2019 آوریل 27

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. همان‌طور که در پیش‌بینی قبلی گفتیم، یورو به مرزهای کانال نزولی چهار ماهه بازگشته است. و هفتاد درصد از متخصصین که تحلیل‌های گرافیکی هم آن‌ها را تایید می‌کنند، بر این نظر بودند که در چنین شرایطی ارز اروپا می‌تواند به زمین برخورد کند. به عبارت دیگر این ارز می‌تواند به ناحیه‌ی کف ۲۰۱۹ برود؛ ناحیه‌ی ۱.۱۱۷۵-۱.۱۱۸۵. انتظار می‌رفت که داده‌های اقتصادی مثبتی از ایالات متحده منتشر شود. همین موضوع، یورو را برای کل هفته پایین کشاند و اعتبار چنین پیش‌بینی‌ای را روشن کرد. ابن جفت‌ارز، حتی از «برنامه» هم پیشی گرفت و در میانه‌ی روز جمعه ۲۶ آوریل، به سطح ۱.۱۱۱۰ رسید.
  داده‌های اقتصادی کلانی که منتشر شد، به نظر کمی مثبت بود. سفارش محصولات سرمایه‌ای از ۰.۱ درصد به ۱.۳ درصد رشد کرد و تولید ناخالص داخلی، نسبت به فصل گذشته بیش از ۱ درصد رشد داشت (۲.۲ به ۳.۲ درصد). اما بازار در نظر گرفت که اهداف مشخص شده از پیش به دست آمده‌اند. پوزیشن‌ها قبل از تعطیلات آخر هفته بسته شدند و این جفت‌ارز بعد از یک اصلاح کوچک، آخرین قیمتش را روی سطح ۱.۱۱۴۷ بست.
 • GBP/USD. پیش‌بینی این جفت‌ارز هم تقریبا دقیق بود. حتما به خاطر دارید که بیشتر متخصصین (۷۵ درصد) رای داده بودند که این جفت‌ارز می‌تواند در ناحیه‌ی ۱.۲۹۷۵ بر سطح حمایت غلبه کند. پس از آن هم به ناحیه‌ی ۱.۲۷۷۰-۱.۲۸۳۰ جهش خواهد کرد.
 • دقیقا هم همین اتفاق افتاد. در روز سه‌شنبه ۲۳ آوریل، این جفت‌ارز خط حمایت مذکور را شکست و ناگهان سقوط کرد. کف هفتگی در ۱.۲۸۶۵ ثابت شد و این جفت‌ارز، دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در سطح ۱.۲۹۱۵ تمام کرد.
 • USD/JPY. نظر تحلیل‌گران درباره‌ی رفتار این جفت‌ارز، در هفته‌ی گذشته تتریبا به طور مساوی تقسیم شده بود. یک سوم آن‌ها به رشدش رای داده بودند، یک سوم بر سقوطش و یک سوم دیگر هم می‌گفتند که روندی جانبی خواهد داشت. این پیش‌بینی هم «محو»  و هم دقیق‌ترین پیش‌بینی ممکن بود. در ابتدا، این جفت‌ارز در کانال بسیار باریکی تنها با ۱۵ نقطه عرض نوسان کرد. سپس، نوسان با شدن افزایش پیدا کرد. جفت‌ارز مورد بحث تا سطح ۱۱۲.۴۰ صعود کرد و پس از آن، احتمالا به خاطر سقوط جفت‌ارز دلار به یوآن (USD/CNY)، دلار به ین هم پایین آمد و به کف ناحیه‌ای ۱۱۱.۳۵ رسید. سپس این جفت‌ارز به سطح ۱۱۱.۶۰ بازگشت و حدودا ۳۰ نقطه را در یک هفته از دست داد.
 • ارزهای دیجیتال. همان‌طور که همیشه گفته‌ایم، قیمت ارزهای دیجیتال به شدت از اخبار تاثیر می‌گیرد. شصت و پنج درصد از متخصصین در همین حین باور داشتند که بیت‌کوین، حتی اگر اخبار مثبتی هم وجود داشته باشد، نخواهد توانست خط مقاومت ۵۵۰۰ دلار را در آینده‌ی نزدیک بشکند. اگر اخبار بدتر شوند، خرس‌ها تلاش خواهند کرد تا این جفت‌ارز را تا ۴۶۰۰ دلار فشرده کنند.
  این پیش‌بینی را می‌توان به طور کلی درست در نظر گرفت. در میانه‌ی هفته بود که چندین تلاش انجام شد تا جفت‌ارز مدتی را در بالای خط ۵۶۵۰ دلار ثابت بماند. اما در سه‌شنبه ۲۵ آوریل مشخص شد دفتر دادستانی نیویورک صرافی Bitfinex را متهم کرده که از دست رفتن ۸۵۰ میلیون دلار از وجوه مشتری‌ها و شرکت را مخفی کرده است و به این ترتیب، قیمت بیت‌کوین هم پایین آمد. قیمت بیت‌کوین به ۴۶۰۰ دلار کاهش پیدا کرد و در خود Bitfinex، این سقوط در ۵۰۶۵ متوقف شد.
  مدیریت این صرافی هر ضرری را کاملا رد و اعلام کرد که این وجوه از دست نرفته، بلکه مصادره شده‌اند. این صرافی تمام تلاشش را کرد تا این وجوه را بازگرداند و در دادگاه، از خوشنامی‌اش دفاع کند. هنوز مانده تا انتهای این داستان جنایی مشخص شود. در همین حین، قیمت‌های جفت‌ارز هم به سطحی بازگشت که ابتدای هفته را در آن گذرانده بود؛ ناحیه‌ی ۵۳۷۰ دلار.
  اما ارزهای دیجیتال جایگزین نتوانستند مثل بیت‌کوین ضررشان را بازگردانند. ایتریوم حدود ۹.۵ درصد، لایت‌کوین حدود ۱۱ درصد و ریپل، ۱۰.۴ درصد از ارزشش را از دست داد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. کارایی نسبتا خوب اقتصاد ایالات متحده و افزایش نگرانی‌ها درباره‌ی اقتصاد اروپا (خصوصا آلمان)، سرمایه‌گذاران را مجبور کرده است تا دلار را به عنوان محافظی در برابر خطرات سیاسی و اقتصادی جهانی در نظر بگیرند. به همین دلیل هم در ۲۸ آوریل، انتخابات فوق‌العاده‌ی پارلمانی در اسپانیا انجام می‌شود و ظرف یک ماه، انتخابات پارلمان اروپا با انرژی‌ای که از برگزیت می‌گیرد برگزار می‌شود. ابهامی که در این اتفاقات وجود دارد بر یورو فشار وارد می‌کند.
  در ایالات متحده بازار به اوضاع فدرال رزرو نگاه می‌کند که جلسه‌ی بعدی‌اش، در روز یکم می برگذار خواهد شد. تمرکز این جلسه بر کاهش احتمالی نرخ بهره خواهد بود. لازم است در میان اتفاقات دیگری که در این هفته میافتد، انتشار گزارش تورم ایالات متحده در روز دوشنبه ۲۹ آوریل، داده‌های مربوط به تولید ناخالص داخلی ناحیه‌ی یورو در روز سه‌شنبه، شاخص قیمت مصرف‌کننده (HICP) آلمان در سه‌شنبه و همچنین، داد‌ه‌های بازار مصرف ناحیه‌ی یورو و  بازار کار ایالات متحده (شامل NFP) در روز جمعه ۳ می هم گنجانده شود.
  جفت‌ارز EURUSD در هفته‌ی گذشته به سطح ۱.۱۱۱۰ سقوط کرد که نه تنها کف سال ۲۰۱۹ به حساب میاید، بلکه پایین‌ترین مقدار از نیمه‌ی سال ۲۰۱۷ هم است. هفتاد و پنج درصد از تحلیل‌گران که ۹۰ درصد از شاخص‌های نمودار روزانه هم تاییدشان می‌کنند، باور دارند که این نزول در اینجا خاتمه پیدا نخواهد کرد و این جفت‌ارز، می‌تواند تا مرز پایینی کانال نزولی در ناحیه‌ی ۱.۱۰۸۰ هم پایین بیاید و بعد از آن از این هم پایین‌تر رود و به ناحیه‌ی ۱.۰۹۷۰-۱.۱۰۳۰ برسد.
  ۲۵ درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران باور دارند که این جفت‌ارز، ممکن است مدتی را در بازه‌ی ۱.۱۱۱۰-۱.۱۲۵۰ با پیوت‌پوینت ۱.۱۱۷۵ باقی بماند. تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته و ۱۰ درصد از اسیلاتورهای نمودار روزانه می‌گویند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد و چنین نظری را تایید می‌کنند.
  باید در نظر داشت که با تغییر افق زمانی به میان‌مدت، تعداد گاوهای یورویی به حدود ۵۵ درصد می‌رسد؛ کسانی که باور دارند این جفت‌ارز به ناحیه‌ی ۱.۱۴۰۰-۱.۱۶۰۰ باز خواهد گشت.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۹ آوریل تا ۳ می سال ۲۰۱۹1

 • GBP/USD. این جفت‌ارز خط حمایت میان‌مدت ۱.۲۹۷۵ را شکسته است و اکثریت قریب به اتفاق متخصصین (۹۰ درصد) که تمامی اسیلاتورها و شاخص‌های روند نمودار روزانه هم آن‌ها را تایید می‌کنند، باور دارند که این جفت‌ارز، به قطع و یقین کف ۲۵ آوریل را در ۱.۲۸۶۵ دوباره لمس خواهد کرد و اگر موفق شود، به ناحیه‌ی ۱.۲۷۷۰-۱.۲۸۳۰ فرو می‌رود. نقطه نظر مخالفی هم وجود دارد که ۱۰ درصد از تحلیل‌گران و تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه دارند و ناحیه‌ی ۱.۲۹۸۵۱-۱.۳۰۱۵ را به عنوان نزدیک‌ترین هدف نشان می‌دهند. خط مقاومت بعدی روی ۱.۳۰۶۵ قرار دارد.
  ۶۰ درصد از متخصصین هنوز هم مثل قبل امید دارتد که در میان‌مدت، بانک انگلستان نرخ بهره را بالا ببرد و ارز بریتانیا را تقویت کند. جلسه‌ی بعدی این نهاد ناظر در سه‌شنبه ۲ می برگزار می‌شود. اما احتمال این که این نرخ بهره بالا برود، همین الان هم نزدیک به صفر است.
 • USD/JPY. هنوز هم در حرکت‌های انی جفت‌ارز شفافیتی وجود ندارد و نظرات متخصصین تقریبا به صورت کاملا برابر تقسیم شده است. گاوها کمی (۵۵ درصد) برتری دارند و انتظار دارند که نمودار به ناحیه‌ی ۱۱۲.۰۰ بازگردد. همچنین احتمال این هم وجود دارد که در ۲۴ آوریل، به ارتفاع ۱۱۲.۴۰ برسد.
  ۴۵ درصد از تحلیل‌گران و تحلیل‌های گرافیکی در نمودار چهار ساعته با این پیش‌بینی به شدت مخالفند و باور دارند که دلار به نزولش ادامه خواهد دارد. آن‌ها باور دارند که این حرکت ابتدا تا ۱۱۱.۳۵ و بعد از آن تا ۱۱۰.۸۵ خواهد بود.
 • ارزهای دیجیتال. در شرایط ابهام، متخصصین به سه اردوی مساوی تقسیم شده‌اند؛ خرس‌ها (با هدف ۴۸۰۰ دلار برای بیت‌کوین)، گاو‌ها (با هدف ۵۷۰۰ دلار) و طرفداران روند خنثی (با پیوت‌پوینت ۵۳۰۰ دلار). در همین حین، ۷۰ درصد از پاسخ‌دهنده‌ها باور دارند که BTCUSD ظرف ماه می، تا بالای سطح ۶۰۰۰ خواهد رفت.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید