2019 ژوئن 15

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. وزارت اقتصاد آلمان، برای اقتصاد پیشروی اروپا چشم‌اندازی غم‌انگیز را از اقتصاد جهانی پیش‌بینی کرده است. بیانیه‌ی رییس IMF، کریستین لگارد که می‌گوید رشد کلی اقتصاد اروپا کم شده است هم نتوانست روی سرمایه‌گذاران تاثیری بگذارد. حتی این که سهم یورو در ذخایر ارزی کشورهای پیشروی دنیا افزایش پیدا کرده است هم نتوانست به ارز اروپا کمک کند. این سهم در حال حاضر ۲۰.۷ درصد است؛ ولی هنوز با سهم ۶۱.۷ درصدی دلار آمریکا فاصله‌ی بسیار زیادی دارد. بازار فراموش نمی‌کند که ممکن است سیاست تسهیل کمی بانک مرکزی اروپا دوباره از سر گرفته شود.
  در کل، این هفته برای یورو هفته‌ی خوبی نبود. همان‌طور که اکثر متخصصین (۶۰ درصد) پیش‌بینی کرده بودند، این جفت‌ارز در همان ابتدای دوره‌ی معاملاتی پنج روزه، به خط حمایتش در ناحیه‌ی ۱.۱۲۰۰-۱.۱۲۱۵ بازگشت.  اما این ارز توانست در آخرین لحظات دوره‌ی معاملاتی ضررش را جبران کند؛ جمعه شب، ۱۴ ژوئن. بنابراین پایین‌تر از این ناحیه شکستی اتفاق نیافتاد.
 • GBP/USD. دارندگان ارز بریتانیایی هم از اخبار راضی نیستند. یک بار دیگر، اخبار نگران‌کننده درباره‌ی برگزیت بالاتر از همه‌ی اخبار قرار گرفته است. به احتمال بسیار زیاد پست‌های نخست‌وزیری بریتانیا و رهبری حزب محافظه‌کار به بوریس جانسون برسد. ۱۱۴ نماینده‌ی مجلس پس از دور اول از او حمایت کرده‌اند. رقیب اصلی او جرمی هانت، که وزیر امور خارجه هم است، تنها ۴۳ رای دارد. این اخبار به هیچ عنوان برای پوند خوب نیستند. چرا که جانسون می‌گوید لازم است توافقی که ترزا می با اتحادیه‌ی اروپا بسته است، مورد بازنگری قرار گیرد. مشخص است که این موضوع ریسک‌های سیاسی را افزایش می‌دهد و در نتیجه، باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران از بازار بریتانیا پر بکشند و بروند. در نتیجه در پنج روز گذشته، این جفت‌ارز حدود ۱۵۰ نقطه از دست داد و هفته را در ۱.۲۵۸۵ تمام کرد.
 • USD/JPY. در نظر داشته باشید که در هفته‌ی گذشته ۴۰ درصد از تحلیل‌گران نظرشان را روی صعود این جفت‌ارز گذاشته بودند، ۴۰ درصد روی نزولش و ۲۰ درصد هم می‌گفتند که روندی جانبی به وجود خواهد آمد. برابری نیروی خرس‌ها و گاوها خودش را در نمودار این جفت‌ارز نشان داد. این نمودار کل هفته را در بازه‌ای بسیار باریک گذراند؛ بازه‌ی ۱۰۸.۱۵-۱۰۸.۸۰. هفته هم در سطح ۱۰۸.۵۵ برایش تمام شد.
 • ارز دیجیتال. در روز ۱۴ ژوئن، رییس‌جمهور ایالات متحده تولد ۷۳ سالگی‌اش را جشن گرفت. چند روز پیش اعلام شد که کاربران گوگل بیش از این که بخواهند درباره‌ی دانلد ترامپ جستجو کنند، درباره‌ی بیت‌کوین سرچ می‌کنند. اخبار دیگری هم هست که اقبال عمومی ارز دیجیتال مبدا را تایید می‌کند. مشخص شده است که ۶۰ درصد از بیت‌کوین‌ها در سال گذشته انتقالی نداشته‌اند. این موضوع نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران چقدر به این دارایی علاقه دارند.
  حقیقت دیگری هم وجود دارد که این موضوع را تایید می‌کند. در روز ۱۰ ژوئن روندی شروع شد که به طور مداوم، بیت‌کوین را بالا برد و در روز ۳۱ می، یک بار دیگر آن را به ۹۱۰۰ دلار رساند. در جمعه شب، ۱۴ ژوئن، بیت‌کوین توانست به ارتفاع ۸۷۰۰ دلار برسد. به این ترتیب ظرف ۵ روز، ۱۵ درصد به قیمتش اضافه شده است.
  لایت‌کوین هم توانست مومنتوم خوبی را نگه دارد و حداکثرش به ۱۴۳.۶ رسید. ایتریوم در دو هفته‌ی گذشته حتی یک نقطه هم به ارزشش اضافه نکرده است. ولی ریپل به آرامی پایین می‌رود و در همین زمان، حدود ۱۰ درصد از ارزشش را از دست داده است.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. نفس آتشین جنگی دیگر در خاور میانه احساس می‌شود. در روز ۱۳ ژوئن، دو نفتکش در حریم دریایی امارت آتش گرفتند. وزارت کشور ایالات متحده، ایران را متهم کرد که به این کشتی‌ها حمله کرده است. ایران هم تمامی اتهامات را رد کرد. اما از تمام این موارد گذشته، قیمت نفت افزایش پیدا کرد.
  جنگ‌های سرد تجاری هم آرام نگرفتند. به نظر می‌رسد که ایالات متحده از پیروزی‌اش مطمئن است و تهدید کرده که اگر شی جین پینگ حاضر نشود در اوساکای ژاپن به ملاقات دانلد ترامپ بیاید، روی تمامی کالاهای چینی تعرفه خواهد گذاشت. وزیر تجارت چین هم در پاسخ گفت که «تا آخر خواهد جنگید» و مصرف داخلی را در اولویت گذاشت. ایالات متحده اروپا را هم با تعرفه‌های جدیدی تهدید کرد.
  حالا به اتفاقات پیش رو برسیم. هفته‌ی گذشته تورم در صدر بود. هفته‌ی آینده را هم می‌توان هفته‌ی نرخ بهره نامید. تصمیمی که فدرال رزرو برای نر بهره‌ی ایالات متحده می‌گیرد، در روز چهارشنبه ۱۹ ژوئن مشخص می‌شود. بانک‌های انگلستان و ژاپن هم تصمیم‌شان برای نرخ بهره را در روز سه‌شنبه منتشر می‌کنند. اما از هیچ کدام‌شان نمی‌توان انتظار داشت که جریان خاصی برای تصمیم‌گیری‌ها بسازند و به نظر می‌رسد که نرخ‌ها، بدون تغییر باقی بمانند. موضوع دیگری که توجه بسیاری را می‌طلبد، توضیحات و نظراتی است که سیاست‌های پولی رگولاتورهای عظیم را مشخص می‌کند. متخصصین وال‌استریت ژورنال می‌گویند احتمال دارد اقتصاد ایالات متحده به شدیدترین رکودش از سال ۲۰۱۱ فرو برود و به همین دلیل، ۷۰ درصد از آن‌ها انتظار دارند که نرخ دلار در ماه‌های جولای و سپتامبر همین سال کاهش پیدا کند.
  در همین حین، ۶۵ درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند که این جفت‌ارز دوباره به سمت بالا بازگردد. شاید افزایش قیمتی که تنش‌های آب‌های امارات در نفت به وجود آورده‌اند، از یورو حمایت کند. هدف گاوها بازگشت به سطح ۱.۱۳۵۰ است؛ بزرگترین هدف پیش رو در ناحیه‌ی ۱.۱۴۲۰-۱.۱۴۵۰.
  تنها ۳۵ درصد از متخصصین با خرس‌ها همراه هستند. هدف این است که خط حمایت ناحیه‌ی ۱.۱۲۰۰-۱.۱۲۱۵ شکسته شود و نمودار به افق ۱.۱۱۰۰ برسد. بیش از ۹۰ درصد شاخص‌های روند در نمودار چهار ساعته و روزانه هم انتظار دارند که این جفت‌ارز سقوط کند. اما تصویری که اسیلاتورها می‌سازند کاملا متفاوت است. هفتاد درصد از آن‌ها در نمودار چهار ساعته به رنگ قرمز هستند و ۳۰ درصد‌شان سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز، بیش از حد به فروش می‌رسد. یک سوم از اسیلاتورهای نمودار روزانه قرمز هستند، یک سوم سبز و یک سوم دیگر هم خاکستری شده‌اند.
 • GBP/USD. اگر بخواهیم درباره‌ی شاخص‌های کلان اقتصادی صحبت کنیم، علاوه بر نرخ بهره که قبلا صحبتش را کردیم، انتظار خواهیم داشت که بانک انگلستان گزارش تورمش را در روز دوشنبه و شاخص قیمت مصرف‌کننده را در روز چهارشنبه منتشر کند. پیش‌بینی این است که این دو شاخص به ضرر پوند خواهند بود. اما تاثیر آن‌ها قدرتمند و کوتاه نخواهد بود.
  هنوز هم عاملی که می‌تواند جهت این جفت‌ارز را تعیین کند، برگزیت است. بازار تقریبا این موضوع را پذیرفته است که بوریس جانسون سکان بریتانیا را در دست خواهد گرفت. سوال الان این است که اروپا، به این که تلاش می‌کند مذاکرات را از سر بگیرد چگونه واکنش نشان خواهد داد. و باز هم، هیچ چیزی شفاف و مشخص نیست. به همین دلیل است که نظرات متخصصین تقریبا به صورت مساوی تقسیم شده است. یک سوم از آن‌ها می‌گویند این جفت‌ارز بالا می‌رود، یک سوم می‌گویند پایین میاید و یک سوم دیگر هیچ پیش‌بینی خاصی ارائه نمی‌دهند.
  بیشتر شاخص‌ها پایین را نشان می‌دهند. ولی ۱۰ درصد از اسیلاتورها در نمودارهای چهار ساعته و روزانه در ناحیه‌ی فروش بیش از حد هستند.
 • USD/JPY. اینجا هم تصویر آن‌چنان شفاف نیست. تقریبا تمام متخصصین دربار‌ه‌ی رشد دارایی‌های بدون ریسک صحبت می‌کنند. همچنین، درباره‌ی این صحبت می‌کنند که سهم دلار آمریکا از ذخایر ارزی بسیاری کشورها تا حدی تاریخی پایین آمده است. باز هم، درباره‌ این که کشورها تنوع سبد دارایی‌شان را به سمت دارایی‌ها امنی چون ین برده‌اند. درباره‌ی این حقیقت که مزایده‌های اوراق قرضه‌ی ۱۰ ساله و ۳۰ ساله‌ی ایالات متحده، کاهش سود داشته‌اند و تقاضا برای ین را تا حد زیادی بالا برده‌اند. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که قیمت ین باید سر به فلک بگذارد. ولی ین، برای هفته‌ی دوم در کانالی باریک می‌خزد که عرضش از ۱۰۰ نقطه تجاوز نمی‌کند.
  اما ۸۰ درصد از متخصصین درباره‌ی آینده خوشبین باقی مانده‌اند و انتظار دارند که این جفت‌ارز، ابتدا تا سطح ۱۰۷.۸۰ و بعد از آن، ۸۰ تا ۱۰۰ نقطه هم پایین‌تر برود. تحلیل‌های گرافیکی و ۷۰ درصد از شاخص‌های روند در نمودار روزانه با این پیش‌بینی موافقند. بیست درصد از تحلیل‌گران هم نقطه‌نظر دیگری دارند. نواحی مقاومت در ۱۰۸.۸۵-۱۰۹.۰۰، ۱۰۹.۷۰-۱۰۹.۹۰ و ۱۱۰.۶۵-۱۱۰.۹۰ قرار دارند.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۱۷ تا ۲۱ ژوئن سال ۲۰۱۹1

 • ارزهای دیجیتال. اگر بیت‌کوین بتواند در ۳۱ می به ارتفاع ۹۱۰۰ دلار برسد و بعد از آن به صورت مداوم رشدش را ادامه دهد، می‌توانیم بگوییم که سقوط روزهای اول ژوئن تنها یک اصلاح بوده است. هدف گاوها، ارتفاع سمبولیک ۱۰ هزار دلار بر هر کوین است. هفتاد درصد از متخصصین مطمئن هستند که این امر، تنها در انتهای ژوئن اتفاق خواهد افتاد و بعد از آن، در طول تابستان. ۳۰ درصد باقی‌مانده خوشبین‌تر هستند و باور دارند که به زودی، بیت کوین را بین قیمت‌های ۷۵۰۰ تا ۸۰۰۰ خواهیم دید.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید