2019 دسامبر 28

از جفت‌ارزهای اصلی چه انتظاری داشته باشیم.

شکی نیست که بسیاری از شرکت‌های کارگزاری و معامله‌گران خصوصی، جفت‌ارز EUR/USD را به عنوان یکی از ابزارهای اصلی کارشان در نظر می‌گیرند. منابع مختلف می‌گویند که این جفت‌ارز بین ۲۲ تا ۳۲ درصد از بازار فارکس را به خودش اختصاص داده است. بعد از آن هم USD/JPY، GBP/USD، AUD/USD, USD/CHF، USD/CAD، EUR/JPY و EUR/GBP قرار دارد.

تمام این ارزهای و به خصوص دلار و یورو، کم یا زیاد با شاخص‌ها و رویدادهای اصلی اقتصاد کلان همبستگی دارند. از نظر طرفداران تحلیل تکنیکال این موضوع عیب به حساب میاید و طرفداران تحلیل فاندامنتال هم آن را حسن به حساب میاورند. یکی از توییت‌های رییس جمهور آمریکا کافی بود که نواحی مستحکم حمایت و مقاومت شکسته شوند، کانال‌ها و روندها بازگردند، شاخص‌ها دیوانه شوند و موج‌های الیوت را تبدیل به قطره‌های آب شوند. اما آمارهای اقتصاد کلان می‌توانند بدون نگاه کردن به مدل‌های گرافیکی و تحلیل کندل‌استیک، پیش‌بینی تقریبا دقیقی را برای بلندمدت دهند. برای مثال، می‌توان برای ۱۲ ماه آینده پیش‌بینی کرد.

پس با این حساب، متخصصین برای سال پیش رو چه حرفی برای گفتن دارند؟

پیش‌بینی: دلار، یورو و ارزهای دیگر در سال ۲۰۲۰1 

تحلیل‌گران Deutsche Bank، Goldman Sachs, Bank of New York Mellon و شماری از بانک‌های دیگر به پیش‌بینی قانع‌کننده‌ای رسیده‌اند که دلار در سال ۲۰۲۰ نزول خواهد داشت. دلیل اصلی برای این حرکت، کاهش رشد اقتصادی دنیا است که تقاضای دارایی‌های ریسکی‌تر را افزایش می‌دهد. علی‌الخصوص این که در آستانه‌ی انتخابات ۲۰۲۰، احتمال می‌رود فدرال رزرو تحت فشار ترامپ نرخ بهره را باز هم پایین بیاورد، یا این که حداقل در همین سطح نگاهش دارد.

فاننشیال تایمز نوشته است که به گفته‌ی متخصصین Citigroup، سیاست تسهیل کمی و تزریق دلار ارزان به بازار می‌تواند کاتالیزور کاهش ارزش دلار شود. تحلیل‌گران بانک سوییسی Lombard Odier و یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری دنیا، BlackRock، که متخصصینش انتظار کاهش ملایم دلار در شش ماه آینده را دارند، با همکارانشان در Citigroup موافقند.

متخصصین JPMorgan Chase پیش‌بینی می‌کنند که جفت‌ارز EUR/USD انتهای سال ۲۰۲۰ را در ۱.۱۴ بایستد. Goldman Sachs و Bank of America Merrill Lynch عدد ۱.۱۵ را برای این مقدار معتبر می‌دانند. پیش‌بینی بانک‌های German Deutsche Bank و French Societe Generale forecasts برای دلار از این هم غم‌انگیزتر است. آن‌ها باور دارند که یورو یک سال بعد به قیمت ۱.۲ دلار معامله می‌شود.

به گفته‌ی بلومبرگ، پیش‌بینی کلی بزرگترین بازیگران بازار می‌گوید که تا انتهای ۲۰۲۰، دلار ۴۰۰-۵۰۰ نقطه‌ی دیگر وزن کم می‌کند و جفت‌ارز EUR/USD تا ناحیه‌ی ۱.۱۶ بالا خواهد رفت.

البته نظریه‌پردازان توطئه هم به دست بردن در بازار بدبین هستند و درباره‌ی این واقعیت صحبت می‌کنند که بانکداران می‌خواهند در قیمت‌های پایین، دلار بیشتری بخرند و به همین دلیل، پیش‌بینی «خرسی» ارائه می‌دهند.  می‌توان در اینجا کلمات Andreas Koenig را به یاد آورد؛ رییس Global FX. وی در شرکت چندملیتی سرمایه‌گذاری Amundi Asset Management گفته است که پیش از این، بارها درباره‌ی کاهش ارزش دلار در برابر یورو شنیده است و هربار، خلاف این موضوع اتفاق افتاده. «اگر این اتفاق بیافتد، خیلی شگفت‌زده می‌شوم.»

به گفته‌ی John Gordon، تحلیل‌گر ارشد شرکت کارگزاری NordFX، «درست است که نرخ بهره‌ی فدرال رزرو در ۱.۷۵ کم است، اما نهادهای ناظر دیگر نرخ بهره‌هایی صفر و حتی منفی دارند. علی‌رغم کاهش نرخ‌های بهره، جنگ‌های تجاری و مشکلات دیگر، از فوریه‌ی ۲۰۱۸ تا به الآن دلار در برابر یورو بیش از ۱۰ درصد رشد داشته است. اگر به عقب و نتایج سال گذشته نگاه کنید، برای بسیاری از سرمایه‌گذاران مشخص است که به دلیل ضعف اقتصاد اروپا و مشکلات مربوط به برگزیت، دلار تبدیل به ارز امن شده است. بانک‌های مرکزی هم آن را به عنوان ارز ذخیره‌ی اصلی‌شان، بیش از هر ارز دیگری در اختیار دارند.»

Goldman Sachs برای ارزهای دیگر پیش‌بینی کرده است که نرخ تبدیل پوند بریتانیا به دلار تا انتهای ۲۰۲۰ به ۱.۳۷ خواهد رسید.

بانک Merrill Lynch هم باور دارد که نه تنها یورو، بلکه قبل از همه پوند باید از مشکلات ابهام موجود در برگزیت رهایی پیدا کند تا ارزشش به ۱.۳۹ دلار برسد. دلار نزولی هم از بازارهای نوظهور حمایت خواهد کرد و ارز کشورهایی که به ASEAN مربوط باشند را تقویت می‌کند. به این ترتیب، ارزش دلار به ۱۰۳ ین کاهش پیدا خواهد کرد.

دلارهای کانادا و نیوزیلند به جذب سرمایه ادامه می‌دهند و قیمت طلا بالا خواهد رفت.

سال کبیسه‌ی ۲۰۲۰ دوازده ماه یا ۳۶۶ روز است. در این مدت، اتفاقات زیادی ممکن است رخ دهد. دلار به شرایط داخل آمریکا و آنچه در بازارهای جهانی اتفاق میافتد، وابستگی زیادی دارد. پیش‌بینی David Bloom، استراتژیست ارشد فارکس در HSBC این است که «به نظرم توافق همه‌جانبه‌ی آمریکا با چین، قواعد بازی را تغییر خواهد داد... این اتفاق، همه‌چیز را عوض می‌کند!»

آیا این اتفاق همه‌چیز را تغییر می‌دهد؟ چیزی نمانده است که پاسخ این سوال را پیدا کنیم. در طول این مدت:
صبر، اقبال خوش و برآورده شدن مهمترین آرزوها از آن شما باد!

سال نو مبارک!

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است.  معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید