2019 آگوست 4

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • USD. هفته‌ی گذشته دو اتفاق را شاهد بودیم. به طور دقیق‌تر در روزهای سه‌شنبه یکم و جمعه دوم آگوست، بازارها لرزیدند. ولی آن‌ها بازارها را نلرزاندند.
  در روز سه‌شنبه، برای اولین بار از سال ۲۰۰۸ میلادی، فدرال رزرو نرخ کلیدی‌اش را از ۲.۵ درصد به ۲.۲۵ درصد کاهش داد. این اتفاق را می‌شد پیش‌بینی کرد. بازارها معمولا به چنین رخدادی با کاهش قیمت‌ها واکنش نشان می‌دهند. اما این بار، دلار به جای این که کاهش ارزش پیدا کند رشد کرد. البته این رشد آن‌قدر زیاد و طولانی نبود. در برابر یورو تنها ۱۰۰ نقطه رشد کرد و در روز جمعه، ۸۵ نقطه را به آن بازگرداند.
  دلیل اصلی رشد ارز آمریکا نظری بود که جروم پاول، رییس فدرال رزرو داد. وی گفت که این کاهش نرخ ۲۵ صدم درصدی، لزوما به معنای شروع سیاست تسهیل دائمی نیست. حرف‌های او را این موضوع، به طور غیر مستقیم تایید کرد که نرخ تنها ۰.۲۵ درصد کاهش پیدا کرد؛ نه ۰.۵۰ درصد. دو نفر از اعضای FOMC هم علیه این کاهش رای دادند.
  به همین دلیل هم فدرال رزرو، کمترین نرمش را در برابر بانک مرکزی کشورهای دیگر داشت که به دنبال سیاست تسهیل بودند. همین کار، باعث شد تا رشد دلار کوتاه‌مدت باشد.   
  دومین رویدادی که برایش برنامه‌ریزی شده بود، انتشار داده‌های بازار کار ایالات متحده بود. همان‌طور که پیش‌بینی شده بود، NFP کمی پایین آمد (از ۱۹۳ هزار به ۱۶۴ هزار). بازار هم به این کاهش پاسخی آرام داد؛ مخصوصا این که خبر دست اول آخر هفته، برای بسیاری از افراد غیر منتظره بود! - دونالد ترامپ. (خب، چه کسی می‌تواند بدون او کاری انجام دهد!)
  اول این که ترامپ، رفتار پاول را خیانت خواند. بعد از آن هم آتش‌بس شکننده‌ی بین ایالات متحده و چین را تمام کرد و اعلام کرد که تعرفه‌ی ۱۰ درصدی روی کالاهای چینی، در یکم سپتامبر ۳۰۰ میلیارد دلار ارزش خواهد داشت. اگر بیانیه‌ی پاول را در نظر نگیریم، چنین حرکتی از سوی ترامپ شانس تسهیل بیشتر در سیاست‌های فدرال رزرو را بالا برد.  به همین دلیل احتمال این که نرخ بهره در سپتامبر پایین بیاید، از ۶۴ درصد به ۹۲ درصد رسید و برای ماه دسامبر، از ۴۲ درصد به ۷۵ درصد رسید.
  خطر این که خصومت‌ها در جنگ تجاری یک دور دیگر را شروع کنند، بازار سهام آمریکا را پایین کشید. سرمایه‌داران یک بار دیگر توجه‌شان را به ارزهای مطمئن‌تری چون ین ژاپن متمرکز کردند؛ ارزی که تا انتهای این هفته، ۲۷۵ نقطه در برابر دلار ارزان شد.
 • ارزهای دیجیتال. بدون تردید، بیت‌کوین ارز دیجیتال شماره یک هست و خواهد ماند. این ارز به بازار ارزهای دیجیتال حکم می‌راند، سرمایه‌ی بازارش را انباشته می‌کند و روندها و قیمت‌های بسیاری از ارزهای دیجیتال را تعیین می‌کند. با وجودی که گاهی اوقات صداهایی می‌شنویم که به عنوان مثال، به ایتریوم جام ارز دیجیتال تکامل‌یافته را می‌دهند و آن را جایگزین بیت‌کوین می‌دانند، اما به نظر نمی‌رسد که چنین اتفاقی در آینده‌ی نزدیک بیافتد.
  اخبار هم که در اغلب مواقع روندها را می‌سازند، اخیرا مبهم و غیرشفاف شده‌اند. به عنوان مثال بزرگترین شبکه‌ی اجتماعی، فیس‌بوک، اعلام کرده است که راه‌اندازی پروژه‌ی ارز دیجیتالش (Libra) می‌تواند به دلیل فشار بسیار زیادی که کمیسیون بورس و اراق بهادار ایالات متحده SEC وارد میاورد، لغو شود.
  از سوی دیگر، به نظر می‌رسد که این موضوع برای بیت‌کوین خوب باشد؛ یک رقیب قدرتمند کمتر. از سوی دیگر مقامات می‌توانند بعد از این که Libra را خرد کردند، کل بازار ارزهای دیجیتال را تحت فشار زیاد بگذارند. نداها در این باره یک دقیقه هم فرو نمی‌نشیند. به عنوان مثال، سرویس درآمد ایالات متحده (IRS) اخیرا به بیش از ده هزار نفر از سرمایه‌گذاران نامه‌هایی ارسال کرده است که در آن، از آن‌ها می‌خواهد اطلاعات دارایی‌های دیجیتال‌شان را در اظهارنامه‌ی مالیاتی‌شان وارد کنند و در غیر این صورت، به عنوان متخلف جریمه خواهند شد.
  در همین حین، جفت‌ارز BTC/USD به حرکتش در کانال جانبی ادامه می‌دهد و تلاش می‌کند تا بر خط مقاومت ۱۰۵۰۰ دلار غلبه کند. ارزهای دیجیتال جایگزین شامل لایت‌کوین، ایتریوم و ریپل هم در کانال جانبی حرکت می‌کنند و نوسان بسیار کمی دارند. می‌توان فرض گرفت که دلیل اصلی برای چنین آرامشی فصل تابستان است؛ فصلی که سرمایه‌گذاران، قانون‌گذاران و حتی بازرسان مالیاتی در مرخصی به سر می‌برند. البته می‌توان این آرامش را، آرامش قبل از طوفان دانست.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. این جفت‌ارز در سقوطش به پیوت‌پوینت سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ نزدیک شده است. با وجودی که در روز جمعه دوم آگوست شاهد اصلاح رو به بالا بودیم، ولی شاخص‌های خاکستری نمودار چهار ساعته، ۹۰ درصد از اسیلاتورها و شاخص‌های روند نمودار روزانه هنوز هم بر روند نزولی تایید می‌کنند. ۶۵ درصد از متخصصین با این موضوع موافقند که ارز ایالات متحده هنوز هم توان لازم برای رشد را دارد و باز هم بر یورو فشار وارد خواهد کرد. نزدیک‌ترین هدف، خط ۱.۰۹۵۰ است و بعدی، ۱۰۰ نقطه پایین‌تر از این قرار دارد.
  در این لحظه، تنها ۳۵ درصد از تحلیل‌گران با گاوها هستند. اما پیش‌بینی برنامه‌ی تسهیل کمی فدرال رزرو، باعث می‌شود که وقتی افق دید پیش‌بینی را به میان‌مدت می‌بریم، ۵۵ درصد از تحلیل‌گران با گاوها باشند.
  اگر شاخص‌های تحلیل گرافیکی را به کار ببندیم، ابتدا روی نمودار چهار ساعته تحرکی کشیده می‌شود که در بازه‌ی ۱.۱۰۷۰-۱.۱۱۶۵ قرار دارد. سپس رشد تا افق ۱.۱۲۲۵ رسم خواهد شد. خط مقاومت بعدی در ۱.۱۲۸۵ است.
 • GBP/USD. از آوریل ۲۰۱۸، ارز بریتانیا در برابر دلار آمریکا ۲۳۰۰ نقطه از دست داده است. روزهای گذشته هم از این قاعده مستثنی نبودند. پوند از ۲۵ ژوییه ۴۳۰ نقطه از دست داده است. دلیل این موضوع هم مثل قبل، برگزیت است. به قدرت رسیدن بوریس جانسون و قولش برای جدا شدن از اروپا در ۳۱ اکتبر و به روش «سخت» داده است، سرمایه‌گذاران را عصبی کرده و باعث شده است تا پوند نزول کند.
  ۷۵ درصد از متخصصین انتظار دارند که این جفت‌ارز را به زودی در ناحیه‌ی ۱.۲۰۰۰ ببینند. و اگر بتواند این خط حمایت را بشکند، خواهند توانست ۱۰۰ یا ۲۰۰ نقطه دیگر هم به سمت پایین «پرواز» کند. این حرکت را ۹۵ درصد از شاخص‌های روند و ۹۰ درصد از اسیلاتورهای نمودار روزانه تایید می‌کنند.
  ده درصد باقی‌مانده‌ی اسیلاتورها سیگنال فروش بیش از حد این جفت‌ارز را می‌دهند. تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه و ۲۵ درصد از تحلیل‌گران همچنین انتظار دارند که این جفت‌ارز برای مدتی، به حرکت جانبی در کانال ۱.۲۱۰۰-۱.۲۲۵۰ برود. در صورتی که هر خبر مثبتی درباره‌ی برگزیت بیرون بیاید، می‌توان انتظار داشت که نمودار تا سطح ۱.۲۳۷۵ بالا برود.
  برای پیش‌بینی میان‌مدت نظر ۷۰ درصد از تحلیل‌گران این است که بانک انگلستان، بالاخره مجبور می‌شود خطر خروج «سخت» از اتحادیه‌ی اروپا را تایید کند و به سرعت، سیاست‌های پولی‌اش را انقباضی کند. بنابراین بانک انگلستان، تنها بانک مرکزی بزرگی خواهد بود که نرخ بهره‌اش را بالا می‌برد. این امر، می‌تواند باعث شود تا مظنه‌ها بالا برود و قیمت ارز بریتانیا به بالای سطح ۱.۲۸۰۰ برسد. اما این اتفاق می‌تواند تنها در صورتی بیافتد که حداقل، شرایط خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا معلوم شود.
 • USD/JPY. شتابی که مقابله‌ی تجاری ایالات متحده و چین به خود گرفته است و کاهش نرخ بهره‌ی دلار ایالات متحده، جذابیت ین را به عنوان بهشت امنیت بالا برده است. بنابراین ۶۰ درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند که این جفت‌ارز به پایین آمدنش ادامه دهد و تلاش کند تا به کف‌های سال ۲۰۱۹ در ناحیه‌ی ۱۰۵.۰۰ برسد. تمامی شاخص‌های روند و ۸۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار روزانه هم به سمت پایین نظر دارند. اما ۱۵ درصد از اسیلاتورها همین الان هم سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد. خطوط مقاومت در ۱۰۷.۸۰، ۱۰۹.۰۰ و ۱۱۰.۰۰ هستند.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، برای پنجم تا نهم آگوست سال ۲۰۱۹1

 • ارزهای دیجیتال. دارندگان بیت‌کوین به دنبال هر استدلالی می‌گردند تا قیمتش را بالا بکشند. هر چیزی برای این کار به درد می‌خورد؛ حتی این که فدرال رزرو نرخ بهره را کم کرده است. سرمایه‌گذاران دیگر به سمت دلار گرایش ندارند و در دارایی‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که ریسک و سود بیشتری داشته باشند؛ دارایی‌هایی مانند بیت‌کوین. ولی وقتی به این موضوع فکر می‌کنیم، این سوال به وجود میاید که پس چرا تا الان این کار را نکرد‌ه‌اند؟ کاهش نرخ بهره به میزان ۰.۲۵، در این مورد استدلال بسیار ضعیفی می‌سازد.
  مایک نواگراز، میلیاردر و رییس بانک ارز دیجیتال «گلکسی دیجیتال» در مصاحبه‌اش با بلومبرگ گفت که قیمت بیت‌کوین پیش از انتهای امسال، دوباره تا ارتفاع تاریخی ۲۰ هزار دلار بالا می‌رود. در همین زمان، این را هم دور از انتظار نمی‌داند که در صورت مزایده، قیمت‌ها می‌تواند به ۸۵۰۰ دلار هم برسد. جو کرنن، مجری مشهور هم در شبکه‌ی تلویزیونی CNBC اعلام کرده که بیت‌کوین به ۵۵ هزار دلار خواهد رسید. در ماه مه ۲۰۲۰، استخراج بیت‌کوین نصف خواهد شد که از نظر او، باید باعث بالا رفتن شدید قیمت بیت‌کوین شود. دلیل این بالا رفتن قیمت هم خرید شتاب‌زده‌ای است که پیش از نصف شدن انجام می‌گیرد.
  برای پیش‌بینی کوتاه‌مدت، به رغم این که بیت‌کوین در روز دوم اوت به ۱۰۶۵۰ دلار رسید، تنها زمانی می‌توان درباره‌ی رشد پایدار قیمتش صحبت کرد که قدرتمندانه از ۱۱۰۰۰ دلار عبور کند. در همین حین، متخصصین به دو قسمت مساوی تقسیم شده‌اند. ولی کل آن‌ها، هم بدبین‌ها و هم خوشبین‌ها، افق ۱۰۰۰۰ دلار را به عنوان پیوت‌پوینت در نظر می‌گیرند.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید