2020 ژانویه 11

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. همان‌طور که می‌دانید، زندگی مثل گورخر است؛ سیاه و سفید پشت سر هم میایند. این بار هم همین اتفاق افتاد؛ زمانی که تعطیلات و خوشی ابتدای سال، با احتمال جنگ بین ایران و آمریکا به اضطراب کشیده شد. اما چند روز بعد از مشخص شد که هر دو طرف از تعارض شدید گریزانند و تنش در این منطقه‌ی ژئوپولیتیک، به تدریج کم شد. این روندها را می‌توان به سادگی در قیمت نفت دید.
  هفته‌ی گذشته، ابتدا همه چیز برای دلار خوب پیش رفت. ارز ایالات متحده به لطف رکوردهایی که بازار سهام زد و بیانیه‌ی خوش‌بینانه‌ی فدرال رزرو، در حال رشد بود. رییس فدرال رزرو، ریچموند توماس بارکین گفت که بازار کار و اقتصاد ایالات متحده قدرتمند به نظر می‌رسند. و بنا بر گفته‌ی قائم مقام فدرال رزرو ریچارد کلاریدا، سیاست پولی فعلی سازمان او کاملا با شرایط اقتصاد کشور همخوانی دارد. پیش‌بینی‌ها می‌گویند رشد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در سال ۲۰۲۰، می‌تواند ۲ تا ۲.۵ درصد، یا حتی بیشتر از این، رشد کند.
  تا روز جمعه ۱۰ ژانویه، دلار به دلیل داده‌های قدرتمند بازار کار آمریکا در حال بالا رفتن بود. در نتیجه همان‌طور که ۴۵ درصد از متخصصین و ۸۵ درصد از شاخص‌ها و تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته پیش‌بینی می‌کردند، جفت‌ارز EUR/USD ۱۵ نقطه‌ی دیگر هم بالا رفت. اما داده‌های مشاغل جدیدی که خارج از بخش کشاورزی به وجود آمده بود (NFP)، بازار را شدیدا ناامید کرد. تعداد این مشاغل ۴۳ درصد کاهش داشته است. به این ترتیب، این جفت‌ارز به سرعت سعود کرد و به ارتفاع ۱.۱۱۳۰ رسید. در انتهای دوره‌ی معاملاتی، نمودار به سطح ۱.۱۱۲۰ رسید.
 • GBP/USD. سود پوند بریتانیا برای هفته‌ی سوم متوالی نزدیک به صفر بود. نمودار در روز سه‌شنبه ۷ ژانویه در ۱.۳۰۷۵ بود و از همان سطح شروع به بالا رفتن کرد. زمانی که به ۱.۳۲۱۰ رسید، بازگشت و تا ۱.۳۰۱۰ پایین آمد. سپس یک بار دیگر برگشت و دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در ۱.۳۰۶۰ تمام کرد تا در این پنج روز تنها ۱۵ نقطه از ارزشش را از دست داده باشد. اما مثل قبل، به دلیل نوسان نسبتا زیادش فرصت کسب سود را از معامله‌گران نگرفت. نوسان نمودار در هفته، به بیش از ۲۰۰ نقطه می‌رسید.
 • USD/JPY. پیش‌بینی این جفت‌ارز ۱۰۰ درصد دقیق بود. حتما به خاطر دارید که از نظر بسیاری از متخصصین (۷۰ درصد) که تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم آن‌ها را تایید می‌کردند، پایین آمدن جفت‌ارز باید در ۱۰۷.۸۰ متوقف می‌شد و بعد از آن، به ۱۰۹.۲۵ می‌رفت و سپس، به ارتفاعات دسامبر در ناحیه‌ی ۱۰۹.۷۰ عزیمت می‌کرد.
  در دنیای واقعی و در روز دوشنبه ششم ژانویه، نمودار کف خودش را در ۱۰۷.۷۶ پیدا کرد و بعد از لمسش به سمت بالا بازگشت. در روز چهارشنبه، ین تلاش دیگری کرد تا رد پایش را پایین سطح ۱۰۷.۰۰ پیدا کند. اما نتوانست و در آخر هفته، همان‌طور که متخصصین پیش‌بینی می‌کردند، نمودار به ارتفاع ۱۰۹.۷۰ رسید. این حرکت اصلاح کوچکی داشت و نوسان آخر هم در سطح ۱۰۹.۵۰ زده شد.
 • ارزهای دیجیتال. در حقیقت به نظر می‌رسد که شماری از سرمایه‌گذاران بیت‌کوین را به عنوان بهشت امنیت در نظر می‌گیرند. بنابراین در برابر پس‌زمینه‌ی رویارویی ایران و آمریکا، ارز دیجیتال مرجع به قله‌ی یک ماه و نیم گذشته‌اش رسید و بعضی از مهمترین سطوح مقاومت را شکست. اطلاعات غلطی که درباره‌ی افزایش سریع سرمایه‌ی ارز باثبات «تتر» (USDT) در CoinMarketCap و به میزان ۵۰۰ میلیون دلار منتشر شد هم به این افزایش قیمت کمک کرد. در نتیجه، قیمت BTC به ارتفاع ۸۴۵۰ دلار بر هر سکه رسید.
  تحلیل آنچه در هفته‌ی پیش اتفاق افتاد، می‌گوید که بازار ارزهای دیجیتال در حال تاثیر گرفتن از معاملات الگوریتمی است. ربات‌ها تنها به مومنتوم واکنش نشان دادند؛ کمیتی که در این مورد بالا بود و در نتیجه حلقه‌ای از خرید و افزایش بیشتر مومنتوم به وجود آمد.
  کمی بعد از این که مشخص شد تنش اطراف ایران کاهش پیدا کرده است و غلط بودن افزایش ۵۰۰ میلیون دلاری سطح سرمایه هم مشخص شد، قیمت بیت‌کوین پایین آمد و به ۷۷۶۵ رسید. سپس دوباره بالا رفت و جمعه شب ۱۰ ژانویه به ۸۱۰۰ دلار رسید.
  در نتیجه‌ی این اتفاقات، رشد بیت‌کوین که از ۳ ژانویه شروع شده بود، به ۱۷ درصد رسید. ایتریوم هم ۱۷ درصد، ریپل ۲۲ درصد و لایت‌کوین هم ۲۷ درصد رشد کردند. همچنین، سطح سرمایه هم ۱۰ درصد رشد کرد و شاخص ترس و طمع بیت‌کوین سه نقطه‌ی دیگر به وضعیت خنثی نزدیک شد و به ۴۱ رسید.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. این جفت‌ارز از ۲۹ نوامبر وارد کانال صعودی شده است. در ۳۱ دسامبر به حد بالایی خودش در ۱.۱۲۴۰ رسید و سپس، تغییر جهت داد و سال ۲۰۲۰ را با شکاف رو به پایین شروع کرد. این جفت‌ارز در هشتم ژانویه مرز پایینی کانال در ۱.۱۱۲۵ را شکست، اما به دلیل داده‌های منفی بازار کار آمریکا، خرس‌ها نتوانستند موفقیتی به دست بیاورند و این جفت‌ارز هفته را تقریبا همان‌جایی تمام کرد که شروع کرده بود.
  آیا نمودار به مرزهای کانال صعودی باز خواهد گشت؟ شصت درصد از متخصصین این طور فکر نمی‌کنند. از نظر آن‌ها، دلار به تقویتش ادامه می‌دهد و از این جفت‌ارز انتظار می‌رود تا به ناحیه‌ی ۱.۱۰۴۰-۱.۱۰۶۵ بازگردد. هدف بعدی‌اش هم ۱.۱۰۰۰ خواهد بود. تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته و اکثر (۷۰ درصد) شاخص‌های روند در نمودار روزانه با این نظر موافقند. قرائت شاخص‌های نمودار چهار ساعته و اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته و روزانه، در این لحظه می‌تواند حالت خنثی را نشان دهد.
  پیش‌بینی ۴۰ درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران این است که جفت‌ارز EUR/USD نخواهد توانست خط حمایت ۱.۱۱۰۰ را بشکند و حداقل به خط مرکزی کانال صعودی باز خواهد گشت؛ خطی که در ناحیه‌ی ۱.۱۲۴۰ قرار دارد.
  البته که روندهای هفته‌ی پیش رو می‌توانند تحت تاثیر افزایش تنش با ایران قرار گیرند. اما انتظار نمی‌رود که انتشار شاخص‌های اقتصاد کلان غافلگیرمان کند. در روزهای سه‌شنبه، پنجشنبه و جمعه، داده‌های بازار مصرف آمریکا منتشر خواهند شد. در روز ۱۶ ژانویه هم داده‌های شاخص قیمت HICP آلمان را خواهیم دانست. احتمالا این شاخص تغییری نکند. گزارش جلسه‌ی سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا هم می‌تواند جالب باشد. روز سه‌شنبه ۱۶ ژانویه منتظرش خواهیم بود.
 • GBP/USD. بریتانیا کمتر از سه‌هفته‌ی دیگر از اروپا جدا خواهد شد. بلومبرگ می‌گوید که امروز، برگزیت ۱۷۰ میلیارد دلار برای کشور هزینه داشته است و تا انتهای ۲۰۲۰، ۹۰ میلیارد دلار دیگر هم از دست خواهد رفت. رشد اقتصادی سالانه هم نصف شده است و از ۲، به ۱ درصد رسیده. اگر روابط بریتانیا با اروپا به همان منوال می‌ماند، اقتصادش می‌توانست ۳ درصد بزرگتر از آنچه هست، باشد. اقتصاد بریتانیا از تمام کشورهای G7 عقب‌تر است و بنا بر گفته‌ی بعضی از اقتصاددانان، راه درازی برای بازیابی‌اش وجود دارد.
  به احتمال زیاد پوند در آینده‌ی نزدیک در کانال نسبتا عریض ۱.۲۹۰۰-۱.۳۲۰۰ نوسان خواهد کرد که پیوت‌پوینتش در ناحیه‌ی ۱.۳۰۰۰-۱.۳۰۵۰ قرار دارد. همچنین ۶۰ درصد از تحلیل‌گران که ۸۵ درصد از شاخص‌های نمودار چهار ساعته و روزانه هم آن‌ها را تایید می‌کنند، می‌گویند این جفت‌ارز در هفته‌ی آینده به مرز پایینی‌اش خواهد رسید. حمایت‌ها در ۱.۳۰۱۰، ۱.۲۹۷۰ و ۱.۲۹۰۰ هستند.
  از سوی دیگر۴۰ درصد باقی‌مانده‌ی متخصصین که با تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه توافق دارند، باور دارند که این جفت‌ارز از ناحیه‌ی مرکزی خواهد گذشت و به احتمال زیاد به ارتفاعات ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ در ۱.۳۲۸۵ می‌رسد. بنابر تصاویری که تحلیل‌های گرافیکی می‌سازند، ممکن است چهار یا پنج روز طول بکشد تا نمودار به پیوت‌پوینت بازگردد. 
 • USD/JPY. هفته‌ی گذشته نه تنها جفت‌ارز به مرزهای کانال جانبی و میان‌مدت ۱۰۸.۴۰-۱۰۹.۷۰ بازگشت، بلکه به مرز بالایی‌اش هم رسید. همچنین، ۷۵ درصد از اسیلاتورها و ۸۵ درصد از شاخص‌های روند به رنگ سبز هستند. تنها ۲۵ درصد از متخصصین باور دارند که جفت‌ارز بتواند به ارتفاع ۱۱۰.۷۰ برسد. پانزده درصد از اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته و روزانه و اکثر تحلیل‌گران (۷۵ درصد)، با خرس‌ها هستند و می‌گویند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد. حمایت‌ها در ۱۰۹.۲۰، ۱۰۸.۷۵ و ۱۰۸.۴۰ هستند. احتمال این که نمودار به کف‌های هفته‌ی پیش در ناحیه‌ی ۱۰۷.۶۵-۱۰۷.۷۵ برسد کم است.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال ۱۳ تا ۱۷ ژانویه‌ی سال ۲۰۲۰1 

 • ارزهای دیجیتال. قبلا نوشته بودیم که بنا بر گفته‌ی TradeBlock، تنها ۳۰ درصد از بیت‌کوین‌ها در گردش هستند. مابقی ۷۰ درصد در کیف‌پول‌ها و منجمد هستند. Delphi Digital هم چنین نظری دارد. داده‌های آن‌ها می‌گوید که ۵۹ درصد از بیت‌کوین‌های خریداری شده در نیمه‌ی دوم ۲۰۱۷ هیچ تراکنشی نداشته‌اند. به عبارت دیگر، دارندگان آن‌ها حتی در دسامبر ۲۰۱۷ هم ارزشان را نفروختند؛ زمانی که بیت‌کوین در بعضی از پلت‌فرمذها با قیمت ۲۰ هزار دلار معامله می‌شود. این داده‌ها می‌گویند که لایه‌ی ثابتی از این دارندگان وجود دارد که دنیای ارزهای دیجیتال را ساخته است. آن‌ها حتی زمانی که بازار با سرعت صعود می‌کنند هم ارزشان را نمی‌فروشند.
  شاید منتظر ۲۰۴۰ هستند؛ زمانی که بنا بر محاسبات بنجامین کوئن، قیمت بیت‌ کوین می‌تواند به ۱ میلیون دلار برسد. کوئن می‌گوید که تاریخچه‌ی ارز دیجیتال اصلی نشان می‌دهد سیکل‌های بازار در حال طولانی‌تر شدن هستند. ۲.۵ سال طول کشید تا اولین قله به وجود بیاید و چهار سال بعد از آن، قله‌ی دوم سر رسید. متخصصین با تعمیم مدل رگرسیون لگاریتمی روی قیمت بیت‌کوین، به این نتیجه می‌رسند که احتمالا ۵.۵ سال دیگر طول بکشد تا قله‌ی بعدی سر برسد (۵.۵ سال بعد از دسامبر ۲۰۱۷) و در سال ۲۰۲۳، قیمت بیت‌کوین می‌تواند به ۱۰۰ هزار دلار برسد. بیت‌کوین ۱ میلیون دلاری هم نمی‌تواند زودتر از ۲۰۴۰ سر برسد.
  البته نظر دیگری هم وجود دارد که می‌گوید بیت‌کون تحت فشار نهادهای ناظر، به منجلاب فرو خواهد رفت و با ارزهای دیجیتال دولتی و محلی جایگزین می‌شود. بانک مرکزی اروپا شروع به فکر کردن درباره‌ی ارز دیجیتال خودش کرده است، کشورهای بریکس در حال توسعه‌ی ارز دیجیتالی واحد هستند و بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی هم اولی اجلاس بانک‌های مرکزی G20 را برگزار کرده است که ایده‌ی ارز دیجیتال جهانی را دنبال می‌کند.
  اما تمام این‌ها مربوط به آینده‌ی دور است. کف و سقف هفته‌ی پیش می‌گذارند بگوییم که جفت‌ارز BTC/USD به سطح جدیدی از ۷۷۶۵-۸۴۵۰ رسیده است که پیوت‌پوینتش در ناحیه‌ی ۸۰۰۰-۸۱۰۰ قرار دارد. تنها ۳۰ درصد از تحلیل‌گران باور دارند که نمودار می‌تواند در این کانال باقی بماند. ۷۰ درصد از متخصصین هم انتظار دارند تا به ناحیه‌ی ۷۰۰۰-۷۵۰۰ فرو بیافتد.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است.  معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید