2020 ژانویه 18

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. این جفت‌ارز از ۲۹ نوامبر وارد کانال صعودی شده است. در روز ۳۱ دسامبر هم به مرز بالایی این کانال در ۱.۱۲۴۰ رسید و سپس، جهتش را تغییر داد. در روز هشتم ژانویه مرز پایینی کانال در ۱.۱۲۲۵ شکسته شد. هفته‌ی گذشته پرسیدیم «آیا به مرزهای خودش باز خواهد گشت؟» و شصت درصد از متخصصین با قاطعیت گفتند «نه». نظرشان هم درست بود. تا روز پنجشنبه ۱۶ ژانویه، گاوها تلاش کردند تا این کار انجام شود. اما توان‌شان فرسوده شد و این جفت‌ارز با شدت به نزول کرد.
  حتی امضای «اولین فاز» توافق بین ایالات متحده و چین هم به گاوها کمکی نکرد. بر طبق سند توافق امضا شده، پکن قبول کرده است که خرید کالاها و خدمات آمریکایی را ظرف دو سال آینده، حدود ۲۰۰ میلیارد دلار افزایش دهد و واشنگتن، قول داده است تا تعرفه‌ی کالاهای وارداتی چینی به ارزش ۱۲۰ میلیارد دلار را به ۷.۵ درصد کاهش دهد و تعرفه‌ی جدیدی وضع نکند.
  باید در نظر داشت که به طور کل، بازار همین الآن هم این رخدادها را به حساب آورده است. بازار سرمایه ایالات متحده کمی رشد داشته و ارزش دلار، کمی کاهش پیدا کرده است. سرمایه‌گذاران به تبدیل دارایی‌هایشان ادامه می‌دهند و سهام را بیش از پول دوست دارند.
  اما به زودی، نزول دلار نسبت به یورو به دلیل انتشار صورت‌جلسه‌ی نشست بانک مرکزی اروپا و همچنین، انتشار داده‌های خرده‌فروشی ایالات متحده متوقف شد.
  مدیریت ابرنهاد ناظر اروپایی در صورتجلسه اعلام کرد تا زمانی که تورم به ۲ درصد نزدیک نشود، نرخ بهره را بالا نخواهد برد. به علاوه، بانک مرکزی اروپا احتمال تغییر نرخ‌ها از حد فعلی (صفر) به منفی را رد نکرد. معاملات خرده‌فروشی در ایالات متحده هم از -۰.۱ درصد به ۰.۵ درصد رشد پیدا کرد و همان‌طور که می‌دانید، مخارج مصرف‌کننده بیش از ۶۵ درصد از تولید ناخالص داخلی ایالات متحده را پوشش می‌دهند. در نتیجه، یورو شروع به از دست دادن موقعیتش در برابر دلار کرد و این جفت‌ارز هم دوره‌ی معاملاتی را در ناحیه‌ی حمایت/مقاومت قدرتمند ۱.۱۱۰۰، در سطح ۱.۱۰۹۰ تمام کرد.
 • GBP/USD. این جفت‌ارز تحرکاتی شبیه به EUR/USD داشته است. اما مثل همیشه، دامنه‌ی این تحرکات بسیار بیشتر از EUR/USD بود. اختلاف بین کف و سقف هفته در EUR/USD تنها ۸۵ نقطه بود. اما پوند، بیش از دو برابر این مقدار نوسان داشت.
  گزارش خرده‌فروشی بریتانیا برای ماه دسامبر، باعث فروش شدید پوند در روز ۱۷ ژانویه شد. شاخص ماهانه در ناحیه‌ی منفی و شاخص سالانه سه برابر کمتر از میزان پی‌بینی شده بود. در نتیجه در انتهای هفته، پوند به کف نهم ژانویه رسید و دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در ۱.۳۰۱۵ تمام کرد. این سطح، دقیقا همان‌جایی بود که بسیاری از متخصصین می‌گفتند پیوت‌پوینت میان‌مدت (۱.۳۰۰۰-۱.۳۰۵۰) در آن قرار گرفته است.
 • USD/JPY. ۲۵ درصد از متخصصین که ۷۵ درصد از اسیلاتورها و ۸۵ درصد از شاخص‌های روند هم آن‌ها را تایید می‌کنند، می‌گویند این جفت‌ارز به سطح ۱۱۰.۷۰ خواهد رسید. نمودار بالا رفت، اما رشدش در ۱۱۰.۳۰ متوقف شد. علی‌رغم این که ین در طول هفته، تنها ۸۰ نقطه نسبت به دلار از دست داده است، اما اتفاق چشمگیر مهمی در این حرکت رخ داده است؛ سطح روانی مهم ۱۱۰.۰۰ شکسته شده. احتمالا به خاطر دارید که شاخص داو جونز بعد از سطح ۲۹۰۰۰، با اطمینان خاطر شروع به بالا رفتن کرد. همین موضوع می‌تواند برای جفت‌ارز USD/JPY صادق شود.
 • ارزهای دیجیتال. هر چهارشنبه، تحلیل‌گران NordFX بررسی‌های بازار ارزهای دیجیتال را به زبان انگلیسی در صفحه‌ی فیس‌بوک NordFX، کانال توییتر و شبکه‌های دیگر منتشر می‌کنند. در نقد دیگری که روز چهارشنبه ۱۵ ژانویه انجام شد، نوشته شده بود که قیمت BTC در ماه فوریه شانس این را خواهد داشت تا به سطح ۹.۵ هزار دلار برسد. این که همبستگی قیمت بیت‌کوین با قیمت طلا در حال افزایش است، در کنار عوامل خارجی دیگری قرار می‌گیرد تا بگذارند ۱۰۰۰ دلار دیگر به قیمت بیت‌کوین اضافه شود. در این میان اولین عاملی که باید در نظر گرفته شود، استفاده از بیت‌کوین به عنوان دارایی ایمن است. مهمترین شاهد این مدعا، این است که با افزایش تنش‌ها اطراف ایران، قیمت بیت‌کوین هم افزایش پیدا کرد.
  در روز سه‌شنبه هفته‌ی گذشته، بورس کالای شیکاگو اعلام کرد که ابزار مالی جدیدی را با موفقیت راه‌اندازی کرده است؛ اختیار معامله‌ی بیت‌کوین. این ابزار باعث شد قیمت بیت‌کوین در روز جمعه ۱۷ ژانویه به مقدار مهم ۹۰۰۰ دلار برسد. بنابراین رشد این جفت‌ارز در دو هفته‌ی گذشته از ۲۲ درصد فراتر رفته است.
  ارزهای دیجیتال جایگزین هم به دنبال ارز دیجیتال اصلی بودند. ریپل ۲۵ درصد، ایتریوم ۳۰ درصد و لایت‌کوین به عنوان تاثیرگذارترین‌شان ۵۰ درصد رشد داشت. سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال ۱۴.۵ درصد رشد کرد و به ۲۴۵ میلیارد دلار رسید.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. این جفت‌ارز برای سه هفته‌ی متوالی نزولی بود و یورو، ۲۴۰ نقطه کاهش پیدا کرد. اکثریت قریب به اتفاق شاخص‌ها نه تنها در نمودار چهار ساعته، بلکه در نمودار روزانه هم در حال حاضر به رنگ قرمز هستند. در میان اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته ۷۵ درصدشان و برای نمودار روزانه، ۶۵ درصدسان قرمز هستند. تمامی شاخص‌های روند نمودار چهار ساعته و ۹۰ درصدشان برای نمودار روزانه هم حرکت نزولی را پیش‌بینی می‌کنند. نزدیک‌ترین خط حمایت در ۱.۱۰۶۵ در هدف خرس‌ها، ۱.۱۰۰۰ است.
  بعضی از اسیلاتورها همین الان هم سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد. ۶۰ درصد ای متخصصین هم منتظر حرکت صعودی هستند. از نظر آن‌ها، این جفت‌ارز یک بار دیگر تلاش خواهد کرد تا به مرزهای کانال صعودی میان‌مدت بازگردد؛ کانالی که در دسامبر ۲۰۱۹ شروع شده است. نزدیک‌ترین خط مقاومت در ۱.۱۱۵۰ قرار دارد. هدف‌ها ۱.۱۲۰۰ و ۱.۱۲۴۰ هستند. رشد این جفت‌ارز می‌تواند از طریق سرمایه‌ی بازار سهام تقویت شود؛ سرمایه‌ای که کاهش تنش‌ها در تجارت بین ایالات متحده و چین به وجود میاورد. همین موضوع، احتمال رکود در ایالات متحده را به ۲۴ درصد رسانده است که پایین‌ترین میزان از ۸ ماه گذشته تا به الآن به حساب میاید.
  دوشنبه ۲۰ ژانویه، در ایالات متحده روز تعطیل است. اما در همین زمان است ک بانک خلق چین تصمیمش را برای نرخ بهره اعلام می‌کند. این نرخ، در حال حاضر ۴.۱۵ درصد است. به علاوه، رویدادهای جالب توجه دیگری هم وجود دارند. در روز سه‌شنبه ۲۱ ژانویه، شاخص تمایل کسب و کار آلمان منتشر خواهد شد. پیش‌بینی‌ها می‌گویند این شاخص می‌تواند از ۱۰.۷ به ۴.۳ کاهش پیدا کند. این اتفاق، می‌تواند ارز اروپایی را پایین بکشد. در روز پنجشنبه، تصمیم بانک مرکزی اروپا برای نرخ بهره اعلام خواهد شد و نشست مطبوعاتی مدیر نهاد ناظر اروپایی هم برگزار می‌شود. در روز جمعه ۲۴ ژانویه، منتظر انتشار سری کاملا جدیدی از شاخص‌های تخمینی فعالیت کسب و کار، هم در آلمان و هم در منطقه‌ی یورو خواهیم بود.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال ۲۰ تا ۲۴ ژانویه‌ی سال ۲۰۲۰1

 • GBP/USD. شاخص‌های کلان کمک خواهد کرد تا به شرایط اقتصاد بریتانیا دست پیدا کنیم؛ شاخص‌هایی مانند نرخ بی‌کاری ILO که در روز سه‌شنبه منتشر خواهد شد و همچنین، شاخص فعالیت کسب و کار Markit که در روز جمعه ۲۴ ژانویه منتشر می‌شود. اما در شرایط فعلی برگزیت، احتمال این که تاثیر این شاخص‌ها بر شکل‌گیری روندهای این جفت‌ارز تاثیری جدی بگذارد، کم است.
  این جفت‌ارز هفته‌ی گذشته را در ناحیه‌ی پیوت‌پوینت میان‌مدت ناحیه‌ی ۱.۳۰۰۰-۱.۳۰۵۰ گذراند. در زمان نوشتن این سطور، ۶۰ درصد از متخصصین مثل مورد یورو انتظار داشتند این نمودار رشد کند و ۴۰ درصدشان، انتظار نزولش را داشتند. شاخص‌ها و مخصوصا اسیلاتورها، به شدت متنوع به نظر می‌رسند. تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه ابتدا، رشد این جفت‌ارز تا ۱.۳۱۲۰ و سپس، نزولش تا ارتفاع ۱.۲۷۷۰ را نشان می‌دهد.
  سطوح حمایت در ۱.۲۹۵۵، ۱.۲۹۰۰، ۱.۲۸۲۵ و ۱.۲۷۷۰ قرار دارند. خطوط مقاومت هم در ۱.۳۱۲۰، ۱.۳۲۱۰ و ۱.۳۲۸۵ هستند.
 • USD/JPY. در اینجا همه‌چیز کمی به نفع گاوها است که تلاش خواهند کرد نمودار را بالای ۱۱۰.۰۰ نگاه دارند و تا جای ممکن، از این مرز بالاتر ببرندش. به همین دلیل ۵۵ درصد از تحلیل‌گران، ۷۰ درصد از اسیلاتورها، ۹۵ درصد شاخص‌های روند و تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته و روزانه رشد ندریجی این جفت‌ارز را نشان می‌دهند. نزدیک‌ترین سطح قدرتمند مقاومت در ۱۱۰.۷۵ است و بعدی، صد نقطه بالاتر از این واقع شده است.
  ۱۵ درصد از متخصصین پیش‌بینی خنثایی داده‌اند و ۳۰ درصد از آن‌ها، می‌گویند این جفت‌ارز پایین خواهد آمد. بیشترین سیگنال‌هایی که می‌گویند که این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد، در اسیلاتورهای نمودار روزانه یافت می‌شوند. حمایت اصلی در ۱۰۹.۷۰ قرار دارد. اگر این حمایت بشکند، جفت‌ارز می‌تواند تا ناحیه‌ی ۱۰۹.۰۰ پایین بیاید و سپس، به افق ۱۰۸.۴۰ برود. احتمال این که نمودار به کف‌های ۶-۸ ژانویه در ناحیه‌ی ۱۰۷.۶۵-۱۰۷.۷۵ برسد کم است.
 • ارزهای دیجیتال. بالاخره اتفاق افتاد. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال از خط مرکزی‌اش گذشت و به ۵۴ رسید تا به ناحیه‌ی طمع نزدیک شود. این خبر را باید خوب بدانیم یا بد؟ به گفته‌ی توسعه‌دهنده‌های این شاخص، باز کردن پوزیشن‌های فروش در این لحظه خطرناک است. پوزیشن خرید چه طور؟
  ۶۵ درصد از تحلیل‌گران باور دارند که مومنتوم رو به بالای جفت‌ارز USD/BTC، هنوز تحلیل نرفته است و ممکن است نمودار بالای سطح ۹۰۰۰-۱۰۰۰۰ دلار جای پاین محکمی پیدا کند.
  نقطه نظر دیگری هم وجود دارد که ۳۵ درصد از متخصصین به آن باور دارند. آن‌ها موافقند که شرایط تقریبا شبیه به ۲۰۱۷ است و توجهشان را به سمت این واقعیت گسیل داشتند که از ژوئن ۲۰۱۹، سقف‌هایی را می‌بینیم که پی در پی پایین میایند. ۱۳۷۶۵ در ۲۶ ژوئن، ۱۳۱۷۰ در ۱۰ ژولای، ۱۲۳۲۰ در ۶ اوت و ۱۰۴۸۰ در ۲۶ اکتبر. ممکن است که ۹۰۰۰، سقف ناحیه‌ای بعدی باشد و به دنبالش، فروپاشی دیگری شکل بگیرد.
  اما در حال حاضر، بازار پر از خوشبینی است و پیش‌بینی خوشبین‌ها برای تمام انواع ارز دیجیتال، تمام رکورهای قابل و غیر قابل تصور را در هم می‌شکند. معتدل‌ترین پیش‌بینی برای شرکت تحلیل Fundstrat Global Advisors است که می‌گوید در سال پیش رو، به احتمال زیاد بیت‌کوین یبش از ۱۰۰ درصد سود برای سرمایه‌گذارانش به وجود خواهد آورد. تام لی، یکی از بنیانگذاران Fundstrat می‌گوید که مهمترین فاکتورهای اثرگذار بر رشد قیمت ارزهای دیجیتال دوشاخگی، ریسک‌های ژئوپولیتیک و انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده هستند.
  «فضایی‌ترین» پیش‌بینی را آدام بک، مدیرعامل Blockstream داده است. او قانع شده که رویای بیت‌کوین ۱۰۰ هزار یا حتی ۱۰ میلیون دلاری از واقعیت دور نیست. بک نظرش را درباره‌ی ایده‌ی یکی از  نماینده‌های پیشروی جنبش سایبرپانک، هال فینی، که از قدیم به عنوان دومین توسعه‌دهنده‌ی بیت‌کوین بعد از ساتوشی ناکاموتو به حساب میامده است، بیان داشته. فینی گفته است «به عنوان تجربه‌ای ذهنی»، می‌توان تصور کرد که بیت‌کوین سیستم پرداخت در تمام دنیا را به تسخیر خودش درآورده است. فینی نوشته است «ارزش کل ارز باید برابر با ارزش کل ثروت دنیا باشد. تخمین‌های فعلی می‌گویند که دارایی‌های خانگی کل جهان، بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ تریلیون دلار ارزش دارند. اگر ۲۰ میلیون سکه بیت‌کوین وجود داشته باشد، هریک از آن‌ها ۱۰ میلیون دلار ارزش خواهد داشت». او همچنین آورده است که «به دلیل تورم فزاینده‌ی دلار، این اتفاق از آن‌چه به نظر می‌رسد نزدیک‌تر است». اما پیشگوی ارز دیجیتال ما، منظورش از نزدیک را نگفته است.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است.  معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید