2020 فوریه 1

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. هفته‌ی گذشته تحت علم ویروس کرونا گذشت که سهم اصلی را در اتفاقات بازار برعهده داشت. کالاها و ارزهایی که مشخصا با چین ارتباط داشتند، بیشترین سختی را کشیدند.
  همان‌طور که می‌دانید، بازار ناحیه‌ی یورو نزدیکی زیادی با اقتصاد چین دارد و نیمه‌ی ابتدایی هفته، این موضوع به نفع دلار شد. همان‌طور که بیشتر (۵۵ درصد) از متخصصین پیش‌بینی کرده بودند و ۸۵ درصد از اسیلاتورها و تمامی شاخص‌های روند در نمودارهای روزانه، چهارساعته و هفتگی آن‌ها را تایید می‌کردند، نمودار EUR/USD پایین رفت و در روز چهارشنبه ۲۹ ژانویه به خط حمایت ۱.۱۰۰۰ رسید.
  بعد از این که کف ناحیه‌ای ۱.۰۹۹۲ زده شد، نمودار بازگشت و باز هم رو به بالا شد.
  این حرکت می‌توانست جلوی بیانیه‌ی WHO (سازمان بهداشت جهانی) را بگیرد. اما مسئولانش تمام تلاش‌شان را کردند که جلوی وحشت‌آفرینی در بازارها و کاهش فعالیت‌های اقتصادی را بگیرند. سازمان بهداشت جهانی از طرفی  شیوع ویروس کرونا را وضعیتی اضطراری برای جامعه‌ی بین‌الملل اعلام کرده است، اما از طرف دیگر از مردم خواسته است تا رفتاری عادی داشته باشند.
  در نتیجه، ارز اروپا به رشدش ادامه داد؛ حتی با وجودی که داده‌های اقتصادی کلان اروپا هم ضعیف بودند. این جفت‌ارز را نه تنها داده‌های تولید ناخالص داخلی آمریکا، بلکه تصمیم بانک انگلستان برای حفظ نرخ بهره‌ی فعلی (درباره‌اش صحبت خواهیم کرد) هم حمایت کردند. در طول سال ۲۰۱۹، پوند و یورو یکدیگر را در جنگ علیه دلار حمایت کردند. بنابراین رشد ارز بریتانیا نتوانست جز بالا بردن «رقیب» اروپایی‌اش کمکی کند. از بین بردن پوزیشن‌های فروش در ابتدای تعطیلات هفته هم به رشد جفت‌ارز EUR/USD در روز جمعه کمک کرد. در نتیجه در انتهای دوره‌ی معاملاتی هفتگی، جفت‌ارز به ناحیه‌ی پیوت‌پوینت میان‌مدت بازگشت که از میانه‌ی ژوییه‌ی ۲۰۱۹ حول آن نوسان می‌کرد؛ ناحیه‌ی ۱.۱۰۸۵-۱.۱۱۰۰. به این ترتیب، فرضیه‌ی تعادل این دو ارز در ماه‌های اخیر ثابت شد.
 • GBP/USD. صورتجلسه‌ی بانک انگلستان در ۳۰ ژانویه: حجم خرید دارایی‌هاتوسط بانک انگلستان بدون تغییر (۴۳۵ میلیارد پوند)، نرخ بهره بدون تغییر (۰.۷۵ درصد)، تعداد آرای باقی‌ماندن نرخ بهره بدون تغییر (۷)، تعداد آرای کاهش آن بدون تغییر (۲). به عبارت دیگر همه‌چیز دقیقا مثل یک ماه قبل است. این «بی‌تغییری»، ناگهان پوند را در برابر دلار و بعضی از ارزهای دیگر بالا راند؛ ارزهایی شامل یورو. چرا؟
  ۳۱ ژانویه روز رسمی خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا است. اما بر اساس توافق راجع به دوره‌ی انتقالی، تا انتهای سال ۲۰۲۰ و اگر اتفاق خاصی در این بین رخ ندهد، کشور بریتانیا باید منتظر دور جدیدی از مذاکرات طولانی با اتحادیه‌ی اروپا باشد. ویروس کرونا توانست بازار را تکان دهد. احتمال این که بانک انگلستان نرخ بهره را پایین بیاورد، به دلیل انفجار ویروس کرونا افزایش پیدا کرده است. اما این اتفاق نیافتاد. کمیته‌ی سیاست پولی در نظر گرفت که بهبود شرایط اقتصادی بعد از انتخابات دسامبر، در آینده ادامه خواهد داشت و تصمیم گرفت تا نرخ بهره را بدون تغییر باقی بگذارد.
  چیزی که اتفاق افتاد، تحقق کامل پیش‌بینی ۶۵ درصد از تحلیل‌گران در هفته‌ی گذشته بود. از نظر آن‌ها، جفت‌ارز GBP/USD باید ابتدا خط مقاومت ۱.۳۱۶۰ را بشکند و سپس، به ارتفاع ۱.۳۲۰۰ نزدیک شود. همین اتفاق هم افتاد: پوند بریتانیا آخرین نوسانش را در سطح ۱.۳۲۰۲ داشت.
 • USD/JPY. بسیاری از سرمایه‌گذاران احساس کردند که دارایی‌های امنی چون ین، می‌توانند آن‌ها را در برابر طلوع ویروس کرونا محافظت کند. این اعتماد و بازگشت از دارایی‌های ریسکی به سمت دارایی‌های محافظ، باعث تقویت بیشتر ین ژاپن در هفته‌ی گذشته شد. ۴۰ درصد از متخصصین سطح ۱۰۸.۴۰ را به عنوان خط حمایت اصلی برای جفت‌ارز USD/JPY، در ناحیه‌ای در نظر گرفتند که دوره‌ی معاملاتی هفتگی را در ۱۰۸.۳۶ تمام کرد.
 • ارزهای دیجیتال. باید در نظر داشت که هفته‌ی گذشته، تنها ۲۰ درصد از متخصصین پیش‌بینی می‌کردند تا انتهای ژانویه، بیت‌کوین خواهد توانست جای پای محکمی بالای افق ۹۰۰۰ دلار پیدا کند. اکثریت (۷۰ درصد) انتظار داشتند که این اتفاق ۲-۳ هفته‌ی دیگر بیافتد. اما ویروس کرونا کار خودش را کرد.
  سهام شرکت‌های آمریکایی هفته را با فروش عمده‌ای آغاز کردند. هر سه شاخص اصلی، با بالا گرفتن نگرانی‌ها راجع به ویروس کرونا وارد منطقه‌ی منفی شدند. میانگین صنعتی داوجونز ۴۰۰ نقطه کاهش داشت، شاخص ترکیبی نزدک ۱.۸ پایین آمد و S&P500 هم ۱.۴ درصد از ارزشش را از دست. در همین حین بیت‌کوین افزایش قیمت داشت و در شب بین پنجشنبه و جمعه، به سطح ۹۵۵۰ دلار رسید. به گفته‌ی ناتانائیل ویتمور تحلیل‌گر، «هربار بازارِ تحت نظارت به دلیل ترس و فاجعه نزول می‌کند، بیت‌کوین بالا می‌رود. این موضوع، مفهوم این که ارزهای دیجیتال بهشت امنیت هستند را تقویت می‌کند». وی این گفته‌ها را در مصاحبه‌اش با BlockTV عنوان کرد.
  رشد ارز دیجیتال اصلی نفس تازه‌ای هم بر بازار ارزهای دیجیتال دمیده است. ارزهای دیگر همچون ایتریوم (ETH/USD)، لایت‌کوین (LTC/USD) و ریپل (XRP/USD) به منطقه‌ی سبز رفته‌اند. سطح سرمایه‌ی کل بازار هم افزایش داشت. در ۲۵ ژانویه این سطح ۲۳۵ میلیارد دلار بود و پنج روز بعد، تقریبا به سطح ۲۶۷ میلیارد دلار رسیده بود؛ ۱۳.۵ درصد افزایش.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. بعضی از آمریکایی‌ها فکر می‌کنند اتفاقی که در خارج از کشورشان میافتد، دغدغه‌ی آن‌ها نیست. اما در این مورد، چنین حرفی اصلا درست نیست. بازار ایالات متحده به شدت به اتفاقات کشورهای دیگر وابسته است. فدرال رزرو هم به چالش‌های جهانی حساسیت بسیاری دارد. به همین دلیل است که گاهی با عنوان سایه‌ی اقتصاد جهانی خوانده می‌شود (the tail that a dog turns). در این لحظه، چالش بعدی ویروس کرونا است که از چین میاید. البته این «سایه» هنوز از خودش واکنشی نشان نداده است.
  ویروس کرونا هنوز محدود نشده است. بنابراین ممکن است موج‌های وحشت، دارایی‌های ریسکی می‌تواند روند اصلی هفته‌ی پیش رو را شکل دهد. خبری مثبت، مثل تولید موفقیت‌آمیز واکسن در برابر این عفونت، می‌تواند همه‌ی جریان‌ها را معکوس کند. پیش‌بینی هرگونه اتفاقی در این حوزه بسیار سخت است.
  اگر بخواهیم درباره‌ی تحلیل تکنیکال صحبت کنیم، بسیاری از اندیکاتورها در نمودار چهار ساعته به رنگ قرمز هستند و در نمودار روزانه، رنگ خاکستری رنگ اصلی است. اما در هر دو تایم‌فریم، حدود ۱۵ درصد از اسیلاتورها سیگنال می‌دهند که جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد. این سیگنال می‌تواند به عنوان نویدبخشی در نظر گرفته شود که تغییری در روند اتفاق خواهد افتاد؛ حداقل اصلاحی به سمت پایین. تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته با این حرکت موافقند و می‌گویند این نمودار، به ناحیه‌ی بسیار قدرتمند ۱.۰۹۹۰-۱.۱۰۰۰ خواهد رفت.
  نظر متخصصین و اندیکاتورهای نمودار روزانه در این لحظه را می‌توان به عنوان خاکستری یا خنثی در نظر گرفت. اما زمانی که از پیش‌بینی هفتگی به ماهانه می‌رویم، نمودار سبزتر و سبزتر می‌شود تا به ارتفاع ۷۰ درصد برسد. این رنگ سبز، تعداد تحلیل‌گرانی است که باور دارند نمودار به ناحیه‌ی مقاومت ۱.۱۱۰۰-۱.۱۱۱۵ فائق میاید و سپس، در ماه فوریه به طور مداوم به ارتفاع ۱.۱۱۴۵ خواهد شورید. بعد از آن هم به سمت ۱.۱۱۷۰ و ۱.۱۲۰۰ می‌رود تا به ارتفاع ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ در ۱.۱۲۴۰ برسد.
  هفته‌ی بعد مقادیر شاخص فعالیت کسب و کار ISM را در بخش تولید و خدمات ایالات متحده خواهیم دید. همچنین، مثل همیشه در اولین جمعه‌ی ماه داده‌های بازار کار آمریکا (شامل NFP) را می‌بینیم.
  اما ممکن است بازارها انتظار غافلگیری در روز دوشنبه سوم فوریه را داشته باشند. در این روز شاخص فعالیت مدیران خرید (PMI) سایشین (Caixin)برای ماه ژانویه منتشر خواهد شد. این شاخص، اصلی‌ترین شاخص بخش تولید دولتی چین است. مقدار این شاخص می‌تواند به بازار، درباره‌ی این که ویروس کرونا روی اقتصاد چین چه تاثیری داشته است سیگنال بدهد.
  اخبار غافلگیرکننده‌ی روز دوشنبه می‌توانند با این خبر تمام نشوند. در روز سوم فوریه، فصل واقعی «شکار» برای کرسی ریاست جمهوری شروع می‌شود. در این روز، اولین انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها در آیوا برگزار خواهد شد. در صورتی که نتایج برنی سندرز به میزان کافی قدرتمند باشد، ممکن است بازار واکنشی به همان میزان قدرتمند نشان دهد.

پیش‌بینی بازارهای فارکس و ارزهای دیجیتال برای سوم تا هفتم فوریه، ۲۰۲۰1

 • GBP/USD. بعد از جهش چشمگیر ۲۳۰ نقطه‌ای آخر هفته‌ی گذشته، بسیاری از اندیکاتورهای نمودار روزانه و چهار ساعته به سبز شدند. اما مثل جفت‌ارز قبلی، حدود ۱۵ درصد از اسیلاتورها همین الآن هم در وضعیت خرید بیش از حد هستند. تحلیل‌های گرافیکی با دنبال کردن آن‌ها در نمودار روزانه، دنباله‌ای نزولی رسم می‌کنند که ابتدا تا سطح ۱.۲۰۷۰ و بعد از آن تا ۱.۲۸۰۰ می‌رود. نزدیک‌ترین حمایت قدرتمند ۱.۳۱۰۰ است.
  باید در نظر داشت که این نمودار از یک ماه و نیم پیش، این جفت‌ارز نوسانش را به تدریج بین مرزهای ۱.۲۹۷۵ و ۱.۳۲۰۰ محدود کرد. بسیاری از تحلیل‌گران (۵۵ درصد) بر این باور هستند که ممکن است این نمودار، تا‌ آینده‌ی نزدیک در این کانال باقی بماند. اما مقداری کم و بیش به همان اندازه (۴۵ درصد) آن‌هایی هستند که انتظار دارند پوند نیروهای مثبتش را حفظ کند، مقاومت ناحیه‌ی ۱.۳۲۸۵-۱.۳۳۰۰ را بشکند و به ارتفاعاتی برسد که دسامبر گذشته را در آن‌ها گذرانده است؛ ناحیه‌ی ۱.۳۵۰۰.
 • USD/JPY. آینده‌ی این جفت‌ارز مستقیما به موفقیت ویروس‌شناسان دارد. اگر بتوانند ویروس کرونا را در چند روز آینده اهلی کنند، دلار برنده خواهد شد. اگر اپیدمی شروع به فتح قلمروهای دیگری کند و تعداد قربانیانش به چند برابر شدن ادامه دهد، ین ژاپن برتری را به عنوان بهشت امنیت خواهد ربود.
  از آن‌جایی که تحلیل‌گران مالی داده‌ای درباره‌ی آن‌چه در آزمایشگاه‌های علمی می‌گذرد ندارند، نظراتشان هم به صورت ۵۰-۵۰ تقسیم شده است. از منظر تحلیل تکنیکال، ۱۰۰ درصد شاخص‌های روند و ۸۰ درصد از اسیلاتورهای نمودار روزانه و چهار ساعته می‌گویند این جفت‌ارز نزول خواهد کرد. تحلیل‌های گرافیکی در نمودار چهار ساعته با این نظر موافقت دارد. سطوح حمایت ۱۰۷.۷۰-۱۰۷.۰۰ و ۱۰۶.۶۰ هستند. تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه و ۲۰ درصد از اسیلاتورها هم نظر مخالفی دارند و می‌گویند این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد. خطوط مقاومت در ۱۰۹.۲۵، ۱۰۹.۷۰ و ۱۱۰.۲۵ هستند.
 • ارزهای دیجیتال. جفت‌ارز BTC/USD حدود ۳۰ درصد یا ۲۲۰۰ دلار رشد را در اولین ماه ۲۰۲۰ از خودش نشان داده است. شاخص ترس و طمع بیت‌کوین از خط میانی‌اش گذشته است و حالا در سطح ۵۵ از ۱۰۰ است. خوش‌بینی تحلیل‌گران هم رشد کرده است. اگر پیش از این ۶۰ درصد از آن‌ها می‌ترسیدند ارز دیجیتال اصلی فروبپاشد و به همین دلیل پیش‌بینی مثبتی منتشر نمی‌کردند، حالا ۶۰ درصد از آن‌ها با قاطعیت نقطه‌ی ۱۰ هزار دلار را نشان می‌دهند. و این سرمایه‌گذاران هستند که باید به طور به خصوصی مراقب باشند. خوش‌بینانه‌ترین لحظات، زمان‌هایی هستند که بزرگترین سفته‌بازار می‌توانند بازی قدرتمندی را برای نزول نمودار ترتیب ببینند. نیازی نیست زمان‌های دور را بررسی کنید. نگاهی به سال پیش کافیست.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است.  معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید