2019 می 4

 استاندارد باسل ۳: آیا طلا به جای دلار، به ارز جهانی تبدیل خواهد شد؟1

۲۹ مارس امسال، شاهد این بودیم که آخرین مرحله‌ی وضع قوانین بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی (BIS)، آغاز شدند. بعضی از متخصصین باور دارند بازگشت طلا، پایانی بر قدرت مطلق دلار است. پیش‌بینی آن‌ها این است که ارز ایالات متحده در ماه دسامبر ۴۰ درصد سقوط خواهد کرد و می‌تواند در آغاز سال بعد، ارزشش را از دست بدهد.

 

سه اتفاقی که دنیای طلا را بهت‌زده کرد

از سال ۱۸۷۹، سیستم پولی ایالات متحده با عنوان «استاندارد طلا» شناخته می‌شد. در آن زمان پول کاغذی با پشتوانه‌ی طلا چاپ می‌شد و ۲۰ دلار از آن، در هر زمان می‌توانست با یک اونس تروآ از این فلز ارزشمند معاوضه شود.

فرانکلین روزولت در سال ۱۹۳۴، پس از ۵۵ سال قانون «گلد رزرو» (Gold Reserve) را تایید کرد. بنا بر این سند هرگونه تصرف خصوصی طلا غیر قانونی اعلام شد و تمام فلزات ارزشمند باید به خزانه‌داری ایالات متحده فروخته می‌شدند. یک سال بعد، زمانی که کل طلا از دست مالکان خصوصی به دستان دولت افتاد، روزولت قیمت را ۷۰ درصد بالا برد و به ۳۵ دلار به ازای هر اونس تروآ رساند. به این ترتیب، توانست مقدار لازم پول کاغذی را چاپ کند.

قیمت طلا در چهار دهه‌ی بعد از آن، حدود ۳۵ دلار ثابت ماند. در سال ۱۹۷۰، ریچارد نیکسون تصمیم گرفت تا «استاندارد طلا» را القا کند. این قانون دست دولت‌ها را باز گذاشت تا هرچه می‌خواهند، پول چاپ کنند و قیمت طلا هم که دیگر پول به حساب نمیامد، شتابان رشد کرد.

در بهار سال ۲۰۱۹، رسانه‌ها حرکت انقلابی دیگری را منتشر کردند. در ۲۹ مارس، مرحله‌ی آخر اجرای قوانین جدید در حال اجرا شدن بود. بر اساس این قوانین، فلز زرد بار دیگر به پایه‌ی تمام پول‌های کاغذی دنیا تبدیل می‌شود.

این قوانین به تصویب بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی رسید و «استاندارد باسل ۳» (این نام از شهر باسل در سوییس گرفته شده است؛ جایی که BIS در آن قرار دارد) نامگذاری شد. به این ترتیب، متخصصین توانستند پیش‌بینی کنند که طلا بار دیگر به پول شماره‌ی یک دنیا تبدیل می‌شود و دلار ناامن را از بازار بیرون خواهد کرد. از آن جایی که اوراق معاملاتی فلزات گرانبها دیگر اعتبارشان را از خزانه‌داری ایالات متحده نمی‌گیرند و مستقیما به بانک‌ها وصل هستند، بانک‌ها مجبورند به سرعت طلا بخرند تا پایداری‌شان را در زمان فروپاشی سیستم دلار نگاه دارند. بر اساس پیش‌بینی این متخصصین، ارز ایالات متحده می‌تواند تا دسامبر حدود ۴۰ درصد افت کند و تا ابتدای سال آبنده، ارزشش را به طور کامل از دست بدهد.

 

داستان علمی تخیلی یا واقعیت: ۱۵۵۰۰۰ دلار بر هر انس؟

- در ۲۹ مارس چه اتفاقی افتاد؟ - این سوال از تحلیل‌گر ارشد شرکت کارگزاری NordFX، جان گوردون پرسیده شده است.

- این اتفاقی است که میافتد، -او به چارتش اشاره کرد. - طلا به جای این که سر به فلک بکشد، روز قبل از آن هشت درصد از ارزشش را از دست داد.

فکر می‌کنم این که درباره‌ی مرگ دلار صحبت کنیم، بسیار خام است. باید در نظر داشت با وجودی که بانک تسویه‌ی حساب بین‌المللی بیش از ۶۰ بانک بین‌المللی را متحد کرده، ولی قوانینش بیش از آن که جنبه‌ی اجبار داشته باشند، جنبه‌ی نصیحت دارند. به علاوه، بعضی از منابع ادعا دارند که قوانین ناظر بر طلا را نه BIS، بلکه تعداد کمی از مراجع قانونی اصلی شکل می‌دهند. این مراجع قانونی شامل فدرال رزرو ایالات متحده، بانک مرکزی اروپا، بوندس‌بانک و بانک‌های مرکزی انگلستان و فرانسه هستند. همچنین واردکنندگان بزرگ طلا شامل چین، هندوستان، روسیه و ژاپن که در آن جلسه‌ی BIS حضور نداشتند.

تحلیل‌گر NordFX افزود: «برای این که طلا دوباره به پولی با ارزش تبدیل شود، باید جفت طلا شکل بگیرد که محتوای ثابتش، حداقل باید شامل ارزهای اصلی دنیا باشد.

بیایید محاسبه‌ای ساده انجام دهیم. قیمت طلا در حال حاضر ۱۲۸۰ دلار بر هر اونس و ۴۱ دلار بر هر گرم است. بیایید محاسبه کنیم که اگر جفت‌طلا بخواهد شکل بگیرد، با توجه به ذخایر طلای ایالات متحده و کل دلار موجود، این فلز زرد چقدر ارزش خواهد داشت. بنابر داده‌های سال ۲۰۱۸، ذخایر طلای ایالات متحده ۸۱۳۳.۵ تن است. مقدار کل دلار هم با احتساب موجودی بانک‌ها، ۴۰ تریلیون دلار است. اگر یک طرف را بر دیگری تقسیم کنیم، یک گرم طلا باید ۵۰۰۰ دلار ارزش بگیرد و یک اونس تروآ هم ۱۵۵.۵ دلار. به عبارت دیگر، ۱۲۰ برابر چیزی که امروز میارزد.

بدهی ملی ایالات متحده بیش از ۲ تریلیون دلار است. تصورش هم سخت است که اگر چند اعتباردهنده بخواهند ارز دستوری‌شان را با طلای واقعی مبادله کنند، چه اتفاقی خواهد افتاد.    

فکر می‌کنم این محاسبات با وجود اولیه بودن‌شان، نشان دهند که بازگشت به یک و نیم قرن قبل چقدر سخت است؛ زمانی که که تمام دلار‌ها، پوندها، روبل‌ها یا مارک‌ها ارزش‌شان را از ذخیره‌ی طلای کشورشان می‌گرفتند.

استاندارد باسل ۳: آیا طلا به جای دلار، به ارز جهانی تبدیل خواهد شد؟2 

 

متخصصین دیگر چه می‌گویند

انجمن فلزات گرانبهای لندن (LMBA) تحقیقی را از ۳۰ تحلیل‌گر انجام داده است و از آن‌ها خواسته تا قیمت طلا را در سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی کنند. اگر نظرات آن‌ها را میانگین بگیرید، می‌توانید انتظار رشدی بسیار اندک را داشته باشید؛ در حدود ۱.۸ درصد. البته دو سوم پاسخ‌دهنده‌ها باور دارند که در طول این سال، ارز طلای زرد می‌تواند به ۱۴۰۰ دلار بر هر انس برسد و حتی از آن بگذرد.

خوشبینانه‌ترین پیش‌بینی برای «ادی ناگائو» (Eddie Nagao) از «سامیتومو» (Sumitomo) است که می‌گوید قیمت به ۱۴۷۵ می‌رسد. بر اساس نظر او، طلا یکی از پرتقاضاترین دارایی‌ها در میان سرمایه‌گذاران سازمانی و شخصی می‌شود. چرا که احتمال رکود در ایالات متحده به طور فزاینده‌ای رو به رشد است.

در میان بدبین‌ها، آدام ویلیامز از «فست‌مارکتس ام‌بی» (Fastmarkets MB) در رده‌ی نخست قرار می‌گیرد. سناریوی او می‌گوید که قیمت تا ۱۲۰۰ دلار سقوط می‌کند. بنابر نظر خرس‌ها، طلا در نوامبر ۲۰۱۸ تا فوریه‌ی ۲۰۱۹ عاملی کلیدی در تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاران بود. ولی در صورتی که چین و ایالات متحده بتوانند به توافق برسند، قیمت دارایی‌های امن از جمله طلا، به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

اگر بخواهیم درباره‌ی پیش‌بینی بلندمدت‌تر صحبت کنیم، مدلی که «گری واگنر» (Gary S. Wagner) ترسیم می‌کند جالب به نظر می‌رسد. او تحلیل‌گر و تهیه‌کننده‌ی روزنامه‌ی روزانه‌ی «گلد فورکست» (Gold Forecast) است. بر اساس محاسبات او، آخرین موج بزرگ نزولی در انتهای سال ۲۰۱۵ شروع شد و بعد از اصلاحی که تا ۱۰۴۰ دلار ادامه داشت، با فرض این که طلا می‌تواند سقف‌های سال ۲۰۱۱ را دوباره لمس کند، در سال ۲۰۲۰ به ۲۰۷۰ تا ۲۰۸۵ دلار بر هر اونس می‌رسد.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید