2019 می 18

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. انتخابات پیش روی پارلمان اروپا و ابهام چندمرحله‌ای برگزیت همینطور به ارز اروپا فشار وارد می‌کند. حتی افزایش تنش‌ها درباره‌ی جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین هم به یورو کمکی نمی‌کند. علی‌رغم حس و حال جنگی رهبری چین، بازارها هم روی پیروزی ایالات متحده شرط بسته‌اند. باختن چین هم می‌تواند مشکلات زیادی را برای اروپا که ارتباط نزدیکی با این کشور دارد، ایجاد کند.
  به خاطر داشته باشید که در پیش‌بینی ماهیانه، ۷۰ درصد از متخصصین می‌گفتند این جفت‌ارز در کانال نزولی میان‌مدت حرکت خواهد کرد و یک بار دیگر کف انتهای آوریل را در ۱.۱۱۱۰ لمس خواهد کرد. این پیش‌بینی در هفته‌ی گذشته تاییدیه گرفت: جفت‌ارز مورد بحث ۸۰ نقطه را در ۵ روز از دست داد و نه‌چندان دور از هدف تعیین‌شده، در حدود ۱.۱۱۵۵، دوره‌ی معاملاتی ۵ روزه را تمام کرد.
 • GBP/USD. در این جا اتفاق جدیدی نیافتاده است و حرکت این جفت‌ارز هنوز هم با یک ‌کلمه‌ی کوتاه شخص می‌شود؛ برگزیت. هفته‌ی گذشته، این نظر را بیان کردیم که ترزا می به هیچ عنوان نمی‌تواند این مشکل را برطرف کند. حالا تمام رسانه‌ها از استعفای ناگزیر او پر شده‌اند. این که دولت امکان (یا توانایی) مذاکره با مخالفان را ندارد، پوند را پایین کشیده است و در نتیجه، این جفت‌ارز به سادگی کف‌های آوریل را شکسته و هفته‌ای را که از ۱.۳۰۰۰ شروع کرده بود، با ۲۸۵ نقطه ضرر در ۱.۲۷۱۵ تمام کرد.
 • USD/JPY. این جفت‌ارز در هفته‌ی گذشته تقریبا هیچ سودی نداشت. اختلاف قیمت‌ها بین نیمه‌شب جمعه ۱۰ می و نیمه‌شب ۱۷ می از ۱۰ نقطه تجاوز نکرد و این جفت‌ارز، هفته را در ۱۱۰.۰۰ تمام کرد. 
 • ارزهای دیجیتال. افراد کمی این انتظار را داشتند. بیت‌کوین، ظرف شش روز ۳۰ درصد رشد قیمت داشت و در روز سه‌شنبه ۱۶ می به ۸۳۳۵ دلار رسید. با این حرکت، قیمت بیت‌کوین ۱۰۰۰ دلار از خوش‌بینانه‌ترین پیش‌بینی‌ها بالاتر رفت. رشد این ارز از ابتدای امسال ۱۲۰ درصد بوده است و بنا به گفته‌ی تام لی، بنیادنگذار فاندسترت گلوبال ادوایزورز، چنین رشدی نشانه‌ی بازگشت بهار ارزهای دیجیتال بعد از زمستان‌شان است.
  دلیل چنین بهاری این بود که بعد از پیوستن سرمایه‌گذاران کوچک، بازیگران عمده‌ی بازار در محدوده‌ی ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار پوزیشن‌های فروش را بستند و پوزیشن‌های خریدشان را باز کردند بعضی از متخصصین باور دارند که با بالا گرفتن جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین، سرمایه‌گذاران چینی تصمیم گرفته‌اند تا با تبدیل سرمایه‌شان به بیت‌کوین، از آن محافظت کنند.
  اما ارز دیجیتال اصلی نتوانست جای ئایش را در موقعیت‌های به دست آمده تثبیت کند. بعضی از بازیگران شروع به اخذ سودشان کردند و در جمعه شب ۱۷ می، جفت‌ارز بیت‌کوین بر دلار به قیمت ۷۰۰۰ دلار لغزش کرد. به این ترتیب، بیش از نصف عایدی‌ها از دست رفت و آن‌هایی را که پوزیشن‌های فروش باز کرده بودند، در بالای این ناحیه شروع به حسب و کتاب ضررهای احتمالی‌شان کردند.
  اصلی‌ترین ارزهای جایگزین هم مثل همیشه «برادر بزرگتر» را دنبال و سقوط و فرودش را تکرار کردند. در نتیجه لایت‌کوین در هفته‌ی گذشته ۱۱ درصد، ریپل ۲۵ درصد و ایتریوم ۳۰ درصد رشد کرد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. در این هفته بیشترین توجه روی فدرال رزرو است. ریاست این سازمان، جروم پاول، ۲۱ می در کنفرانس سالانه‌اش درباره‌ی بازارهای مالی سخنرانی خواهد کرد و گزارشی از ریسک‌های سیستم مالی ایالات متحده ارائه می‌کند. روز بعد از آن، صورت‌جلسه‌ی نشست کمیته‌ی بازار آزاد در روز اول می منتشر خواهد شد. سرمایه‌گذاران به دنبال این هستند که ببینند در این گزارش چه نوشته می‌شود، پروتکل سیاست‌های مالی فدرال رزرو در آینده چه خواهد بود و برای اقتصاد آمریکا چه پیش‌بینی‌ای وجود دارد.
  در لحظه‌ی نگارش این سطور، شرایط به نظر خوشبینانه میاید و ۷۵ درصد از متخصصین که اکثریت مطلق اسیلاتورها و تمام شاخص‌های روند نمودارهای چهار ساعته و روزانه تاییدشان می‌کنند، انتظار دارند تا ارز آمریکایی بیش از این تقویت شود. از نظر آن‌ها این جفت‌ارز به قطع و یقین تلاش خواهد کرد که سطح مقاومت کف آوریل را بشکند و زیر سطح ۱.۱۱۰۰ خواهد رفت.
  در همین زمان، ۱۵ درصد از اسیلاتورها هشدار می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد. ۲۵ درصد از تحلیل‌گران و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم این انتظار را به ما می‌دهند که اصلاحی به سمت بالا اتفاق بیافتد. این موضوع، جفت‌ارز را تا مقاومت ۱.۱۲۶۵ و حتی بالاتر از آن می‌کشد؛ به ارتفاعی نزدیک به ۱.۱۳۳۵. اما همان‌طور که پیش از این هم اشاره کردیم، رویدادهایی که برای ۲۱ و ۲۲ می لیست کردیم می‌تواند تاثیر قدرتمندی روی رفتار این جفت‌ارز داشته باشد.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۰ تا ۲۴ می سال ۲۰۱۹1

 • GBP/USD. به نظر می‌رسد که بازار نمی‌داند در قسمت بعدی سریال برگزیت چه چیزهایی غافلگیرش خواهند کرد. ترزا می چه زمانی استعفا خواهد داد و چه احزابی از بریتانیا انتخابات پارلمان اروپا را برنده خواهند شد؟ رای‌گیری بعدی درباره‌ی برگزیت که چهارمین رای‌گیری باشد، چه نتیجه‌ای خواهد داشت؟ fourthسوالات از پاسخ‌ها بیشتر هستند و در چنین شرایطی، اکثریت (۶۰ درصد) از متخصصین فقط شانه‌هایشان را بالا میاندازند. مابقی متخصصین به طور مساوی تقسیم شده‌اند؛ ۲۰ درصد برای گاوها و ۲۰ درصد برای خرس‌ها.
  شاخص‌ها هم دقیقا مثل EUR/USD هستند. پانزده درصد از اسیلاتورها در شرایط فروش بیش از حد هستند و تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه روی اصلاح رو به بالا تاکید می‌کنند. خطوط حمایت روی ۱.۲۶۶۵، ۱.۲۶۱۴، ۱.۲۴۷۵ و ۱.۲۳۰۰ هستند. خطوط مقاومت در سطوح ۱.۲۸۶۵، ۱.۳۰۰۰ و ۱.۳۱۶۵ قرار دارند.
  باید خاطر نشان کرد که با تغییر افق زمانی پیش‌بینی به ماه‌های پیش‌رو، تعداد پشتیبان‌های گاوها که منتظر بالا رفتن این جفت‌ارز تا بالای ۱.۳۲۰۰ هستند، ۶۵ درصد افزایش پیدا می‌کنند. افزایش شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI)، که در روز چهارشنبه ۲۲ می منتشر شد و از ۱.۹ درصد به ۲.۱ درصد رسید، می‌تواند در این هفته به پوند استرلینگ کمک کند.
 • USD/JPY. داده‌های رشد اقتصادی ژاپن در روز دوشنبه ۲۰ می منتشر خواهد شد و تحلیل‌گران، انتظار دارند که این رقم صفر باشد. چنین نتیجه‌ای می‌تواند سیگنال بدی برای ین باشد و کاهش ارزشش جلوی دلار را ادامه دهد. پنجاه درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند که این جفت‌ارز تا ارتفاع ۱۱۱.۰۰ بالا برود. یک سوم متخصصین هم باور دارند که این جفت‌ارز در بازه‌ی ۱۰۹.۰۰ تا ۱۱۰.۰۰ حرکت خواهد کرد. از بیست درصد باقی‌مانده، ارز ژاپن تا مقادیری حدود ۱۰۸ ین بر هر دلار تقویت خواهد شد.
  در همین حین، تقریبا تمام متخصصین باور دارند که روندهای اصلی این جفت‌ارز نه در توکیو، بلکه در ایالات متحده تعیین می‌شود و به پیش‌بینی فدرال رزرو در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه بستگی دارد. همچنین، میدان‌های جنگ تجاری چین و آمریکا هم این روندها را شکل می‌دهند.
 • ارزهای دیجیتال. علی‌رغم اخبار بدی که در جمعه‌ی گذشته منتشر شد، گاوهای بیت‌کوین و همسترهای ارز دیجیتال که بیت‌کوین‌هایشان را در پاییز سال ۲۰۱۷ خریدند، انتظار دارند که بازگشت این ارز دیجیتال به ۷۰۰۰ دلار تنها یک اصلاح باشد و به زودی رشدش را شروع کند. حدود ۵۰ درصد از متخصصین با این نظر موافقند. هدف ماه آتی، ارتفاع ۱۰ هزار دلار است. نظر تحلیل‌گران Canaccord Genuity هم این است که قیمت بیت‌کوین ظرف دو سال به ۲۰ هزار دلار می‌رسد. در بیانیه‌ی آن‌ها آمده است: «ما بین دوره‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ و ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ هماهنگی خاصی پیدا کرده‌ایم و برایمان مسجل شده که ارز دیحیتال اول، در دوره‌های چهار ساله کار می‌کند. این موضوع، با این حقیقت تایید شده است که کاهش سود استخراج‌کننده‌ها هر ۴ سال یک بار اتفاق میافتد».
  یک چهارم متخصصین پیشنهاد می‌دهند که این جفت‌ارز به سختی خواهد توانست جای پایش را بالای سطح مقاومت ۸۵۰۰ دلار محکم کند (در همین نقطه بود که رشد قیمت، در ژولای گذشته متوقف شد) و کمی طول خواهد کشید که به این افق نزدیک شود. پس از آن، از آن فاصله خواهد گرفت.
  و در نهایت، ۲۵ درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که بیت‌کوین تا خط حمایت ۶۰۰۰ دلار پایین بیاید. مبنای نظر آن‌ها هم حرکت این جفت‌ارز از فوریه تا نوامبر ۲۰۱۸ است.  

 

رومن بوتکو، NordFX

  

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید