2019 سپتامبر 7

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. بازه‌ی ۱.۱۰۲۵-۱.۱۰۶ می‌تواند به عنوان پیوت‌پوینت یک ماه و نیم آخر نامیده شود. در آنجا بود که این جفت‌ارز، تا انتهای هفته به دوره‌ی معاملاتی هفتگی بازگشت. این موضوع، نشان می‌دهد که عدم قطعیت در بازار در حال افزایش است.
  مشخص است که شرایط امروز را جنگ‌های تجاری ترامپ و سیاست‌های فدرال رزرو به وجود آورده‌اند. خبر این که پکن و واشنگتن می‌توانند در شروع اکتبر به مذاکرات‌شان بازگردند، روی بازار سهام تاثیر مثبتی داشت. شاخص S&P500 دوباره به سطح ۳۰۰۰ نزدیک شد. سود اوراق قرضه‌ی خزانه‌داری هم به بالاترین میزان خودش در ۳ سال اخیر رسید. در همین زمان، دلار شروع به قوی شدن کرد و به بالاترین ارزشش، از می ۲۰۱۷ و در برابر یورو رسید. در نتیجه، در روز سوم سپتامبر جفت‌ارز EUR/USD یک بار دیگر کف خودش را حرکت داد و به سطح ۱.۰۹۲۵ رسید.
  اما با نگاه بیشتر، به نظر می‌رسد که دلیلی برای خوشبینی وجود ندارد. نباید روی امتیازات جدی از طرف چین حسابی باز کرد. اقتصاد آمریکا هنوز با مشکل دست و پنجه نرم می‌کند و در صورت ادامه پیدا کردن جنگ‌های تجاری، احتمال رکود عمیق تنها افزایش پیدا می‌کند. این موضوع، به ناچار باعث کاهش نرخ‌ها و تسهیل جدی سیاست پولی فدرال رزرو می‌شود.
  انتظار سرمایه‌گذاران این بوده است که در انتهای هفته، از داده‌های بازار کار کمی راهنمایی بگیرند. اما شاخص مهمی چون NFP هم، چیز خاصی را نشان نداد. میزان کاهش آ» بسیار بسیار اندک بود (از ۱۵۰ هزار به ۱۳۰ هزار). در نتیجه، دلار تنها ۴۰ نقطه در برابر ارز اروپا از دست داد. سپس بازار تلاش کرد تا پاسخ‌هایش را در سخنرانی رییس فدرال رزرو، جروم پاول پیدا کند که در شب جمعه ۶ سپتامبر انجام می‌شد. ولی باز هم چیز دندان‌گیری پیدا نشد. در نتیجه، نمودار روی ۱.۱۰۲۵ ثابت شد.
 • GBP/USD. نرخ ارز بریتانیا را تنها خوشبینی‌هایی چون خوشبینی برای مذاکرات چین و آمریکا و همچنین، مذاکرات بریتانیا و اتحادیه‌ی اروپا مشخص می‌کند. احتمالا به یاد دارید که بسیاری از متخصصین انتظار داشتند این جفت‌ارز یک بار دیگر، کف ۱۲ آگوست را در ۱.۲۰۱۵ لمس کند. تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه نشان می‌دهد که این جفت‌ارز، می‌تواند از این هم بیشتر پایین برود و به کف‌های اکتبر ۲۰۱۶ در ۱.۱۹۴۵ برسد. این پیش‌بینی ابتدای هفته به واقعیت پیوست. به لطف خوشبینی درباره‌ی مذاکرات چین و آمریکا، این جفت‌ارز به ۱.۱۹۵۸ رفت. سپس نمودار بازگشت و پوند به لطف خوشبینی درباره‌ی مذاکرات برگزیت، توانست حدود ۴۰۰ نقطه را در میانه‌ی روز سه‌شنبه از دلار بگیرد. آخرین صدای هفته هم در ارتفاع ۱.۲۲۹۰ به ارتعاش درآمد.
 • USD/JPY. سن ژاپن برخلاف پوند و نوسان‌هایش۷ از ابتدای آگوست در کانال ۱۰۵.۵۰-۱۰۷.۰۰ را آرامی حرکت می‌کند. نویز‌هایی هم که گاه و بیگاه خارج از این کانال به وجود میایند، بیش از هرچیز به دلیل اخباری هستند که از جنگ‌های تجاری چین و ایالات متحده، در توییتر ترامپ منتشر می‌شوند.
  همان‌طور که متخصصین انتظار داشتند اقبال ین به عنوان ارز ایمن، اخیرا کاهش پیدا کرده است و در نتیجه، دلار توانسته است در روز سه‌شنبه به ۱۰۷.۲۳ برود. سپس، بازگشتی کوچک اتفاق افتاد و این جفت‌ارز، دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در سطح ۱۰۶.۹۲ تمام کرد.
 • ارزهای دیجیتال. به گفته‌ی مجله‌ی آنلاین بلاک ژورنال، بیت‌کوین از نظر سوددهی، بسیاری از شرکت‌های آی‌تی که عرضه‌ی اولیه داشته‌اند را هم پشت سر گذاشته است. در مارس ۲۰۱۰، اولین ارز دیجیتالی که استفاده شد ۰.۰۰۳ دلار قیمت داشت. بنابراین در نرخ تبادل فعلی بالای ۱۰ هزار دلار، رشد آن حدود ۳۵۰ میلیون درصد شده است (به عنوان مقایسه، می‌توان این شاخص را بر غول تبلیغات آنلاین، Trade Desk اعمال کرد تا به عدد ناچیز ۱.۳۱۷ درصد برسیم).
  در هفت روز گذشته هم جفت‌ارز بیت‌کوین به دلار رشد کرد. در چارت پیش‌بینی که هفته‌ی گذشته منتشر شد، ۷۰ درصد از تحلیل‌گران بر این باور بودند که این جفت‌ارز به ۱۱۰۰۰ خواهد رفت. این اتفاق در واقعیت هم رخ داد. در نیمه‌ی روز جمعه ششم سپتامبر، بیت‌کوین ۱۲۵۰ دلار بر ارزشش افزود و به سطح ۱۰۹۲۵ رسید.
  ما پیش‌بینی دیگری هم منتشر کردیم که در کنار بیت‌کوین، برای ارزهای دیجیتال جایگزین بود. متخصصین می‌گویند که از نظرشان، بدون در نظر گرفتن این که بیت‌کوین کجا می‌رود، شرایط غم‌انگیز است. اگر بیت‌کوین به سمت نزول باشد، گرایش سرمایه‌گذاران به کل بازار ارزهای دیجیتال هم به طور کلی پایین خواهد آمد. اگر بیت‌کوین رشد کند، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که ارزهای دیجیتال به صورت فعالانه‌ای در برابر ارز دیجیتال مبدا مبادله شوند. متاسفانه در هفته‌ی گذشته، نوسان‌ها چنین سناریویی را نشان دادند. با رشد جفت‌ارز بیت‌کوین به دلار به میزان ۱۳ درصد، ایتریوم تنها ۴ درصد، لایت‌کوین تنها ۳ درصد و ریپل ۰ درصد رشد داشت.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. با وجود این واقعیت که اسیلاتورها و شاخص‌های روند در نمودار روزانه به رنگ قرمز هستند، تحلیل‌گران پیش‌بینی خنثایی ارائه می‌کنند. دلیل این پیش‌بینی، انتظار رخدادی است که می‌تواند روی احساسات سرمایه‌گذاران تاثیر عظیمی داشته باشد. در روز سه‌شنبه ۱۲ سپتامبر، بانک مرکزی اروپا تصمیمش برای نرخ بهره‌ی پایه را اعلام کرد. در حال حاضر این نرخ روی صفر است و یک بخش از متخصصین انتظار دارند ۰.۲۵ درصد کاهش بر آن اعمال شود تا به -۰.۷۵ درصد برسد. باقی آن‌ها، این موضوع را از قلم نیانداخته‌اند که احتمال دارد کاهش شدیدتری هم اعمال شود تا نرخ به -۰.۴ درصد برسد. یک سوم هم بر این باور هستند که بانک مرکزی اروپا به جای سنجه‌های مشخص برای شبیه‌سازی اقتصاد این اتحادیه، این بار هم عبارت‌هایی کلی و مبهم را بر زبان براند.
  در روز ۱۲ سپتامبر، می‌توانیم انتظار رشد نوسان این جفت‌ارز را داشته باشیم؛ رشد روند خرسی و کاهش قیمت‌های یورو به میزان ۱۰۰ نقطه یا بیشتر. نزدیک‌ترین خط حمایت در ۱.۰۹۲۵ و بعدی، در ۱.۰۸۳۰ قرار دارد. مقاومت‌ها در نواحی ۱.۱۱۲۵ و ۱.۱۲۵۰ قرار دارند.
  رخدادهای دیگری هم در این هفته وجود دارند؛ اگرچه آن‌چنان برجسته به حساب نمیایند. می‌توان انتشار داده‌های بازار مصرف ایالات متحده را در این میان به حساب آورد. این داده‌ها، در روز پنجشنبه ۱۲ سپتامبر و جمعه سیزدهم منتشر خواهند شد.
 • GBP/USD. در روز سه‌شنبه ۱۰ سپتامبر، انتظار خواهیم داشت که داده‌های بازار کار بریتانیا منتشر شوند. اما مهمتر از هر داده‌ی اقتصادی‌ای، اخبار مربوط به برگزیت است. اولین بخش از این اخبار، در روز دوشنبه از پارلمان بیرون خواهد آمد. تنش مربوط به توافق با اتحادیه‌ی اروپا به شدت کاهش پیدا کرده است، امید برای رفراندوم دوم در جو وجود دارد و ۸۰ درصد از متخصصین، انتظار دارند که پوند تقویت شود و این جفت‌ارز، به ناحیه‌ی ۱.۲۴۰۰-۱.۲۵۲۵ برود.
  تنها ۲۰ درصد از تحلیل‌گران، تحلیل‌های گرافیکی و ۱۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار روزانه، نقطه‌نظر دیگری دارند. آن‌ها می‌گویند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد. در این مورد، هدف اصلی این سناریو لمس دوباره‌ی کف‌های آگوست و سپتامبر در ناحیه‌ی ۱.۱۹۶۰-۱.۲۰۶۰ است.
 • USD/JPY. کسی نمی‌تواند بگوید که اتفاقی در ژاپن نمیافتد. بانک مرکزی ژاپن تلاش می‌کند تا سود را متوقف کند و برای این کار، خرید اورا قرضه‌ی دولتی را تا ۲۰ میلیارد ین کاهش می‌دهد. در روز دوشنبه ۹ سپتامبر، داده‌هایی درباره‌ی رشد تولید ناخالص داخلی ژاپن منتشر می‌شود که در فصل دوم ۲۰۱۹، به ۲.۱ درصد رسیده است. اما به نظر می‌رسد که قیمت‌های ین تنها به ایالات متحده بستگی دارد. البته به چین هم بستگی دارد. امید برای این که بین این دو قدرت توافقی به دست بیاید، در حال پایین راندن ین و بالا راندن این جفت‌ارز است. حدود ۹۰ درصد از تحلیل‌گران که ۹۰ درصد از اسیلاتورها و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم آن‌ها را تایید می‌کنند، به سمت گاوها گرایش دارند و بر رشد این جفت‌ارز تا ۱۰۷.۲۵ و بالاتر رای می‌دهند؛ تا خطوط مقاومت ۱۰۷.۸۰ و ۱۰۸.۵۰.
  ۱۰ درصد از متخصصین و ۱۰ درصد از اسیلاتورها هم انتظار دارند این جفت‌ارز تا سطح ۱۰۵.۵۰ پایین بیاید. حمایت بیشتر در نواحی ۱۰۵.۰۰ و ۱۰۴. ۴۵ قرار دارد.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۹ تا ۱۳ سپتامبر سال ۲۰۱۹1

 • ارزهای دیجیتال. علی‌رغم رشد ثابتی که هفته‌ی پیش شاهدش بودیم، ارز دیجیتال اصلی در اواخر روز جمعه ۶ سپتامبر پایین آمد و دقیقا در ۲۰ دقیقه، ۶۰۰ دلار از ارزشش را از دست داد. این موضوع، یک بار دیگر ثابت کرد با این نوسان شدید، هنوز زود است که درباره‌ی ایمن بودن بیت‌کوین در برابر طوفان بازارهای سنتی حرف بزنیم.
  در همین زمان، طرفداران بیت‌کوین تلاش‌شان برای گرم کردن بازار با پیش‌بینی‌های خوشگوارشان را متوقف نکردند. به عنوان مثال مجری تلویزیون، مکس کایزر گفت که با به وجود آمدن بحران در بازارهای مالی که دوباره در حال شکل گرفتن است، بیت‌کوین می‌تواند به ارزش ۲۵ هزار دلار برسد. اما نقطه‌نظر دیگری هم وجود دارد که به طور قطع، در مقابل این نظر قرار دارد. به عنوان مثال، تحلیل‌گر و معامله‌گر، جان بولینگر که اندیکاتور تکنیکال مشهور Bollinger Bands را ساخته است (این اندیکاتور در ترمینال‌های متاتریدر وجود دارد)، اعلام کرده که ممکن است نرخ تبدیل بیت‌کوین به طور کامل معکوس شود. به گفته‌ی متخصصین «زمستان ارزهای دیجیتال که تنها در فصل دوم امسال کامل شد، می‌تواند در لحظه‌ای بازگردد که به هیچ عنوان انتظارش نمی‌رود».

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید