2019 اکتبر 5

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. بسیاری از متخصصین (۵۵ درصد) انتظار داشتند که این جفت‌ارز تا ناحیه‌ی ۱.۱۰۰۰ اصلاح شود. این سناریو را ۱۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار روزانه و هفتگی هم تایید می‌کردند. این اسیلاتورها سیگنال واضحی می‌دادند که این جفت‌ارز فروش بیش از اندازه دارد. این پیش‌بینی را می‌توان ۱۰۰ درصد درست در نظر گرفت. چرا که نرخ یورو در روز پنجشنبه ۳ سپتامبر به ناحیه‌ی ۱.۰۹۹۹ رسید. هشدار تحلیل‌های گرافیکی هم درست بود که قبل از رفتن به سطح ۱.۱۰۰۰، این جفت‌ارز می‌بایست پایین میامد. این تحرک در ابتدای هفته نشان داده شد.
  رشد ارز اروپا را داده‌های کلان اقتصادی ضعیف ایالات متحده قوت بخشید. این داده‌های ضعیف، از چندین منظر ناشی از جنگ‌های تجاری ترامپ هستند. به عنوان مثال شاخص ISM برای فعالیت‌های کسب و کار در بخش خدمات از ۵۶.۴ به ۵۲.۶ کاهش پیدا کرده است. بعد از انتشار این شاخص در ۳ اکتبر، بازار توجه خود را به انتشار داده‌های بازار کار آمریکا معطوف ساخت. این داده‌ها از قدیم در جمعه‌ی اول ماه بیرون میایند؛ به عبارت دیگر در ۴ اکتبر. تعداد مشاغل جدیدی که در ایالات متحده، خارج از بخش کشاورزی به وجود آمده است (حقوق‌های پرداختی غیر کشاورزی) حدود ۲۰ درصد کاهش داشته (از ۱۶۸ خزار به ۱۳۶ هزار). این موضوع نشان می‌دهد که رکود اقتصادی در حال نزدیک شدن است.
  شاخص‌هایی مثل ISM و NFP باعث شده‌اند که فدرال رزرو، قدم‌های لازم برای تغییر نرخ بهره را بردارد. بنابراین اتفاق کلیدی، سخنرانی جروم پاول در انتهای هفته‌ی کاری بود. سرمایه‌گذاران امیدوار بودند که برنامه‌های فدرال رزرو برای ماه‌های پیش رو را در این سخنرانی پیدا کنند.
  پاول مشهور است که کلمات بسیاری بر زبان می‌راند و هیچ حرف خاصی نمی‌گوید. این بار هم این اتفاق افتاد. در نتیجه این جفت‌ارز بعد از چند جهش ملایم، حول و حوض ۱.۰۹۸۰ منجمد شد.
 • GBP/USD. اولین هفته‌ی اکتبر در جزایر بریتانیا به طور غیر منتظره‌ای آرام بود. هیچ اتفاق عجیبی اطراف برگزیت رخ نداد. بنابراین جفت‌ارز مورد بحث، در روز جمعه ۳ اکتبر همان‌جایی بود که هفت روز قبل را در آن سپری کرده بود. نمودار مواقع بسیاری را در حرکت جانبی سپری کرد؛ در کانال ۱.۲۲۷۵-۱.۲۳۵۰. این در حالی بود که هم خرس‌ها و هم گاوها، تلاش‌های بسیاری کردند که از این ناحیه عبور کنند. بنابراین کف هفتگی در ۱.۲۲۰۵ ثابت شد، سقف در ۱.۲۴۱۵ ماند و بازه‌ی نوسان نرخ تبدیل ۲۱۰ نقطه شد.
 • USD/JPY. از ین ژاپن هم انتظار می‌رفت که سرمایه‌گذاران، منتظر پیشرفتی در وضعیت جنگ تجاری چین و آمریکا باشند. ین می‌تواند با کاهش سود اوراق قرضه‌ی ایالات متحده بالا برود. در نتیجه، مه اطراف مذاکرات بین واشنگتن و پکن پراکنده نشد و سود اوراق ۱۰ ساله‌ی دولت ایالات متحده ۱۲ درصد کاهش پیدا کرد. به لطف این فاکتورها و آمارهای اقتصادی ضعیف ایالت متحده، ین بالا رفت و در روز پنجشنبه به مقادیر یک ماه قبل در ناحیه‌ی ۱۰۶.۵۰ رسید. نقطه‌ی آخر هفته برای ین ژاپن در ۱۰۶.۸۵ ثابت شد.
 • ارزهای دیجیتال. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال از ناحیه‌ی قرمز «ترس شدید» به ناحیه‌ی نارنجی «ترس معمولی» رفت. ترس این که بیت‌کوین پایین‌تر از این برود هنوز برطرف نشده است. بازار تازه آرام شده است و به احساس و ترس بعد از راه‌اندازی ناموفق بازار آتی ارزهای دیجیتال Bakkt بازگشته. سرمایه‌گذاران و معامله‌گران استراحتی کرده‌اند که در نمودار BTC/USD به وضوح قابل مشاهده است. حداکثر نوسان این جفت‌ارز در هفته‌ی گذشته، در روزهای ۳۰ سپتامبر و اول اکتبر به وجود آمد که برابر با ۹ درصد بود. مابقی زمان‌ها، این جفت‌ارز در ناحیه‌ی ۸۱۹۰ دلار نوسان کرد و نوسانش از این هم کمتر بود؛ کمتر از ۵ درصد.
  ارزهای دیجیتال جایگزین اصلی (ایتریوم، لایت‌کوین، ریپل و غیره) هم با دنبال کردن ارز اصلی روند جانبی را در پیش گرفتند. سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال به مقادیر نیمه‌ی مه ۲۰۱۹ بازگشت و تقریبا ۲۲۳ میلیارد دلار شد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. در هفته‌ی پیش رو، انتظار داریم که اتفاقات زیادی رخ دهند. چندین سخنرانی انجام خواهد شد که ریاست فدرال رزرو جروم پاول در نیمه‌ی اول هفته، یکی از آن‌هاست. اما مهمترین رویدادها بدون شک انتشار صورت‌جلسه‌ی شورای اداره‌ی فدرال رزرو در چهارشنبه ۹ اکتبر و همچنین، گزارش جلسه‌ی همکاران آن‌ها با بانک مرکزی اروپا در سه‌شنبه ۱۰ اکتبر است. هر دوی این اسناد باید سیاست‌های پولی ایالات متحده و اتحادیه‌ی اروپا در آینده‌ی نزدیک را روشن کنند.
  در این لحظه، آرای متخصصین به صورت زیر تقسیم شده است. شصت درصد از آن‌ها که تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم تاییدشان می‌کنند، می‌گویند این جفت‌ارز پایین خواهد آمد و کف اول اکتبر در ۱.۰۸۸۰ را جا به جا می‌کند. چهل درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران که با تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته موافقت کامل دارند، نقطه نظری مخالف را ارائه می‌دهند. باور آن‌ها بر این است که ارز اروپا هنوز توان بالقوه‌ی خودش را کاملا نشان نداده است و این جفت‌ارز، می‌تواند تا ناحیه‌ی ۱.۱۱۰۰ بالا برود.
  دست آخر هم اندیکاتورها وجود دارند. هم اسیلاتورها و هم اندیکاتورهای روند نمودار چهار ساعته بیشتر به رنگ سبز هستند. در نمودار روزانه، نیمی از آن‌ها همین الان به رنگ قرمز درآمده‌اند و در نمودار هفتگی، رنگ قرمز سلطه دارد. در همین حین، حدود ۱۵ درصد از اسیلاتورها سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز در نمودارهای روزانه و چهار ساعته بیش از حد به فروش می‌رسد.
 • GBP/USD. در روز سه‌شنبه ۸ اکتبر، سخنرانی رییس بانک انگلستان مارک کارنی برگزار خواهد شد. اما او تنها نیست. نخست‌وزیر بریتانیا بوریس جانسون که در حال حاضر، بازیگر اصلی اخبار بریتانیا به حساب میاید هم سخنرانی خواهد داشت. آن چه وی خواهد گفت، بیشتر یا به اندازه‌ی سخنرانی دیگر سرمایه‌گذاران را به هیجان خواهد آورد (جسارت به آقای کارنی نباشد). اما هنوز برای کسی مشخص نیست که آقای جانسون چه خواهد گفت (شاید برای خودش هم مشخص نباشد). تنها سه هفته تا پایان مهلت بریتانیا برای خروج از اتحادیه‌ی اروپا باقی مانده است. احتمال این که جانسون بتواند با بروکسل، سر شرایطی به توافق برسد که برای کشورش نفع داشته باشد. بنابراین یا برگزیت بدون توافق انجام می‌شود یا این که... باز هم تعویق دیگری صورت خواهد گرفت.
  البته گاهی اوقات معجزه اتفاق میافتد... اما تحقیقات نشان می‌دهد که ۶۵ درصد از تحلیل‌گران مانند تحلیل‌های گرافیکی به آن‌ها باور ندارند. بنابراین انتظار آن‌ها این است که پوند بیش از این پایین بیاید و تلاش کند تا کف ۳ سپتامبر در ۱.۱۹۶۰ را جا به جا کند. نزدیک‌ترین خطوط حمایت در سطوح ۱.۲۲۰۰ و ۱.۲۰۷۰ قرار دارند.
  تنها ۳۵ درصد از متخصصین به بوریس جانسون باور دارند و انتظار بهترین وضعیت را می‌کشند. آن‌ها منتظرند تا پوند تقویت شود و این جفت‌ارز، به ارتفاع ۱.۲۵۲۵ برسد.
  شرایط بین شاخص‌ها مانند شرایط پارلمان بریتانیا است؛ مخلوطی کامل از رنگ‌های قرمز، سبز و خاکستری. همچنین، درباره‌ی این که جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد یا خریده می‌شود هم، در بین فریم‌های زمانی مختلف اختلاف نظر وجود دارد. به همین دلیل هم در این لحظه نمی‌توانید برای تصمیم‌گیری بر کمک اندیکاتورها حساب کنید.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۷ تا ۱۱ اکتبر سال ۲۰۱۹1

 • USD/JPY. تحلیل‌های گرافیکی و ۶۵ درصد از متخصصین بر رشد ین و پایین آمدن این جفت‌ارز حساب کرده‌اند. به علاوه تنها پیش‌بینی هفتگی این موضوع را نمی‌گوید، بلکه تا انتهای ۲۰۱۹ قرار است اوضاع بر همین منوال باشد. تمام شاخص‌های روند نمودارهای چهار ساعته و روزانه با این موضوع موافقند. ۷۵ درصد آن‌ها روی نمودار هفتگی هم همین را می‌گویند. اما بین اسیلاتورها شرایط فرق می‌کند. ۷۵ درصد از آن‌ها در نمودار چهار ساعته، ۶۰ درصد در نمودار روزانه و ۲۵ درصد در نمودار هفتگی بر حرکت رو به پایین نظر دارند. اهداف خرس‌ها ۱۰۶.۵۰، ۱۰۵.۷۰، ۱۰۵.۰۰ و ۱۰۴.۴۵ هستند. اهداف گاوها هم ۱۰۷.۵۵، ۱۰۸.۵۰ و ۱۰۹.۰۰ هستند.
 • ارزهای دیجیتال. طرفداران بازار ارزهای دیجیتال همین‌طور سرمایه‌گذاران را مسخره می‌کنند و نوید رشد قیمت‌ها تا آسمان را می‌دهند. به عنوان مثال طراح مشهور آنتی‌ویروس، جان مک‌آفی ادعا می‌کند که قیمت بیت‌کوین تا سال ۲۰۲۰ می‌تواند به یک میلیون دلار برسد. او پیش‌بینی‌اش را با تعداد محدود بیت‌کوین‌ها توجیه می‌کند؛ تعدادی که ۸۵ درصد از آن‌ها همین الآن هم استخراج شده‌اند. پیش‌بینی «معتدل‌تری» هم وجود دارد که تحلیل‌گران شرکت آلمانی، Bayerische Landesbank (BayernLB) آن را ارائه داده‌اند. از نظر آن‌ها این که برنامه‌ریزی شده تا پاداش استخراج در سال آینده نصف شود، می‌تواند باعث شود تا قیمت بیت‌کوین به ۹۰ هزار برسد. با احتساب قیمت ۸۲۰۰ دلاری فعلی، این رشد به معنای ۱۰۰۰ درصد سود است.
  اما صدای افراد بدبین در میان خوشبین‌ها هم وجود دارد؛ افرادی که تعدادشان در حال افزایش است. در دو سالی که از نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۷ گذشته است، ارزهای دیجیتال نه تنها نتوانستند پول سنتی را کنار بزنند، بلکه حتی نتوانستند بخشی جدی از سیستم مالی را هم برای خودشان کنند. این ارزها هنوز هم به عنوان واسطه‌ی پرداخت، در مقیاس بزرگ استفاده نمی‌شوند. به علاوه با سقوطشان به چاه نظارت‌های دولتی، ایده‌ی بازار مستقل از دولت را هم به سادگی از دست دادند.
  در حال حاضر، تنها ۲۵ درصد از تحلیل‌گران باور دارند که بیت‌کوین می‌تواند در روزهای آتی از ۸۵۰۰ تا ۸۶۰۰ دلار بالاتر برود. بسیاری درباره‌ی حرکت جانبی‌ای صحبت می‌کنند که خرس‌ها کمی در آن سلطه خواهند داشت و قیمت‌ها را به ۷۵۰۰ تا ۷۷۰۰ خواهد رساند.

 

رومن بوتکو، NordFX

  

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید