2019 آوریل 6

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. اکثریت قریب به اتفاق تحلیل‌گران (۷۵ درصد)، تمامی شاخص‌های روند و ۹۰ درصد از اسیلاتورها می‌گفتند که اگر این جفت‌ارز بتواند بر سطح ۱.۱۲۰۰ غلبه کند، می‌تواند باز هم پایین برود. نزدیک‌ترین هدف کف سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ بود که در هفتم مارس ثبت و در ۱.۱۱۷۵ قرار گرفته بود. همچنین، تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه هم بیان می‌داشتند که این جفت‌ارز از پس سطح حمایت/مقاومت یاد شده بر نخواهد آمد و به افق ۱و۱۳۴۰ باز خواهد گشت.
  این پیش‌بینی محقق شد. نوسان‌ها از آنچه پیش‌بینی می‌شد کمتر بودند. کفِ هفتگی در ۱و۱۱۸۳ و سقف هم در ارتفاع ۱.۱۲۵۴ ثبت شد. معامله‌گران گزارش مثبت دلار ایالات متحده درباره‌ی بازار کار را هم نادیده گرفتند؛ گزارشی که در پنجم آوریل منتشر شد. در نهایت، این جفت‌ارز هفته را در ۱و۱۲۱۵ تمام کرد.
 • GBP/USD. رفتار این جفت‌ارز هنوز هم به اخبار سیاسی و اقتصادی‌ای بستگی دارد که درباره‌ی برگزیت منتشر می‌شوند. اخبار «میدان جنگ» از پارلمان بریتانیا، در ابتدای امر پوند را به سمت بالا هل دادند. چرا که ترزا می قول داده بود مذاکرات مثبتی را با رهبران مخالف انجام دهد. سرمایه‌گذاران با شدت شروع به خرید پوند کردند و همان‌طور که تحلیل‌های گرافیکی پیش‌بینی کرده بودند، این جفت‌ارز به سرعت به مرکز کانال جانبی و پنج‌روزه‌ی ۱.۲۹۶۰-۱.۳۳۵۰ رسید. این مرکز در سطح ۱.۳۱۵۰ قرار دارد.
  ولی اولین دور از مذاکرات با شکست تمام شد و سرمایه‌گذاران شروع به بستن پوزیشن‌های پوند کردند. در همین زمان، پس‌زمینه‌ی منفی با اخباری که از پارلمان اروپا میامد تقویت شد. این اخبار بیان‌گر این بودند که پارلمان اروپا، ه طور فریبنده‌ای دستانش را به هم می‌مالد و مشکلات همکار بریتانیایی‌اش را تماشا می‌کند. در نتیجه، روند این جفت‌ارز هر دو روز تغییر می‌کرد و بعد از این که سری بالا و پایین‌ها را از سر گذراند، تقریبا به همان نقطه‌ای رسید که هفته را در آن شروع کرده بود؛ نقطه‌ی ۱.۳۰۳۵.
 • USD/JPY. در نظر داشته باشید که در ابتدای هفته، این جفت‌ارز عملا در مرکز کانال ۱۰۹.۷۰-۱۱۲.۱۵ بود و سوال این بود که آیا بالا می‌رود، یا پایین. با وجودی که تنها ۳۵ درصد از متخصصین به رشد این جفت‌ارز رای داده بودند، ولی این که دانلد ترامپ اعلام کرد مذاکراتش با چین به مرحله‌ای موفقیت‌آمیز رسیده است و همچنین، رشد بازار سهام ایالات متحده باعث شد تا این جفت‌ارز هم صعود کند. این جفت‌ارز با رسیدن به ارتفاع ۱۱۱.۸۰ در روز جمعه ۵ آوریل توانست بعد از یک بازگشت کوچک، دوره‌ی پنج‌روزه‌ی معاملاتی را ۱۰ نقطه پایین‌تر تمام کند.
 • ارزهای دیجیتال. پیش‌بینی ما در هفته‌ی گذشته می‌گفت که بیت‌کوین، خواهد توانست بر مقاومت ۴۲۰۰ دلار غلبه و جای پایش را در ناحیه‌ی ۴۲۰۰-۴۲۸۰ دلار محکم کند. ولی در روز سه‌شنبه دوم آوریل، ارز دیجیتال مبنا با پرشی نامنتظره، ۱۴.۴ درصد رشد کرد و سطح ۵۰۰۰ دلار را شکست. این حرکت، قویترین پرش از زمان انفجار اواخر ۲۰۱۷ بوده است.
  معامله‌گران هنوز مات و مبهوت هستند چه چیزی پشت این جهش است و چندین نظر متفاوت در این باره داده‌اند. الیور فون لندزبرگ سدی (Oliver von Landsberg-Sadie)، ریاست گروه BCB در مصاحبه‌اش با رویترز در این باره نظری داد که از باقی نظرات محتمل‌تر به نظر می‌رسد. وی گفت که این پرش قیمتی تنها به دلیل معاملات خریدی است که یک سرمایه‌گذار، به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار و از سه صرافی Coinbase، Kraken و Bitstamp انجام داده است. حجم کل تراکنش‌ها بعد از این پرش به ۲۰ هزار بیت‌کوین رسید و سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال هم از ۱۷۰ میلیارد گذشت.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. در روز چهارشنبه ۱۰ آوریل، منتظر خواهیم بود که بانک مرکزی اروپا تصمیم بعدی‌اش را برای نرخ بهره بگیرد. به احتمال زیاد، این نرخ ثابت بماند. ولی مشخص شده است که این نهاد ناظر اروپایی، به طور فعالانه‌ای تصمیماتش را برای شبیه‌سازی تهاجمی اقتصاد می‌گیرد. این تصمیمات می‌تواند پایین آوردن نرخ بهره، یا افزایش برنامه‌ی تسهیل کمی باشد. این اخبار باعث شد تا تمایل سرمایه‌گذاران به شرکت‌های اروپایی افزایش و نرخ بهره‌ی ارز اروپایی، کاهش پیدا کند. همچنین، صورتِ جلسه‌ی کمیته‌ی فدرال رزرو که در روز چهارشنبه منتشر خواهد شد، باید سیاست‌های بعدی این نهاد ناظر آمریکایی را روشن کند.
  به یقین، قدرتمندترین فاکتوری که در آینده‌ی نزدیک بر یورو فشار وارد می‌کند، فرسودگی انباشته‌ای است که برگزیت به وجود آورده. شاید به همین دلیل باشد که ۶۰ درصد از متخصصین، ۱۰۰ درصد شاخص‌ها و ۸۰ درصد اسیلاتورها در نمودار روزانه به نزول بیشتر این جفت‌ارز رای داده‌اند. هدف فوری، کف ۷ مارس سال ۲۰۱۹ است؛ سطح ۱.۱۱۷۵. خط حمایت بعدی در تابستان ۲۰۱۷ ثبت شده است و ۶۰ نقطه از این سطح پایین‌تر قرار دارد.
  چهل درصد از تحلیل‌گران، گاوها را ترجیح می‌دهند. به علاوه، هنوز ۲۰ درصد از اسیلاتورها در نمودار روزانه وجود دارند که سیگنال فروش بیش از حد این جفت‌ارز را می‌دهند. از نظر آن‌ها این جفت‌ارز با راندن خط حمایت به ناحیه‌ی ۱.۱۲۰۰، تا خط مقاومت ۱.۱۲۵۵ بالا خواهد رفت و در صورتی که آن را بشکند، به ارتفاع ۱.۱۳۰۰ می‌رود. خط مقاومت بعدی روی ۱.۱۳۴۵ قرار دارد.
 • GBP/USD. جالب است اگرچه بیشتر متخصصین باور دارند برگزیت با ادامه‌دار شدنش تاثیر منفی بر یورو می‌گذارد، ولی نظرشان درباره‌ی پوند عکس این است. شصت و پنج درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند که در هفته‌ی پیش رو، ارز بریتانیا تقویت شود. پیش‌بینی بر این واقعیت استوار است که جلسه‌ی پارلمان اروپا در ۱۰ آوریل، فرآیند برگزیت را تا مدتی طولانی عقب خواهد انداخت و اجازه نخواهد داد که بریتانیا، در روز ۱۲ آوریل بدون توافق اتحادیه‌ی اروپا را ترک کند. تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه هم با این پیش‌بینی همبستگی دارند و نشان می‌دهند که این جفت‌ارز، ابتدا تا ناحیه‌ی ۱.۳۱۲۰ و سپس، تا مقاومت‌های ۱.۳۲۰۰ و ۱.۳۲۶۵ رشد خواهد کرد.   
  سی و پنج درصد از تحلیل‌گران و ۹۰ درصد شاخص‌ها انتظار دارند که این جفت‌ارز نزول کند. ۱۰ درصد از اسیلاتورها همین الان هم سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز فروش بیش از حدی دارد. این موضوع نشان می‌دهد که معامله‌گران درباره‌ی آینده‌ی این جفت‌ارز شک دارند. سطوح حمایت در ۱.۲۹۷۵، ۱.۲۹۰۰ و ۱.۲۸۳۰ قرار دارند. 
 • USD/JPY. در دو هفته‌ی گذشته، این جفت‌ارز از کف کانال میان‌مدت ۱۰۹.۷۰-۱۱۲.۱۵ تقریبا تا مرز بالایی کانال حرکت کرد و این هفته را در ۱۱۱.۷۰ تمام کرد. و ۸۵ درصد از متخصصین مطمئن هستند که این جفت‌ارز، به قطع و یقین سطح مقاومت ۱۱۲.۱۵ را لمس خواهد کرد. ولی آن دسته از متخصصین که هم باور دارند این جفت‌ارز خواهد توانست بالاتر از این هم برود و به سطح ۱۱۳.۰۰ برسد، تنها ۳۵ درصد را تشکیل می‌دهند. بنابراین احتمال این که این جفت‌ارز نتواند از مرز بالایی این کانال فراتر رود هم کم نیست. بیست و پنج درصد از اسیلاتورهای نمودار روزانه که همین الان هم در ناحیه‌ی فروش بیش از حد هستند، با این موضوع موافقند. خط حمایت، پیوت‌پوینت کانال ۱۱۰.۸۰ است.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، هشتم تا دوازدهم آوریل سال ۲۰۱۹1

 • ارزهای دیجیتال. جهش ناگهانی بیت‌کوین، سیلی از انواع شایعه و اتفاق را با خودش آورد. به همین دلیل هم خالق اسرارآمیز بیت‌کوین، ساتوشی ناکاموتو از دنیای فراموش‌شدگان رجعت کرده است. او حسابی را در Bitcointalk فعال کرده است که سال‌ها فعالیتی نداشت. در ده سال گذشته، هویت ساتوشی مخفی مانده بود و تنها گمانه‌هایی در این باره وجود داشت. بنابراین گروهی از هکرها که سرورهای صرافی‌های بزرگ دیجیتال را هک کرده‌بودند، بر این باورد که او کارآفرین آمریکایی ایلان ماسک است. از نظر آن‌ها بزرگترین تراکنش ارزهای دیجیتال (احتمالا مورد اخیر که ۱۰۰ میلیون دلار را شامل می‌شود)، از محله‌ی «بل ایر» در لس‌آنجلس انجام شده است. این محله، جایی است که بنیانگذار افسانه‌ای اسپیس‌اکس و تسلا برای سال‌ها در آن زندگی می‌کند.
  هفتاد درصد از تحلیل‌گران باور دارند که نوسان‌های اصلی بیت‌کوین در هفته‌ی آتی، در بازه‌ی بین ۵ هزار تا ۵ هزار و ۵۰۰ دلار اتفاق میافتد. اما ۳۰ درصدِ باقی‌مانده مطمئن هستند که یک بار خریدی که یک سرمایه‌گذار انجام می‌دهد، دلیل کافی‌ای نیست که باعثِ ایجاد روندی گاوی شود؛ ولو این که حجم این خرید ۱۰۰ میلیون دلار باشد. بنابراین، این جفت‌ارز شانس زیادی دارد که از افق ۴۸۰۰ دلار پایین‌تر بیاید. در این صورت، سطح اصلی مقاومت در افق ۵۱۰۰ دلار قرار خواهد داشت.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید