویند، هرچه در جنگل جلوتر می‌رویم به درخت‌های قطورتری می‌رسیم.   در حال حاضر تصویر به این صورت است. ۹۵ درصد شاخص‌های روند در نمودار ۴ ساعته بالا، ۵ درصدشان پایین و در نمودار روزانه، ۷۵ درصد بالا و ۲۵ درصد پایین را نشان می‌دهند. اسیلاتورها در نمودار چهار ساعته ۹۰ درصد قرمز، ۱۰ درصد سبز و در نمودار روزانه، به طور کامل به هم ریخته هستند. تحلیل‌گران نظر شفافی ندارند. البته وقتی افق دید پیش‌بینی‌مان را میان‌مدت می‌کنیم، ۶۵ درصد از آن‌ها با گاوها هم‌نظر می‌شوند. نزدیک‌ترین هدف گاوی ۱.۳۲۰۰ و سطوح مقاومت هم ۱.۳۰۷۰، ۱.۳۱۱۵ و ۱.۳۱۶۰ هستند. خطوط مقاومت هم در ۱.۳۰۰۰، ۱.۲۹۷۰، ۱.۲۹۴۰ و ۱.۲۸۸۰ قرار دارند.
 • USD/JPY. پس از روند جانبی یک هفته‌ای در این جفت‌ارز، اندیکاتورها دچار اختلاف نظر کامل شده‌اند. هفتاد درصد از متخصصین که تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته و روزانه هم آن‌ها را پیش‌بینی می‌کنند، بالا را نشان می‌دهند. سناریوی آن‌ها می‌گوید که جفت‌ارز باید دست آخر به خط مقاومت ۱۱۰.۰۰ فائق آید و ۸۰-۱۰۰ نقطه‌ی دیگر هم به سمت بالا برود. ۳۰ درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران خوشبین باقی مانده‌اند. از نظر آن‌ها کاهش قیمت‌ها در بازار سهام و سود اوراق بهادار دولتی می‌تواند این جفت‌ارز را تا ناحیه‌ی ۱۰۹.۱۰-۱۰۹.۳۰ پایین بکشد. خطوط مقاومت پیش رو ۱۰۸.۳۰-۱۰۷.۶۵ هستند.
 • ارزهای دیجیتال. پیش‌بینی بازار پیران طریقت ارزهای دیجیتال، مثل همیشه پر از خوش‌بینی است. تام‌لی، یکی از بنیانگذاران Fundstrat در مصاحبه‌ای با CNBC گفت که نرخ بیت‌کوین ظرف یک سال به ۴۰ هزار دلار می‌رسد. او به دو‌شاخگی، ویروس کرونا، ناپایداری ژئوپولیتیک و گذر از میانگین متحرک ۲۰۰ روزه به عنوان دلایل این افزایش قیمت اشاره کرد. به گفته‌ی لی، کاخ سفید سال گذشته عمدا در افزایش قیمت ارز دیجیتال اول مداخله کرد. اما در حال حاضر دولت ایالات متحده درگیر انتخابات ریاست جمهور است و نخواهد توانست کارزاری علیه بیت‌کوین راه بیاندازد.
  آنتونی پمپلیانو، همکار شرکت سرمایه‌گذاری مورگان کریگ دیجیتال پیش‌بینی می‌کند که ارز دیجیتال اصلی هم بیش از این رشد خواهد کرد. او مطمئن است که نرخ تبادل بیت‌کوین، به دلیل رشد تقاضای این ارز و صدور محدودش به طور انفجاری رشد خواهد کرد و تا انتهای سال ۲۰۲۱، به ۱۰۰ هزار دلار می‌رسد.
  به طور کلی، ۶۰ درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند که جفت‌ارز BTC/USD خط ۱۱ هزار دلار را در فوریه تا مارس بشکند. با وجود این که هفته‌ی گذشته تنها ۲۰ درصد از متخصصین برای تعویض جهت روند هشدار داده بودند، اما حالا این تعداد به ۴۰ درصد می‌رسد. بعضی از معامله‌گران ارزهای دیجیتال باور دارند دلیل رشد ارزش بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال دیگر که در ژانویه شروع شد، «پول سایه» بوده است. آن‌ها می‌گویند در پلت‌فرم‌های معاملاتی مشخصی سفارش‌های بزرگ به صورت مرتب پدیدار می‌شوند. این سفارش‌ها برای خرید یا فروش ارز دیجیتال نیستند؛ بلکه می‌خواهند تصویری از تقاضای این دارایی‌ها را بسازند. شخصی سرمایه‌گذاران را تحریک می‌کند تا سکه‌ها را با کمک‌شان بخرد و به همین دلیل، قیمتش بالا می‌رود. یکی از بدبین‌های ارزهای مجازی در توییتر گفت: «فقط به کمک پول سایه می‌توان قیمت‌ها را تا این حد بالا برد. بلاخره مردم خواهند خواست درآمد‌های دیوانه‌وارشان را نقد کنند. اما نمی‌توانند کسی را پیدا کنند که دارایی‌ها را به او بفروشند. نمایش بزرگی خواهد شد!»
  احتمالا بهترین گزینه برای معامله‌ی ارزهای دیجیتال در این شرایط، گزینه‌ی شرکت کارگزاری NordFX باشد؛ قرارداد مابه‌التفاوت قیمت به جای تبادل واقعی سکه. در این قرارداد، می‌توانید در باز کردن پوزیشن‌های خرید مطمئن باشید که حتی اگر قیمت بیت‌کوین سر به فلک بگذارد یا در پوزیشن‌های فروش به صفر برسد، سودتان را خواهید برد.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است.  معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید