2019 نوامبر 24

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. در نظر داشته باشید که پیش‌بینی قبلی بر ابهامی تاکید داشت که اخیرا در بازارها به وجود آمده است.س در آن زمان، چیرگی نظرات گاوی بر خرسی‌ها تنها ۱۰ درصد بود. ۵۵ درصد از متخصصین نظر بر رشد یورو داشتند و ۴۵ درصد، نظر مخالف را. جفت‌ارز مورد بحث برای این که به این تعادل پاسخ دهد، دوشنبه ۱۱ نوامبر را کمی رشد کرد و به سطح ۱.۰۹۰۰ رسید. سپس، وارد کانال جانبی شد. نمودار تا روز جمعه در این کانال باقی ماند. در این روز به دلیل آمارهای ضعیف اقتصاد اروپا و سخنرانی رییس جدید بانک مرکزی اروپا کریستین لگارد، با شدت سقوط کرد. اما نتوانست خط حمایت ۱.۱۰۰۰ را بشکند و دوره‌ی معاملاتی روزانه را در ۱.۱۰۲۰ تمام کرد.
  آقای لگراد گفت که اروپا، به سیستم جدیدی برای سنجش اقتصادش دارد و بانک مرکزی به زودی استراتژی خودش را بررسی خواهد کرد. لگارد با گفتن این حرف‌ها ابهام بیشتری را به بازار اضافه کرد. اما به هیچ عنوان مشخص نیست که این استراتژی جدید چه خواهد بود. مخصوصا با در نظر گرفتن این که در شورای اداره‌کننده‌ی بانک مرکزی اروپا اختلاف نظر وجود دارد و اجماعی بر سر بازگشتن به سیاست تسهیل کمی وجود ندارد.
 • GBP/USD. بریتانیا برای انتخابات زودهنگام مجلس آماده می‌شود. در این انتخابات، هم شرایط برگزیت و هم شرایط آینده‌ی اقتصاد به چیزهای دیگر بستگی دارد. در حال حاضر شفافیتی درباره‌ی یورو وجود ندارد. به همین دلیل هم گاوها و هم خرس‌ها، در اخبار اقتصادی به دنبال دلایلی هستند تا بتوانند جفت‌ارز را به یکی از جهت‌ها برانند.
  اگر نتایج هفته‌ی گذشته را با هم جمع بزنیم، موفقیت با خرس‌ها خواهد بود. آن‌ها با بهره بردن از این حقیقت که شاخص فعالیت کسب و کار اولیه در بخش خدمات به پایین‌تر از سطح حیاتی ۵۰ و به ۴۸.۶ رسیده است، نمودار را به پایین‌تر از سطح ۱.۲۸۲۲ رساندند. آخرین قیمت این هفته هم در سطح ۱.۲۸۳۵ بود.
 • USD/JPY. همان‌طور که پیشتر اشاره شد، ین حدودا کل پاییز را در حال پایین آمدن بود و این جفت‌ارز بالا میامد. این روند را می‌توان در شاخص میانگین متحرک ۲۰۰، در نمودار چهار ساعته مشاهده کرد. نمودار حداقل چهار بار تلاش کرد تا این سطح مقاومت را بشکند؛ ولی هر بار با شکست مواجه شد. هفته‌ی گذشته نوشتیم که سرانجام تلاش پنجم، شدیدا به چشم‌انداز مذاکرات بین ایالات متحده و چین وابسته است. اما علی‌رغم چندین بیانیه‌ی خوشبینانه، هنوز نتیجه‌ی مشخصی حاصل نشده است. به نظر می‌رسد مذاکره‌کنندگان آمریکایی حاضرند تا در جلسه شرکت کنند، اما منتظرند تا پکن درباره‌ی حقوق مالکیت معنوی و تکنولوژی و همچنین، خرید محصولات کشاورزی از آمریکا تعهد دهد. این که آیا چین این کار را خواهد کرد یا خیر و این که به چه صورت این کار را خواهد کرد، سوالی است که باید پاسخ داده شود. تلاش پنجم برای شکستن میانگین متحرک ۲۹۹ تایی هم که میانه‌ی هفته‌ی گذشته انجام شد، به شکست انجامید. این جفت‌ارز با افتادن به سطح ۱۰۸.۲۷ چرخید و دورهذی معاملاتی هفتگی را کمی بالاتر از میانگین متحرک یاده شده، در سطح ۱۰۸.۶۳ تمام کرد.
 • ارزهای دیجیتال. پیش‌بینی اصلی که اخیرا گفته شده بود، می‌تواند در دو کلمه خلاصه شود: «احتیاط» و «بدبینی». امیدواریم که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران توصیه‌ی اول ما را گوش کرده باشند. چرا که دومی یک بار دیگر خودش را به طور کامل ثابت کرد. در روز ۲۲ نوامبر، بیت‌کوین حدود ‍۲۰ درصد از ارزشش را از دست داد و از ۸۵۰۰ به ۶۸۲۰ دلار رفت. بسیاری از متخصصین می‌گویند دلیل این حرکت نزولی شدید، استخراج‌کننده‌هایی بودند که شروع به فروش دارایی‌های ارز دیجیتال‌شان کردند. بعضی از آن‌ها نیاز به ارزهای دستوری داشتند تا به کارشان ادامه دهند و بعضی دیگر، تنها ناامید شده بودند و می‌خواستند بازار را ترک کنند.
  همچنین، شایعه‌ای هم منتشر شد که می‌گفت پلیس چین، از دفتر Binance در شانگهای بازدید کرده است تا مزید بر علت باشد.
  ارزهای دیجیتال جایگزین برتر مثل ریپل،ایتریوم و لایت‌کوین هم از «برادر بزرگ» تبعیت کردند. در نتیجه سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال با ۱۵.۸ درصد کاهش، از ۲۳۹ میلیارد به ۲۰۱ میلیارد دلار رسید.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. تعداد کسانی که در آمریکا بیمه‌ی بیکاری می‌گیرند یک بار دیگر افزایش پیدا کرد. رشد تولید ناخالص داخلی در فصل چهارم هنوز از ۰.۵ درصد هم بالاتر نزده است. همه‌ی این‌ها باعث شده است تا سرمایه‌گذاران، درباره‌ی آمدت فصل رکود در اقتصاد ایالات متحده فکر کنند. هفته‌ی بعد منتظر بسته‌ی بعدی آمار اقتصادی ایالات متحده هستیم. این بسته میتواند هم پیش‌بینی مربوط به کاهش نرخ بهره‌ی فدرال رزرو در ژانویه-فوریه را رد، و هم تاییدش کند. همچنین ممکن است این کاهش نه ۰.۲۵ درصد سنتی، بلکه دو برابر این مقدار و ۰.۵ درصد باشد.
  البته این موضوع بستگی زیادی به نتایج نهایی فصل چهارم کل سال ۲۰۱۹ داشته باشد. اما فراموش نکنید که ۲۰۲۰، سال برگذاری انتخابات در ایالات متحده است و اقتصاد این کشور به این بستگی دارد که ترامپ دوره‌ی دومش را در کاخ سفید بماند یا خیر. در حال حاضر فدرال رزرو تحت فشار او قرار دارد و سیاست‌های تسهیل کمی را قدم به قدم، در اقتصاد دلار پیاده می‌کند. همین شرایط در ابتدای دهه‌ی ۲۰۰۰ هم وجود داشت. سپس فدرال رزرو تلاش کرد تا با کاهش نرخ سود بانکی تولید را افزایش دهد. همین موضوع هم حباب وام‌های رهنی را به وجود آورد که ترکیدنش، رکود سال‌های ۲۰۰۷-۲۰۰۸ را سبب شد.
  در این لحظه، اکثر شاخص‌ها به رنگ قرمز هستند. اما در شرایط ابهامی که بالاتر گفته شد، متخصصین انتظار ندارند که جفت‌ارز مورد بحث بتواند باز هم سطح حمایت ۱.۱۰۰۰ را بشکند. تحلیل‌های گرافیکی در نمودار چهار ساعته و روزانه هم نشان می‌دهند نمودار که بعد از یکی دو تلاش ناموفق، ابتدا تا سطح مقاومت ۱.۱۰۹۰ و بعد از آن، حتی تا سطح ۱.۱۱۷۵ هم بالا خواهد رفت.
  البته نتایج گفتگو‌های تجاری چین و آمریکا که پکن می‌خواهد پیش از ۲۸ نوامبر برگزار کند و عید شکرگزاری در ایالات متحده می‌تواند به شدت روی قیمت‌ها تاثیر بگذارد. شصت و پنج درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند که تا انتهای امسال، اوضاع به شرایط مشخصی می‌رسد و دلار رشد می‌کند. در نتیجه، EUR/USD تا ناحیه‌ی ۱.۰۸۰۰-۱۰.۹۰۰ پایین خواهد آمد.
 • GBP/USD. این جفت‌ارز به دلیل انتخابات زودهنگام بریتانیا در ۱۲ دسامبر و شرایط برگزیت، پنج هفته در کانال جانبی ۱.۲۷۸۰-۱.۲۹۸۰ نوسان کرده است. شاخص‌های روند و اسیلاتورهای نمودار روزانه به رتگ خاکستری رسم شده‌اند. پیش‌بینی متخصصین را می‌توان خاکستری نامید (۵۰-۵۰). گزارش تورم در چهارشنبه ۲۷ نوامبر هم احتمالا نتواند این جفت‌ارز را از این کانال بیرون ببرد. شرایط هفته‌ی پیش رو بیش از این که به بریتانیا بستگی داشته باشد، به ایالات متحده وابسته است. پیشرفت شفافی که گفتگو‌های تجاری ایالات متحده و چین دارند هم می‌تواند به این جفت‌ارز، روند نزولی شدیدی را اعمال کند تا خط حمایتش تا ۱.۲۶۵۰ پایین بیاید.  
 • USD/JPY. فدرال رزرو بازارها را با دلار ارزان پر کرده است. اما بانک ژاپن سال‌هاست که این کار را انجام می‌دهد تا تورم را بالا ببرد و به تولید رمقی دهد. همچنین نرخ بهره‌ای که بانک مرکزی ژاپن وضع کرده، از دلار بسیار پایین‌تر است. ارز ژاپن تنها به این دلیل باب میل سرمایه‌گذاران است که می‌تواند در برابر طوفان‌های مالی، از آن‌ها مراقبت کند. اما بنابر نمودار، از انتهای تابستان طوفان قدرتمندی در کار نبوده است و در نتیجه، ین در حال پایین آمدن است. منحنی قیمت‌ها هم آهسته و پیوسته بالا می‌رود.
  در حال حاضر نمودار در ناحیه‌ی ۱۰۸.۶۰ دچار فشردگی شده است. اما پبشرفت در فرآیند امضای توافق بین چین و ایالات متحده می‌تواند این جفت‌ارز را تا ۱۰۹.۵۰ بالا ببرد. به اعتقاد ۶۵ درصد متخصصین، این اتفاق در آینده‌ی نزدیک خواهد افتاد.­
  باید در نظر داشت که تعداد متخصصین در میان‌مدت بیشتر می‌شود و به ۷۰ درصد می‌رسد. آن‌ها منتظرند تا این جفت‌ارز پایین برود و به ناحیه‌ی ۱۰۵.۷۰-۱۰۶.۷۰ بازگردد. این پیش‌بینی‌ها در بیشتر موارد به شاخص‌های اقتصادی ایالات متخده و ادامه‌ی برنامه‌ی تسهیل کمی توسط فدرال رزرو باز می‌گردد.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۵ تا ۲۹ نوامبر سال ۲۰۱۹1

 • ارزهای دیجیتال. در لحظه‌ی نوشتن این سطور جفت‌ارز BTCUSD تقریبا همان‌جایی است که یک ماه پیش بود؛ پیش از این که در ۲۵ اکتبر به فضا پرواز کند. احتمالا به خاطر دارید که ارز دیجیتال مرجع به ۱۰۵۰۰ دلار رسید و سپس ۴۰ درصد به بالاترین نقطه‌اش اضافه کرد. دلیل این افزایش هم اخباری بود که از رهبر چین به گوش رسید؛ این که از توصعه‌ی سیستم‌های زنجیره‌بلومی حمایت کرده بود.
  اگر به چارت نگاه کنید، کاملا مشخص است که از ۲۶ ژوئن، بیت‌کوین در کانالی نزولی حرکت می‌کرده است. اگر این حرکت ادامه پیدا کند، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که ابتدا در افق ۷۳۰۰ حرکت کند و سپس فروپاشی دیگری اتفاق بیافتد تا به ۵۰۰۰ دلار برسد.
  امید اصلی سرمایه‌گذاران که ممکن است بتوانند از قیمت بیت‌کوین حمایت کنند، این است که در سال ۲۰۲۰ بیت‌کوین دوشاخه شود. بعضب از آن‌ها می‌گویند بعد از دو نیم شده بیت‌کوین در ۲۰۲۰، قیمت این ارز دیجیتال می‌تواند تا ۴۰۰۰ درصد رشد کند. آن‌ها به جهش‌های تندی اشاره می‌کنند که پس از آخرین کاهش پاداش استخراج‌کننده‌ها اتفاق افتاد. اولین باز، ۳۴۲۰ درصد رشد قیمت به وجود آمد. دومین بار هم ۴۰۸۰ درصد رشد را باعث شد.
  در این لحظه شاخص ترس و طمع بیت‌کوین به پایین‌ترین سطح در ناحیه‌ی قرمز رسیده است و ۲۳ است؛ به معنای «ترس بسیار شدید». آفرینندگان این شاخص می‌گویند که معنای این شرایط، وحشت بازار است. به همین دلیل هم ممکن است به زودی شاهد رشد باشیم. بالاخره سفته‌بازان بزرگی که از کاهش ارزش این ارز سود می‌کنند، در جایی باید بازی رشد را هم شروع کنند. در حقیقت، این موضوع منطق بازار را شکل می‌دهد.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است.  معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید