2019 اکتبر 12

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. هفته‌ی گذشته دو اتفاق شاخص افتاد. اول، پیشرفت مذاکرات تجاری چین و آمریکا بود که ترامپ آن را «بسیار، بسیار خوب» دانست. دوم هم، باز شدن مسیر مذاکرات برگزیت بود. افزایش امید برای خروج قانونمند بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا پوند را بالا برد و در ادامه، ارز اروپا هم به سمت بالای نموار رفت. صورت‌جلسه‌ی نشست بانک مرکزی اروپا که در روز پنجشنبه ۱۰ اکتبر منتشر شد هم به این حرکت کمک کرد. این صورت‌جلسه تایید می‌کرد که بانک مرکزی اروپا می‌خواهد سیاست تسهیل کمی را تمام کند.  در نتیجه، این جفت‌ارز توانست تا ۱.۱۰۶۲ بالا برود.
 • GBP/USD. تنها ۳۵ درصد از متخصصین به نخست‌وزیر جدید بوریس جانسون باور داشتند و روی یک معجزه حساب می‌کردند. حالا هم معجزه اتفاق افتاده است و حتی از انتظارات فراتر رفته است. تحلیل‌گران منتظر بودند که این جفت‌ارز به ارتفاع ۱.۲۵۲۵ برود. در واقعیت، پوند توانست بیش از ۵۰۰ نقطه بالا برود و به ارتفاع ۱.۲۷۰۸ برسد. دلیل این حرکت جهشی بود که مذاکرات درباره‌ی مرز ایرلند به خود دید. نخست‌وزیر ایرلند «لئو وردکار» گفت که این مذاکرات «بسیار مثبت و امیدبخش» بوده‌اند. امکان دارد که بوریس جانسون، آماده باشد شرایط ویژه‌ای را برای  ایرلند شمالی قرار دهد و اجازه دهد تا این قلمرو، تا چهار سال بعد از برگزیت در اتحادیه‌ی گمرکی اروپا بماند.
  متخصصین می‌گفتند که جفت‌ارز GBP/USD بسیار بیش از حد به فروش می‌رسید و هر خبر مثبتی، می‌توانست باعث افزایش قیمت پوند شود. در وضعیت فعلی، چرخش مثبت در مذاکرات مثل ماشه‌ای عمل کرد که پوند بریتانیا را، ظرف تنها چند روز ۴ درصد رشد داد.
 • USD/JPY. اما برخلاف پوند، به نظر می‌رسد که روزهای سختی برای ین فرا می‌رسد. به لطف بالا رفتن ریسک‌پذیری در بازار، ارز ژاپن دچار فروش شدید شد. در نتیجه، قیمتش حدود ۲۰۰ نقطه پایین آمد و به ۱۰۸.۶۲ بر هر دلار رسید. چندین دلیل برای این حرکت وجود دارد. امید برای خروجی مناسب از جنگ تجاری ایالات متحده و چین، پیشرفت مذاکرات برگزیت، آخرین صورتجلسه‌ی نشست بانک مرکزی اروپا و افزایش سود اوراق قرضه‌ی ایالات متحده جزو این دلایل بودند
 • ارزهای دیجیتال. سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال (۲۳۴ میلیارد) هنوز هم نسبت به بازارهای سنتی ناچیز است (بازار طلا ۹ تریلیون، بازار سهام ۶۶ تریلیون و بازار اوراق قرضه ۸۶ تریلیون) و از ۲ دهم درصد کل دارایی‌های آن‌ها بیشتر نشده است. اما علی‌رغم این موضوع، موضوع ارزهای دیجیتال در صدر سیاست دنیا است.
  به عنوان مثال میلیاردر آمریکایی دنیل استون پنیا گفته است که ارزهای دیجیتال می‌توانند ناشی از توطئه‌ی روسیه علیه ایالات متحده باشند و خود پوتین، پشت خلق بیت‌کوین باشد. این نظر در درخواست اعضای مجلس نمایندگان کنگره به رییس فدرال رزرو بازتاب پیدا کرد. نمایندگان از رییس فدرال رزرو خواسته‌اند که پیشنهادی برای صدور دلار دیجیتال صادر کند. با این قدم، نویسندگان درخواست می‌خواهند از اقتصاد آمریکا در برابر ارز دیجیتال دشمن مراقبت کنند.
  نایب صدر اعظم آلمان و وزیر اقتصاد این کشور، اولاف اشهولز هم چنین موضوعی را مطرح کرد که یوروی دیجیتال صادر شود. او گفت «ما نباید این عرصه را برای چین، روسیه، آمریکا یا هر تامین‌کننده‌ی خصوصی‌ای خالی کنیم.
  دلار دیجیتال و یوروی دیجیتال در آینده‌ی دور قرار دارند، اما همین الآن هم بانک‌های مرکزی و دولت‌های دنیا به شدت تلاش می‌کنند تا در برابر هر رقیب بالقوه‌ای بجنگند. ارز دیجیتال زاکربرگ (یا فیس‌بوک) به نام لیبرا هم تحت فشار بسیار شدیدی عرضه شد. ارز دیجیتال بعدی هم TON-coin است که تلگرام با سرعت به ساختنش نزدیک می‌شود.
  در حال حاضر، یقینا ارز دیجیتالی که بازار بر مبنای آن ساخته شده بیت‌کوین است. پیش‌بینی هفته‌ی گذشته که بیشتر متخصصین (۷۵ درصد) آن را تایید می‌کردند، فرض گرفته بود که جفت‌ارز BTC/USD حرکتی جانبی خواهد داشت که برتری در آن، با خرس‌ها خواهد بود و این جفت‌ارز را به ۷۵۰۰-۷۷۰۰ می‌رساند. اما در روز دوشنبه، بیت‌کوین کف ناحیه‌ای‌اش را در ۷۷۹۵ دلار قرار داد و سپس چرخید و بالا رفت. احتمالا دلیل تغییر روند راه‌اندازی پلت‌فرم p2p از طرف Binance بوده است. در این پلت‌فرم، بیت‌کوین و ایتریوم در برابر یوآن چین معامله می‌شوند.
  در روز چهارشنبه ۹ اکتبر، این جفت‌ارز توانست بر مقاومت دو هفته‌ای ۸۳۵۰ دلار فائق آید و در روز جمعه به ۸۸۱۵ دلار برسد. سپس به افق ۸۳۵۰ دلار رفت که الان دیگر تبدیل به ناحیه‌ی حمایت قدرتمند و جدیدی برایش شده است.
  ارزهای دیجیتال جایگزین در کل هفته، حرکت‌های ارز دیجیتال مبدا را تکرار کردند. البته با وجودی که ایتریوم و ریپل حدود ۱۷ درصد نوسان داشتند، لایت‌کوین کمی آرام‌تر رفتار کرد و نوسانی حدود ۱۳ درصد از خودش نشان داد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. بازارها نسبت به آخرین خروجی مذاکرات تجاری چین و آمریکا خودداری منطقی‌ای نشان داده‌اند. انتظار آن‌ها این است که اختلافات بی‌پایان ادامه پیدا کند و حتی، کاملا فروبپاشند و تعرفه‌های جدیدی وضع شوند. ما در هفته‌ی پیش رو انتظار داریم که اخبار مهم دیگری هم بیرون بیایند و تاثیر زیادی روی نرخ ارزها داشته باشند. بعضی از این اخبار عبارتند از انتشار داده‌های اقتصادی چین در ۱۴ و ۱۸ اکتبر و همچنین، گزارش‌های تورم بریتانیا و اتحادیه‌ي اروپا در سه‌شنبه ۱۵ و چهارشنبه ۱۷ اکتبر. در روز پنجشنبه، انتشار گزارش تولید صعنتی ایالات متحده می‌تواند باعث افزایش نوسان شود. در این شاخص، کاهشی چشمگیر پیش‌بینی شده است؛ از ۰۶ به ۱ درصد. اگر مقدار واقعی با پیش‌بینی یکی باشد، می‌توان انتظار داشت که دلار پایین بیاید.
  کاهش قیمت دلار و بالا رفتن این جفت‌ارز را ۷۰ درصد از متخصصین پیش‌بینی کرده‌اند. پیش‌بینی آن‌ها را قرائت ۷۵ درصد از اسیلاتورها و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه و چهار ساعته تایید می‌کند. ناحیه‌ی مقاومت رشد این جفت‌ارز ۱.۱۰۰۰ است. اهداف در ۱.۱۰۷۵، ۱.۱۱۰۰ و ۱.۱۱۵۰ قرار دارند.
  سی درصد از تحلیل‌گران و ۲۰ درصد از اسیلاتورها نقطه‌نظر دیگری دارند. آن‌ها می‌گویند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد. هدف‌ها ۱.۱۰۰۰، ۱.۰۹۴۰، ۱.۰۹۲۵ و کف اول اکتبر، ۱.۰۸۸۰ هستند.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۱۴ تا ۱۸ اکتبر سال ۲۰۱۹1

 • GBP/USD. انتظار این که برگزیت با موفقیت تمام شود، هنوز خیلی خام است. جانسون هنوز هم نیاز دارد که پارلمان، شرایط توافق با اتحادیه‌ی اروپا را تایید کند. به خاطر داریم که ترزا می، چهار بار نتوانست این کار را به انجام برساند. مذاکرات با ایرلند هم هنوز به نتیجه نرسیده‌اند. به علاوه، اجلاس شورای اروپایی درباره‌ی برگزیت، در پنجشنبه و جمعه‌ی پیش رو برگزار خواهد شد. هریک از این قدم‌ها می‌تواند روند رسیدن به توافق را کند، یا حتی آن را با مانعی غیر قابل عبور مواجه کند. در صورتی که مورد دوم اتفاق بیافتد، اتحادیه‌ی اروپا می‌تواند تا تابستان ۲۰۲۰ مهلت به وجود بیاورد. در نتیجه طمئن خواهد شد که بریتانیا، خروجی قاعده‌مند از اتحادیه‌ی اروپا خواهد داشت.
  این مشکلات و رشد سریع پوند در هفته‌ی گذشته، باعث شد تا ۷۵ درصد از متخصصین انتظار داشته باشند روند معکوس شود و ارز بریتانیا به ناحیه‌ی ۱.۲۲۰۰ برسد. این سناریو را تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه و ۱۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته و روزانه تایید می‌کنند. سیگنال آن‌ها این است که پوند بیش از حد به فروش می‌رسد.
  بیشتر اسیلاتورها و شاخص‌های روند، به همراه ۲۵ درصد از متخصصین منتظرند تا پوند تقویت شود و این جفت‌ارز تا ارتفاع ۱.۲۸۰۰ بالا برود. آن‌ها هنوز به شانس بوریس جانسون باور دارند. طبیعتا اگر به امضا کردن توافق‌نامه اشاره نکنیم، ظهور اخبار جدی مثبت درباره‌ی برگزیت می‌تواند پوند را به میزانی نجومی بالا ببرد.
 • USD/JPY. در نمودار چهار ساعته، تمام شاخص‌های روند به سمت بالا نگاه می‌کنند. در نمودار روزانه هم ۹۰ درصد از آن‌ها همین رفتار را دارند. ۷۵ درصد از اسیلاتورها هم در نمودار روزانه و هم در نمودار چهار ساعته به رنگ قرمز هستند. پانزده درصد باقی‌مانده هم سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد. تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه نشان می‌دهد که این جفت‌ارز تا ارتفاع ۱۰۶.۶۵ پایین خواهد آمد و سپس، با ارتفاع ۱۰۸.۴۰ می‌رود.
  نظرات متخصصین به صورت کاملا مساوی تقسیم شده است. یک سوم از آن‌ها به رشد جفت‌ارز، یک سوم به نزولش و یک سوم دیگر هم به روند جانبی نظر دارند. ناحیه‌های حمایت ۱۰۷.۰۰، ۱۰۶.۶۵ و ۱۰۵.۷۰ هستند. نواحی مقاومت هم در ۱۰۹.۰۰ و ۱۰۹.۸۵ قرار دارند.
 • ارزهای دیجیتال. همان‌طور که بالاتر اشاره شد، بیت‌کوین با شکستن مقاومت دو هفته‌ای در ۸۳۵۰ دلار می‌تواند این ناحیه را به حمایتی قوی تبدیل کند. به علاوه، شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال از ناحیه‌ی قرمز «ترس شدید» و تقریبا از ناحیه‌ی نارنجی «ترس معمولی» گذشته و در حال نزدیک شدن به ناحیه‌ی معمولی است. اگر این اتفاق بیافتد، هدف بعدی برای جفت‌ارز btc/usd باید تمرکز در ناحیه‌ی ۹۰۰۰ دلار باشد. اما این پیش‌بینی را تنها ۳۵ درصد از تحلیل‌گران تایید می‌کنند. بیشتر آن‌ها (۶۵ درصد) به سمت خرس‌ها گرایش و انتظار دارند که جفت‌ارز ابتدا تا افق ۸۰۰۰ دلار، و سپس ۴۰۰ دلار کمتر از آن برود.
  پیش‌بینی «نجومی» دیگری هم وجود دارد که معمولا درباره‌اش صحبت می‌شود. این پیش‌بینی که با بیانیه‌ی جان مک‌آفی معروف گفته شده، عنوان می‌دارد که قیمت بیت‌کوین در سال ۲۰۲۰ به ۱ میلیون دلار خواهد رسید. او می‌گوید که انگیزه‌ی اصلی برای صعودی شدن قیمت، محدود بودن تعداد بیت‌کوین‌ها و کاهش تعداد ارزهای دیجیتال جایگزین است که باعث می‌شود بیت‌کوین، تنها دارایی قابل اتکا و پایدار باشد.
  تحلیل‌گران TIE هم پیش‌بینی غمگینی برای ارزهای دیجیتال جایگزین دارند. مشاهدات آن‌ها می‌گوید که گرایش به ارزهای دیجیتال جایگزین به سرعت در حال کاهش است و در برخی موارد، به صفر نزدیک می‌شود. به همین دلیل ممکن است که ظرف تنها چند ماه، هزاران سکه تنها در چند ارز دیجیتال بزرگ مثل لیبرا و ایتریوم شناور بمانند.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید