2019 سپتامبر 30

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. هرچه اتفاقات به ضرر ترامپ باشند، همان مقدار به نفع دلار هستند. چنین نتیجه‌گیری‌ای را می‌توان با نگاه کردن به نمودار قیمت‌ها به دست آورد. حالا هم ترامپ به دلیل مکالمه‌اش با رییس‌جمهور اوکراین، با استیضاح رو به رو شده دلار هم به ۰.۹۹ رسیده است. یورو ۱۰۰ نقطه‌ی دیگر هم پایین آمد و به همین دلیل، EUR/USD کف‌هایش را به روز کرد و تا سطوح آوریل ۲۰۱۷ پایین آمد تا هفته را در ۱.۰۹۴۰ تمام کند.
 • GBP/USD. دلار نه تنها به دلیل روند نزولی اقتصاد در برّ قدیم، بلکه به دلیل افزایش نگرانی‌ها درباره‌ی برگزیت هم بالا رفت. پارلمان بریتانیا راهی برای معامله با نخست‌وزیر بوریس جانسون ندارد و او هم به نوبه‌ی خود، هم با پارلمان و هم با بروکسل تقابل دارد که نمی‌خواهند امتیازی دهند. در چنین شرایطی مایکل ساندرز، یکی از اعضای کمیته‌ی سیاست پولی بانک انگلستان گفته است که حتی اگر جلوی برگزیت بدون توافق هم گرفته شود، بانک انگلستان ممکن است مجبور به کاهش نرخ بهره شود.
  چنین بیانیه‌ای از طرف یکی از «بازهای» مالی، پوند را بیش از پیش به پایین راند. به همین دلیل، همان‌طور که بیشتر (۶۰ درصد) متخصصین پیش‌بینی کرده بودند، ارز بریتانیا بیش از ۲۰۰ نقطه‌ی دیگر پایین آمد و در انتهای دوره‌ی معاملاتی هفتگی، هر پوند ۱.۲۲۹ دلار ارزش داشت.
 • USD/JPY. احتمالا به خاطر داشته باشید که بیشتر متخصصین (۶۵ درصد) طرفدار خرس‌ها بودند و رای‌شان کاهش ارزش دلار و پایین آمدن این جفت‌ارز تا ناحیه‌ی ۱۰۵.۷۵-۱۰۶.۷۵ بود. در حقیقت از لحظه‌ای که دوره‌ی معاملاتی شروع شد، این جفت‌ارز شروع به پایین رفتن کرد و در بعد از ظهر روز سه‌شنبه به کف ناحیه‌ای ۱۰۶.۹۵ رسید. سپس بازگشت اتفاق افتاد و این جفت‌ارز به جایی بازگشت که هفت روز پیش را در آن گذرانده بود. در نتیجه، دوره‌ی معاملاتی پنج روزه در ۱۰۷.۹۵ تمام شد.
 • ارزهای دیجیتال. چیزی که گاوها از آن می‌ترسیدند اتفاق افتاد. همه می‌دانستند که باقی‌ماندن ناحیه‌ی ۱۰ هزار دلار و سه‌ماهه‌ی بیت‌کوین، بالاخره خواهد شکست. اما در کدام جهت؟ سناریویی که برای سقوط بیت‌کوین تا ۸۰۰۰ دلار گفته بودیم را ۳۵ درصد از متخصصین تایید می‌کردند. هفته‌ی گذشته نشان داد که حق با آن‌ها بوده است. در ۲۴ سپتامبر، روزی که از قبل با نام سه‌شمبه‌ی سیاه شناخته می‌شوده است، ارز دیجیتال اصلی پایین کشید و حدود ۱۷ درصد از ارزشش را از دست داد تا به ۸۱۱۵ دلار برسد. (در صرافی Binance، زمانی که سفارش‌ها دقیقه به دقیقه جا به جا می‌شدند، یک نفر توانست بیت‌کوین را تنها با قیمت ۱۸۰۰ دلار بخرد). تلاش گاوها برای این که ضررشان را پس بگیرند، با شکست مواجه شد. تنها در صرافی BitMEX و بیشتر به دلیل این که توقف سفارش‌ها اجرا می‌شدند، ۶۵۰ میلیون دلار پوزیشن خرید بسته شد. در روز سه‌شنبه روند نزولی ادامه پیدا کرد و BTC/USD توانست کف ناحیه‌ای را تنها با رسیدن به افق ۷۷۰۰ دلار پیدا کند.
  یکی از نظرات این است که فروپاشی بازار با ناامیدی کامل از حجم معاملات در پلت‌فرم Bakkt درگیر است؛ پلت‌فرمی که برای معاملات آتی ارزهای دیجیتال ساخته شده است. احتمالا به خاطر دارید که این پلت‌فرم در دوشنبه ۲۳ سپتامبر شروع به کار کرد و در روز اول، تنها ۷۱ قرارداد به فروش رسیدند؛ هریک به ارزش ۱ بیت‌کوین.  معاملات آتی به این منظور درست شده بودند که به صنعت ارزهای دیجیتال کمک کنند. ولی خلاف این موضوع اتفاق افتاد و روز پس از گشایش Bakkt، سه‌شنبه‌ی سیاه لقب گرفت.
  طبیعتا بیت‌کوین با افتادن در چاه ویل، ارزهای دیجیتال جایگزین را به دنبال خودش خواهد کشاند. به همین دلیل کف هفتگی ایتریوم در ۱۵۴.۳ دلار (۳۰ درصد کاهش)، لایت‌کوین ۵۰.۵ دلار (۳۴ درصد کاهش) و ریپل در ۰.۲۱۳ (۲۸ درصد کاهش) ثابت شد. سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال بیش از ۲۰ درصد ظرف ۷ روز کاهش داشت و از ۲۲۷ میلیارد، به ۲۱۸ میلیارد دلار رسید.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. دلار به دلیل ابهاماتی که برگزیت در خود دارد و داده‌های ضعیف اقتصادی اتحادیه‌ی اروپا، تقاضای زیادی با خودش دارد. همچنین، نتایج قدرتمند مزایده‌ی اوراق قرضه‌ی خزانه‌داری ایالات متحده و خوشبینی‌هایی که درباره‌ی جنگ تجاری بین چین و ایالات متحده وجود دارد هم به این تقاضا دامن زده است. به همین دلیل هفته‌ی گذشته، وزیر تجارت چین اعلام کرد احتمالا نقطه‌نظر مشترکی در مذاکرات با ایالات متحده پیدا شود که هر دو طرف از آن راضی شوند.
  اما این سکه روی دیگری هم دارد. ممکن است ترامپ و کابینه‌ی او از رشد دلار رضایت نداشته باشند. این موضوع، روی رقابت‌پذیری صنعت ایالات متحده تاثیر منفی خواهد داشت. در این رابطه می‌توان انتظار داشت که تحت فشار رییس جمهور ایالات متحده، فدرال رزرو قدم‌های بیشتری را در برنامه‌ی تسهیل کمی‌اش بردارد که اگر نگوییم باعث ضعیف شدن دلار، حداقل باعث کند شدن تقوت دلار می‌شود.
  در این هفته، از اروپا و ایالات متحده چندین خبر اقتصادی خواهیم شنید. مقادیر اولیه‌ی شاخص قیمت مصرف‌کننده در آلمان (۳۰ سپتامبر) و اروپا (اول اکتبر) منتشر خواهند شد. همچنین در روز سه‌شنبه اول اکتبر و چهارشنبه دوم، شاخص‌های فعالیت کسب و کار ISM در بخش‌های صنعت و خدمات ایالات متحده منتشر خواهند شد. طبق روال در اولین جمعه‌ی ماه، آمارهای بازار کار آمریکا منتشر خواهند شد که شامل NFP هستند. هفته‌ی کاری با سخنرانی جروم پاول، رییس فدرال رزرو پایان می‌پذیرد.
  پنجاه و پنج درصد از متخصصین انتظار دارند که اصلاح جفت‌ارز EUR/USD، در ناحیه‌ی ۱.۱۰۰۰-۱.۱۱۰۰ اتفاق بیافتد. پانزده درصد از اسیلاتورهای نمودار روزانه و هفتگی هم از این سناریو پشتیبانی می‌کنند و سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد. چهل و پنج درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران به همراه تعداد زیادی از شاخص‌ها به سمت خرس‌ها گرایش دارند. انتظار آن‌ها این است که دلار بیش از پیش تقویت شود و این جفت‌ارز، تا افق ۱.۰۸۰۰ پایین بیاید. نزدیک‌ترین خط حمایت در ۱.۰۸۸۵ است. گزینه‌ی دیگری هم وجود دارد که تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه رسمش می‌کنند. ابتدا تا سطح ۱.۰۸۰۰ نزول خواهیم داشت، سپس حرکت در کانال ۱.۰۸۰۰-۱.۰۸۸۵ و در نتیجه، بازگشتی تا ارتفاع ۱.۱۰۰۰ اتفاق میافتد.
 • GBP/USD. در روز دوشنبه،‌ آخرین روز سپتامبر، داده‌های  تولید ناخالص داخلی بریتانیا برای فصل دوم سال منتشر خواهند شد. انتظار می‌رود این شاخص ۰.۷ درصد رشد از خودش نشان دهد (از ۰.۲ به ۰.۵ درصد). اما به نظر نمی‌رسد این اتفاق، تاثیر بلندمدتی روی پوند بگذارد؛ پوندی که نرخ بهره‌اش را هنوز هم ابهامی تعیین می‌کند که سایه بر برگزیت انداخته است. مهلت برگزیت در ۳۱ اکتبر هم به سرعت در حال نزدیک شدن است.
  در این شرایط، ۴۵ درصد از متخصصین که تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه و بسیاری اندیکاتورها هم آن‌ها را پشتیبانی می‌کنند، انتظار دارند که این جفت‌ارز تلاش کند کف سوم سپتامبر در ۱.۱۹۶۰ را جا به جا کند. نزدیک‌ترین سطوح حمایت در ۱.۲۲۱۰، ۱.۲۰۸۰ و ۱.۲۰۱۵ هستند.
  بیست و پنج درصد از تحلیل‌گران می‌گویند این جفت‌ارز، حول پیوت‌پوینتش در ۱.۲۳۰۰ حرکتی جانبی خواهد داشت. سی درصد دیگر از متخصصین هم انتظار دارند که این جفت‌ارز، تا ارتفاع ۱.۲۵۰۰ رشد کند. چنین پیش‌بینی‌ای را ۱۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته و روزانه دارند. سیگنال آن‌ها این است که این جفت‌ارز، بیش از اندازه به فروش می‌رسد. نزدیک‌ترین خط مقاومت در ناحیه‌ی ۱.۲۳۸۵-۱.۲۴۱۵ است.
 • USD/JPY. سرمایه‌گذاران برای ین صبر می‌کنند تا شرایط جنگ تجاری چین و آمریکا و همچنین، نتایج جلسه‌ی بانک ژاپن در اواخر اکتبر مشخص شود. این نتایج می‌توانند روی اقتصاد ژاپن تاثیری نظارتی داشته باشند. این تاثیر افزایش بهای ین و کاهش نرخ سود اوراق خزانه‌داری ایالات متحده باشد.
  در همین حین، صدای متخصصین به صورت زیر تقسیم شده است. چهل درصد از تحلیل‌گران و تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه می‌گویند که این جفت‌ارز باید پایین بیاید. هدف این حرکت، شکست خط حمایت در ناحیه‌ی ۱۰۷.۰۰ و تغییر موقعیت به ناحیه‌ی ۱۰۵.۷۵-۱۰۶.۷۰ است. هدف بعدی در ۱۰۵.۰۰ قرار دارد. ۶۰ درصد از تحلیل‌گران، ۱۰۰ درصد از شاخص‌های روند نمودار چهار ساعته و ۹۰ درصدشان در نمودار روزانه می‌گویند که این جفت‌ارز به ناحیه‌ی ۱۰۹.۰۰ خواهد رسید. نزدیک‌ترین مقاومت در ۱۰۸.۵۰ است.
 • ارزهای دیجیتال. به نظر می‌رسد آشوب جوی کره‌ی زمین، بر بازار ارزهای دیجیتال هم تاثیر گذاشته است. همچنین به نظر می‌رسد به جای بهاری که تام لی معروف نوید داده بود، زمستان دیگری برای ارزهای دیجیتال در حال آمدن است. حداقل رشدی که بسیاری از پیرهای طریقت برای بیت‌کوین پیش‌بینی کرده بودند و قرار بود آن را به ۵۰، ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار دلار برساند، هنوز نیامده است. این حقیقت هم که بازگشت فعلی از ۷۷۰۰ هیچ تحرک رو به جلوی جدی‌ای نداشته است، نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران آن‌چنان برای این ارز دیجیتال مشتاق نیستند.
  شاخص ترس و طمع بیت‌کوین در روز سه‌شنبه به عدد ۱۲ رسید که نشان‌دهنده‌ی ترس بسیار شدید است. نظر توسعه‌دهندگان این شاخص این است که الآن، زمان مناسبی است تا پوزیشن‌های خرید باز شود. البته همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، خرید فعالی وجود ندارد. ممکن هم هست که این پوزیشن‌های خرید، تنها زمانی شروع به باز شدن کنند که نمودار به ناحیه‌ی ۷۰۰۰ تا ۷۴۰۰ دلار برسد.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۳۰ سپتامبر تا ۴ اکتبر سال ۲۰۱۹1

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید