2019 اکتبر 19

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. بدون شک، هفته‌ی گذشته بیش از هرچیز تحت تاثیر برگزیت بود. نخست‌وزیر جدید بوریس جانسون توانست با بروکسل به توافق برسد و در روز پنجشنبه ۱۷ اکتبر، اجلاس سران اتحادیه‌ی اروپا توافقی را درباره‌ی مفاد و زمان خروج بریتانیا از اتحادیه در روز یکم نوامبر تایید کرد. این رویداد در کنار کاهش ریسک‌های تجاری و سیاسی در اروپا، آسیا و آمریکا که چاشنی آمارهای اقتصادی ضعیف ایالات متحده را هم روی خودش داشت، برای گاوها راهی به سمت بالای نمودار باز کرد.
  اکثریت قریب به اتفاق متخصصین (۷۰ درصد) هدف اصلی را روی ۱.۱۱۶۰ قرار داده بودند. این پیش‌بینی کاملا صحیح بود. جمعه بعد از ظهر، نمودار این جفت‌ارز توانست به این ارتفاع برسد و هفته را تمام کند.
 • GBP/USD. از تاریخ ۸ اکتبر، ارز بریتانیا حدود ۸۰۰ نقطه یا ۶ درصد گران‌تر شد. همه‌ی این‌ها به لطف تمام شدن موفقیت‌آمیز «نمایشی» بود که برگزیت نام داشت. این نمایش ۳ سال و نیم ادامه داشت و همه را خسته کرده بود. قله‌ی خوشبینی در روز پنجشنبه ۱۷ اکتبر بود که پوند، سقف ۱.۲۹۹۰ را زد. بعد از آن هم اصلاحی صورت گرفت و هفته در ۱.۲۹۴۰ تمام شد. 
 • USD/JPY. احتمالا به خاطر داشته باشید که هفته‌ی گذشته، نظرات متخصصین درباره‌ی ین به صورت کاملا مساوی تقسیم شده بود. یک سوم از آن‌ها به رشد جفت‌ارز، یک سوم به نزولش و یک سوم دیگر هم به روند جانبی نظر داشتند. همه‌ی آن‌ها هم راست می‌گفتند. ابتدا جفت‌ارز کمی تا سطح ۱۰۸.۰۲ پایین آمد. سپس تا سطح ۱۰۸.۹۰ بالا رفت، در کانالی جانبی حرکت کرد و تقریبا همان‌جایی که هفته را شروع کرده بود، یعنی پیوت‌پوینت ۱۰۸.۴۰-۱۰۸.۴۵ هفته را تمام کرد. 
 • ارزهای دیجیتال. کاربران توییتر تخمین زده‌اند که قیمت ارز دیجیتال اصلی در ده سال گذشته حدود ۸۳۸.۰۷۸۶۸۵ درصد بالا رفته است. اما به نظر می‌رسد دیگر نمی‌ارزد که برای چنین رشد قیمت‌هایی منتظر بمانیم. کمی قبل، اخبار راه‌اندازی پروژه‌های عظیمی چون Libra از طرف فیس‌بوک و TON از طرف تلگرام قیمت بیت‌کوین را بالا برد. (هنوز مشخص نیست که چرا. بالاخره اگر هردوی این ارزها پدیدار شوند، رقیب قدرتمندی برای بیت‌کوین خواهند بود). اما بسیاری از دولت‌ها و نهادهای ناظر به سمت پروژه‌ی فیس‌بوک جذب شدند و تلگرام هم راه‌اندازی TON را به دلیل مشکلاتی که با قانون‌‌گذاری آمریکا دارد، عقب انداخته است. بنابراین هرسه‌ی این محرک‌ها اگر نگوییم محو شده‌اند، رو به ضعف رفته‌اند. این موضوع هم نتوانست بازار ارزهای دیجیتال را تحت تاثیر قرار دهد. در ده روز گذشته، قیمت بیت‌کوین از ۲۳۶ میلیارد به ۲۲۴ میلیارد افت کرده است و همان‌طور که اکثر متخصصین ما می‌گفتند، قیمتش به مرز پایینی کانال ۷۷۹۵-۸۷۰۰ دلار رسید.
  ایتریوم (ETH/USD) و لایت‌کوین (LTC/USD) مطیعانه، به دنبال ارز مرجع به سمت پایین رفتند. ولی ریپل در چهار هفته‌ی گذشته شخصیتی یک‌دنده از خودش نشان داده است. در طول این مدت قیمت این ارز ۴۰ درصد رشد کرده و به سطح مقاومت/حمایت قدرتمند در ناحیه‌ی ۰.۳ بازگشته است. قوی‌ترین احتمال این است که این رشد، به دلیل اخبار مثبت خود شرکت باشد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • GBP/USD. ما این جفت‌ارز را پیش از یورو/دلار می‌گذاریم. چرا که هرچه در هفته‌ی پیش رو برای پوند اتفاق بیافتد، تاثیر بسیار زیادی روی قیمت ارزهای دیگر خواهد داشت.
  در حقیقت توافق جدید برگزیت، همان متن توافق ترزا می است. همان متنی که نخست‌وزیر پیشین برای ۳ بار نتوانست بر پارلمان «تحمیلش» کند. و حالا در ۱۹ اکتبر، نخست‌وزیر بوریس جانسون تلاش خواهد کرد که این کار را انجام دهد. و بدون تایید پارلمان، توافق با اتحادیه‌ی اروپا به وقوع نخواهد پیوست.
  تفاوت اصلی نسخه‌ی جانسون، نبود «محل توقف ایرلند» در آن است. این موضوع، چیزی است که بریتانیا خطر ماندن در ناحیه‌ی گمرکی اتحادیه‌ی اروپا را به خاطرش بپذیرد. اما جانسون نتوانست این بخش از مرز را به طور کامل ببندد و ایرلند شمالی باز هم مجبور است تا از قوانین تجاری اتحادیه‌ی اروپا پیروی کند. بسیاری هم از این موضوع خطر فروپاشی بریتانیا را برداشت می‌کنند. حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی هم این موضوع را نمی‌پسندد. رهبر DUP، ارلن فاستر می‌گوید «ما نمی‌خواهیم به این پروژه رای بدهیم. این موضوع هنوز تمام نشده است. حتی آغازی بر پایان هم نیست! »
  بنابراین برای اولین بار از جنگ فالکلند در ۱۹۸۲، نسخت‌وزیران برنامه‌های آخر هفته‌شان را لغو می‌کنند و جلسات اضطراری می‌گذارند. ما در زمان نوشتن این سطور هنوز نمی‌دانیم که «شنبه‌ی بزرگ» چگونه خاتمه پیدا خواهد کرد. اما یک شمارش ساده کافی است تا جانسون چند رای کم بیاورد و رای‌گیری شکست بخورد تا وضعیت برگزیت، به همان ابهام قبلی بازگردد.
  در هر صورت شانس این که دوشنبه ۲۱ اکتبر، بازارها با فضای خالی بزرگی باز شوند، بسیار زیاد است. حدود ۲۰ درصد از اسیلاتورها همین الآن هم نشان از این دارند که ارز بریتانیا بیش از حد به فروش می‌رسد. اگر جانسون شکست بخورد، حمله‌ی شدیدی از سوی خرس‌ها را شاهد خواهیم بود و این جفت‌ارز به کف‌های اولین دهه‌ی اکتبر بازخواهد گشت که در ۱.۲۲۰۰ قرار دارند. (حمایت‌ها در ۱.۲۵۱۵، ۱.۲۳۸۰ و ۱.۲۲۸۰ هستند). اگر توافق تایید شود، پوند شانس زیادی خواهد داشت که به سقف امسال برود؛ خط ۱.۳۳۸۰.
  اگر از پیش‌بینی هفتگی به میان‌مدت برویم، مشخص می‌شود که حتی در صورت برگزیت قانونمند هم پوند تحت فشار خواهد بود. اقتصاد بریتانیا عادت کرده است که با اروپا همکاری داشته باشد. اگر این اقتصاد به کناری بیافتد، مشکلاتی جدی را از سر خواهد گذراند. در این صورت، بانک انگلستان مجبور خواهد شد تا نرخ بهره را کاهش دهد و قدم‌هایی جدی را برای تسهیل کمی سیاست پولی‌اش بردارد. در چنین شرایطی پوند شانس زیادی خواهد داشت که از ارتفاع پایین بیاید و به ناحیه‌ی ۱.۳۱۰۰ بازگردد. 
 • EUR/USD. در هفته‌ی جاری نرخ بهره‌ی بانک جمهوری خلق چین، در روز ۲۱ اکتبر و نرخ بهره‌ی بانک مرکزی اروپا در ۲۴م مشخص می‌شود. اگر نرخ بهره‌ی یورو ثابت بماند، پکن می‌تواند بازارها را تنها کمی غافلگیر کند. داده‌های فعالیت کسب و کار در آلمان که در پنجشنبه‌ی آینده منتشر می‌شوند هم شایان توجه هستند. اما همان‌طور که پیشتر اشاره شد، روند اصلی این جفت‌ارز را پوند مشخص می‌کند که یا یورور را بالا می‌راند، یا صدها یا دو نقطه آن را به پایین خواهد راند. هدف خرس‌ها کف‌های اکتبر در ۱.۰۸۵۰-۱.۰۹۲۵ است. اهداف گاوها هم در ۱.۱۲۵۰-۱.۱۳۵۰ است.
  در این لحظه، اکثریت متخصصین (۸۰ درصد) انتظار دارند که بوریس جانسون بتواند اکثریت آرای پارلمان را بگیرد و تنها ۲۰ درصد پایین آمدن این جفت‌ارز را پیش‌بینی می‌کنند. جالب است که با تغییر افق زمانی پیش‌بینی به میان‌مدت، تعادل نیروها معکوس می‌شود و در اینجا، ۸۰ درصد منتظر پایین آمدن نمودار تا ۱.۰۸۰۰-۱.۰۹۰۰ تا انتها سال هستند.
 • USD/JPY. اهداف ین بدون تغییر باقی مانده‌اند. ناحیه‌های حمایت ۱۰۷.۰۰، ۱۰۶.۶۵ و ۱۰۵.۷۰ هستند. نواحی مقاومت هم در ۱۰۹.۰۰ و ۱۰۹.۸۵ قرار دارند. تنها چیزی که تغییر کرده، حس و حال متخصصین است. اگر ۶۰ درصد از آن‌ها نظر بر رشد جفت‌ارز در هفته‌ی آینده دارند و تنها ۴۰ درصد بر پایین آمدنش رای می‌دهند، در میان‌مدت همه‌چیز برعکس می‌شود. ۴۰ درصد نظر بر رشد دارند و ۶۰ درصد می‌گویند نمودار پایین خواهد آمد.
  اندیکاتورها هم یکپارچگی‌ای ندارند. اگر در نمودار چهار ساعته ۸۰ درصد از اسیلاتورها به رنگ قرمز هستند و ۲۰ درصد سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد، در نمودار روزانه ۸۰ درصد به رنگ سبز هستند و تنها ۲۰ درصد باور دارند که این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد.
  نتایج اختلاف نظر را تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه تجمیع می‌کنند. از نظر آن‌ها نمودار ابتدا تا ۱۰۷.۵۰ پایین می‌آید و سپس، تا ارتفاع ۱۰۹.۰۰ بالا می‌رود.
 • ارزهای دیجیتال. حدود یک ماه است که جفت‌ارز BTC/USD در کانال ۷۷۹۵-۸۷۰۰ با پیوت‌پوینت ۸۳۰۰ حرکت می‌کند؛ کانالی که از ۲۵ سپتامبر شروع شده است. همین اتفاق هم از میانه‌ی ماه می تا میانه‌ی ماه ژوئن افتاده است. اما اگر تئوری امواج الیوت را دنبال کنید، می‌بینید که این موضوع تنها یک استراحت (یا اصلاح موج چهار) بین امواج ۳ و ۵ بوده است. این امر در نمودار هفتگی به طور کامل مشخص است. حالا دیگر تصویر برعکس شده است و با دنبال کردن همان الیوت، می‌بینیم که انتهای موج ۵ از پیش در روندی نزولی قرار دارد. در تئوری باید انتظار اصلاحی رو به بالا داشته باشیم. مخصوصا این که شاخص MFI در ناحیه‌ی بحرانی پایینی (در نمودارهای چهارساعته، روزانه و هفتگی) و MACD چهارساعته و روزانه در واگرایی قرار دارند. اما مدت زیادی است که ثابت شده وقتی کار به ارزهای دیجیتال برسد، تحلیل‌های گرافیکی و تکنیکال پایشان می‌لنگد. موضوع مهم در اینجا، اخبار و دستکاری بازیگران بزرگ است. این واقعیت تغییری نمی‌کند که در چهار ماه گذشته، قیمت بیت‌کوین بیش از ۴۰ درصد پایین آمده است و شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال هنوز در منطقه‌ی ترس قرار دارد.
  شصت درصد از متخصصین برداشت‌های خوشبینانه را تایید می‌کنند. این متخصصین، آن‌هایی هستند که انتظار شکسته شدن مرز پایینی کانال و پایین آمدن نمودار تا ناحیه‌ی ۷۰۰۰-۷۴۰۰ را دارند. مابقی ۴۰ درصد تحلیل‌گران انتظار ندارند که بیت‌کوین حتی بتواند از زمین بلند شود. از نظر آن‌ها در هفته‌ی جاری، ارز مبدا در ناحیه‌ی ۸۳۰۰-۸۷۰۰ معامله خواهد شد.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۱ تا ۲۵ اکتبر سال ۲۰۱۹1

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید