2019 سپتامبر 22

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. مدت‌هاست تحلیل‌گران درباره‌ی اتفاقی صحبت می‌کنند که در روز چهارشنبه، ۱۸ سپتامبر افتاد. فدرال رزرو نرخ بهره را ۰.۲۵ درصد کاهش داد و آن را به ۲ درصد رساند. ولی از آن‌جایی که صحبت‌ها درباره‌ی این اتفاق از مدت‌ها پیش ادامه داشته است، بازار واکنش هیجانی به آن نداد و از قبل برایش آماده شده بود. بنابراین، قیمت‌ها جهشی نداشتند. از طرف دیگر نوسان‌ پایین آمد و این جفت‌ارز، حرکتی جانبی را به خود گرفت که معامله‌گران از قبل با آن آشنا بودند. این حرکت در کانال ۱.۱۰۰۰-۱.۱۰۷۵ بود.
  ما از قبل، در پیش‌بینی‌هایمان درباره‌ی این ناحیه‌ی پیوت‌پوینت دو ماهه صحبت کرده بودیم؛ ناحیه‌ای که به دلیل ابهام غالب در بازار به وجود آمده است. هفته‌ی گذشته تاییدی بر این موضوع بود. از سوی دیگر کنفرانس مطبوعاتی فدرال رزرو در روز چهارشنبه، بدون سخنی درباره‌ی کاهش نرخ تمام شد. به این ترتیب، نقطه‌نظری تقویت شد که می‌گوید نرخ بهره دیگر کاهش نخواهد داشت. ولی همان روز بعد، بانک‌های سوییس و انگلیس سیاست تسهیل را در جلسات‌شان کنار گذاشتند و نرخ‌هایشان را در همان مقدار نگه داشتند. بانک مرکزی نروژ هم نرخ بهره‌اش را افزایش داد. این موضوع تنها باعث شد که ابهام در جفت‌ارز EUR/USD، نمودارش را به صورت جانبی حرکت دهد.
 • GBP/USD. پوند، در حال پس گرفتن ارزشی است که به دلیل احتمال برگزیت بی در و پیکر از دست داده بود. این ارز ۵ درصد به کف سوم سپتامبر در ۱.۱۹۵۸ اضافه کرد. در این هفته، رییس کمیسیون اروپا ژان کلود یونکر اعلام کرد که آماده است ایده‌ی حفظ وضعیت فعلی مرز ایرلند را کنار بگذارد. البته این در صورتی خواهد بود که نخست‌وزیر بوریس جانسون، با ایده‌ای جدید و قابل اعتماد به صحنه بیاید. این موضوع پوند را بالا کشید و در نتیجه، این جفت‌ارز به کانال ۱.۲۴۴۰-۱.۲۵۸۰ رسید. این کانال، همان کانالی است که نمودار ژوییه را در آن سپری کرده بود. دوره‌ی معاملاتی هم برای این جفت‌ارز در سطح ۱.۲۴۷۰ تمام شد.
 • USD/JPY. این جفت‌ارز ارتفاع میان‌مدتش را در میانه‌ی هفته‌ی گذشته تمام کرد و به ارتفاع ۱۰۸.۴۷ رسید. این اتفاق، به دلیل تصمیم بانک ژاپن افتاد که طبق آن، سود هدف برای اوراق قرضه‌ی دولتی ۱۰ ساله در ناحیه‌ی صفر باقی می‌ماند. بیانیه‌ای که هاروهیکو کورودا رییس بانک ژاپن داده است، عنوان می‌دارد که هنوز هم مشکل پایین آوردن بیشتر نرخ بهره وجود دارد. همین بیانیه به تضعیف ین کمک کرد.
  اما طبق معمول، کلمات ترامپ روی سرمایه‌گذاران تاثیر بیشتری داشت. رییس جمهور ایالات متحده این بار گفت که واشنگتن به توافق تجاری «اولیه‌ای» با توکیو دست یافته است که در آن، قول می‌دهد تعرفه‌ی واردات خودروی ژاپنی را افزایش ندهد. از سوی دیگر هم توکیو ظرف هفت سال تعرفه‌های شراب آمریکایی را بر خواهد داشت.
  خودرو در برابر شراب؛ توافقی که به وضوح به نفع ژاپن است. به علاوه به دلیل بالا رفتن درگیری‌ها در خاورمیانه، تقاضا برای دارایی‌های محافظ بیشتر شده است که ین هم حتما در میان آن‌ها قرار دارد. در نتیجه این جفت‌ارز حدود ۱۰۰ نقطه در جهت مخالف حرکت کرد و دوره‌ی معاملاتی هفته را در ۱۰۷.۵۵ تمام کرد.
 • ارزهای دیجیتال. هفته‌ی گذشته به بعضی‌ها خوش گذشت و روی پیشانی بعضی‌ها عرق سرد بر جای گذاشت؛ چرا که بیت‌کوین بدون دلیلی خاص، ۶ درصد رشد سریع داشت و سپس رشدی غیر منتظره از خودش نشان داد. این سقوط باعث شد تا پوزیشن‌های خرید زیادی بسته شوند. تنها در صرافی BitMEX، ارزش پوزیشن‌های بسته شده ۱۵۰ میلیون دلار بود.
  بهترین توضیح برای این اتفاق، بازی سرمایه‌داران بزرگ در برابر خرده‌پاها بود که به دلیل نبود رشد سریع در بیت‌کوین، ناامید شده بودند. در همین زمان بازیگران بزرگی که نمی‌خواستند باعث فروپاشی ناشی از وحشت شوند، اجازه ندادند که قیمت‌ها از سطح قابل قبولی پایین‌تر بیاید و آن‌ها را در بازه‌ی قابل قبولی با پیوت‌پوینت ۱۰ هزار دلار نگه داشتند.
  موضوع جالب توجه این است که ارزهای جایگزین اصلی شروع به زندگی مستقل خودشان کرده‌اند و تنها بخش‌هایی از روند ارز دیجیتال اصلی را کپی می‌کنند. ایتریوم در سه هفته‌ی گذشته ۳۵ درصد افزایش قیمت داشته است، لایت‌کوین ۳۰ درصد و ریپل ۲۷ درصد در چهار روز (از ۱۴ تا ۱۸ سپتامبر). این اتفاقات، با این حال افتاد که حداکثر نوسان بیت‌کوین در این ماه از ۹ درصد تجاوز نکرد.
  از نظر ما منطقی‌ترین توضیح، در نرمی بازار ارزهای جایگزین وجود دارد. برخلاف بیت‌کوین، دست بردن در نرخ‌های این بازارها بسیار ساده‌تر است و هزینه‌ی بسیار کمتری هم دارد. به همین دلیل، ممکن است سفته‌بازارن به سمت‌شان گرایش پیدا کنند تا سودهای زودهنگام بهتری به دست بیاورند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. شاخص USDX که نتوانست بر مقاومت قدرتمند ۹۸.۲۳ غلبه کند، در کانالی جانبی به حرکتش ادامه داد. جفت‌ارز EUR/USD هم به صورت جانبی حرکت می‌کند. به احتمال زیاد، عوامل خرسی مثل تسهیل کمی (QE) در اروپا و برگزیت بدون نظارت همین الان هم در بازار تاثیرشان را گذاشته‌اند. اقتصاد ایالات متحده مشخصا از اروپا قدرتمندتر است. ولی جنگ‌های تجاری دلار که ترامپ آن‌ها را راه انداخته است، به طور مداوم مانع دلار می‌شوند. حالا دیگر انتظار جنگ تمام عیاری هم در خاور میانه می‌رود که بر سر حملات پهپادی به عربستان است؛ حملاتی که ایران به سازمان‌دهی آن‌ها متهم شده. کاملا مشخص است که ایالات متحده در چنین نزاعی مداخله خواهد کرد.
  تمام این‌ها باعث می‌شود که پوزیشن‌های فروش روی جفت‌ارز EUR/USD بسته شود و این جفت‌ارز، نتواند کف سپتامبر در ۱.۰۹۲۵ را جا به جا کند. نیمی از متخصصین با این سناریو موافقند و انتظارشان این است که نمودار، تا ارتفاع ۱.۱۱۰۰ بالا برود. هدف بعدی در ۱.۱۱۶۰ است. ۲۰ درصد از تحلیل‌گران باور دارند که این جفت‌ارز، با تمام این احوال تا حدود ۱.۰۸۰۰ پایین خواهد رفت. سی درصد هم انتظار دارند که روند جانبی ادامه پیدا کند. این گروه، حمایت اسیلاتورهای نمودار روزانه را هم دارند.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۳ تا ۲۷ سپتامبر سال ۲۰۱۹1

 • GBP/USD. محاسبات سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) نشان می‌دهد که برگزیت بی‌قانون، ۰.۵ نقطه درصدی از تولید ناخالص داخلی اروپا و ۲ نقطه درصدی از تولید ناخالص آلبیون مه‌آلود (!) را کم خواهد کرد. بنابر نظر متخصصان OECD، چنین نزولی می‌تواند ناحیه‌ی یورو را به لبه‌ی پرتگاه فروپاشی برساند و بریتانیا هم در رکودی عمیق فرو خواهد رفت. پاسخ به چنین پیش‌بینی‌هایی این است که بازارها و مصرف‌کننده‌های معمولی بخواهند از شر پوند خلاص شوند. تلاش‌های آن‌ها این ارز را به کف‌های ۲۰۱۶ نزدیک کرده است.
  اگر به نمودار نگاه کنید، می‌بینید که سه سال پیش این جفت‌ارز از ناحیه‌ی ۱.۱۹۴۵-۱.۱۹۸۵ بیرون زد و در ژانویه‌ی ۲۰۱۸ با گذشتن از۲۴۰۰ نقطه، به ارتفاع ۱.۴۳۴۵ رسید. این تجربه‌ی «تاریخی» بعضی از سرمایه‌گذاران را به سمتی هدایت می‌کند که همین الان پوند بخرند. امید آن‌ها بر این است که شرایط برگزیت به نحوی آرام خواهد شد و بانک انگلستان در نزاع با تورم، شروع به کاهش نرخ بهره خواهد کرد.
  حامیان این سناریو در میان تحلیل‌گران، ۴۰ درصد را نشکیل می‌دهند. هشتاد درصد از اسیلاتورهای نمودار روزانه هم با این پیش‌بینی موافقند. اگر سناریوی گاوی واقع شود، این جفت‌ارز ابتدا تا ناحیه‌ی ۱.۲۵۷۵-۱.۲۶۴۵ خواهد رفت و پس از آن، ۱۰۰ نقطه‌ی دیگر هم افزایش قیمت پیدا می‌کند. بلندپروازانه‌ترین پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که این جفت‌ارز، تا انتهای امسال به سطح ۱.۳۱۰۰ خواهد رسید.
  اما در این لحظه، مسئله‌ی برگزیت همچنان باز مانده است. به همین دلیل بیشتر تحلیل‌گران (۶۰ درصد) که ۷۰ درصد از اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته و تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند، بدبین باقی مانده‌اند. انتظار آن‌ها این است که این جفت‌ارز در طول پاییز، به کمترین میزان خود در ۲۲۸ سال گذشته (!) برسد؛ مقدار ۱.۱۹ دلار که ۷ اکتبر ۲۰۱۶ آن را تجربه کرد (در سال ۱۷۹۱ هر پوند برابر با ۴.۵۵ دلار بود). نزدیک‌ترین ناحیه‌های حمایت ۱.۲۳۸۵-۱.۲۴۰۰، ۱.۲۲۸۰-۱.۲۳۰۰، ۱.۲۰۶۵-۱.۲۲۰۰ و ۱.۱۹۵۵-۱.۲۰۱۵ هستند.
 • USD/JPY. به همان دلیلی که در بالا عنوان شد، بسیاری از متخصصین (۶۵ درصد) با رای بر کاهش ارزش دلار و بازگشت جفت‌ارز به ناحیه‌ی ۱۰۵.۷۵-۱۰۶.۷۵ از خرس‌ها حمایت کرده‌اند. هشتاد و پنج درصد از شاخص‌ها در نمودار چهارساعته با این سناریو موافقند. اما ۱۵ درصد از اسیلاتورها همین الان هم سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد.
  ۳۵ درصد از تحلیل‌گران تقویت ین را موقتی در نظر می‌گیرند و پیش‌بینی می‌کنند که این جفت‌ارز به ارتفاع ۱۰۹.۰۰ خواهد رفت.
  در اولین مرحله از تحلیل‌های گرافیکی، رشد جفت‌ارز به تا افق ۱۰۸.۵۰ و پس از آن، کاهشش تا ۱۰۶.۷۵ رسم می‌شود. سطوح حمایت بعدی در ۱۰۵.۷۵ و ۱۰۵.۰۰ هستند. هدف خرس‌ها کف ۲۰۱۹/۸/۲۶ در ۱۰۴.۴۵ است. 
 • ارزهای دیجیتال. با وجود اطمینان کامل «پیر طریقت» بیت‌کوین مبنی بر این که بیت‌کوین تا ۵۰، ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار دلار بالا خواهد رفت، قیمت این ارز دیجیتال هنوز در ناحیه‌ی تراکم باقی مانده و اطراف ۱۰ هزار دلار نوسان می‌کند. به علاوه نوسان جفت‌ارز BTC/USD هر روز کمتر می‌شود. به نظر می‌رسد که این شرایط، برای بازیگران بزرگ عالی است تا «حصاری» کم‌ارتفاعی بسازند و روی حجم معاملات کسب درآمد کنند؛ نه روی پرش‌های بلند قیمت.
  به قطع و یقین، شکست سطوح مقاومت/حمایت در هر زمانی می‌تواند اتفاق بیافتد. اما دشوار است که بگوییم در شرایط فعلی، این اتفاق چه زمانی خواهد افتاد و قیمت به کدام سو خواهد رفت. در این لحظه تنها می‌توان گفت که ۶۵ درصد از متخصصین هنوز برای گاوها خوش‌بین هستند و ۳۵ درصد، انتظار دارند که این جفت‌ارز به حدود ۸۰۰۰ دلار سقوط کند.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید