2019 آگوست 31

بل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. همان‌طور که انتظار داشتیم، مذاکرات G7 در ۲۴ تا ۲۶ آگوست به هیچ عنوان روی بازار فارکس تاثیر نگذاشت. ولی چندین فاکتور دیگر برخلاف خواسته‌های ترامپ روی تقویت بیشتر دلار تاثیر گذاشتند. تنها به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم. در ابتدا این که از چین و ایالات متحده انتظار داشته باشیم به توافق تجاری‌ای برسند، به طور تساهل‌گونه‌ای خوشبینانه است. به علاوه، هزینه‌های مصرف شخصی در ایالات متحده بالا رفته است (۴.۷ درصد به جای ۴.۳). سود اوراق قرضه‌ی خزانه‌داری این کشور و شاخص سهام هم افزایش داشته است. اگر این موضوع را به کاهش تورم در آلمان و بیانیه‌ی رییس آینده‌ی بانک مرکزی اروپا، کریستین لگارد درباره‌ی سنجه‌های محتمل حمایت از اقتصاد ناحیه‌ی یورو (تسهیل کمی) اضافه کنیم، به افزایش قیمت دلار در برابر یورو به میزان ۲۰۰ یورو خواهیم رسید.
  بسیاری از متخصصین انتظار داشتند که یورو ضعیف شود و این جفت‌ارز پایین بیاید. هدف این حرکت احتمالی، کف‌های آگوست در ۱.۱۰۲۵ بود. اما فروپاشی داده‌های خرده‌فروشی آلمان (کاهش ۲.۱ درصدی به جای ۱.۳ درصد که انتظارش می‌رفت)، این جفت‌ارز را پایین‌تر از این، به حدود ۱.۰۹۶۰ راند که اصلاحی کوچک در پی‌اش آمد و باعث شد که هفته را در ۱.۰۹۹۰ تمام کند.
 • GBP/USD. ۷۰ درصد از تحلیل‌گران که تحلیل‌های گرافیکی هم آن‌ها را پشتیبانی می‌کردند، هفته‌ی گذشته از خرس‌ها طرفداری می‌کردند و انتظار داشتند که ارز بریتانیا بیش از این تضعیف شود. این چیزی بود که با بیرون آمدن اخبار بد درباره‌ی برگزیت اتفاق میافتاد. نخست‌وزیر جدید پارلمان را تعلیق کرد؛ اتفاقی که نه تنها نارضایتی زیادی را بین ساکنان این کشور به وجود آورد، بلکه روی شاخص اعتماد مصرف‌کننده‌ی GfK هم تاثیر گذاشت و آن را به شرایط خروج سخت از اتحادیه‌ی اروپا برد. به گفته‌ی سیمون کاونی وزیر امور خارجه‌ی ایرلند، «بریتانیا پیشنهاد قابل اعتمادی برای برگزیت ندارد». در نتیجه، جفت‌ارز GBP/USD ظرف یک هفته حدود ۱۳۰ نقطه از دست داد و به سطح ۱.۲۱۶۵ رسید.
 • USD/JPY. سخنرانی جروم پاول رییس فدرال رزرو در جمعه شب، ۲۳ آگوست، این جفت‌ارز را به شدت به پایین راند و در نتیجه‌ی فاصله‌ای که در نزولش به وجود آمد، در روز دوشنبه ۲۶ آگوست به ۱۰۴.۴۵ رسید. اما بعد از آن همان‌طور که اکثر متخصصین (۷۰ درصد) انتظار داشتند، دلار با پس‌زمینه‌ی بیانیه‌ی ترامپ درباره‌ی «مکالمه‌ی تلفنی سازنده» با چین شروع به بازپس گرفتن موقعیتش کرد و در روز پنجشنبه به ناحیه‌ی مقاومت مستحکم ۱۰۶.۶۰-۱۰۶.۷۰ رسید. این جفت‌ارز دوره‌ی معاملاتی پنج‌روزه‌اش را در سطح ۱۰۶.۲۵ تمام کرد.
 • ارزهای دیجیتال. نمی‌توان وضعیت این بازار را خوشحال نامید. در حقیقت، این وضعیت با پیش‌بینی ما کاملا هماهنگ است. احتمالا به خاطر دارید که دو هفته پیش، شاخص ترس و طمع بیت‌کوین به وضعیت ترس شدید فرو افتاد. ۷۰ درصد از تحلیل‌گران هم پیش‌بینی منفی‌ای برای جفت‌ارز BTC/USD داشتند. انتظار آن‌ها این بود که این جفت‌ارز به ناحیه‌ی ۹۰۰۰-۹۵۰۰ فرو افتد. دقیقا همین اتفاق هم افتاد. در روز پنجشنبه ۲۹ آگوست، بیت‌کوین در کف ناحیه‌ای ۹۳۵۵ گرفتار شد.
  اگر پس‌زمینه‌ی اخبار را در ذهن‌تان داشته باشید، دلیلی برای چنین سقوطی پیدا نمی‌شود. می‌توان فرض کرد که در نبود تقاضا، فروشنده‌ها به امید جذب کردن خریداران جدید شروع به کاهش شدید قیمت می‌کنند.
  البته شرایط بیت‌کوین لذت‌بخش نیست. اما هنوز سخت است که بتوان این شرایط را دراماتیک نامید. باید گفت که با در نظر گرفتن ناحیه‌ی ۹۱۰۰ دلار، این جفت‌ارز هنوز کف‌های ماه ژوییه را جا به جا نکرده است. شرایط ارزهای جایگزین که فراگیری‌شان به طور بی‌وقفه‌ای در حال کاهش است، به نظر بسیار غم‌انگیزتر می‌رسد. لایت‌کوین به سطح مارس ۲۰۱۹ بازگشته و در ۱۰ هفته‌ی گذشته ۵۶ درصد خشکیده است. ضرر‌های ریپل در همین دوره‌ی زمانی حدود ۵۰ درصد است و در حال حاضر، در قیمت‌های ۲ سال قبل معامله می‌شود. ارز جایگزین برتر، ایتریوم هم حدود ۵۴ درصد از دست داده است. سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال، در ۱۰ هفته‌ای که مشخص شد به طور کلی حدود ۳۲ درصد کاهش داشته و از ۳۶۷ میلیارد به ۲۵۰ میلیارد رسیده است.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. علی‌رغم بیانیه‌های صلح‌آمیزی که ترامپ و رهبر چین در هفته‌ی گذشته دادند، تصمیم ترامپ برای افزایش تعرفه‌ها از اول سپتامبر لغو نشده است. تنها قول داده است که این تعرفه‌ها را تا ۱۵ دسامبر به تعویق بیاندازد. بنابراین به هیچ عنوان اطمینانی وجود ندارد که جنگ تجاری بین این دو کشور تمام شود. همچنین مشخص نیست که سیاست تسهیل کدام یک نرم‌تر است؛ بانک مرکزی اروپا یا فدرال رزرو. سرمایه‌گذاران امیدوارند که مقداری از پاسخ این سوال را از سخنرانی کریسیتین لگراد در روز سه‌شنبه سوم سپتامبر و جروم پاول، در روز جمعه ششم سپتامبر به دست بیاورند.
  همچنین باید به مقدار شاخص PMI Caixin در بخش تولید چین هم توجه داشته باشید که درجه‌ی اعتماد کسب و کارها در اقتصاد این کشور را نشان می‌دهد. این شاخص در روز دوشنبه دوم سپتامبر منتشر می‌شود. داده‌های فعالیت کسب و کار  (ISM) در ایالات متحده در روز سه‌شنبه و چهارشنبه منتشر می‌شود. داده‌های بازار کار آمریکا هم از قدیم در روز جمعه منتشر می‌شده است. پیش‌بینی‌ها می‌گویند تعداد مشاغل جدیدی که خارج از بخش کشاورزی به وجود آمده (NFP)، می‌تواند اندکی کاهش پیدا کند و از ۱۶۴ هزار به ۱۵۹ هزار برود. احتمال این که این موضوع روی دلار تاثیر بزرگی بگذارد کم است.
  بنا بر پیش‌بینی‌ها، بیشتر تحلیل‌ها (۵۵ درصد) انتظار دارند که EUR/USD هفته‌ی آینده را در راستای محور ۱.۱۰۰۰ و در ناحیه‌ی ۱.۰۹۶۰-۱.۱۰۵۰ حرکت جانبی داشته باشد. بیست و پنج درصد که ۹۰ درصد از اسیلاتورها و تمامی شاخص‌های روند آن‌ها را تایید می‌کنند، انتظار دارند که این جفت‌ارز بتواند خط حمایت ۱.۰۹۶۰ را در راهش به سمت برابری شکست دهد و به ناحیه‌ی ۱.۰۸۷۵-۱.۰۹۲۵ برود. ۲۰ درصد باقی‌مانده باور دارند که این جفت‌ارز در حال اصلاح است و به سمت سطح ۱.۱۲۵۰ می‌رود. اسن سناریو را ۱۰ درصد از اسیلاتورهای نمودار روزانه تایید می‌کنند و سیگنال‌هایی می‌دهند که نشان از فروش بیش از حد این جفت‌ارز دارد. باید در نظر داشت که با تغییر افق زمانی پیش‌بینی به میان‌مدت، پشتیبانان تقویت یورو به ۶۰ درصد افزایش پیدا می‌کنند. تحلیل‌ها در همین زمان منتظرند که این جفت‌ارز به سطح‌های ۱.۱۴۰۰-۱.۱۵۰۰ بازگردد.
 • GBP/USD. در حال حاضر، نوسان سه‌ماهه‌ی پوند در برابر دلار ۱۴ درصد است. دفعه‌ی قبل که ترزا می می‌خواست توافق با اتحادیه‌ی اروپا را در پارلمان بریتانیا تصویب کند، این نوسان بسیار زیاد بود. حالا منبع نوسان‌ها جانشین می، بوریس جانسون است و انتظارش برای برگزیت سخت.
  در شرایط فعلی هم مثل قبل، بسیاری از متخصصین (۶۰ درصد) انتظار خوبی برای پوند ندارند. نود درصد از شاخص‌ها در نمودارهای روزانه و چهار ساعته، با تحلیل‌های گرافیکی کاملا موافقند و پیشنهاد می‌دهند که این جفت‌ارز دوباره کف ۱۲ آگوست ۲۰۱۹ را لمس خواهد کرد؛  ۱.۲۰۱۵. تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه نزول بیشتری را برای جفت‌ارز در نظر دارند؛ تا کف‌های اکتبر ۲۰۱۶؛ ۱.۱۹۴۵. نزدیک‌ترین خط حمایت در ۱.۱۲۶۰ قرار دارد.
  چهل درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران به همراه ۱۰ درصد از اسیلاتورها باور دارند که این جفت‌ارز، همین الآن هم بیش از اندازه به فروش می‌رسد و انتظار دارند که به بازه‌ی ۱.۲۴۲۰-۱.۲۵۵۰ برسد. پیش‌بینی‌ آن‌ها را انتظار مسیری مثبت برای مذاکرات برگزیت با اتحادیه‌ی اروپا تقویت می‌کند.
 • USD/JPY. داده‌های ضعیف اقتصادی ژاپن و همچنین آرامش نسبی جنگ تجاری چین و ایالات متحده، باعث شده تا علاقه به ین کاهش پیدا کند. به همین دلیل است که ۷۰ درصد از متخصصین انتظار دارند این جفت‌ارز رشد بیشتری بکند و به سطح ۱۰۷.۰۰-۱۰۷.۷۰ برسد. هدف بعدی، بنا بر تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه، روی ۱۰۸.۷۵ قرار دارد.
  نقطه‌نظر مقابل را خرس‌ها دارند که می‌گویند اسپرد سود اوراق ده ساله در ژاپن و ایالات متحده، از نوامبر ۲۰۱۸ حدود ۱۳۵ نقطه کاهش داشته است و ین حدود ۷ درصد در برابر دلار رشد کرده (از ۱۱۴.۵ به ۱۰۶.۰۰). این روند قدرتمند می‌تواند ادامه پیدا کند. کاری که در حال حاضر به طور فوری انجام می‌شود، غلبه بر حمایت ۱۰۴.۸۰ است. پس از آن در میان‌مدت، ارز ژاپن می‌تواند به سطح برجسته‌ی ۱۰۰.۰۰ برسد.
 • ارزهای دیجیتال. رییس بانک مرکزی انگلستان مارک کارنی، در کنفرانس اقتصادی جکسن هول (ایالات متحده) بیانیه‌ای غیر منتظره داد. او هم درباره‌ی سلطه‌ی ارز آمریکا و هم درباره‌ی چشم‌انداز به وجود آمدن منبع دیگری چون یوآن چین، با نگاهی بسیار منفی سخن راند. بانکدار ارشد بریتانیا گفت که دلار، باید با شکلی از ارزهای دیجیتال چون Libra که فیس‌بوک جدیدا معرفی‌اش کرده، جایگزین شود. مشخص نیست که آرزوهای او به حقیقت بپیوندند یا خیر. اما تا این جای کار بین دلار، یوآن، Libra و پوندِ «خانگی» او که به آن‌ها اشاره کرده است، دلاری که از آن خوشش نمیاید بهترین احساس را دارد.
  همان‌طور که بالاتر اشاره شد، جفت‌ارز BTC/USD هفته‌ی گذشته به کف‌های ژوییه در ناحیه‌ی ۹۱۰۰ رسید. دفعه‌ی گذشته، بیت‌کوین حمایت دریافت کرد و اول با سطح ۱۱۰۸۰ و سپس، با ۱۲۳۲۰ جنگید. این بار، این که اتفاق مشابهی بیافتد یا خیر به شدت به سرمایه‌گذاران عمده‌ی شرکتی بستگی دارد. ممکن است راه‌اندازی Bakkt، اکوسیستم ارز دیجیتالی که صرافی اینترکانتیننتال (ICE) آن را ساخته هم از بیت‌کوین حمایت کند. در صورتی که حمایت ۹۰۰۰-۹۱۰۰ دلار با قدرت شکسته شود، احتمال این وجود خواهد داشت که نمودار به ناحیه‌ی ۷۴۵۰-۸۲۰۰ رانده شود.
  اما چشم‌انداز برای ارزهای دیجیتال جایگزین در هر صورت غم‌انگیز است. اگر بیت‌کوین به سمت نزول باشد، گرایش سرمایه‌گذاران به کل بازار ارزهای دیجیتال هم به طور کلی پایین خواهد آمد. اگر بیت‌کوین رشد کند، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که ارزهای دیجیتال به صورت فعالانه‌ای در برابر ارز دیجیتال مبدا مبادله شوند.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲ تا ۶ سپتامبر سال ۲۰۱۹1

 

رومن بوتکو، NordFX

  

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید