2019 آوریل 13

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. معامله‌گران بسیاری از نوسان اندک در این بازار شکایت دارند. ولی حتی اگر خوشبینی ماریو درقی که بعد از جلسه‌ی بانک مرکزی اروپا در چهارشنبه ۱۰ آوریل مشخص شد را هم در نظر نگیریم، بورو توانست حدود ۱۰۰ نقطه را ده هفته‌ی گذشته از دلار پس بگیرد و به ناحیه‌ی حمایت مقاومت قدرتمند ۱.۱۳۰۰ بازگردد. این جفت‌ارز در ژانویه‌ی ۲۰۱۵ توانست به نزدیک این ناحیه بازگردد. به احتمال زیاد، این حرکت از تاخیری ناشی شده است که در برگزیت به وجود آمده.
  در نتیجه، پیش‌بینی ۴۰ درصد از تحلیل‌گران که ۲۰ درصد از اسیلاتورها هم آن را پشتیبانی می‌کردند و می‌گفت این جفت‌ارز فشار فروش بیش از اندازه‌ای را تحمل می‌کند، درست بود. بر اساس نظر آن‌ها، این جفت‌ارز با حرکت دادن خط حمایت در ناحیه‌ی ۱.۱۲۰۰ می‌توانست تا حمایت ۱.۱۲۵۵ بالا برود و در صورت شکستنش، به ارتفاع ۱.۱۳۰۰ برسد. همین اتفاق هم افتاد.
 • GBP/USD. اکثریت قریب به اتفاق تحلیل‌گران (۶۵ درصد) انتظار داشتند که پوند تقویت شود. پیش‌بینی آن‌ها بر اساس این واقعیت بود که جلسه‌ی فوق‌العاده‌ی شورای اروپایی می‌تواند از عقب افتادن طولانی‌مدت برگزیت پشتیبانی کند و بریتانیا، در ۱۲ آوریل بدون توافق از اتحادیه‌ی اروپا خارج نخواهد شد. دقیقا همین اتفاق هم افتاد. پارلمان بریتانیا قانونی را تصویب کرد که از خروج بدون توافق جلوگیری می‌کرد و شورای اروپایی، برگزیت را شش ماه به تعویق انداخت. البته اگر به خاطر مکرون، رییس‌جمهور فرانسه نبود، این تاخیر می‌توانست بیشتر شود. مکرون نمی‌توانست صبر کند تا بعد از خروج جزیره‌نشینان بریتانیایی، بعد از آلمان مکان دوم را در اتحادیه‌ی اروپا به دست بیاورد.
  تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه، خط ۱.۳۱۲۰ را مهمترین ناحیه‌ی مقاومت نشان می‌دهد. جفت‌ارز مورد بحث هم در روز سه‌شنبه نه آوریل به این ناحیه رسید، ولی پس از سه بار تلاش نتوانست بر آن فائق آید. در نهایت، هفته در ۱.۳۰۷۰ برای این جفت‌ارز تمام شد.
 • USD/JPY. هشتاد و پنج درصد از متخصصین مطمئن بودند که این جفت‌ارز، به قطع و یقین مرز بالایی کانال میان‌مدت ۱۰۹.۷۰-۱۱۲.۱۵ را لمس خواهد کرد. در روز جمعه ۱۲ آوریل، این جفت‌ارز تقریبا به ااین هدف رسید و تا ارتفاع ۱۱۲.۰۹ بالا رفت. اما قبل از آن، این جفت‌ارز به مرکز کانال سقوط کرد و تنها از آن دور شد تا افزایش چشمگیر ۱۱۵ نقطه‌ای را به خود ببیند. به گفته‌ی تحلیل‌گران چنین افزایشی در این جفت‌ارز و تقویت دلار در برابر ین، بیش از هرچیز به دلیل افزایش سود میان‌مدت اوراق قرضه‌ی ایالات متحده در دو روز آخر هفته بود.
 • ارزهای دیجیتال. تقریبا همه، پیش‌بینی بیت‌کوین را تایید کرده بودند. بنابر نظر ۷۰ درصد از تحلیل‌گران، نوسان‌های اصلی جفت‌ارز بیت‌کوین بر دلار در بازه‌ی ۵۰۰۰ تا ۵۵۰۰ به وجود میاید؛ جایی که بیشتر زمان خودش را در آن می‌گذراند. متخصصین همچنین انتظار دارند که خرس‌ها این جفت‌ارز را پایین‌تر از ۴۸۰۰ دلار بیاورند. اما تمام تلاش‌ها تاموفق بود و کف منطقه‌ای در ۴۹۳۰ دلار ساخته شد. در نتیجه، ارز مرجع سیکل هفتگی‌اش را تقریبا در همان‌جایی تمام کرد که شروعش کرده بود؛ در ناحیه‌ی ۵۱۰۰ دلار. 
  باید خاطرنشان کرد ارتفاع ۵۱۰۰، دقیقا همان‌جایی است که بیت‌کوین در سه‌شنبه ۲ آوریل آن را در نوردید. بنابر نسخه‌ی اولیه،  قیمت‌ها تنها به دلیل معاملات یک سرمایه‌گذار افزایش پیدا کردند که ۱۰۰ میلیون دلار در سه صرافی بزرگ Coinbase، Kraken و Bitstamp تزریق کرده است. واقعیت این است که یک معامله، ولو این که صد میلیون دلار هم حجم داشته باشد، نمی‌تواند دلیل کافی برای رشد مداوم بازار باشد. روند صعودی هم دلیل دیگری ندارد که باقی بماند.
  اگر بیت‌کوین و ایتریوم در کانال جانبی بمانند، قیمت‌های ریپل، لایت‌کوین، EOS و ارزهای دیجیتال جایگزین مهم دیگر به سمت منفی خواهند رفت. تنها در روز پنجشنبه ۱۱ آوریل، این ارزهای حدودا ۱۰ درصد از ارزش‌شان را از دست دادند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. اگرچه ۶۰ درصد از شاخص‌های روند در نمودار روزانه هنوز هم به رنگ سبز هستند، اما اسیلاتورها تصویری کاملا متفاوت نشان می‌دهند: یک سوم آن‌ها رنگ خنثی و خاکستری دارند و یک سوم دیگر، سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز تحت فشار فروش است. ۶۵ درصد از متخصصین هم انتظار دارند که این جفت‌ارز نه بلافاصله، بلکه شاید ظرف یک ماه آینده به سمت پایین برود و تلاش کند تا ابتدا کف دوم آوریل، ۱.۱۱۸۳ و سپس کف ۷ مارس، ۱.۱۱۷۵ را لمس کند. نزدیک‌ترین خط حمایت هم در ۱.۱۲۵۰ قرار دارد.  
  در همین حین، تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته پیشنهاد می‌دهند که این جفت‌ارز پیش از رفتن به سمت پایین، می‌تواند کاملا تا بالای سطح ۱.۱۳۰۰ بالا برود و به ارتفاع ۱.۱۳۵۰ برسد. هدف بعدی برای گاوها ۱.۱۴۲۰ است.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، پانزده تا نوزده آوریل سال ۲۰۱۹1

 • GBP/USD. متخصصین باور دارند ابهامی که با تاخیر در برگزیت به وجود آمده است، به سرعت کاهش پیدا می‌کند و این جفت‌ارز، مدتی را در روندی جانبی باقی می‌ماند. این حرکت نوسانی بین ۱.۲۹۸۵ تا ۱.۳۱۵۰ خواهد داشت. نزدیک‌ترین حمایت در ۱.۳۰۵۰ قرار دارد و مقاومت آن هم در ۱.۳۱۲۰ است. اما با رفتن به پیش‌بینی میان‌مدت، ۶۰ درصد از تحلیل‌گران که به سمت گاوها متمایل شده‌اند، انتظار تقویت پوند بریتانیا را خواهند داشت و انتظار خواهند داشت تا جفت‌ارز به ۱.۳۲۰۰-۱.۳۳۵۰ برود. ولی دقت این پیش‌بینی، باز هم به این بستگی دارد که برای برگزیت چه اتفاقی بیافتد. ریسک رفراندوم دوم هم باقی می‌ماند که می‌تواند هم باعث نابود شدن برگزیت به طور کلی شود، هم باعث خروج بریتانیا از اتحادیه؛ بدون هیچ توافقی. هر شایعه یا خبری می‌تواند به سرعت روند را به سمت یکی از جهات بچرخاند. ولی در حال حاضر، تقاضا برای ارز بریتانیا بسیار کم مانده است.
 • USD/JPY. سناریوی گاوها در اولویت اول باقی مانده است. ۷۰ درصد از متخصصین که تمام شاخص‌های روند هم آن‌ها را تایید می‌کنند، به سمت بالا نگاه می‌کنند. بر اساس نظر آن‌ها اگر سود اوراق قرضه‌ی ده ساله ایالات متحده به رشدش ادامه دهد، این جفت‌ارز بر خط حمایتی کتار ۱۱۲.۰۰ تکیه خواهد کرد و می‌تواند تا ۱۱۳.۰۰-۱۱۴.۲۰ بالا برود.
  اما از آنجایی که در حال حاضر جفت‌ارز مورد بحث در ناحیه‌ی بازگشتی نزدیک به مرز بالایی کانال میان‌مدت ۱۰۹.۷۰-۱۱۲.۱۵ است، بازگشتی رو به پایین مستثنی نیست. این بازگشت را سیگنال‌های ۲۵ درصد از اسیلاتورها تایید می‌کنند که فشار فروش روی جفت‌ارز را زیاد نشان می‌دهند. خطوط حمایت در ۱۱۰.۸۵، ۱۱۰.۳۵ و مرز پایینی کانال هم در ۱۰۹.۷۹ قرار دارد. قیمت‌های USD/JPY می‌تواند تحت تاثیر مذاکرات تجاری ایالات متحده و ژاپن هم قرار گیرد. این مذاکرات در ابتدای هفته شروع خواهند شد.
 • اتفاقات دیگری هم وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. داده‌های بازار کار بریتانیا و شاخص کسب و کار ZEW (آلمان) در روز سه‌شنبه ۱۶ آوریل، تولید ناخالص داخلی چین، شاخص قیمت مصرف‌کننده‌ی بریتانیا و تورم ناحیه‌ی اروپا در چهارشنبه ۱۷ آوریل، داده‌های خرده‌فروشی بریتانیا و ایالات متحده در پنجشنبه ۱۸ آوریل و در نهایت، شاخص قیمت مصرف‌کننده‌ی ژاپن در روز جمعه ۱۹ آوریل منتشر خواهند شد.
 • ارزهای دیجیتال. به طور کل، اخباری که راجع به ارز دیجیتال مبدا هستند کمی مثبت به نظر می‌رسند. شبکه‌ی بیت‌کوین از پس مرحله‌ی دیگری هم برآمده است. در کل تاریخ اولین ارز دیجیتال، زنجیره‌ی بلوکی‌اش بیش از ۴۰۰ میلیون تراکنش انجام داده است. در این لحظه، شبکه‌ی بیت‌کوین حدود ۳۵۰ هزار تراکنش را در روز و ۱۴.۹ هزار تراکنش را در ساعت انجام می‌دهد. حدود ۸۱.۵ هزار بیت‌کوین در هر دقیقه جا به جا می‌شوند و میانگین حجم تراکنش هم ۵.۴۴ بیت‌کوین است.
  تحلیل‌گر مالی و یکی از بنیانگذاران FundstratGlobal Advisors، تام لی، در مصاحبه‌ای که با بلومبرگ داشت، با خوش‌بینی گفت که بیت‌کوین به روند صعودی بازگشته و قیمت منصفانه‌اش برای امروز، ۱۴ هزار دلار است. اما همه با او موافق نیستند. برای مثال، برایان آرمسترانگ، ریاست صرافی Coinbase، باور دارد که ورود تعدا بسیار زیاد سرمایه‌گذاران به دنیای ارزهای دیحیتال، تنها زمانی اتفاق میافتد که سه مشکل بزرگ دارایی‌های دیجیتال حل شود. این مشکلات پایداری، قابل استفاده بودن و نوسان‌های بیت‌کوین هستند.
  اگر بخواهیم درباره‌ی پیش‌بینی میان‌مدت صحبت کنیم، اکثریت تحلیل‌گران (۷۰ درصد) باورد دارند که جفت‌ارز BTC/USD حتما به ۶۰۰۰ دلار خواهد رسید. البته در روزهای آتی، احتمال قوی بر این است که نمودار در بازه‌ی ۴۹۳۵ تا ۵۳۳۵ دلار نوسان و تلاش خواهد کرد تا مرزهای این کانال را از یک طرف خرد کند. بنابراین، با در نظر گرفتن چشم‌پوشی‌ها می‌توان دامنه‌ی نوسان‌ها را تا ۴۶۰۰-۵۵۰۰ افزایش داد.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید