2019 ژوئن 29

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. دو هفته پیش بود که بسیاری از متخصصین پیش‌بینی کردند در این جفت‌ارز بازگشتی اتفاق خواهد افتاد. هدف گاوها بازگشت به سطح ۱.۱۳۵۰ بود و سپس، صعود تا ناحیه‌ی ۱.۱۴۲۰-۱.۱۴۵۰. این پیش‌بینی اگر نگوییم صد در صد، ۹۹ درصد درست بود. جفت‌ارز مورد بحث سقف ناحیه را در تاریخ ۲۵ ژوئن، در ارتفاع ۱.۱۴۱۱ ثبت کرد. بعد از آن، بازگشتی کوچک اتفاق افتاد و با انتظار برای نتایج مذاکرات G20 در اوساکای ژاپن، به روندی جانبی بازگشت که در کانال باریک ۱.۱۳۴۵-۱.۱۳۹۰ جریان داشت. به این ترتیب نمودار هفته را در ۱.۱۳۷۰ تمام کرد.
 • GBP/USD. ارز بریتانیایی بعد از پرش ۲۵۰ نقطه‌ای در ده روز دوم ژوئن کمی آرام گرفت. هفته‌ی گذشته برایش تقریبا با آرامش همراه بود. این جفت‌ارز به کانال ۱.۲۶۵۰-۱.۲۷۶۵ بازگشت و هفته را نزدیک به ناحیه‌ی حمایت/مقاومت مستحکم ۱.۲۷۰۰ تمام کرد.
 • USD/JPY. ارز میزبان اجلاس G20 هم به پیوت‌پوینت ماهانه‌اش نزدیک شد. در دوره‌ی منتهی به جلسه‌ی روسای جمهور ایالات متحده و چین در اجلاس رهبران G20، تقاضا برای  بهشت امن سرمایه‌گذاری کمی کاهش پیدا کرد. کف ۵ و نیم ماه گذشته در ۱۰۶.۷۷ هم هل داده شد تا این جفت‌ارز، تا ۱۰۷.۹۰ بالا برود.
 • ارزهای دیجیتال. بعضی‌ها فریاد می‌زنند که «بیت‌کوین متوقف نخواهد شد.» بعضی‌ها هم پوزخند‌زنان می‌گویند «به سادگی متوقف شد.» یک چیز روشن است. آن‌هایی که جای مناسبی را برای سوار شدن به قطار انتخاب کنند، در جهت درست سوار شوند و در جای مناسب پیاده شوند، سود هنگفتی خواهند گرفت. کسانی هم که آخرین قطار را سوار شوند، یا قطارها را با هم اشتباه بگیرند ضررشان هنگفت خواهد بود.
  قیمت بیت‌کوین تنها در سه‌هفته‌ی گذشته، از ۷۵۰۰ دلار به ۱۳۷۶۵ دلار رسید؛ بیش از ۸۰ درصد رشد. سپس تنها در ۲ روز به ۱۰۳۹۰ دلار بازگشت تا ۲۵ درصد از حجمش کم شود. روز بعد، دوباره ۱۵ درصد رشد را شاهد بودیم.
  جالب اینجاست همان زمانی که بیت‌کوین ۲۵ درصد کاهش ارزش پیدا کرد، ارزش کل سرمایه‌های بازار ارزهای دیجیتال تنها ۱۳ درصد پایین آمد (از ۳۶۷.۴۲ تا ۳۱۸.۶۱ میلیارد دلار). این موضوع نشان می‌دهد که بسیاری از سرمایه‌گذاران، برای از دست دادن بیت‌کوین‌هایشان عجله‌ای ندارند و منتظر این هستند که رشدش ادامه پیدا کند.
  تحلیل‌گران به موازات تمام این‌ها هشدار می‌دهند که نباید از ارزهای جایگزین توقع چنین افزایش قیمتی را داشت. این موضوع در نمودار ارزهای دیجیتال برتر، مانند لایت‌کوین و ریپل کاملا مشخص است. اما ایتریوم، تقریبا همان نیروهای ارز دیجیتال مبدا را تکرار کرده است.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. بازارها انتظار ندارند که اجلاس G20 راهکار خاصی را آستین بیرون بیاورد. گفتگوهای دوجانبه بین رهبران قدرتمندترین اقتصادهای جهان در این نظرگاه و پیش از همه، مذاکرات بین رهبر چین و رییس جمهور آمریکا در روز شمبه ۲۹ ژوئن، بیشترین توجه را از آن خودشان کرده‌اند. سرمایه‌گذاران امیدوارند که شدت اختلافات تجاری بین این کشورها کاهش پیدا کند. در صورتی که این اتفاق بیافتد، بازار فارکس در روز دوشنبه می‌تواند با فاصله باز شود.
  اما بسیاری از تحلیل‌گران هنوز هم با آرامش به این رویداد نگاه می‌کنند و باور دارند که در این جنگ، آتش‌بسی جهانی وجود نخواهد داشت. تعرفه‌ها روی ۱۰ هزار دسته از کالاهای چینی تاثیر می‌گذراند و یکی از شرایطی که پکن آن را اعلام کرده، لغو تمام تعرفه‌های گمرکی از سوی ایالات متحده است. احتمال این که ترامپ چنین قدمی بردارد، نزدیک به صفر است. به نظر نمی‌رسد که همکاری با شرکت چینی هواوی هم از سر گرفته شود. طرفین با گرمی به هم لبخند خواهند زد و دست خواهند داد، ولی سخت می‌توان قبول کرد که امتیازی جدی به دست بیاورند. چنین نتیجه‌ی اندک (یا صفری) از جلسه، به ترامپ اجازه خواهد داد که پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده «پیروزی» بعدی‌اش را اعلام کند. به چین هم این اجازه را خواهد داد تا زمان به دست بیاورد.
  در چنین شرایطی، فدرال رزرو تبدیل به مهره‌ای مهم در این «بازی شطرنج» می‌شود و برخلاف پایین آمدن شاخص‌های جهانی سهام، هنوز هم تحت فشار است تا سیاست‌های پولی‌اش را تسهیل کند. این موضوع، باعث می‌شود تا ارز ایالات متحده ضعیف شود.
  هرچه داده‌های اقتصاد خرد ایالات متحده که در این هفته منتشر می‌شود ضعیف‌تر باشند، فدرال رزرو هم تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت تا نرخ بهره را کمتر کند. شاخص‌های فعالیت کسب و کارهای ISM در روزهای یکم و سوم ژوییه منتشر خواهند شد و داده‌های بازار کار (شامل NFP) به طور سنتی در اولین جمعه‌ی ماه، پنجم ژوییه، انتشار پیدا خواهند کرد.
  یک چهارم متخصصین باور دارند که فدرال رزرو می‌تواند نرخ‌ها را به زودی، در جلسه‌اش در ۳۱ ژوییه ۲۵ یا حتی ۵۰ نقطه کم کند. بازار امیدوار است که سیگنال‌های شفافی را از سخنرانی‌های عضو FOMC، ریچارد کلاریدا در فنلاند و در یکم ژوییه و همچنین نایب‌رییس جان ویلیامز، در روز دوم ژوییه و در زوریخ بگیرد.
  از سوی دیگر، ریسک‌های سیاسی و مشکلات اقتصادی ناحیه‌ی یورو هنوز از بین نرفته است. بانک مرکزی اروپا هم بسته‌ی جدیدی از سنجه‌ها را به کار خواهد بست تا اقتصاد را شبیه‌سازی کند؛ اتفاقی که در جلسه‌ی ۲۵ ژوییه خواهد افتاد.
  امکان ندارد که پیش‌بینی خاصی برای هفته‌ی پیش رو بدهیم. چرا که نظران متخصصین تقریبا به طور مساوی تقسیم شده است. اما اگر به تحلیل‌های ماهانه و میان‌مدت سر بزنیم، می‌بینیم ۷۵ درصد از تحلیل‌گران باور دارند که این جفت‌ارز به قطع و یقین تلاش دیگری را برای به روز رسانی کف‌های بهار ۲۰۱۹ انجام خواهد داد و دست آخر، خط حمایت را در ناحیه‌ی ۱.۱۱۰۰ خواهد شکست. اهداف پیش رو برای خرس‌ها ۱.۰۹۰۰ و ۱.۰۸۰۰ هستند. از نظر ۲۵ درصد متخصصین باقی‌مانده، ناحیه‌ی ۱.۱۱۰۰ محدوده‌ی پاییز است و این جفت‌ارز، انتظار دارد تا ناحیه‌ی ۱.۱۵۳۰-۱.۱۶۵۰ رشد کند.
  بسیاری از شاخص‌های روند و اسیلاتورها در نمودار روزانه به رنگ سبز هستند. البته ۲۰ درصد از اسیلاتورها نشان می‌دهند که این جفت‌ارز، فشار فروش بیش از اندازه دارد.
 • GBP/USD. نخست‌وزیر ترزا می به تدریج محو می‌شود و کسی که بیشترین شانس را برای جانشینی‌اش دارد، بوریس جانسون، مهمترین فرد خبرساز درباره‌ی برگزیت شد. او در هفته‌ی گذشته اعلام کرد که به عنوان رییس دولت، تمام تلاش‌های ممکن را خواهد کرد که از خروج «سخت» یا بدون توافق کشورش از اروپا جلوگیری کند. جانسون می‌گوید که چنین رفتاری، موقعیتش را در مذاکرات با اتحادیه‌ی اروپا مستحکم خواهد کرد. به همین دلیل، این سیاستمدار آماده است تا به کارش در پارلمان توقفی موقتی دهد.
  بازارها همین الان هم با کاهش ارزش پوند در برابر یورو به این ابهام پاسخ داده‌اند. بیشتر متخصصین (۶۵ درصد) درباره‌ی جفت‌ارز GBP/USD این انتظار را دارند که ارز بریتانیا ضعیف‌تر شود و این جفت‌ارز، ابتدا تا ۱.۲۴۷۵-۱.۲۵۰۰ و سپس در طول ژوییه، تا کف سوم ژانویه یعنی ۱.۲۴۰۰ پایین برود.
  سی و پنج درصد از تحلیل‌گران هنوز هم خوشبین هستند و انتظار دارند تا مذاکرات با اتحادیه‌ی اروپا کمی به جلو پیش برود. در این صورت، این جفت‌ارز به رشدش ادامه خواهد داد. اهداف فوری ۱.۲۷۷۵، ۱.۲۸۳۰ و بعد از آن، ۱.۲۹۳۰ هستند.
  گزینه‌ی جایگزین به شکل حرکتی دایره‌ای در کانال ۱.۲۵۰۰-۱.۲۸۶۰ است و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه آن را ارائه می‌دهند.
 • USD/JPY. همان‌طور که پیش از این هم اشاره شد، محتمل‌ترین نتیجه‌ی مذاکرات بین ترامپ و رهبر چین در اجلاس G20 این است که گفتگوهای بین دو کشور، بدون نتیجه و بدون پایان ادامه پیدا کند. در چنین شرایطی دلار آمریکا ضعیف می‌شود، شاخص‌های جهانی سهام منتظر نزول هستند و سیاست‌های پولی آمریکا هم تسهیل پیدا می‌کند. طبیعتا، واکنش سرمایه‌گذاران به تمام این موارد این است که دارایی‌های تدافعی را طلب کنند؛ دارایی‌هایی شامل ین.
  اگرچه این موضوع تنها برای یک روز و یک هفته نیست. تنها ۴۰ درصد از متخصصین و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه نظرشان را روی تقویت ارز ژاپن گذاشته‌اند و می‌گویند که نمودار به سمت پایین خواهد رفت. ۳۰ درصد باقی‌مانده نگاه‌شان را به سمت بالا گرفته‌اند و مابقی تحلیل‌گران، تنها شانه‌هایشان را تکان می‌دهند. تقریبا اسیلاتورها و شاخص‌های روند در نمودار روزانه هم چنین شرایطی دارند.
  سطوح حمایت در ناحیه‌های ۱۰۶.۸۰-۱۰۷.۰۰ و بعد از آن، در ۱۰۵.۵۰-۱۰۶.۰۰ هستند. خطوط مقاومت هم در ۱۰۸.۸۵، ۱۰۹.۸۵ و ۱۱۱.۶۵ قرار دارند.
 • ارزهای دیجیتال. شریک و بنیانگذار Morgan Creek Digital، آنتونی «پمپ» پمپلیانو در نامه‌اش که به مشتری‌های شرکت نوشته، رشد بیت‌کوین را تا ۱۰۰ هزار دلار پیش‌بینی کرده است. از نظر او، احتمال چنین رشدی در ۲.۵ سال آینده ۷۰-۷۵ درصد است.
  تحلیل‌گر و معامله‌گر مشهور، پیتر برندت هم پیش‌بینی مشابهی ارائه کرده است. وی نوشته است: «بیت‌کوین به ۱۰۰ هزار دلار چشم دوخته است. جفت‌ارز بیت‌کوین به دلار از سال ۲۰۱۰ به فاز پارابولیک چهارم رفته است. در چهل و پنج سالی که مشغول به معامله‌گری هستم، هیچ بازار دیگری تا این حد به نظرم لگاریتمی نیامده است».
  ولی یکی از بنیانگذاران Fundstrat Global Advisors، تام لی، به همراه ۴۵ متخصص دیگر باور دارد که بیت‌کوین به انتظار اصلاحی قدرتمند نشسته است. در ۲۶ و ۲۷ ژوییه، ۲۵ درصد از جفت‌ارز BTC/USD از دست رفت. تحلیل‌گران هم نزول جفت‌ارز تا ۷۵۰۰-۸۰۰۰ را نامحتمل نمی‌دانند.
  اگر بخواهیم درباره‌ی ۱۰ ارز دیجیتال جایگزین برتر صحبت کنیم، از روی نمودارهای سطح سرمایه‌شان می‌توان گفت که به تدریج در حال از دست دادن زمین بازی به نفع ارز شماره‌ی یک هستند. تنها بیت‌کوین است که در ۱۲ ماه گذشته از خودش رشد نشان داده است. این ارز، سهم خودش در کل سرمایه‌ی بازار را از ۴۱ درصد به ۶۶ درصد رسانده است. سهم ارزهای دیجیتال دیگر یا کاهش ارزش است، یا در بهترین وضعیت ماندن در همین حالت.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۱ تا ۵ ژوییه سال ۲۰۱۸1

پی‌نوشت: همان‌طور که در بالا پیش‌بینی شد، جلسه‌ی ترامپ و رییس‌جمهور چین در روز آخر اجلاس اوساکا به جنگ تجاری پایان نداد. رهبران تنها توانستند بر سر این توافق کنند که اختلافات را به تعویق بیاندازند و مشاوره‌های تجاری و اقتصادی را بر اساس «برابری و احترام متقابل» از سر بگیرند.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید