2019 مارس 16

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. در طول هفته، چند مورد باعث رشد ارزش ارز اروپا شدند. یکی از آن‌ها شاخص سهام Stoxx 600 بود، دیگری سخنرانی محافظه‌کارانه‌ی ماریو درقی، رییس بانک مرکزی اروپا و مهم‌تر از همه، شرایط خوشبینانه‌ای است که خروج (یا عدم خروج) بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا با آن‌ها احاطه شده است. در نتیجه، جفت‌ارز در کانال میان‌مدت ۱.۱۲۱۵-۱.۱۵۷۰ فشرده خواهد شد. این کانال، کانالی است که جفت‌ارز از اکتبر ۲۰۱۸ در آن نوسان می‌کرده است و حتی در روز چهارشنبه ۱۳ مارس، به خط مرکزی‌اش هم نزدیک شد و به ارتفاع ۱.۱۳۳۸ رسید.
  سه‌شنبه ۱۴ مارس، تنها روز بد برای ارز اروپا بود. در این روز مشخص شد که در ماه مارس، بین سران ایالات متحده و چین، دونالد ترامپ و شی جیانگ‌پین ملاقاتی وجود نخواهد داشت و احتمال وقوع این اتفاق تنها در آوریل وجود دارد. این اخبار، یک بار دیگر سرمایه‌گذاران را به دلار متمایل کرد. البته این تمایل دیری نپایید و جفت‌ارز مورد بحث نتوانست ۱.۱۳۴۵ را در روز جمعه ببینید. به لطف قدرت شاخص احساس مصرف‌کننده‌ی دانشگاه میشیگان، این جفت‌ارز ۲۰ نقطه پایین‌تر رفت و به در انتهای دوره‌ی معاملاتی به سطح ۱.۱۲۳۵ رسید.
 • GBP/USD. بسیاری از متخصصین انتظار داشتند که ارز بریتانیا تقویت شود و در مارس، ابتدا تا سقف فوریه و سپس ۲۰۰ نقطه بالاتر صعود کند. این پیش‌بینی شروع به تعبیر شدن کرد. آخرین سقف هفته در ارتفاع ۱.۳۳۸۰ ثابت شد و این جفت‌ارز، دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در ناحیه‌ی سطح مقاومت بسیار قدرتمند ۱.۳۳۰۰ تمام کرد.
  دامنه‌ی نوسان اسیلاتورها به ۴۲۰ نقطه رسید. اگر به نمودار نگاه کنید، می‌بینید که به نوعی شبیه به نوار قلب است؛ نموداری که جهش و سقوطش به اتفاقات این روزهای لندن بستگی دارد. پارلمان بریتانیا علیه تکرار رفراندوم رای داده و درباره‌ی تعویق ضرب‌الاجل برگزیت تا ۳۰ ژوئن بحث کرده است. در همین زمان، سناریوی خروج «سخت» بدون توافق با اتحادیه‌ی اروپا هم رد شد. حالا ترزا می باید به اتحادیه‌ی اروپا تعظیم کند و درخواست دهد تا برگزیت به تعویق بیافتد. ولی عکس‌العمل اروپا به این درخواست، سوال دیگری است؛ چرا که تمام ۲۷ کشور این اتحادیه باید به این موضوع راضی شوند. این که برای توافق جدید چه اتفاقی بیافتد هم مشخص نیست. طرفینی که بیش از دو سال است نتوانسته‌اند به توافق برسند، ظرف سه ماه آینده چه کاری از پیش خواهند برد؟
 • USD/JPY. همان‌طور که بیشتر تحلیل‌گران پیش‌بینی کردند، جفت‌ارز در کانال صعودی باقی‌ماند. این کانال از ابتدای ژانویه‌ی ۲۰۱۹ شروع شده و تقریبا در ۱۱۲.۰۰ به مانع برخورده است. این کانال تنها ۱۰ نقطه پایین‌تر از این ارتفاع باقی ماند، ولی هاروهیکو کورودا، ریاست بانک مرکزی ژاپن، توانست جلوی سقوط ارزش این ارز ملی را بگیرد.
  کارکرد اقتصاد ژاپن به نظر عالی نمی‌رسد. کسری تجاری بیشترین مقدار خودش در شش سال گذشته و کاهش صادرات به چین، بیشترین مقدارش در دو سال گذشته را دارد. طرح افزایش مالیات فروش در سال ۲۰۱۹  هم آن‌چنان خوشبینانه به نظر نمی‌رسد.
  اما بنا بر نظر کورودا، اوضاع آن‌قدرها هم بد نیست. او در کنفرانس مطبوعاتی ۱۵ مارس گفت: «در حال حاضر، سناریوی اصلی ما بر اساس این فرض است که در نیمه‌ی دوم سال جاری، اقتصاد چین و اروپا بهبود پیدا خواهند کرد. اقتصاد ژاپن هم در انبساطی میانه خواهد داشت و تلاش‌ها برای رسیدن به تورم ۲ درصد، بدون تغییر باقی می‌ماند.
 • ارزهای دیجیتال. در فلسفه مسئله‌ی مشهوری به نام خر بوریدان وجود دارد. این تمثیلی از ارسطو، فیلسوف یونان باستان است و مفهومش در هر چیزی مصداق دارد. الاغی را در نظر بگیرید که از گرسنگی در حال مردن است و دقیقا در میان دو بسته‌ی علوفه ایستاده. کدام یک را انتخاب خواهد کرد؟ تمثیل می‌گوید که الاغ نمی‌تواند تصمیم بگیرد و نهایتا، از گرسنگی خواهد مرد.
  در جامعه‌ی ارزهای دیجیتال هیچ الاغی وجود ندارد. بلکه خرس‌ها و گاوها در این بازار در حال داد و ستد هستند. ولی حتی آن‌ها هم هفته‌هاست که روی یک خط پرسه می‌زنند و نمی‌دانند به کدام سمت بروند تا سود کنند.
  چیزی که گفتیم، یک استعاره است. ولی این حقیقت که قیمت بیت‌کوین حول و حوش ۳۹۰۰ دلار فشرده شده، یک واقعیت است. هفته‌ی سومی است که نوسان‌ها حداکثر ۲۰۰-۳۰۰ نقطه بوده‌اند. بعضی از متخصصین این نوسان‌ها را انتهای فاز انباشت و آرامشی قبل از طوفان می‌دانند. ولی منظور از طوفان چیست؟
  همان‌طور که پیش‌بینی می‌کردیم، جفت‌ارز BTC/USD هفته‌ی گذشته در کانال ۳۸۵۰-۴۰۵۰ نوسان کرد. ایتریوم (ETH/USD) و لایت‌کوین (LTC/USD) چنین نوسان‌های آرامی را تجربه کردند. فقط ریپل (XRP/USD) بود که چند بار جهش کرد. البته بعدا همه‌چیز آرام شد و این جفت‌ارز هم به حالت عادی بازگشت.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. از سوی دیگر، پایین آمدن تولید ناخالص داخلی ایالات متحده و چشم‌انداز بازگشت اقتصاد اروپا به حالت عادی، به نفع ارز یورو بود. از سوی دیگر، تهدیدات ترامپ برای جنگ تجاری علیه اروپا هشداری برای آینده‌ی یورو است. در نتیجه‌ بیشتر متخصصین (۶۵ درصد) باور دارند که این جفت‌ارز، تعادلش در بازه‌ی ۱.۱۲۱۵-۱.۱۵۷۰ را نگاه خواهد داشت. ضمنا، داده‌های مثبتی که از برگزیت وجود دارد به این جفت‌ارز کمک خواهد کرد که مرز بالایی کانال را در نوردد. نزدیک‌ترین مقاومت قدرتمند در ناحیه‌ی ۱.۱۴۰۰ است و بعدی، ۱۰۰ نقطه بالاتر از آن واقع شده است.
  در روز چهارشنبه ۲۰ مارس، تصمیم فدرال رزرو برای نرخ بهره اعلام خواهد شد و مثل قدیم، کنفرانس مطبوعاتی جروم پاول، رییس این بانک برگزار خواهد شد. به نظر می‌رسد که مورد اول آن‌چنان غافلگیرمان نکند و نرخ بهره ثابت بماند. بسیاری از متخصصین (۶۰ درصد) باور دارند که افزایش بعدی قیمت تنها در سپتامبر یا حتی بعد از آن اتفاق خواهد افتاد. ولی پاول می‌تواند در سخنرانی‌اش این پیش‌بینی را تغییر دهد و بعد از آن، جفت‌ارز می‌تواند به سمت پایین بازگردد، مرز پایینی کانال در ۱.۱۲۱۵ را بشکند و به کف هفتم مارس، یعنی سطح ۱.۱۱۷۵ بازگردد. حدود ۱۵ درصد از متخصصین، حتی به این هم معتقد نیستند که جفت‌ارز در مارس-آوریل تا ناحیه‌ی ۱.۱۰۰۰-۱.۱۱۰۰ پایین میاید.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال ۱۸ تا ۲۲ مارس سال ۲۰۱۹1

 • GBP/USD. در روز سه‌شنبه ۱۹ مارس و چهارشنبه ۲۰ام این ماه، بسته‌ای از اطلاعات اقتصادی بریتانیا منتشر خواهد شد. سپس در روز پنج‌شنبه ۲۱ام، تصمیم بانک مرکزی انگلستان برای نرخ بهره اعلام می‌شود. ولی تمام این موارد در مقایسه با قسمت بعدی سریال برگزیت در حال محو شدن هستند. رای‌گیری مجددی در پارلمان انجام می‌شود که توافق با اتحادیه‌ی اروپا در آن بررسی می‌شود. این رای‌گیری که در ۲۰ مارس انجام خواهد شد، به قطع و یقین نوسان جفت‌ارز را بالا می‌برد.
  این جفت‌ارز هفته‌ی گذشته را در ناحیه‌ی مقاومت قدرتمند ۱.۳۳۰۰ تمام کرد؛ ناحیه‌ای که از ژوئن تلاش می‌کند تا بر آن فائق آید. این که این ناحیه تبدیل به سطح مقاومت شود یا خیر، به جلسه‌ی پارلمان و همچنین، سیگنال‌هایی بستگی دارد که روز بعدش از بانک انگلستان خواهد آمد. ۷۰ درصد از تحلیل‌گران که ۹۰ درصد از شاخص‌های روند و اسیلاتورهای نمودار روزانه هم تاییدشان می‌کنند، دیدگاهی خوشبینانه دارند و در نظر دارند که این جفت‌ارز، خواهد توانست تا سطح ۱.۳۴۷۰ بالا برود. هدف بعدی ۱.۳۶۰۰ است.
  نقطه نظر دیگری هم در اینجا وجود دارد و ۳۰ درصد  از متخصصین با آن موافقند. بنا بر نظر آن‌ها، پوند همین الآن هم توان بالقوه‌اش را مصرف کرده است و این جفت‌ارز، با حرکاتی جانبی رو در رو است که در کانال ۱.۲۹۶۰ اتفاق میافتند. سطوح حمایت و مقاومت هم در ۱.۳۰۸۰ و ۱.۳۲۰۰ هستند.
 • USD/JPY. پیش‌بینی اصلی این جفت‌ارز مثل قبل باقی مانده است. ۷۵ درصد از تحلیل‌‌گران باور دارند که روند صعودی ادامه پیدا خواهد کرد. این جفت‌ارز در ۱۱۲.۰۰ به مرز کانال غلبه خواهد کرد و بعد از آن، انتظار این است که در کانال جانبی ۱۱۲.۲۵-۱۱۳.۷۰ حرکت کند؛ کانالی که در نوامبر-دسمابر گذشته در آن بود.
  پیش‌بینی‌ای که تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه ترسیم می‌کنند، محدودتر به نظر می‌رسد: حرکت در کانال ۱۱۱.۳۵-۱۱۳.۷۰.
  هفتاد درصد شاخص‌ها، هم در نمودار چهار ساعته و هم در نموردا روزانه به رنگ سبز هستند. ۲۰ درصدشان خاکستری و خنثی و تنها ۱۰ درصد از آن‌ها، به رنگ قرمز هستند.
  در صورتی که روند معکوس شود، سطوح مقاومت روی ۱۰۹.۱۰، ۱۱۰.۲۵ و ۱۱۰.۷۵ بودند.
 • ارزهای دیجیتال. اگر به نمودار بیت‌کوین نگاه کنید، احساس این به شما دست می‌دهد که قرار است فاجعه‌ی دیگری اتفاق بیافتد. به نمودار قیمت‌ها از میانه‌ی ژوییه تا میانه‌ی نوامبر ۲۰۱۸ نگاه کنید. نوسان‌ها کاهش پیدا کرده‌اند، کانال‌ها باریک و آرام شده‌اند و در نهایت، قیمت‌ها حدود ۴۵ درصد کاهش داشته‌اند؛ از ۶۵۰۰ دلار به ۳۶۶۰.
  و حالا، به قیمت‌های بین میانه‌ی نوامبر تا امروز نگاه کنید. دقیقا همین تصویر را خواهید دید؛ کاهش شدید در نوسان‌ها، باریک‌ شدن و آرام شدن کانال‌ها و در نهایت... ولی این که نتیجه‌ی این تغییرات چه باشد، هنوز مشخص نیست. بازار ارزهای دیجیتال با پیش‌بینی‌ناپذیر بودنش شناخته می‌شود. اگرچه، ۷۰ درصد از متخصصین بر این نظر هستند که در بهار امسال، ارزش بیت‌کوین تا ۳۰۰۰ دلار کاهش پیدا می‌کند.
  پیش‌بینی‌های آینده‌ی نزدیک هم بدون تغییر باقی مانده‌اند. به احتمال زیاد، این جفت‌ارز به حرکتش در افق ۳۹۰۰ دلار ادامه خواهد داد و قیمت‌ها ۲۰۰-۳۰۰ نقطه نوسان می‌کنند. باید خاطرنشان کرد که شرایط معاملاتی ارائه شده در شرکت کارگزاری NordFX، این امکان را فراهم آورده است که حتی از کمترین نوسان‌های ارزهای دیجیتال هم سود کسب کنید. معاملات در پلت‌فرم‌های متاتریدر۴ و ۵ انجام می‌شود که برای معامله‌گران بسیار آشنا هستند. کمیسیون‌ها در کمترین مقدار ممکن هستند و تنها ۱۰۰ دلار برای متاتریدر۴ و ۳۰۰ دلار برای متاتریدر۵ کافی است تا حساب باز کنید و ۱ بیت‌کوین بخرید یا بفروشید (۱ لات).

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید