2019 مارس 30

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. با وجود این که تولید ناخالص داخلی ایالات متحده کاهش داشته است، ولی دلار این کشور در هفته‌ی گذشته اعتماد به نفس بسیار زیادی داشت. دلیل این امر هم نه رییس‌جمهور آمریکا بود و نه فدرال رزرو. بلکه این نخست‌وزیر و پارلمان بریتانیا بودند که نتوانستند برای خروج از بن‌بست‌شان تصمیمی بگیرند و به همین دلیل، باعث ثابت ماندن وضعیت دلار شدند.
  طبیعتا ابهامی که در برگزیت وجود دارد، نمی‌تواند روی ارز اروپا فشاری وارد آورد؛ ارزی که هفته‌ی گذشته را در روند نزولی به سر برد. تمام تلاش‌هایی هم که گاوها انجام دادند تا روند را تغییر دهند، در خط حمایت نزولی (۱.۱۴۴۷-۱.۱۲۳۰) خشک شدند. تنها در روز جمعه، قبل از رای‌گیری دیگر پارلمان بریتانیا بود که این جفت‌ارز به روند جانبی رفت. به همین دلیل هم از ۲۰ مارس ۲۳۵ نقطه از دست داد و در کفِ ۱.۱۲۰۹ ثابت شد. این سطح، به حمایت/مقاومت بسیار قدرتمند ۱.۱۲۰۰ بسیار نزدیک است.
 • GBP/USD. بی‌دلیل نیست که یونانیان باستان، بریتانیا را آلبیونِ مه‌آلود می‌نامیدند. بریتانیا توانست کاری کند که فرآیند برگزیت، با چنان ابهامی پیش برود که اروپا حتی نمی‌تواند در راه پیش رو، جلوی پایش را هم ببیند.
  ما می‌توانیم تا انتهای جمعه ۲۹ مارس، موارد زیر را بیان کنیم. پارلمان سه بار علیه نسخه‌ی ترزا می از توافق با اتحادیه‌ی اروپا رای داده است. ولی علیه هر خروجی که بدون توافق باشد هم رای داده است. رهبری این کشور باید تا ۱۲ آوریل برنامه‌های بیشتری را فرموله کند یا این که بدون توافق خارج شود (البته پارلمان مخالف چنین خروجی است). احتمالا، خانم می بر اساس ماده‌ی ۵۰ معاهده‌ی اتحادیه‌ی اروپا پیشنهاد دهد که برگزیت عقب بیافتد. ولی بعد از این، بریتانیا در انتخابات اتحادیه‌ی اروپا شرکت کرد که همین موضوع، دوباره با مخالفت پارلمان رو به رو شد.
  اروپا هم نمی‌داند که چگونه با این ابهام رو در رو شود. همین موضوع، باعث شده است تا جلسه‌ی اضطراری اتحادیه‌ی اروپا برگزار شود. پوند بریتانیا هم تا اینجای کار تا مرز پایینی کانال ۱.۲۹۶۰-۱.۳۳۵۰ آمده است، ولی آن را ترک نکرده. این ارز ۵۵ نقطه بالا رفت و دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در سطح ۱.۳۰۳۰ تمام کرد.
 • USD/JPY. تقویت دلار و کاهش اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران نتوانست بر ین اثر بگذارد، ولی این ارز را لمس کرد. احتمالا به یاد دارید که ۱۵ درصد از اسیلاتورها در تمودارهای چهارساعته و روزانه، در انتهای هفته‌ی گذشته سیگنال‌هایی داده بودند که این جفت‌ارز را تحت فشار فروش نشان می‌داد. این سیگنال‌ها، به درستی پیش‌بینی کردند که روند معکوس می‌شود. تحلیل‌های گرافیکی هم نشان دادند که این جفت‌ارز تا ۱۱۰.۷۵ بالا خواهد رفت. همه‌چیز بر اساس همین سناریو پیش رفت. جفت‌ارز مورد بحث توانست به سمت بالا حرکت کند و از ۱۰۹.۷۰ به ۱۱۰.۹۰ برود. آخرین نوسان این نمودار در ۱۱۰.۸۵ رخ داد.
 • ارزهای دیجیتال. پیش‌بینی ما در هفته‌ی گذشته می‌گفت که اگر خبری جدی وجود نداشته باشد، جفت‌ارز BTC/USD از ۳۹۰۰ پایین‌تر نخواهد رفت و تلاش می‌کند تا وارد ناحیه‌ی ۴۲۰۰ شود. همین اتفاق هم دقیقا افتاد. با ثابت شدن کف در ۳۹۳۸ در روز دوشنبه ۲۵ مارس، این جفت‌ارز بازگشت کرد و تمام روزهای باقی‌مانده را به سمت بالا رفت. نمودار در روز جمعه به ۴۱۹۰ رسید و بنابراین، سیکل دو هفته‌ای را حدودا در همان‌جایی تمام کرد که هفته در آن شروع شده بود.
  ایتریوم و لایت‌کوین هم به دنبال بیت‌کوین افتادند و نیروهایی مشابه را از خودشان نشان دادند. به این ترتیب، نزدیک به ۱۰۰ درصد ضرری که متوجه‌شان شده بود جبران شد. تنها ریپل بود که نتوانست به ارتفاع ۱۶ مارس (۰.۳۲۸) برسد و کمی پایین‌تر از پیوت‌پوینت ۱۰ هفته‌ای‌اش، خط ۰.۳۱،۸، متوقف شد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. اگر این جفت‌ارز بر سطح حمایت ۱.۱۲۰۰ غلبه کند، می‌تواند روند رو به پایینش را ادامه دهد. ۷۵ درصد از تحلیل‌گران، ۱۰۰ درصدِ شاخص‌های روند و ۹۰ درصد از نوسان‌گرها در نمودار چهار ساعته و روزانه با این موضوع موافقند. نزدیک‌ترین هدف کفِ سال‌های ۲۰۱۸-۲۰۱۹ است که در هفتم مارس ثبت شده؛ سطح ۱.۱۱۷۵. خط حمایت بعدی ۵۰ نقطه پایین‌تر است.
  ولی با وجود این برتری بی‌چون و چرای گاوها، هنوز همه‌چیز مشخص و دقیق نیست. همین الآن هم ۱۰ درصد از اسیلاتورها می‌گویند این جفت‌ارز فشار فروش زیادی را تحمل می‌کند. تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه این را هم نشان می‌دهند که نمودار، نمی‌تواند از پس سطح مقاومت مستحکم ۱.۱۱۷۵ برآید و به افق ۱.۱۳۴۰ باز خواهد گشت. در میان‌مدت، ۶۰ درصد از متخصصین بر این باورند که قیمت‌ها به ناحیه‌ی ۱.۱۳۰۰-۱.۱۵۰۰ باز خواهند گشت.
  وقتی صحبت از اتفاقات اقتصادی به میان میاید، باید به انتشار آمارهای بازار مصرف‌کننده در ناحیه‌ی یورو و ایالات متحده در روز دوشنبه یکم آوریل و همچنین، انتشار داده‌های بازار کار آمریکا (شامل NFP) در جمعه پنجم آوریل نظر داشت. تحلیل‌گران انتظار دارند که تعداد مشاغل جدید ساخته شده خارج از بخش کشاورزی در فوریه، با شدت رشد کند و از ۲۰ هزار به ۱۷۵ هزار برسد. این رشد در حالتی پیش میاید که میانگین دستمزدها، در همان سطح باقی می‌ماند. چنین داده‌هایی باید دلار را تقویت کنند. ولی باید در ذهن داشت که بازار این پیش‌بینی‌ها را از قبل، در قیمت‌ها لحاظ خواهد کرد.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، اول تا پنجم آوریل سال ۲۰۱۹1

 • GBP/USD. در زمان نوشتن این سطور، پیش‌بینی این جفت‌ارز تقریبا همان‌چیزی است که برای EUR/USD نوشته شده. این موضوع به رفتار خرسی ۷۵ درصد متخصصین و رنگ قرمز شاخص‌ها هم اطلاق می‌شود. علاوه بر عدم شفافیتی که با برگزیت گره خورده است، بریتانیا کسری تجاری جدی‌ای هم دارد. نرخ‌های بهره پایین هستند و پوند، تحت ریسک‌های شدیدی است که باعث شده سرمایه‌گذاران در اقتصاد بریتانیا سرمایه‌گذاری نکنند.
  پوند هفته‌ی گذشته را نزدیک به خط حمایت/مقاومت مستحکم ۱.۳۰۰۰ تمام کرد. ولی این ارز برخلاف یورو، هنوز از کف‌های سال‌های ۲۰۱۸-۲۰۱۹ بسیار دور است. بنابراین اگر سطح ۱.۳۰۰۰ بشکند، راهی باز می‌شود که پوند تا خطوط حمایت ۱.۲۸۳۰ و ۱.۲۷۷۰ پایین بیاید.
  شباهت‌های این ارز با یورو، هم در سناریوی خرسی و هم در سناریوی گاوی خودشان را نشان می‌دهند. در اینجا سیگنال‌های فشار فروش را ۱۰ درصد از اسیلاتورها نشان می‌دهند. تحلیل‌های گرافیکی هم نشان می‌دهند که بعد از سقوط به ۱.۲۹۶۰، جفت‌ارز بازگشت می‌کند و در راستا با مرکز کانال پنج‌هفته‌ای و جانبی ۱.۲۹۶۰-۱.۳۳۵۰ حرکت می‌کند که در ۱.۳۱۵۰ قرار دارد.
 • USD/JPY. حرکت صعودی این جفت‌ارز می‌تواند محدود به کانال ۱۰۹.۷۰-۱۱۲.۱۵ شود. این جفت‌ارز عملا در مرکز خودش قرار گرفته است و تنها سوال این است که به سمت بالا می‌رود یا پایین.
  بسیاری از شاخص‌های روند و اسیلاتورها در نمودار چهار ساعته به سمت بالا نگاه می‌کنند. ولی در نمودار روزانه، موضعی خنثی به خودشان گرفته‌اند. در همین حین، ۱۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته نشان می‌دهند که این جفت‌ارز، بیش از اندازه به فروش می‌رسد.
  درباره‌ی تحلیل‌گران باید گفت که ۶۵ درصد از آن‌ها که تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته هم تاییدشان می‌کنند، با خرس‌ها هم‌نظر هستند. سی و پنج درصد از آن‌ها که تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم تاییدشان می‌کنند، به سمت گاوها گرایش دارند.
 • ارزهای دیجیتال. از ۱۵ دسامبر سال گذشته، سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال حدود ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است و در روز چهارشنبه ۲۷ مارس، به ۱۴۳.۳۶۶ میلیارد دلار رسیده. این موضوع بسیار امیدبخش است و می‌تواند نشان از این داشته باشد که بیت‌کوین، خواهد توانست بر مقاومت ۴۲۰۰ دلار غلبه و موقعیتش در ناحیه‌ی ۴۲۰۰-۴۲۸۰ دلار را مستحکم کند. حدود ۶۵ درصد از متخصصین با این پیش‌بینی موافقند. هدف بعدی گاوها در ناحیه‌ی ۴۳۶۵-۴۳۸۵ دلار قرار دارد؛ جایی که سقف‌های نوامبر دسامبر ۲۰۱۸ هم در آن قرار دارند. اما باید در نظر داشت که با تغییر افق زمانی به میان‌مدت، تعادل نیروها تغییر می‌کند و مثل قبل، ۷۰ درصد از تحلیل‌گران با خرس‌ها هم‌نظر خواهند شد. آن‌ها رای خواهند داد که نمودار این جفت‌ارز به سمت پایین خواهد کرد و به ۳۰۰۰ دلار خواهد رسید.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید