2019 می 11

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. مهمترین اتفاق اقتصادی در روزهای اخیر، شکست مذاکرات تجاری ایالات متحده و چین بود. پس از این که ایالات متحده تصمیم گرفت تعرفه‌ی واردات بعضی از کالاهای چینی را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش دهد، وزیر تجارت چین اعلام کرد این کار می‌تواند اقدامات تلافی‌جویانه را در پی داشته باشد. اما بازار به این بیانیه‌ها هم با کندی واکنش نشان داد. نوسان جفت‌ارز مورد بحث ما از ۸۵ نقطه بالاتر نرفت و نمودار از پس مقاومت ۱.۱۲۵۰ بر نیامد.
 • GBP/USD. حرکت این جفت‌ارز هنوز هم به یک چیز وابسته است؛ برگزیت. امید به توافق بین ترزا می و رهبر حزب مخالف، جرمی کوبین درباره‌ی شرایط ترک اروپا مثل مه صبحگاهی ذوب شده است. در نتیجه ارز بریتانیا بیش از ۲۰۰ نقطه پایین آمد و به کف ناحیه‌ای‌اش در ۱.۲۹۶۵ رسید. سپس اصلاحی انجام شد و این جفت‌ارز، هفته را در ۱.۳۰۰۰ تمام کرد.
 • USD/JPY. با نگاه به نمودار مهمترین جفت‌ارزها می‌توان گفت که بازار، بیش از هرچیز از ارز ژاپن تاثیر می‌گیرد. بن‌بست موجود در مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا، باعث شد تا تمایل سرمایه‌گذاران به دارایی‌های خطرپذیر بیشتر شود و ین حدود ۱۵۰ نقطه را از دلار بازپس گیرد. به این ترتیب، این ارز به قیمت‌های آخر ماه مه بازگشت و در ناحیه‌ی ۱۰۹.۷۰-۱۰۹.۹۵ جای گرفت.
 • ارزهای دیجیتال. این که آیا بیت‌کوین هرگز به دارایی جهانی پایداری تبدیل شود یا خیر، هنوز یک سوال است. اما این که جایگاه برتر دارایی‌ها را برای سرمایه‌گذاری به دست آورده، یک حقیقت است. تحقیقی که Binanceنجام داده است، نشان می‌دهد در حالی که ارزش ارز دیجیتال مبدا از ابتدای سال ۲۰۱۹ بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته، قیمت نفت خام ۳۳ درصد، سهام شرکت‌های فناوری ۱۸ درصد و طلا، تنها ۱ درصد رشد داشته است. چنین نیروهایی در بازار بیت‌کوین نمی‌تواند سرمایه‌گذاران را به حال خودشان رها کند. برای مثال بنا بر نظر گروه deVere که مشاور سرمایه‌گذاری است، ۶۸ درصد از افراد ثروتمندی که ارزش دارایی‌هایشان از ۵۰۰ میلیون دلار بیشتر است، ظرف ۲-۳ سال آینده به سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین تمایل نشان خواهند داد (۷۰۰ تاجر از ایالات متحده، بریتانیا، سوییس، اسپانیا و امارات متحده‌ی عربی در این مطالعه شرکت داشتند).
  سطح سرمایه‌ی بازار هم در همین حین به ۱۹۰ میلیارد دلار نزدیک شد و ارتفاع سقف‌ها از ابتدای امسال را بالا برد. بیت‌کوین هم در حال پیاده‌سازی سناریوی ماه می است. حتما به خاطر دارید که ۷۰ درصد از متخصصین انتظار داشتند جفت‌ارز بیت‌کوین بر دلار در طول ماه می از ۶۰۰۰ دلار عبور کند. اما این موضوع در ۳ می اتفاق افتاد و تا انتهای هفته، نمودار به ۶۴۰۰ دلار رسید.
  ارزهای جایگزین اصلی، برخلاف برادر بزرگ‌شان روندی خنثی یا حتی منفی داشتند. برای مثال ایتریوم تغییر قیمتی نداشت، لایت کوین ۱۱ درصد پایین آمد و ریپل هم ۹ درصد افت قیمت داشت.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. نظر بازار بر این است که توافق تجاری بین چین و ایالات متحده در حال حاضر، بیشتر برای چین ضرورت دارد؛ طرفی که اقتصادش تحت فشار به سر می‌برد. اما ادامه‌ی جنگ تجاری می‌تواند برای ایالات متحده گران تمام شود و اقتصاد این کشور را به رکود بکشاند. در چنین شرایطی، ۵۱ درصد از متخصصین بنا بر مطالعه‌ی ماه می وال‌استریت ژورنال باور دارند احتمال این که فدرال رزرو سیاست‌های پولی انقباضی را دنبال کند، از سیاست‌های تسهیلی بیشتر است. در ماه آوریل ۴۴ درصد از پاسخ‌دهنده‌ها به تسهیل رای دادند؛ ولی این عدد در ماه مارس تنها ۱۹ درصد بود. در حال حاضر ۶۰ درصد از متخصصین که تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم آن‌ها را تایید می‌کنند، باور دارند که این جفت‌ارز می‌تواند در آینده‌ی نزدیک تا ناحیه‌ی ۱.۱۲۸۰-۱.۱۳۲۵ بالا برود. هدف بعدی سقف‌های مارس در ۱.۱۴۰۰ و ۱.۱۴۵۰ است.
  از سوی دیگر، مشکلات فعلی چین می‌تواند بر اقتصاد ناحیه‌ی یورو تاثیر منفی بگذارد. چرا که این دو اقتصاد، با یکدیگر ارتباط تنگاتنگی دارند. این موضوع نگرانی‌هایی را برای تقویت ارز اروپا به وجود آورده است. به بردن افق زمانی پیش‌بینی به ماهیانه، ۷۰ درصد از متخصصین به سمت خرس‌ها متمایل خواهند شد. آن‌ها بر این باور خواهند بود که این جفت‌ارز، به حرکتش در کانال نزولی و میان‌مدت ادامه خواهد داد و یک بار دیگر کف آوریل را در ۱.۱۱۱۰ لمس خواهد کرد. تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته و ۱۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته و روزانه نشان می‌دهد که این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد و به این ترتیب، تمام این‌ها با خرس‌ها هستند. نزدیک‌ترین خطوط مقاومت ۱.۱۱۷۵ و ۱.۱۱۴۰ هستند.
  رویدادهایی وجود دارد که در پی خواهند آمد و باید به آن‌ها توجه کنید. داده‌های سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در اقتصاد چین که در روز دوشنبه ۱۳ می منتشر می‌شود. داده‌های تولید ناخالص داخلی آلمان و ناحیه‌ی یورو و همچنین، داده‌های خرده‌فروشی ایالات متحده در روز چهارشنبه ۱۵ می منتشر خواهند شد.
 • GBP/USD. داده‌های بازار کار بریتانیا در روز سه‌شنبه ۱۴ می منتشر می‌شوند. اما این شاخص‌ها هرچه باشند، مشکل اصلی همان برگزیت است. این احساس وجود دارد که نخست‌وزیر ترزا می کلا نخواهد توانست این مشکل را حل کند و همین موضوع، فشار روی ارز بریتانیا را نگاه داشته است.
  ۶۵ درصد از تحلیل‌گران باور دارند که پوند به نزول خودش ادامه خواهد داد. مهمترین شاخص‌ها و تحلیل‌های گرافیکی در نمودار چهار ساعته و روزانه هم با این باور موافقند. نزدیک‌ترین خط حمایت در ۱.۲۹۸۵ است و کف آوریل هم در ناحیه‌ی ۱.۲۸۷۰ قرار دارد.
  ۳۵ درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران بر این نظر هستند که این جفت‌ارز به بالای سطح ۱.۳۱۰۰ باز خواهد گشت و هدفش هم ۱.۳۲۰۰ است. اسیلاتورها در زمان نگارش این پیش‌بینی، برای هر دو تایم‌فریم موضعی خنثی گرفته‌اند.    
 • USD/JPY. ۵۵ درصد از تحلیل‌گران که تحلیل‌های گرافیکی و ۸۵ درصد از شاخص‌ها هم آن‌ها را تایید می‌کنند، باور دارند که ین ژاپن به عنوان ارز امن به تحکیم موقعیتش ادامه خواهد داد و دلار را بیشتر به خط حمایت ۱۰۹.۰۰ فشار خواهد داد تا پس از عبور از آن، ۵۰ نقطه پایین‌تر برود. در این لحظه، تنها ۴۵ درصد از متخصصین و ۱۵ درصد از اسیلاتورها با گاوها هستند و سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد. اما زمانی که افق زمانی پیش‌بینی را بلندت‌مدت‌تر می‌کنیم، ۸۰ درصد از تحلیل‌گران را می‌بینیم که انتظار دارند این جفت‌ارز به ناحیه‌ی ۱۱۱.۰۰-۱۱۲.۰۰ بازگردد.
 • ارزهای دیجیتال. پس بیت‌کوین به ناحیه‌ی قدرتمند حمایت/مقاومتی رسید که فوریه‌ی ۲۰۱۸ را در آن گذرانده بود. تحلیل‌گران شرکت Galaxy حدس می‌زنند که قیمت این دارایی می‌تواند در آینده به ۴۰۰ هزار دلار برسد. ولی این موضوع تنها در صورتی اتفاق میافتد که این ارز، توزیع‌شدگی‌اش را به طور کامل از دست بدهد و با قوانین سرمایه‌گذاران بزرگ سازمانی کار کند. در همین حین ۶۰ درصد از متخصصین باور دارند که در آینده‌ی نزدیک، این جفت‌ارز در ناحیه‌ی ۶۱۰۰ تا ۶۸۴۰ دلار نوسان خواهد کرد؛ ناحیه‌ای که سپتامبر و اکتبر گذشته را، پیش از فروپاشی میانه‌ی نوامبر، در آن گذراند.
  ۲۰ درصد از تحلیل‌گران می‌خواهند باور کنند در صورت اخبار مثبت، نیروهای مثبت ماه گذشته ادامه پیدا خواهد کرد و قیمت بیت‌کوین به ارتفاع ۷۴۰۰ دلار خواهد رسید. ۲۰ درصد باقی‌مانده هم به شرایطی نگاه می‌کنند که بدبینانه‌تر به حساب میاید. انتظار آن‌ها این است که این جفت‌ارز به ناحیه‌ی ۵۵۷۰ تا ۵۸۵۰ دلار بازگردد.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۱۳ تا ۱۷ می سال ۲۰۱۹1

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید