2019 دسامبر 21

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. این جفت‌ارز در روز دوشنبه از سطح ۱.۱۱۱۰ شروع به بالا رفتن کرد؛ همان‌طور که اکثر متخصصین پیش‌بینی می‌کردند. بازار به آغاز استیضاح ترامپ واکنشی نشان نداد و شاخص SP500 یک بار دیگر حداکثر تاریخی‌اش را زد. البته آخر سال، آخر سال است و نوسان‌ها در آن کاهش پیدا می‌کنند. به همین دلیل این جفت‌ارز نتوانست به هدف ۱.۱۲۰۰ برسد و حداکثر هفته را در ۱.۱۱۷۵ زد.
  بعد از آن هم همه‌چیز طبق پیش‌بینی هفته‌ی قبل پیش رفت. جفت‌ارز بازگشت، به سمت پایین رفت و به ۱.۱۱۱۰ رسید. سپس، چندین تلاش ناموفق رخ داد تا این خط حمایت شکسته شود. بعد از آن در پس‌زمینه‌ی داده‌های ضعیف اقتصادی ایالات متحده و در ۱۹ دسامبر، بازگشتی به سمت بالا رخ داد. بعد از آن، باز هم نمودار به ناحیه‌ی ۱.۱۱۱۰ بازگشت.
  باید در نظر داشت که این سطح علاوه بر این حمایت افقی، با مرز پایینی روند رو به پایین هم یکی شده است؛ روندی که در ۲۹ نوامبر شروع شد. به همین دلیل است که گاوها به شدت شروع به خرید کردند. اما توان آن‌ها در انتهای هفته فرسوده و این خط حمایت هم شکسته شد. بنا بر نظر متخصصین، این حرکت با کاهش قیمت تعدادی از جفت‌ارزهای متقاطع، انتشار داده‌های آماری مثبت از بازار مصرف ایالات متحده و باریک شدن اسپرد سود اوراق قرضه‌ی آلمان و آمریکا تسهیل شد. به علاوه، در زمان شکت بسیاری از سفارش‌های توقف که پوزیشن‌های خرید را محدود می‌کردند، وارد عمل شدند و همین موضوع هم باعث شد که این جفت‌ارز تا ۱.۱۰۶۵ سقوط کند. بازگشتی کوچک به دنبال این حرکت آمد و هفته، برای جفت‌ارز مورد بحث در ۱.۱۰۷۵ تمام شد.
 • GBP/USD. هفته‌ی گذشته برای ارز بریتانیا آن‌چنان موفق نبود. نیروهای منفی بازار وام که سود اوراق بریتانیا در مقایسه با اوراق ایالات متحده و آلمان در آن پایین آمد، روی پوند سنگینی کرد. آمارهای بازار مصرف هم سرمایه‌گذاران را مایوس کرد. خرده‌فروشی در ماه نوامبر، بیشترین کاهش کل سال را داشت؛ ۰.۶ درصد. هرچه نخست‌وزیر بوریس جانسون و حامیانش گفتند، مصرف‌کننده‌های بریتانیایی از برگزیت ترسیدند و به همین دلیل هم خرج کردن را کاهش دادند. بانک انگلستان هم با کاهش دادن پیش‌بینی‌اش از رشد اقتصادی در رسم این نصویر غم‌ناک سهیم شد.
  در نتیجه، پوند بر اساس سناریویی که متخصصین برای کل هفته‌اش ساخته بودند حرکت کرد. احتمالا در خاطر دارید که بیشتر تحلیل‌گران (۶۵ درصد) که ۹۰ درصد از شاخص‌های نمودار روزانه آن‌ها را پشتیبانی می‌کردند، انتظار داشتند که جفت‌ارز GBP/USD یک بار دیگر تحرک کند تا روی ارتفاع ۱.۳۵۰۰ طوفان راه بیاندازد و این طوفان هم به فروپاشی ختم شود. در حقیقت در روز دوشنبه ۱۶ دسامبر، پوند به سمت بالا حرکت کرد. اما این خرکت تنها ۸۵ نقطه بود. پس از آن، چرخید و به نزولی ادامه داد که از ۱۳ دسامبر شروع شده بود.
  هفتاد و پنج درصد از تحلیل‌گران که تحلیل‌های گرافیکی هم آن‌ها را تایید می‌کردند، بر این حرکت رای داده بودند. بر اساس پیش‌بینی آن‌ها، جفت‌ارز باید به سرعت به ناحیه‌ی ۱.۳۱۰۰-۱.۳۲۰۰ برسد. این اتفاق هم در روز سه‌شنبه افتاد. اما این نزول به همین‌جا ختم نشد و ۲۰ دسامبر بود که به لطف داده‌های تولید ناخالص داخلی مثبت (رشد ۰.۴ درصد به جای پیش‌بینی ۰.۳ درصد)، پوند توانست خط حمایتش را در سطح ۱.۲۹۹۰ پیدا کند.
  این حرکت با بازگشتی همراه شد که تا ۱.۳۰۸۰ ادامه داشت و به دلیل تصویب لایحه‌ی برگزیت در پارلمان بریتانیا بیش‌تر ادامه پیدا کرد. بعد از آن هم ۱۰۰ نقطه کاهش را شاهد بودیم. آخرین صدای هفته هم در ارتفاع ۱.۳۰۰۰ به ارتعاش درآمد.
 • USD/JPY. پس‌زمینه‌ی اخبار درباره‌ی ین تقریبا متنوع است. سود اوراق خزانه‌داری ایالات متحده به شدت افزایش پیدا کرده است و ین هم همبستگی بسیار زیادی با آن دارد. قیمت‌های نفت هم در حال بالا رفتن است و امید این وجود دارد که به زودی، بین واشنگتن و پکن توافق کاملی به وجود بیاید. لازم است به شکل‌های تورم در ژاپن توجه کنیم. در انتهای نوامبر، این شاخص در سطح ۰.۵ درصد بود. به عبارت دیگر ۰.۳ درصد رشد داشت. این امر سیگنالی نه چندان قدرتمند، اما مورد توجه برای بانک مرکزی ژاپن و کل اقتصاد است.  ین به بادنمای آمار چندبعدی شرایط اقتصاد آمریکا هم عکس‌العمل نشان می‌دهد.
  در نتیجه دقیق‌ترین پیش‌بینی، همانی بود که یک چهارم تحلیل‌گران با آن بودند و بر اساس آن، این جفت‌ارز تا انتهای سال در کانال جانبی ۱۰۸.۴۰-۱۰۹.۷۰ باقی می‌ماند. در واقعیت، این کانال از این هم باریک‌تر بود؛ ۱۰۹.۱۵-۱۰۹.۷۰. این جفت‌ارز هم دوره‌ی معاملاتی را در ناحیه‌ی مرکزی‌اش تمام کرد؛ در سطح ۱۰۹.۴۵.
 • ارزهای دیجیتال. در روز شنبه ۱۴ دسامبر، ارز دیجیتال مرجع به سمت پایین رفت. به طور دقیق‌تر فقط به سمت پایین نرفت، بلکه با سر پایین افتاد و کف شش ماهه را ۱۱ درصد پایین برد. بر اساس نسخه‌ی اصلی که تحلیل‌گر بلومبرگ می‌گوید، دلیل این کاهش قیمت فروش هرم ارزهای دیجیتال PlusToken بود که بیت‌کوین‌هایی به ارزش حدود ۲ میلیارد دلار را فروخت. البته در ادامه، ارزهای دیگر هم فروخته شد. تنها در پنج روز، سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال بیش از ۹ درصد کاهش پیدا کرد و بعضی از تحلیل‌گران مجبور شدند روی بیت‌کوین «سنگ قبر» بگذارند. این نام، اسمی است که بر تقاطع میانگین متحرک پنجاه روزه از بالا، با میانگین متحرک ۲۰۰ روزه قرار می‌گیرد.
  اما شایعات درباره‌ی مرگ بیت‌کوین که تا این حد هم تکرار می‌شود، به شدت اغراق‌شده است. چهارشنبه شب مشخص شد که پلت‌فرم Bakkt رکورد جدیدی از حجم معاملات بیت‌کوین را ثبت کرده است. با پیدا شدن خط حمایت ۶۴۷۰ دلار، بیت‌کوین ب سرعت شروع به پوشاندن ضررش کردن و تنها در چند ساعت بیش از ۱۰۰۰ دلار بر ارزشش افزود (۱۵ درصد). سپس جفت‌ارز BTC/USD به جایی بازگشت که در آن شروع کرده بود؛ به مقادیر ۱۴ دسامبر.
  ارزهای دیجیتال برتر چون ریپل، ایتریوم و لایت‌کوین هم کلیت حرکت ارز دیجیتال مرجع را دنبال کردند. البته با این تفاوت که نتایج سفر هفت‌روزه برای آن‌ها سودآور نبود. بیت‌کوین تمام ضررش را پوشاند، اما ریپل ۱۲.۵ درصد، ایتریوم ۱۱.۵ درصد و لایت‌کوین ۱۰ درصد از قیمت‌شان را از دست دادند. به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران دارند از شر ارزهای دیجیتال جایگزین خلاص می‌شوند و جریان‌های مالی به سمت بیت‌کوین حرکت می‌کند.

 

احتمالا برای پیش‌بینی ۱۰ روز آینده اکتشافی انجام ندهیم. چرا که کریسمس و تعطیلات سال جدید در راه هستند. در این رابطه:

 • ۲۴ دسامبر: معاملات در ساعت ۱۷:۰۰ به وقت CET بسته می‌شوند
 • ۲۵ دسامبر: معاملات بسته هستند
 • ۲۶ دسامبر: معاملات در ساعت ۰۰:۰۰ به وقت CET باز می‌شوند
 • ۳۱ دسامبر: معاملات در ساعت ۱۷:۰۰ به وقت CET بسته می‌شوند
 • ۱ ژانویه: معاملات بسته هستند
 • ۲ ژانویه: معاملات در ساعت ۰۰:۰۰ به وقت CET باز می‌شوند
 • EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY. ما انتظار داریم که معاملات در این مدت، دست به عصا و در محدوده‌ای باریک انجام شود. چرا که به دلیل شرایط غیرقابل پیش‌بینی بازار، ممکن است قیمت به هر سویی گرایش پیدا کند. انتظار می‌رود که در زمان باز شدن بازار پس از تعطیلات سال جدید، شکاف‌هایی وجود داشته باشند.
  اگر بخواهیم درباره‌ی پیش‌بینی متخصصین برای دوره‌ی ده روزه‌ی پیش رو حرف بزنیم، ممکن است که هم به گاوها و هم به خرس‌ها رجحان دهیم. چرا که نظرات متخصصین به این صورت تقسیم شده است:
  - یا نصف به نصف، بر رشد و نزول،
  - یا به سه قسمت مساوی رشد، نزول و خرکت جانبی.
  پیش‌بینی دپارتمان‌های تحلیلی بانک‌های جهانی برای کل سال ۲۰۲۰ بسیار جالب‌تر است. یک هفته بعد آن‌ها را منتشر خواهیم کرد. طبیعتا این پیش‌بینی‌ها بر اساس فاکتورهای بنیادی هستند. برای طرفداران تحلیل تکنیکال هم، تمامشان را در یک جدول گردآوری کرده‌ایم که قرائت شاخص‌های نمودار روزانه و هفتگی را در خود دارد. امیدواریم که این جدول به شما کمک کند نظری راجع به روندهای اصلی و شرایط بازار به دست بیاورید.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۳ تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۹1

 • ارزهای دیجیتال. بازار ارزهای دیجیتال برخلاف فارکس، هرگز نمی‌خوابد. معامله‌گران ارزهای دیجیتال، حتی اگر تعطیلات را هم جشن بگیرند چشم‌شان را از ترمینال معاملاتی بر نمی‌دارند.
  به طور کل، پس‌زمینه‌ی اخبار مثبت است:
  - مریل‌لینچ، غول‌‌بانکداری آمریکایی بدترین و بهترین دارایی‌ها را بر اساس کارآیی‌شان در ۱۰ سال گذشته نام‌گذاری کرده است. بر اساس محاسبات این بانک، ۱ دلاری که در سال ۲۰۱۰ و در اولین ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری شده است، در حال حاضر ۹۰۰۲۶ دلار شده است.
  ریکس‌بانک، بانک مرکزی سوئد، در حال بررسی احتمال ساخت کرونای دیجیتال است.
  به موفقیت Bakkt هم در بالا اشاره کردیم. این سیگنال هم برای بازار ارزهای دیجیتال بسیار مثبت است که پیشنهاد می‌دهد سرمایه‌گذاران حقوقی (حداقل بعضی از آن‌ها)، شرایط فعلی را برای خرید خوب می‌دانند.
  - تحلیل‌گران پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین را برای اول سال ۲۰۲۰ داده‌اند. مدیران صرافی ارز دیجیتال کره‌ای Bithumb، Korbit و Hanbitco استدلال می‌کنند که ۲۰۲۰ به دلیل تقاضای ارزهای دیجیتال از طرف سرمایه‌گذاران حقوقی و حقیقی نسل دهه‌ی شصت، بهترین سال بازار این ارزها خواهد بود.
  تحلیل‌گر بورس آمستردام Michael van de Poppe مطمئن است که بیت‌کوین در اوایل ۲۰۲۰ تا ۸۰۰۰ دلار بالا خواهد رفت و یک ماه بعد از آن، دوباره تا ۹۵۰۰ دلار بالا می‌رود. Alistair Milne، مدیر سرمایه‌گذاری Altana DS Fund هم مطمئن است که ارزش بیت‌کوین رشد می‌کند. از نظر او بیت‌کوین در دوشاخگی پیش‌رو گران‌تر خواهد شد. همچنین فروش ارزهای دیجیتال جایگزین و خرید ارز دیجیتال اصلی هم ادامه پیدا خواهد کرد.
  نقطه‌نظر دیگری هم وجود دارد که Jacob Kenfield، بنیانگذار Signal Profits بر آن است. او پیش‌بینی می‌کند که قیمت بیت‌کوین تا ۵۵۰۰ دلار پایین خواهد آمد. اما بدترین اخبار امروز این است که بیش از ۲۰ هزار توکن BTC در حساب‌های هرم دیجیتال PlusToken باقی مانده است. پیش‌بینی بلومبرگ این است که اگر این هرم به فروشش ادامه دهد، این ریسک وجود خواهد داشت که قیمت بیت‌کوین تا ۴۰۰۰ دلار پایین بیاید. اما این قیمت، محدودیت نخواهد داشت. به استخراج‌کننده‌های ASIC تبریک می‌گوییم که نشان دادند Bitmain's S17، تنها در صورتی بدون سود استخراج می‌کند که قیمت از ۳۶۰۰ دلار پایین‌تر بیاید. به عبارت دیگر، این سطح مهم‌ترین سطح حمایت است.
  در حال حاضر، شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال هنوز در یک سوم پایین خودش است؛ در ۲۹. این امر، نشان از ترس متوسط سرمایه‌گذاران دارد.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است.  معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید