2019 ژوئن 1

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. ترامپ تصمیم گرفت تا بازارها را یک بار دیگر بلرزاند. او مشکلات روابط با چینی‌ها را برای مدتی کنار گذاشت و به مکزیک چشم دوخت. او با توجه به این که در ساختن دیوارش شکست خورد، تصمیم گرفت تا برای متوقف کردن مهاجران غیرقانونی، مکزیک را با دلار تنبیه و برای کالاهای ساخت مکزیک تعرفه وضع کند. بالاتر و بالاتر: در ماه ژوییه نرخ تعرفه تا ۱۰ درصد، در اوت تا ۱۵ درصد، در سپتامبر تا ۲۰ درصد و در اکتبر، تا ۲۵ درصد بالا می‌رود.
  چنین قدرت‌نمایی‌ای، دو هدف را دنبال می‌کند. علاوه بر این که مکزیکوسیتی تنبیه می‌شود، پکن هم خواهد ترسید. به زبان بی زبانی گفته می‌شود «ببینید با کسانی که همکاری نمی‌کنند، چه می‌کنیم!»
  البته چین مکزیک نیست. اینجا همه‌چیز پیچیده‌تر است. اما با همه‌ی این احوال، دلار به صعودش ادامه داد. نتایج انتخابات پارلمان اروپا هم به نفع دلار شد. در نتیجه، این جفت‌ارز کف ناحیه‌ای ۱.۱۱۱۵ را در روز پنجشنبه ۳۰ می زد و ماه می را نزدیک به پیوت‌پوینت ماهانه، در ۱.۱۱۶۷ تمام کرد. بنابراین در پنج‌ماهه‌ی اول، یورو نزدیک به ۳۰ نقطه در برابر دلار ضعیف شد.
  شایان ذکر است که در سال گذشته، یورو تنها ظرف یک ماه و نیم، ۲.۵ برابر این مقدار را در همین ماه‌های سال از دست داد. بنابراین هم معامله‌گران و هم کارگزاری‌ها، دلیل کافی برای شکایت از کم بودن نوسان‌ها را دارند.
 • GBP/USD. بعد از بیانیه‌ی استعفای نخست‌وزیر ترزا می و موفقیت حامیان برگزیت در انتخابات پارلمان اروپا، پوند تحت فشار باقی ماند. حتما به خاطر دارید که ۶۵ درصد از متخصصین و ۹۰ درصد از اسیلاتورها و شاخص‌های روند، می‌گفتند که این جفت‌ارز بیش از این نزول خواهد کرد. دقیقا همین اتفاق هم افتاد. این جفت‌ارز نه تنها پایین آمد، بلکه رکوردهای کف بهار ۲۰۱۹ را هم جا به جا کرد و به ۱.۲۵۵۷ رسید. پس از آن، اصلاحی پدید آمد و آخرین نوسان، در ۱.۲۶۳۰ زده شد.
 • USD/JPY. بالا گرفتن تنش‌ها، با افزایش رویکرد ریسک‌گریز همراه شده است. ضربه‌ی شدیدی که ترامپ به مکزیک زد، تقریبا تمام دارایی‌های بازار را فرو نشاند و بیش از همه، قیمت نفت را کاهش داد. سرمایه‌گذاران یک بار دیگر چشم‌شان را به سمت بهشت امنی به نام ین ژاپن برگرداندند. سرمایه‌گذاران در این بهشت امن، می‌توانند منتظر بمانند تا طوفان‌های اقتصادی بگذرند.
  در نتیجه، برخلاف پوند و یورو که ارزششان در برابر دلار کاهش پیدا کرد، قیمت ین بالا رفت و در روز جمعه ۳۱ می به ۱۰۸.۳۰ رسید؛ جایی که تابستان را در آن گذرانده بود. به این ترتیب پیش‌بینی ۷۵ درصد از تحلیل‌گران، ۸۵ درصد از اسیلاتورها و ۱۰۰ درصد شاخص‌های روند تایید شد.
 • ارزهای دیجیتال. بیت‌کوین برای سومین هفته‌ی متوالی، با لختی زیاد به خط مستحکم ۱۰ هزار دلار نزدیک شد و الگوی «یک قدم رو به جلو، نیم قدم رو به عقب» را دنبال کرد. بنابراین جفت‌ارز BTCUSD با جنگیدن با سطح ۷۸۸۰ دلار، در شب یکشنبه ۲۶ می با شدت به سمت بالا رفت و در روز دوشنبه، به ۸۹۵۵ دلار رسید. سپس ۵.۵ درصد اصلاح قیمت و بعد از آن یک جهش شدید دیگر به سمت بالا اتفاق افتاد. در نتیجه، بیت‌کوین را در ارتفاع ۹۱۰۰ دلار دیدیم. اما این ارز، نتوانست جای پایش را بالای ۹۰۰۰ دلار محکم کند. گاوها شروع به تثبیت سودشان کردند و بیت‌کوین هم در ۸۵۱۰ دلار با بهار خداحافظی کرد. به این ترتیب، قیمتش ۱۲۰ درصد از این سه ماه افزایش پیدا کرد.
  ریپل، ایتریوم و لایت‌کوین هم بعد از رشدی که به دنبال ارز دیجیتال مرجع داشتند، در انتهای هفته‌ی کاری به مقادیر ماه می بازگشتند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. موتورهای محرک اصلی این جفت‌ارز علاوه بر ترامپ، فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا هستند. در نظر داشته باشید که ماریو درقی، رییس کنونی بانک مرکزی اروپا در ۳۱ اکتبر شغلش را ترک خواهد کرد. مهمترین نامزد صندلی او هم «جنز ویدمن» است؛ کسی که از یوروی قدرتمند و افزایش نرخ بهره حمایت می‌کند. از سوی دیگر نمایندگان فدرال رزرو یادآور می‌شوند که احتمالا، تولید ناخالص داخلی ایالات متحده پایین خواهد آمد و به همین دلیل، ممکن است نرخ بهره‌ی دلار را پایین بیاورند. احتمالا، چنین شرایطی باید به نفع یورو باشد. اما بلومبرگ می‌گوید که بانک مرکزی اروپا، تا پیش از آوریل ۲۰۲۰ نرخ بهره را بالا نخواهد برد. تا آن موقع هم خیلی چیزها می‌تواند تغییر کند. به علاوه شرایط سیاسی و اقتصادی و مشکلات ناحیه‌ی یورو می‌تواند همین الآن هم در نظر گرفته شود.
  شصت درصد از متخصصین و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه می‌گویند که این جفت‌ارز می‌تواند تا خطوط حمایت ۱.۰۹۷۵ پایین بیاید. هدف بعدی ۱۰۰ نقطه پایین‌تر است.
  بسیاری از شاخص‌ها به جنوب هم نظر دارند. ۵۰ درصد از آن‌ها به رنگ قرمز، ۲۵ درصد به رنگ سبز و ۲۵ درصد هم خاکستری و خنثی هستند. 
  در حال حاضر آن‌هایی که از گاوها حمایت می‌کنند در اقلیت هستند. از نظر آن‌ها این جفت‌ارز نخواهد توانست خط حمایت را در ناحیه‌ی ۱.۱۱۰۰ بشکند و در حرکت اصلاح، می‌تواند به ارتفاع ۱.۱۲۶۵-۱.۱۳۲۵ برسد.
  حالا به اتفاقاتی بپردازیم که در هفته‌ی پیش رو خواهند افتاد و شایان توجه هستند. در روز دوشنبه ۳ ژوئن، منتظر انتشار شاخص‌های فعالیت کسب و کار در ناحیه‌ی یورو، ایالات متحده و چین خواهیم بود. در روز سه‌شنبه هم تورم و بیکاری ناحیه‌ی یورو منتشر می‌شود. پنجشنبه ششم ژوئن هم پر از اخباری خواهد بود که از اروپا به گوش می‌رسند. این اخبار داده‌های مربوط به تولید ناخالص داخلی، تصمیم بانک مرکزی اروپا برای نرخ بهره و از همه مهمتر، کنفرانس مطبوعاتی بانک مرکزی اروپا درباره‌ی سیاست‌های پولی است. در نهایت هم همان‌طور که همیشه بوده، انتشار داده‌های بازار کار آمریکا را در اولین جمعه‌ی ماه خواهیم داشت. متخصصین انتظار دارند که NFP حدود ۳۰ درصد پایین بیاید (از ۲۶۳ هزار به ۱۹۰ هزار). این موضوع، دلار را برای مدتی ضعیف خواهد کرد.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۳ تا ۷ ژوئن سال ۲۰۱۹1

 • GBP/USD. مهمترین مدعی پست نخست‌وزیری بریتانیا، شهردار پیشین لندن و وزیر امور خارجه، بوری جانسون است. این موضوع برای پوند خوشایند نیست. جانسون، طرفدار خروج سخت از اتحادیه‌ی اروپا است و دوست دارد بدون توافق از آن خارج شود. چنین خروجی‌ای بازار را می‌ترساند. امروز ۶۵ درصد از متخصصین که ۹۰ درصد از اسیلاتورها و ۱۰۰ درصد شاخص‌های نمودار روزانه آن‌ها را تایید می‌کنند، انتظار دارند ارز بریتانیا بیش از این تضعیف شود و این جفت‌ارز، ابتدا تا حمایت ۱.۲۵۵۵ و بعد از آن تا کف‌های ۲۰۱۸، ۱.۲۴۷۵ و ۱.۲۴۰۵ پایین بیاید.
  35 درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران باور دارند که رفتار این جفت‌ارز در دو هفته‌ی گذشته، مقدمه‌ای برای اصلاحی قدرتمند است. نتیجه‌ی این اصلاح، این خواهد بود که به ارتفاع ۱.۲۷۴۵ باز گردد و حتی به مقاومت ۱.۲۸۲۵ هم بازگردد.
  تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه هم پیش‌بینی‌ای بینابینی داده‌اند. بنابر قرائت آن‌ها، این جفت‌ارز می‌تواند ابتدا تا سطح ۱.۲۸۲۵ بالا برود و سپس، بچرخد و کفی را در ناحیه‌ی ۱.۲۴۰۵-۱.۲۴۷۵ پیدا کند.
 • USD/JPY. با وجودی که تمامی شاخص‌های روند و ۸۵ درصد از اسیلاتورها در نمودار چهار ساعته و روزانه به رنگ قرمز هستند، وضعیت را نمی‌توان به سادگی تحلیل گرد. ۱۵ درصد از اسیلاتورها همین الان هم سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد. سطوح حمایت حدود ۱۰۷.۷۵ و ۱۰۷.۰۰ هستند. سطوح مقاومت هم در ۱۰۹.۱۵، ۱۰۹.۶۵، ۱۱۰.۳۵ و ۱۱۰.۶۵ قرار دارند.
  نظرات متخصصین به صورت زیر تقسیم شده است. ۵۰ درصد به سمت خرس‌ها هستند، ۲۵ درصد به سمت گاوها و ۲۵ درصد، در میانه قرار گرفته‌اند. این که پوزیشن چه کسی صحیح‌ترین باشد، به بازارهای سهام بستگی دارد. این جفت‌ارز با این بازارها همبستگی آماری شدیدی دارد. موضوع دیگری که روی این جفت‌ارز تاثیر می‌گذارد هم طبق معمول، توییت‌های ترامپ است که بیش از هرچیز به جنگ تجاری ایالات متحده و چین می‌پردازند. در همین زمان، وقتی افق زمانی تحلیل‌هایمان را به میان‌مدت می‌بریم، شرایط با شدت زیادی تغییر می‌کنند. در این شرایط، ۷۵ درصد به نفع دلار رای می‌دهند.
 • ارزهای دیجیتال. شش سال پیش، در سال ۲۰۱۳، نامه‌ای عجیب منتشر شد. این نامه که نویسنده‌اش خود را لوکا منگوتا معرفی کرد و می‌گفت از آینده این نامه را فرستاده، قیمت بیت‌کوین را پیش‌بینی کرده بود و پیش‌بینی‌اش هم به طور غافلگیرکننده‌ای صحیح از آب درآمد. او در نامه‌اش نوشته بود که قیمت بیت‌کوین در هر سال به طور میانگین ۱۰ برابر می‌شود. از ۰.۱ دلار در سال ۲۰۱۰ به ۱ دلار در سال ۲۰۱۱ رسید، در سال ۲۰۱۲ ده دلار شد، سال ۲۰۱۳ هم صد دلار. پس از آن این رشد آرام می‌شود و هر دو سال ۱۰ برابر می‌شود. در سال ۲۰۱۵ هزار دلار می‌شود، ۲۰۱۷ ده هزار، در ۲۰۱۹ ۱۰۰ هزار دلار و در ۲۰۲۱ به یک میلیون دلار می‌رسد.
  هنوز هفت ماه تا پایان ۲۰۱۹ باقی مانده است. یا شاید هم تنها هفت ماه؟ ارز دیجیتال مرجع، باید رشدی خارق‌العاده داشته باشد تا بتواند هدفی که مگنوتا تعیین کرده را بزند.
  تحلیل‌گر خوش‌نام، پیتر برندت پیش‌بینی کوتاه‌مدتی را عرضه کرده است. او می‌گوید به دلیل ترس از ضرر، قیمت بیت‌کوین به زودی از ۱۰ هزار عبور خواهد کرد. برندت این را هم گفته است که یک اصلاح عمیق، دور از انتظار نیست. گاوها به قطع و یقین می‌خواهند سود بگیرند. همین فروش هم باعث می‌شود که خریداران داخل «قطار در حال عبور» نپرند.
  بسیاری از تحلیل‌گران (۷۰ درصد) برخلاف برندت هدفی آرام‌تر را برگزیده‌اند. آن‌ها روی ۹۰۰۰ دلار تمرکز می‌کنند. ۳۰ درصد باقی‌مانده هم باور دارند که این جفت‌ارز تنفسی خواهد کرد و در کانال جانبی ۷۵۰۰-۸۵۰۰ دلار نوسان می‌کند.
  باید در نظر داشت که زمان تحریر این پیش‌بینی، جمعه ساعت دوازده نیمه‌شب به وقت GMT است. امکان این هم وجود دارد که در تعطیلات آخر هفته‌ی پیش رو، گاوها باز هم بیت‌کوین را به بالا بکشند. این اتفاق قبلا هم افتاده است. 

 

رومن بوتکو، NordFX

  

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید