2019 می 25

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. شکایت و حتی ناله‌هایی شنیده می‌شود که همه از نوسان کم این جفت‌ارز، در ماه گذشته شکوه دارند. هفته‌ی گذشته تا روز سه‌شنبه هم اوضاع همین بود. در این روز، حداکثر نوسان از ۴۵ نقطه بالاتر رفت. این جفت‌ارز بیشتر وقتش را به چرت زدن می‌گذراند و خواب‌آلود، در بازه‌ای ۲۵ نقطه‌ای می‌خزید. اما اتفاقات این هفته از تشدید جنگ تجاری آمریکا و چین، انتخابات پارلمان اروپا گرفته، بیانیه‌های فدرال رزرو  گرفته تا داده‌های ضعیف اقتصادی آلمان و اروپا، ترازو را به سمت دلار سنگین کرد. در نتیجه این جفت‌ارز، همان‌طور که بسیاری از متخصصین (۷۵ درصد) گفته بودند، به کف دو ساله‌اش رفت و در ۱.۱۱۰۵ دلار به ازای هر یورو متوقف شد.
  ولی اوضاع اقتصادی نه فقط برای اروپا، بلکه برای ایالات متحده هم چنان تعریفی ندارد. داده‌های اولیه‌ی شاخص فعالیت‌های کسب و کار Markit تا حد دور از انتظاری ضعیف بودند (۵۰.۹ به جای ۵۳.۰ که پیش‌بینی شده بود) و داده‌های ضعیف بازار املاک در ایالات متحده، باعث شد تا سود اوراق قرضه‌ی دولت ایالات متحده از هم پاشیده شوند. در نتیجه، جفت‌ارز EURUSD هم با شدت به سمت بالا تغییر روند داد.
  بازگشت یورو را اتفاق دیگری هم تقویت کرد. قبل ازاین که تعطیلات سه روزه‌ی آخر هفته برسد، پوزیشن‌های فروش در ایالات متحده و انگلستان بسته شدند. ظاهرا، ارز اروپایی و بیانیه‌ی ترزا می برای استعفایش این روند را تشدید کرده است. در نتیجه، یورو ۱۰۰ نقطه را پس گرفت و این جفت‌ارز، هفته را در ۱.۱۲۰۵ تمام کرد.
 • GBP/USD. خب، خانم می دارد می‌رود. نسخه‌ی او برای برگزیت یک بار دیگر هم در پارلمان رای نیاورد. کشور هم آماده می‌شود تا رهبری بعدی حزب محافظه‌کار را تعیین کند. بسیاری از تحلیل‌گران می‌گویند که الآن دیگر رییس دولت، می‌تواند یکی از حامیان خروج سخت از اتحادیه‌ی اروپا باشد؛ شخصی مثل شهردار قبلی لندن و وزیر امور خارجه پیشین، بوریس جانسون. بازار چگونه واکنش نشان خواهد داد. به احتمال زیاد، واکنشی منفی در پی خواهد بود. ولی این اخبار، تا به این جای کار تاثیر چندانی روی ذائقه‌ی سرمایه‌گذاران نداشته است. این جفت‌ارز به دنبال یورو، از آمارهای اقتصادی ضعیف ایالات متحده استفاده کرد و با پشتیبانی بسته شدن پوزیشن‌های فروش، از کف دو ساله در ناحیه‌ی ۱.۲۶۰۰ جدا شد و بالا رفت. در هفته‌ی گذشته، آخرین مقصد این جفت‌ارز در ۱.۲۷۱۰ بود.
 • USD/JPY. ین ژاپن نتوانست در نیمه‌ی اول هفته هم در برابر دلار تاب بیاورد. احتمالا به خاطر دارید که ۵۰ درصد از تحلیل‌گران انتظار داشتند این جفت‌ارز به ارتفاع ۱۱۱.۰۰ برسد و یک سوم آن‌ها، بالاترین مقاومت را روی ۱۱۰.۰۰ می‌دیدند. مثل اکثر مواقع، حقیقت چیزی بین دو نظر بود و این جفت‌ارز، سقف هفتگی را روی ۱۱۰.۶۵ ثابت کرد. پس از آن سرمایه‌گذاران شروع به شک و تردید کردند. آن‌ها به لطف بیانیه‌ی تند رهبر چین، شی جین‌پینگ درباره‌ی «راهپیمایی عظیم جدید» و «استقلال»، متوجه شدند که ین می‌تواند امن‌تر از دلار باشد. سود اوراق قرضه‌ی دولت آمریکا کاهش پیدا کرد  و تحلیل‌گران وال‌استریت شروع به صحبت درباره‌ی این کردند که احتمال زیادی وجود دارد نتایج مالی شرکت‌های آمریکایی در نیمه‌ی دوم سال کم شود. اقتصاد ایالات متحده هم می‌تواند به دلیل افزایش قیمت‌ها و کاهش تقاضای مشتریان، تحت حمله قرار گیرد. نتیجه این بود که این جفت‌ارز چرخش کرد و به مقادیر هفته‌ی گذشته بازگشت تا دوره‌ی معاملاتی پنج روزه، در ۱۰۹.۳۰ تمام شود.
 • ارزهای دیجیتال. سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال، تقریبا همان‌چیزی را دنبال می‌کند که در ارز دیجیتال مبدا اتفاق میافتد. بیت‌کویت از ۸۳۳۵ به ۷۰۰۰ دلار سقوط کرد و سطح سرمایه‌اش هم از ۲۵۵.۸، به ۲۲۹.۲ میلیارد رسید. بیت‌کوین روی ۸.۲۶۵ دلار ماند و سطح سرمایه هم به ۲۵۵.۵ میلیارد رسید. در اغلب موارد، این نمودار می‌تواند به عنوان اصلی‌ترین شاخص در نظر گرفته شود و با موفقیت عمل کند.
  باید به خاطر داشت که هفته‌ی گذشته، تنها ۲۵ درصد از متخصصین انتظار بازگشت روند را داشتند. اکثریت می‌گفتند روند ادامه پیدا خواهد کرد و کاهش قیمت بیت کوین تا ۷۰۰۰ دلار را تنها یک اصلاح موقت می‌دانستند. از نظر آن‌ها قیمت باید به ناحیه‌ی ۸۰۰۰ دلار بازگردد و سپس، باید مدتی را در کانالی جانبی بگذراند. بعد از آن هم به سطح مقاومت ۸۵۰۰ دلار (جایی که در ژوییه‌ی گذشته رشدش متوقف شد) نزدیک شود و سپس، از آن دور شود. همین اتفاق هم دقیقا افتاد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. هم تحلیل‌های گرافیکی و هم تحلیل‌های تکنیکال، در نمودار چهار ساعته رشد بیشتر این جفت‌ارز را نشان می‌دهند. اما گاهی اوقات، ۲۵ درصد از اسیلاتورها از پیش در ناحیه‌ی فروش بیش از حد قرار دارند. در نمودار روزانه، شرایط متفاوت است. یک سوم شاخص‌ها به رگ قرمز، یک سوم به رنگ سبز و یک سوم خاکستری هستند. اما تحلیل‌های گرافیکی اصرار دارند که دلار بیشتر تقویت می‌شود و روند نزولی ادامه پیدا خواهد کرد.
  در حقیقت، شرایط اقتصاد جهانی بسیار پیچیده است. چشم‌اندازهای مبهم دیگری هم درباره‌ی برگزیت وجود دارد. نتیجه‌ی انتخابات پارلمان اروپا در ۲۶ می و همچنین، مانورهای آمریکا و چین هم به این ابهام‌ها می‌افزایند. پیش‌بینی فدرال رزرو درباره‌ی سیاست پولی هم تغییر می‌کند. تا اینجای کار، احتمالات برای این که سیاست‌های پولی فدرال رزرو انقباض پیدا کنند، از ۶۸ درصد به ۷۸ درصد افزایش پیدا کرده‌اند. اگر این پیش‌بینی درست از آب در بیاید، نرخ بهره‌ی دلار می‌تواند ظرف کمتر از چهار ماه ۰.۲۵ درصد کاهش پیدا کند. ولی بانک مرکزی اروپا هم به طور توامان، ضعف اقتصاد اروپا را تشخیص داده است و در آخرین جلسه‌اش عنوان می‌کند که آماده است اهرم‌های حمایتی را در دست بگیرد.
  تا این جای کار، ۶۰ درصد از تحلیل‌گران با گاوها هستند و باور دارند که اصلاح قدرتمند این جفت‌ارز از ناجیه‌ی ۱.۱۱۱۰ باعث خستگی خرس‌ها شده است و آن‌ها، دیگر تحمل تقلا کردن را ندارند.
  سطوح حمایت در ۱.۱۱۵۰ و ۱.۱۱۱۰ هستند. خطوط مقاومت هم در ۱.۱۲۲۵ و ۱.۱۲۶۳ هستند. هدف بعدی در ۱.۱۳۲۵ است.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۷ تا ۳۱ می سال ۲۰۱۹1

 • GBP/USD. در لحظه‌ی نوشتن این سطور، هنوز مشخص نیست که کدام حزب بریتانیایی، در انتخابات پارلمان چه نتایجی را نشان می‌دهد. کدام یک برتری پیدا می‌کنند؛ حامیان برگزیت یا مخالفانش؟ چه کسی ریاست بریتانیا را بر عهده خواهد گرفت؟ کناره‌گیری ترزا می شاید در کوتاه‌مدت پوند را تقویت کند، ولی امکان ندارد که ریسک‌های بلندمدت را کاهش دهد. به همین دلیل است که ۶۵ درصد از متخصصین و ۹۰ درصد از اسیلاتورها و شاخص‌های روند در نمودار روزانه، رای بر نزول بیشتر این جفت‌ارز می‌دهند. نزدیک‌ترین خط حمایت در ۱.۲۶۶۰ و ۱.۲۶۰۰ است که در ادامه‌اش، کف‌های ۲۰۱۸ در ۱.۲۴۷۵ و ۱.۲۴۰۵ قرار دارند.
  سی و پنج درصد از تحلیل‌گران بر صعود این جفت‌ارز تکیه کرده‌اند. اهداف فوری هم در ۱.۲۸۲۵ و ۱.۳۰۰۰ قرار دارد که بعد از آن‌ها، ۱.۳۱۲۵ و ۱.۳۲۰۰ میاید.
  تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه هم پیش‌بینی‌ای بینابینی داده‌اند. اول، صعودی تا ارتفاع ۱.۲۸۲۵ که ۱.۲۶۰۰ خط حمایتش است، سپس فرو ریختن تا ناحیه‌ی ۱.۲۴۷۵.
 • USD/JPY. تمام شاخص‌های روند، ۸۵ درصد از اسیلاتورها در نمودار چهار ساعته و روزانه به رنگ قرمز هستند. هفتاد درصد از متخصصین هم بر این باور هستند که این جفت‌ارز  نزول بیشتری خواهد داشت و ین، به عنوان ارز ذخیره تقویت می‌شود. ۱۵ درصد از اسیلاتورها به صورت توامان می‌گویند که این جفت‌ارز فروش بیش از اندازه‌ای را تحمل می‌کند. تحلیل‌های گرافیکی نشان می‌دهند که این جفت‌ارز ابتدا تا ۱۰۸.۵۰ پایین میاید و سپس، روندش تغییر می‌کند و تا ارتفاع ۱۱۰.۶۵ بالا می‌رود. باید در نظر داشت یکی دو توییت غیر قابل پیش‌بینی از ترامپ درباره‌ی چشم‌اندازهایی که درباره‌ی رابطه با چین دارد، کافی است تا این این جفت‌ارز تاثیر بپذیرد و به سرعت به یکی از دو طرف کشیده شود.
  سطوح حمایت در ۱۰۹.۰۰، ۱۰۸.۵۰ و ۱۰۷.۷۵ هستند. سطوح مقاومت هم در ۱۱۰.۲۵، ۱۱۰.۶۵، ۱۱۱.۰۰ و ۱۱۱.۶۵ قرار دارند.
 • ارزهای دیجیتال. بانک مرکزی اروپا گزارشی منتشر کرده است که بیان می‌دارد اگرچه، ارزهای دیجیتال در حال حاضر تاثیر چندانی بر اقتصاد ندارند، ولی ممکن است در آینده جایگزین یورو شوند. ولی این موضوع برای آینده است. ولی در حال حاضر، تحلیل‌گران «جی‌پی‌مورگان چیس» باور دارند صعود اخیر بیت‌کوین، آن را بالاتر از چیزی برد که آن‌ها ارزش ذاتی ارزهای دیجیتال می‌نامند. این موضوع می‌تواند باعث رکودی دیگر شود.
  اما اگر نظرات همکاران آن‌ها را روی هم جمع کنیم۷ تنها ۱۵ درصد از متخصصین را می‌بینیم که این سناریو را باور دارند. ۴۵ درصد باور دارند که این جفت‌ارز به کانال جانبی ۷۵۰۰-۸۴۰۰ دلار خواهد رفت و ۴۰ درصد، برای روند صعودی خوشبین هستند. آن‌ها می‌گویند سقف آوریل-می ۲۰۱۸  نزدیک‌ترین هدف‌شان است. این هدف در ۹۵۵۰ دلار قرار دارد. در نظر داشته باشید که با انتقال افق دید پیش‌بینی به میان‌مدت، تعداد این خوش‌بین‌ها هم به ۷۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.  

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید