2019 آگوست 17

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. همان‌طور که اکثر متخصصین پیش‌بینی و تحلیل‌های گرافیکی هم پشتیبانی‌شان می‌کردند، دلار در هفته‌ی گذشته صعودی بود و جفت‌ارز EUR/USD همراه با یورو به پایین آمد. البته درست است که به هدف مشخص شده، کف یکم آگوست در ۱.۱۰۲۵، نرسید. اما کف ناحیه‌ای را در سطح ۱.۱۰۶۵ زد.
  دلیل نزول ارز اروپا در وهله‌ی اول، قول‌های «کبوترانه» بود؛ قول‌هایی که مدیر عامل بانک فنلاند و نامزد پیشین بانک مرکزی اروپا، «اولی رن» (Olli Rehn) آن‌ها را عنوان کرد. طبق بیانیه‌ی این مقام ارشد اروپایی، همین الآن هم متخصصان بازار پیش‌بینی می‌کنند که در ماه سپتامبر، نرخ کلیدی ۰.۱ درصد (یا شاید ۰.۲ درصد) کاهش پیدا می‌کند (که در حال حاضر این رقم -۰.۴ درصد است). برنامه‌ی تسهیل کمی هم قرار است با ۵۰ میلیارد یورو ماهانه از سر گرفته شود.
  به علاوه دو مورد دیگر هم به نفع دلار عمل می‌کنند؛ داده‌های اقتصادی نه‌چندان مناسب از سوی چین و آلمان و رشد غیر منتظره‌ی خرده‌فروشی در ایالات متحده. بازار انتظار داشته است که این شاخص از ۰.۷ درصد به ۰.۳ درصد کاهش پیدا کند. اما در واقعیت، به ۱ درصد رشد پیدا کرد.
 • GBP/USD. هفته‌ی گذشته، تحلیل‌گران انتظار نداشتند که هیچ تغییر چشمگیری در پوند بریتانیا اتفاق بیافتد. به همین دلیل هم پیش‌بینی‌ها در دسته‌ی خنثی ماندند. از منظر تحلیل‌های تکنیکال، ۲۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته و روزانه این سیگنال را دادند که جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد. تجربه نشان داده است که این سیگنال برای معکوس کردن روند و اصلاحش قدرت بسیار زیادی دارد. این اتفاقی بود که افتاد: این جفت‌ارز از سطح ۱.۲۰۱۵ بازگشت کرد و روز جمعه، ارتفاع هفتگی را در ۱.۲۱۷۵ تثبیت کرد. آخرین نوسان در دوره‌ی پنج‌روزه‌ی معاملاتی، در ناحیه‌ی ۱.۲۱۴۰ زده شد. این ناحیه را می‌توان پیوت‌پوینت اولین هفته‌ی آگوست نامید. 
 • USD/JPY. یک سوم تحلیل‌گران که ۸۵ درصد از اسیلاتورها و تمامی شاخص‌های روند نمودار روزانه و چهار ساعته هم آن‌ها را تایید می‌کنند، مطمئن بوده‌اند که ارز ژاپن در طوفان‌های ارزی به عنوان یک پناهگاه عمل خواهد کرد. به همین دلیل، این جفت‌ارز به نزولش ادامه خواهد داد و به کف سوم ژانویه‌ی ۲۰۱۹ می‌رسد. این کف، در ۱۰۵.۰۰ قرار دارد. این اتفاق هم افتاد. در روز دوشنبه ۱۲ آگوست، جفت‌ارز مورد بحث به این سطح رسید.
  یک سوم باقی‌مانده‌ی متخصصین و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه، بر این نظر بودند که روند به سمت بالا خواهد رفت  این جفت‌ارز، به ارتفاع ۱۰۷.۰۰ می‌رسد. روز بعد، سه‌شنبه ۱۳ آگوست، این ارتفاع زده شد.
  اتمام هفته، یک سوم باقی‌مانده را راضی کرد؛ کسانی که موضع خنثی گرفته بودند. اگر به نمودار دو هفته‌ی گذشته نگاه کنیم، می‌توانیم ببینیم که این جفت‌ارز به کانال جانبی ۱۰۵.۰۰-۱۰۷.۰۰ رفته است و فصل کاری را نزدیک به مرکزش، در ۱۰۶.۳۵ تمام کرده است. به همین دلیل، سه سناریو را می‌توان تحقق یافته در نظر گرفت؛ خرسی، گاوی و خنثی.
 • ارزهای دیجیتال. علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال، مثل تحلیل‌گر Fundstrat، تام لی و آنتونی پمپیلانو، یکی از بنیانگذاران مورگان کریک، تلاش می‌کنند تا بیت‌کوین بالا برود. آن‌ها ادعا می‌کنند که همین الان هم بیت‌کوین ، در کنار طلا یا ین ژاپن، تبدیل به دارایی‌ای ایمن شده است. این حرف بسیار پرسش‌بر‌انگیز است. این چه دارایی ایمنی است که تنها از هشتم تا پانزدهم آگوست، ۲۰ درصد از ارزشش را از دست داد و از ۱۲ هزار به نه هزار و پانصد دلار رسید؟
  با چنین نوسان‌های دیوانه‌واری نمی‌توان بیت‌کوین را بهشت امنیت دانست. بلکه بیشتر ابزاری ایده‌آل برای نوسان‌گیری‌های پرریسک است. البته امنیت هم در بیت‌کوین وجود دارد؛ اما نه در برابر ابزارهای سنتی مالی. این امنیت، در برابر ارزهای دیجیتال جایگزین است که گرایش به آن‌ها، روز به روز در حال کاهش است.
  اگر به نیروهای بازار ارزهای جایگزین نگاه کنید، می‌بینید که از سقف ۲۶ ژوئن، سطح سرمایه‌اش از ۱۲۴ به ۷۹ میلیارد دلار سقوط کرده است؛ یه عبارتی بیش از ۳۶ درصد سقوط. ضرر بیت‌کوین نصف این مقدار است؛ ۱۸ درصد (از ۲۲۹ به ۱۸۷ میلیارد دلار). به علاوه، سرمایه‌گذاران به تدریج گرایش‌شان را به ارزهای برتری چون ایتریوم، ریپل و لایت‌کوین از دست می‌دهند و به بیت‌کوین می‌روند که همین الآن، سهم بازارش از ۷۰ درصد بیشتر شده است.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. یک طرف ترازوی اروپا کاهش رشد اقتصادی بزرگترین شریک اروپا یا همان چین، عملکرد اقتصادی ضعیف آلمان، مشکلات ایتالیا و برگزیت قرار دارد. از سوی دیگر، داده‌های اقتصادی کلان در ایالات متحده خوشایند به چشم میایند و رهبری فدرال رزرو ادعا می‌کند که اقتصاد این کشور، بنیانی استوار دارد و از هیچ جنگ تجاری‌ای نمی‌ترسد. به نظر می‌رسد مشخص است که مزیت با کدام طرف است؛ دلار. دقیقا ۶۵ درصد از متخصصین بر همین باور هستند. حدود ۱۰۰ درصد از اسیلاتورها و شاخص‌های روند هم در نمودارهای روزانه و چهارساعته همین موضوع را عنوان می‌کنند. هدف فوری، حمایتی است که در ناحیه‌ی ۱.۱۰۰۰-۱.۱۰۲۵ قرار دارد. پس از شکست این خط حمایت، تنها ۱۰۰۰ نقطه باقی می‌ماند که برابری یک به یک حاصل شود. با نرخ فعلی کاهش ارزش، ممکن است کمی بیش از یک سال طول بکشد تا این فاصله پر شود. در نظر داشته باشید که این جفت‌ارز، همین الآن در حال پایین آمدن تا سطح ۱.۰۳۵۰ است؛ سطحی که دسامبر ۲۰۱۶ را در آن گذرانده بود.
  اما اگر ترازوهای دیگر را هم در نظر بگیرید، همه‌چیز آن‌قدرها هم شفاف نخواهد بود. در یک ترازو، در طرف اروپایی، کاهش نرخ بهره در ماه سپتامبر و احیای برنامه‌ی تسهیل کمی قرار دارد که اولی رن عنوانش کرده است. در طرف آمریکایی ترازو انتظار رکود در اقتصاد این کشور، تقابل ترامپ با اقدامات فدرال رزرو و در نتیجه، احتمال کاهش نرخ دلار در انتهای سال ۲۰۱۹ از ۲.۲۵ به ۱.۸۵ درصد قرار دارد. اگر رییس فدرال رزرو جروم پاول در برابر فشار رییس جمهور تسلیم شود، احتمال این وجود خواهد داشت که در ناحیه‌ی ۱.۱۳۰۰-۱.۱۴۰۰ روند به سمت بالا معکوس شود. سی و پنج درصد از تحلیل‌گران، این اتفاق را برای آینده‌ی نزدیک ممکن می‌دانند. اما وقتی افق تحلیل‌مان را به میان‌مدت ببریم، می‌بینیم که این مقدار به ۵۵ درصد می‌رسد.
  نظر متخصصین این است که نتایج جلسه‌ی فدرال رزرو در روز چهارشنبه ۲۱ آگوست و سمپوزیوم سالانه‌ی اقتصادی در جکسون هول (Jackson Hole) در هفته‌ی بعد، سیاست‌های مالی ایالات متحده را کمی شفاف می‌کند. به علاوه گزارش‌های جلسه‌ی بانک مرکزی اروپا درباره‌ی سیاست پولی، که در روز پنجشنبه ۲۲ آگوست منتشر خواهد شد، توجه بسیاری را جلب خواهد کرد.  
 • GBP/USD. در بریتانیا هم شرایط جالبی به وجود آمده است. از یک طرف، تولید نسبت به سال گذشته ۰.۶ درصد کاهش پیدا کرده است. از سوی دیگر به جای ۰.۳ درصد کاهش که برای خرده‌فروشی ماه ژوییه پیش‌بینی می‌شد، رشد ۰.۲ درصد ثبت شد. این آمار می‌تواند نشان دهنده‌ی این باشد که ساکنین بریتانیا با دیدن کاهش ارزش پوند و ترس از پیامدهای برگزیت، به جای صرفه‌جویی و پس‌انداز خرید را ترجیح می‌دهند.
  مشخص نیست که این شرایط چقدر ادامه پیدا خواهد کرد. باید صبر کنیم و ببینیم نخست‌وزیر جدید، بوریس جانسون، چه قدم‌های دیگری بر می‌دارد و واکنش پارلمان به این قدم‌ها چه خواهد بود. نظر ۶۵ درصد از متخصصین این است که تا رخ دادن این اتفاق و پایین آمدن این جفت‌ارز، نوسان‌‌ها در کانال جانبی ۱.۲۰۰۰-۱.۲۲۰۰ باقی خواهد ماند. نزدیک‌ترین سطح حمایت ۱.۲۰۵۰ است و سطح مقاومت هم در ۱.۲۱۷۵ قرار دارد.
  تحلیل‌های گرافیکی هم در نمودار چهار ساعته و هم در نمودار روزانه، می‌گویند این جفت‌ارز بعد از چند روز حرکت در کانال جانبی، به کف‌های اکتبر ۲۰۱۶ در ناحیه‌ی ۱.۱۹۰۰-۱.۱۹۴۰ نزول خواهد کرد.
 • USD/JPY. تصمیم مقامات ایالات متحده برای به تعویق انداختن تعرفه‌های جدید بر واردات چینی، به دلار آنچنان کمکی نکرد. سرمایه‌گذاران هنوز هم شک و تردید بسیاری درباره‌ی سرانجام صلح‌آمیز جنگ‌های تجاری چین و ایالات متحده دارند. به همین دلیل، ین نقش بهشت آرام و ایمن مالی را بازی می‌کند. انتظارات برای رکود پیش رو در اقتصاد ایالات متحده و نرخ بهره‌ی پایین فدرال رزرو هم، علیه دلار نقش‌آفرینی می‌کنند. به تمام این‌ها می‌توان کاهش بازده اوراق قرضه‌ی ۱۰ ساله‌ی ایالات متحده را هم اضافه کرد که همین الان، ۱.۶ درصد نزول داشته است. به علاوه، اسپرد سود این اوراق قرضه به پایین‌تر از صفر رسیده است. در تئوری، این اتفاق باید باعث تقویت بیشتر ارز ژاپن و نزول این جفت‌ارز شود. اما متخصصین که تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته هم آن‌ها را تایید می‌کنند، تمایل دارند باور کنند که این جفت‌ارز، حداقل چهار هفته‌ی دیگر هم در کانال جانبی ۱۰۵.۰۰-۱۰۷.۰۰ باقی می‌ماند. اما در آینده، بسیاری (۶۰ درصد) از آن‌ها انتظار دارند که نزولی صورت نگیرد. اما در مقابل، دلار تقویت خواهد شد و این جفت‌ارز به ناحیه‌ی ۱۰۸.۵۰-۱۰۹.۰۰ صعود می‌کند. تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم با این پیش‌بینی موافقند.
 • ارزهای دیجیتال. پیش‌بینی‌های بلندمدت، نعمت هستند. هرچه افق زمانی پیش‌بینی هم بلندتر باشد، بهتر است. اگر درست نباشد مهم نیست؛ همه گذشته‌های دور را فراموش می‌کنند. اگر هم درست باشد، می‌توانید بعدا یادآوری‌اش کنید.
  برای مثال تیم درپر، سرمایه‌گذار و رییس «درپر اسوشیتس»، پیش‌بینی کرده است که بیت‌کوین تا انتهای سال ۲۰۲۲ یا اوایل ۲۰۲۳ به قیمت ۲۵۰ هزار دلار خواهد رسید. خب، تنها سه سال مانده است.
  اگر بخواهیم درباره‌ی پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت‌تر حرف بزنیم، تحلیل‌گر ارزهای دیجیتال مشهور نیکولاس مرتن مطمئن است که بیت‌کوین در چند هفته‌ی آینده به قیمت ۱۵ هزار دلار می‌رسد. ممکن است حق با او باشد و روند، کمی دیگر معکوس شود؛ اما تا اینجای کار هیچ علامت مشخصی برای خرید نیامده است و شاخص ترس و طمع (fear and greed index) هنوز هم در ناحیه‌ی ترس قرار دارد.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، برای ۱۹ تا ۲۳ آگوست سال ۲۰۱۹1

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید